cat, la nunta?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

cand ai 300 de invitati la nunta se cam intelege ca ai vrut sa ti plateasca tot, inclusiv dansatoarele, florile din peit, etc. si nu cred ca lumea a dorit sa le plateasca, ci s/a simtit obligata. nu inteleg de ce, dar asta e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Emilia, pai si de unde aduna nuntasul toate detaliile astea? Intreaba mirii?
-aveti bucatar?
-ce vin dati?
-samd?

Nu stiu de ce nunta la cort este considerata mai ieftina decat nunta la restaurant. Ba de cele mai multe ori e chiar mai scumpa. Si ce inseamna un restaurant? Ca-s sute de feluri de restaurante, de la cele din hotelurile de 5 stele pana la cele de pe centurile oraselor!
Un bucatar anagajat te poate costa de doua ori mai mult decat mancarea furnizata de restaurant. Depinde de bucatar, depinde de restaurant. In concluzie eu zic ca nu-s tocmai juste judecatile astea si imparteala asta pe categorii.






Daca nunta e facuta intr-o alta locatie decat un restaurant e clar ca au bucatar. De exemplu daca faci nunta la casa armatei e logic ca vii cu mancarea ta ca nu iti gateste armata romana.
La nunta la cort deasemenea e clar ca ai bucatar.
Vinul il apreciezi dupa gust/miros. Daca miroase a balta dar pe meniu scrie ca e vin de Dragasani e clar ca ori n-a fost depozitat corespunzator ori nu e ce scrie pe meniu ca e.

8+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan





Inteleg.
Insa mie tot mi se pare nu stiu cum judecata asta. Stiu ca multi gandesc asa, dar e stramb
Am fost la nunta la cort si a fost cu siguranta mult mai scumpa decat orice restaurant care era in orasul ala. Este ca ma puteam face de kakao daca catalogam nunta ca fiind ieftina, ca de, la cort nu e restaurant?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Draga J.D.,
In primul rand nu cred ca e treaba nimanui sa-si dea cu parerea de ce la nunta mea am avut 300 de invitati si nu 100.
Am avut atatia pentru ca socrii mei sunt oameni foarte cunoscuti si bine pozitionati social si au venit aproape toti cei invitati pentru ca au avut bunul simt de a onora invitatia, pentru ca au vrut sa se distreze, pentru ca si noi am fost la nuntile lor, pentru ca ne sunt prieteni sau pentru ca n-au avut altceva mai bun de facut atunci.
Sincer, mie imi miroase a invidie comentariul tau. Eu n-am comentat ca la tine la nunta au venit numai cativa prietenii, ca le-ai facut cinste si n-ai acceptat dar, ca ai ramas sau nu cu bani dupa, ca ai privit toata treaba ca pe un bairam sau ca pe o afacere.
E problema ta ce-ai facut la fel cum si in cazul meu e problema mea ce-am facut si nu te-am invitat sa ma judeci asa ca n-o face.
In al doilea rand nu inteleg de ce nu te apuci sa comentezi pe marginea nuntilor de rromi unde darul de nunta are valoarea unui BMW X6 sau unei vile cu piscina ori nuntile machedonilor unde darul minim e pe undeva pe la 500 euro. De ce ti s-a pus tie pata fix pe nunta mea? Te deranjeaza atat de tare si te macina atat de rau ca am alta parere decat tine si ca mi-am organizat nunta altfel decat ti-ai organizat-o tu, ca am tinut cont de obiceiurile locului si am facut tot posibilul ca lumea sa se simta bine? Sau ti se pare ca i-am furat pe invitati, ca le-am bagat mana in buzunar sau ca le-am impus o anume valoare a darului? Fiecare mi-a dat cat a vrut si cat a considerat ca trebuia. Deci, care e problema ta?


8+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Emilia, pai si de unde aduna nuntasul toate detaliile astea? Intreaba mirii?
-aveti bucatar?
-ce vin dati?
-samd?

Nu stiu de ce nunta la cort este considerata mai ieftina decat nunta la restaurant. Ba de cele mai multe ori e chiar mai scumpa. Si ce inseamna un restaurant? Ca-s sute de feluri de restaurante, de la cele din hotelurile de 5 stele pana la cele de pe centurile oraselor!
Un bucatar anagajat te poate costa de doua ori mai mult decat mancarea furnizata de restaurant. Depinde de bucatar, depinde de restaurant. In concluzie eu zic ca nu-s tocmai juste judecatile astea si imparteala asta pe categorii.



--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.


