vaccin la 2 luni

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

inainte de vaccin nu se administreaza ceva anume, preventiv. si nici dupa, daca nu apare febra.

pe locul vaccinului se poate pune compresa rece, daca locul se inflameaza.

daca medicul iti recomanda supozitor cu novocalmin, nici sa nu te gandesti la asa ceva ! asa mi-a recomandat prima pediatra a fetitei mele, o toanta care habar nu avea de meserie...

e bine sa stii ca foarte multi copilasi isi pierd pofta de mancare dupa acest vaccin, pentru o perioada care variaza, de la cateva zile pana la cateva saptamani.

asa am patit eu cu fetita, asa s-a intamplat cu mai toti copilasii pe care ii cunosc - dupa vaccinul de la 2 luni au aparut problemele cu lipsa poftei de mancare, plans si refuzul sanului/biberonului.

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)


de ce nu se pune supozitor cu novocalmin?asta-i primul lucru care-l faceam dupa vaccin,ii puneam supozitor si cu exceptia ultimului vaccin la fetita care i l-am facut destul de tarziu nu am avut niciodata probleme cu febra dupa nici un vaccin .asa mi-a recomadat si mie dr + comprese cu apa rece
deci,de ce nu e bine?

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxi_mami

Citat:
citat din mesajul lui mcoca

Am citit un articol (imi pare rau ca nu mai stiu unde ce si cum), si ulterior pediatrul mi-a confirmat, ca paracetamolul dat preventiv inaintea/imediat dupa un vaccin diminueaza eficacitatea vaccinului.


Vicky si Printzesone







Eu am dat paracetamol pt copii de la 2 luni in sus( Calpol ),preventiv, pt ca asa mi-a recomandat doctorita care mi-a vazut fata la controlul de 6 saptamani cand i-am zis ca sunt speriata de febra ce ar putea sa apara in urma vaccinului. I-am dat paracetamol la febra 37.8 pt ca nu vreau sa chinui copilul din 5 in 5 min sa vad daca nu cumva i-a crescut pana la 38 ( temperatura la care doctorita mi-a recomandat sa dau antifebril ). Pt ca am dat paracetamol preventiv fata nu a facut febra decat seara pe la 9. La ea intepeturile nu s-au inrosit si nici nu au fost dureroase, acum nu stiu daca de la paratacetamol. De papat , a papat bine si in ziua respectiva si de atunci pana acum.
Nu i-am dat copilei nimic inainte de a intreba un medic!


Copilul ajunge pt parintii sai, dupa educatia pe care o capata: rasplata sau pedeapsa.
Jean Jaques Rousseau


Pai ce sa iti zic, pacat ca doctorul tau nu isi mai face upgrade -uri. Studiul a fost publicat in 2009 cred.

Eu nu i-am dat niciodata nimic dupa vaccin si nici febra nu mi a facut. Dupa ce-l de 2 luni imi amintesc ca a dormit tun, si a mancat mai prost vre-o saptamana.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanap85

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

inainte de vaccin nu se administreaza ceva anume, preventiv. si nici dupa, daca nu apare febra.

pe locul vaccinului se poate pune compresa rece, daca locul se inflameaza.

daca medicul iti recomanda supozitor cu novocalmin, nici sa nu te gandesti la asa ceva ! asa mi-a recomandat prima pediatra a fetitei mele, o toanta care habar nu avea de meserie...

e bine sa stii ca foarte multi copilasi isi pierd pofta de mancare dupa acest vaccin, pentru o perioada care variaza, de la cateva zile pana la cateva saptamani.

asa am patit eu cu fetita, asa s-a intamplat cu mai toti copilasii pe care ii cunosc - dupa vaccinul de la 2 luni au aparut problemele cu lipsa poftei de mancare, plans si refuzul sanului/biberonului.

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)


de ce nu se pune supozitor cu novocalmin?asta-i primul lucru care-l faceam dupa vaccin,ii puneam supozitor si cu exceptia ultimului vaccin la fetita care i l-am facut destul de tarziu nu am avut niciodata probleme cu febra dupa nici un vaccin .asa mi-a recomadat si mie dr + comprese cu apa rece
deci,de ce nu e bine?

