vaccin la 2 luni

vaccin la 2 luni | Autor: valicris2005

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,

A sosit vremea vaccinului de la 2 luni. Ce sfaturi puteti sa-mi dati? E bine sa facem vaccinul? Ce trebuie sa ii dau inainte ca sa nu ii fie rau fetitei mele? Pana acum nu am avut probleme de sanatate , nici macar colici nu a avut, papa numai lapte matern, are 5,1kg. Ce ma sfatuiti sa fac, care sunt riscurile?
Multumesc, Cris.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxi_mami spune:

Salutare,

Eu am dat fetitei mele 2.5 ml de paracetamol suspensie orala pt copii cu aprox o ora inainte de vaccinut si apoi seara mi-a facut un picut de febra (37.8 ,masurat anal)si i-am mai dat 2.5 ml din aceeasi suspensie. Dimineata s-a trezit iar cu febra (37.7) si i-am dat iar 2.5 ml ( am lasat cam 24 h intre dozele de dimineata pt ca pe prospectul suspensiei scria sa nu dam mai mult de 5 ml in 24 h).
Fetita mea nu a plans decat foarte putin cand i s-a administrat vaccinul . A dormit aproape toata ziua si noaptea atunci, cu pauzele de papa si schimbat scutecelul bineinteles. Astea au fost reactiile pe care le-a avut. Acum avem 5 zile de la vaccinut si totul e ok.
Am uitat sa precizez ca si noi tot numai san papam!

Cat despre vaccinari, eu una prefer sa le faca puiul meu. Mai bine sa faca o forma usoara a bolii respective sau chiar sa nu aiba nici o reactie decat sa o expun constient la riscul bolilor in in toata splendoarea lor. Acum pareri sunt si pro si contra, fiecare decide pt copilul sau.






Copilul ajunge pt parintii sai, dupa educatia pe care o capata: rasplata sau pedeapsa.
Jean Jaques Rousseau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

nu se da nimic preventiv.
daca temperatura creste peste 38.5 se poate administra paracetamol in doza adecvata varstei - desi este indicat doar peste 3 luni.
se poate aplica o compresa rece sau o felie de lamaie rece, de la gheata, peste locul vaccinului - poate preveni inflamatia.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

inainte de vaccin nu se administreaza ceva anume, preventiv. si nici dupa, daca nu apare febra.

pe locul vaccinului se poate pune compresa rece, daca locul se inflameaza.

daca medicul iti recomanda supozitor cu novocalmin, nici sa nu te gandesti la asa ceva ! asa mi-a recomandat prima pediatra a fetitei mele, o toanta care habar nu avea de meserie...

e bine sa stii ca foarte multi copilasi isi pierd pofta de mancare dupa acest vaccin, pentru o perioada care variaza, de la cateva zile pana la cateva saptamani.

asa am patit eu cu fetita, asa s-a intamplat cu mai toti copilasii pe care ii cunosc - dupa vaccinul de la 2 luni au aparut problemele cu lipsa poftei de mancare, plans si refuzul sanului/biberonului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Mie mi s-a spus sa-i dau 1/2 de supozitor cu paracetamol la 2 ore dupa vaccin. Nu stiu daca din acest motiv, dar nu a facut febra. Pentru inrosirea de la locul vaccinului am pus un cub de gheata intr-un tifon si am masat putin, a trecut repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

nu se da nimic preventiv iar pana la temperatura 38,5 iar nu se da nimic. intreaba pediatrul ce anume poti sa/i dai in ca de febra si nu te lua dupa ce scrie unul si altul pe net.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

nu am dat nimic nici inainte nici dupa, inainte ca stiu ca nu se da nimic, iar dupa nu a fost nevoie, nu a avut nicio reactie (febra, durere), a fost bine dispusa, mancacioasa, a dormit bine...doar dupa vaccinutele de la 4 si 6 luni a avut cateva zile de stare un pic iritata, dar au trecut si alea (si tot fara paracetamol)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui J.D.

iar pana la temperatura 38,5 iar nu se da nimic. intreaba pediatrul ce anume poti sa/i dai in ca de febra si nu te lua dupa ce scrie unul si altul pe net.



Fara suparare, dar afirmatiile tale se bat cap in cap...



valicris, fiind vorba de bebe atat de mic, cel mai bine intrebi pediatrul.

Un sfat insa imi permit sa iti dau: incearca sa fii cat mai linistita (stiu, e greu), ca sa nu-i transmiti starea ta bebelinei.

DE VANZARE

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

J.D. mi s-a parut inutil sa completez "mi s-a spus de catre pediatru", ca doar nu-s nebuna sa dau de capul meu.

Dar se pare ca nici macar pediatrii nu-s de acord unul cu celalalt.

Later edit : poate ai noroc sa nu aibe reactii, la noi la 2/4/6 luni a fost OK, doar la cel de un an a fost iritata, mai fara pofta de mancare si cu somnul aiurea in noaptea de dupa vaccin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Am citit un articol (imi pare rau ca nu mai stiu unde ce si cum), si ulterior pediatrul mi-a confirmat, ca paracetamolul dat preventiv inaintea/imediat dupa un vaccin diminueaza eficacitatea vaccinului.


Vicky si Printzesone


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui mcoca

Am citit un articol (imi pare rau ca nu mai stiu unde ce si cum), si ulterior pediatrul mi-a confirmat, ca paracetamolul dat preventiv inaintea/imediat dupa un vaccin diminueaza eficacitatea vaccinului.


Vicky si Printzesone







Eu am dat paracetamol pt copii de la 2 luni in sus( Calpol ),preventiv, pt ca asa mi-a recomandat doctorita care mi-a vazut fata la controlul de 6 saptamani cand i-am zis ca sunt speriata de febra ce ar putea sa apara in urma vaccinului. I-am dat paracetamol la febra 37.8 pt ca nu vreau sa chinui copilul din 5 in 5 min sa vad daca nu cumva i-a crescut pana la 38 ( temperatura la care doctorita mi-a recomandat sa dau antifebril ). Pt ca am dat paracetamol preventiv fata nu a facut febra decat seara pe la 9. La ea intepeturile nu s-au inrosit si nici nu au fost dureroase, acum nu stiu daca de la paratacetamol. De papat , a papat bine si in ziua respectiva si de atunci pana acum.
Nu i-am dat copilei nimic inainte de a intreba un medic!








Copilul ajunge pt parintii sai, dupa educatia pe care o capata: rasplata sau pedeapsa.
Jean Jaques Rousseau

Mergi la inceput