Daca nunta e facuta intr-o alta locatie decat un restaurant e clar ca au bucatar. De exemplu daca faci nunta la casa armatei e logic ca vii cu mancarea ta ca nu iti gateste armata romana.
La nunta la cort deasemenea e clar ca ai bucatar.
Vinul il apreciezi dupa gust/miros. Daca miroase a balta dar pe meniu scrie ca e vin de Dragasani e clar ca ori n-a fost depozitat corespunzator ori nu e ce scrie pe meniu ca e.

8+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan





Inteleg.
Insa mie tot mi se pare nu stiu cum judecata asta. Stiu ca multi gandesc asa, dar e stramb
Am fost la nunta la cort si a fost cu siguranta mult mai scumpa decat orice restaurant care era in orasul ala. Este ca ma puteam face de kakao daca catalogam nunta ca fiind ieftina, ca de, la cort nu e restaurant?

--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.


Cam asta e lumea in care traim. Mie nu mi se pare ok ca la o nunta unde pastravul e ars pe o parte si crud pe cealalta parte, salamul e cald (in miezul verii), vinul miroase a pipi, muzica e foarte tare intr-o parte a salii si aproape nu se aude in celalalt capat si la 3 dimineata cand toata lumea moare de somn abia se servesc sarmalele sa dau dar de 300 de euro cat as da la o nunta si lautari si cu DJ, cu moment artistic si cu artificii/lampioane, cu mancare buna servita la intervale de timp potrivite si unde in afara de vin si apa minerala se poate servi si Sheridan's sau Teachers.
Daca nu judec dupa aceste lucruri darul pe care il las, dupa ce ar trebui sa-l judec?

8+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Citat:
citat din mesajul lui emilia.m

Draga J.D.,
In primul rand nu cred ca e treaba nimanui sa-si dea cu parerea de ce la nunta mea am avut 300 de invitati si nu 100.
Am avut atatia pentru ca socrii mei sunt oameni foarte cunoscuti si bine pozitionati social si au venit aproape toti cei invitati pentru ca au avut bunul simt de a onora invitatia, pentru ca au vrut sa se distreze, pentru ca si noi am fost la nuntile lor, pentru ca ne sunt prieteni sau pentru ca n-au avut altceva mai bun de facut atunci.
Sincer, mie imi miroase a invidie comentariul tau. Eu n-am comentat ca la tine la nunta au venit numai cativa prietenii, ca le-ai facut cinste si n-ai acceptat dar, ca ai ramas sau nu cu bani dupa, ca ai privit toata treaba ca pe un bairam sau ca pe o afacere.
E problema ta ce-ai facut la fel cum si in cazul meu e problema mea ce-am facut si nu te-am invitat sa ma judeci asa ca n-o face.
In al doilea rand nu inteleg de ce nu te apuci sa comentezi pe marginea nuntilor de rromi unde darul de nunta are valoarea unui BMW X6 sau unei vile cu piscina ori nuntile machedonilor unde darul minim e pe undeva pe la 500 euro. De ce ti s-a pus tie pata fix pe nunta mea? Te deranjeaza atat de tare si te macina atat de rau ca am alta parere decat tine si ca mi-am organizat nunta altfel decat ti-ai organizat-o tu, ca am tinut cont de obiceiurile locului si am facut tot posibilul ca lumea sa se simta bine? Sau ti se pare ca i-am furat pe invitati, ca le-am bagat mana in buzunar sau ca le-am impus o anume valoare a darului? Fiecare mi-a dat cat a vrut si cat a considerat ca trebuia. Deci, care e problema ta?


8+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan



Emilia, . Crede/ma ca nu te invidiez absolut deloc. Nici nu am ce invidia. Am avut ce/a mai frumoasa nunta ever. Numai apropiati - eu si sotul am stabilit cine vine, parintii nu au avut nici un cuvant de spus pentru ca nu a fost nunta lor - mancare super, muzica buna, locatie nu mai spun, plus ca m/am casatorit intr/unul din cele mai frumoase orase din lume, Praga. Oficierea casatoriei a avut loc intr/o gradina superba iar petrecerea a fost intr/un mic palat in varful unui deal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

brrrrrrr
darul de nunta (chiar si in bani exprimat el) este fix asta: un dar.

darurile nu tin cont de vreo eventuala "contraprestatie" - de pestele ars si de sheridan; darurile tin cont de apropierea fata de persoana careia ii faci darul, de starea ta materiala (adica de cat iti permiti) si de starea lui materiala (adica de cata nevoie are).