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).



Deja novocalminul e interzis mai peste tot, si tu i-l dai preventiv copilului.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Oanap85 - novocalmin este indicat in cazuri de febra mare, peste 39 grade, cand aceasta nu scade cu antitermice uzuale - paracetamol, ibuprofen.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Fetelor, nu mai dati medicamente preventiv. Copiii mei nu au avut nicio reactie in urma vaccinurilor si nu le-am administrat absolut nimic.
Novocalminul este interzis in foarte multe tari. Eu l-am folosit la copiii mei atunci cand au facut febra de peste 39,5.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui oanap85

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

inainte de vaccin nu se administreaza ceva anume, preventiv. si nici dupa, daca nu apare febra.

pe locul vaccinului se poate pune compresa rece, daca locul se inflameaza.

daca medicul iti recomanda supozitor cu novocalmin, nici sa nu te gandesti la asa ceva ! asa mi-a recomandat prima pediatra a fetitei mele, o toanta care habar nu avea de meserie...

e bine sa stii ca foarte multi copilasi isi pierd pofta de mancare dupa acest vaccin, pentru o perioada care variaza, de la cateva zile pana la cateva saptamani.

asa am patit eu cu fetita, asa s-a intamplat cu mai toti copilasii pe care ii cunosc - dupa vaccinul de la 2 luni au aparut problemele cu lipsa poftei de mancare, plans si refuzul sanului/biberonului.




de ce nu se pune supozitor cu novocalmin?asta-i primul lucru care-l faceam dupa vaccin,ii puneam supozitor si cu exceptia ultimului vaccin la fetita care i l-am facut destul de tarziu nu am avut niciodata probleme cu febra dupa nici un vaccin .asa mi-a recomadat si mie dr + comprese cu apa rece
deci,de ce nu e bine?

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).


pentru ca :

- a fost interzis de ani buni in alte tari, la fel ca algocalminul (ma rog, produsul care contine substanta activa)
- in prospect scrie ca se administreaza copiilor cu varsta PESTE 4 ani
- pentru ca reactiile adverse ce pot sa apara sunt destul de grave, cu evolutie rapida si neasteptata

mai multe detalii gasesti aici :
http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=2812

eu intotdeauna citesc prospectul medicamentelor si suplimentelor, cap-coada (ba chiar pastrez toate prospectele, chiar daca am terminat/aruncat flaconul si cutia medicamentului), chit ca anumiti termeni medicali imi sunt oarecum necunoscuti sau de neinteles. daca in prospect sunt mentionate reactii adverse naspa sau simptome alarmante, stiu dinainte la ce sa fiu atenta dupa ce-i dau doza din medicamentul respectiv, daca alta solutie nu am.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

si eu numai novocalmin le puneam :( asa mi-au recomandat si medicul de familie si pediatru chiar si la urgente cand am mers mi-a spus de supozitor cu novocalmin si ca sa scada febra le facea algocalmin injectabil de fiecare data cand am ajuns la urgente+fenobarbital
vad ca e interzis si algocaminul si novocalminul dar totusi sunt cele mai uzuale..ar trebui sa se dea numai cu prescriptie medicala in acest caz !
observ si eu cand iau algocalmin imi trece imediat durerea,nu stiu ce contin dar sunt eficiente :)scuze ptr off topic

deci voi ce altfel de supozitoare folositi mai mult?nurofen,paracetamol?

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

urgenta e una, un vaccin de rutina cu o stare subfebrila e cu totul altceva.
algocalmin-ul/novocalmin este autorizat in Romania si se da numai cu prescriptie medicala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz

urgenta e una, un vaccin de rutina cu o stare subfebrila e cu totul altceva.
algocalmin-ul/novocalmin este autorizat in Romania si se da numai cu prescriptie medicala!

da,de asta am spus ca-mi cer scuze ptr off topic
ceea ce spuneam e ca se foloseste destul de des inca ..
de algocalmin stiam ca e cu prescriptie ,cel putin asa am auzit:P.dar de novocalmin nu stiam

Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

algocalmin si novocalmin sunt acelasi lucru.

Mergi la inceput