si mi se pare o mare desconsiderare a prieteniei sa nu te duci la o nunta la care esti invitat pentru ca "nu iti permiti". asa cum nu mi se pare normal ca, daca inviti un prieten care si-a pierdut jobul / are 5 copii/ e profesor etc. sa ai pretentia sa-ti dea juma' din salariul lui. ce hal de prieten ai fi?

iar 300 de persoane - maiculita, inseamna sa faci conversatie cu vo 35 de persoane pe ora, adica mai putin de 2 minute/persoana, asta fara sa includem dansurile si "momentele artistice". brrrr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

am inteles bnica. Noua nu ni s-a spus asa ceva, ca nu conteaza cat dam, numai sa fim prezenti. Nici nu ne-am fofilat ca nu am merge, sa insiste, sa traga de noi. Mergem pentru ca ne face placere si vrem sa dam cat se cuvine, dar nici sa nu exageram, ca nu ne dau banii afara din casa.

Euro cred si eu ca e mai bine, cu asta trebuie sa plecam de aici, ca altfel e mai complicat cu schimbul valutar...in Ro trebuie sa scoatem lei, sa ii schimbam apoi in euro...e mai mult de umblat.

si multumesc de feedback si urari. Sunt sigura ca ne vom distra, de asta mergem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

corap, dupa tine ar trebui sa rup de la gura copiilor sa merg la nunta. cred ca nu ai idee ce inseamna Londra pt 4 persoane - avion, hotel, haine, babysitter.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Citat:
citat din mesajul lui J.D.
Emilia, . Crede/ma ca nu te invidiez absolut deloc. Nici nu am ce invidia. Am avut ce/a mai frumoasa nunta ever. Numai apropiati - eu si sotul am stabilit cine vine, parintii nu au avut nici un cuvant de spus pentru ca nu a fost nunta lor - mancare super, muzica buna, locatie nu mai spun, plus ca m/am casatorit intr/unul din cele mai frumoase orase din lume, Praga. Oficierea casatoriei a avut loc intr/o gradina superba iar petrecerea a fost intr/un mic palat in varful unui deal.

Off-topic: Eu am fost in luna de miere in Praga. Mai fusesem o data inainte de nunta si mi-a placut foarte mult orasul desi acolo vremea nu e pe gustul meu fiindca e prea frig. Am stat 2 saptamani anul trecut in August si doar o zi a fost cald, in rest numai ploaie si vreo 15-19 grade si anul asta in iulie am stat 4 zile si media temperaturii a fost undeva pe la 22 grade si a plouat macar putin in fiecare zi.

8+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Aspenter, Elevit, Euthyrox, Medyn, Magne B6, Vit C si Utrogestan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Chiar si un eveniment fericit, asa cum e unirea in casatorie a doi tineri, e transformat de gura satului / orasului romanesc in telenovela...
Oamenilor deja le e frica a primeasca invitatii de nunta (!), carora in popor li se spune "amenzi".
Distractia din seara cu pricina le sta in gat mai tuturor (exceptie fac cei care castiga foarte bine si nu-si pun problema ca trebuie sa se lipseasca de echivalentul unei pensii frumusele - aprox 10 milioane de lei): mirii, socrii mari si mici gandindu-se ca nu-si scot banii dati pe meniurile intortochiate, scaunele infundate (cu funda pe ele) si dansatoarele ondulate iar mesenii calculand cum sa acopere gaura imensa din buget, ca deh, darul se da in functie de cheltuielile facute....

Eu nu pricep de ce sunt pretentiile asa de mari. In primul rand, din toata mancarea servita in noaptea nuntii, se mananca maxim 50%, restul ramane ospatarilor. Oamenii nu mananca noaptea, e firesc... Bautura da, aia se consuma. "Ghidusiile" suplimentare mi se par poveri pe umerii si-asa impovarati ai mesenilor. "Asa se face pe-aici".... pai daca se gaseste vreun bogatan s-o aduca pe Beyonce la o nunta, rezulta ca nici un muritor din comuna nu mai poate face nunta fata vreo "personalitate" de minim calibrul sus-numitei?
Asta e mentalitate de capra raioasa in opinia mea.
Mofturile mirilor / socrilor / nasilor trebuie platite de ei insisi. Darul pentru nunta trebuie sa ramana totusi in limite normale, vorbim doar de cateva feluri de mancare si cateva pahare de bautura, dupa care viata nu se sfarseste, ci continua in acelasi ritm: facturi, piata zilnica, ciubote rupte care trebuie inlocuite, rechizite - ca iaca se apropie inceperea scolii, etc.

Mergi la inceput