Cancer-terapii alternative

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami
In primul rand, sunt multe care nu se leaga. Ex. care sare in ochi de la o posta: fiica ei a murit in '89. Ea a fost diagnosticata in 2003, dar in acesti 4 ani citez: "Am studiat la Londra si īn America. Am cercetat īn Europa, Orientul Īndepartat, Africa de Sud, Australia si Noua Zeelanda. Cu toate acestea, nu am gasit raspunsul, pāna cānd nu am fost diagnosticata cu cancer pancreatic, in stadiu terminal, īn septembrie 2003." In doar 4 ani a facut toate astea? Trebuie sa fii cel putin o super-femeie! si sa lucrezi undeva la 48 de ore pe zi!!! O simpla cercetare, ca sa fie facuta ca lumea dureaza cel putin 2 ani! Ea in 4 ani a facut cercetari in 4 colturi ale lumii, timp in care a studiat in Londra si USA.




Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!

VICTORIA





Din 1989 in 2003 nu sunt 4 ani, Nadia


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami
In primul rand, sunt multe care nu se leaga. Ex. care sare in ochi de la o posta: fiica ei a murit in '89. Ea a fost diagnosticata in 2003, dar in acesti 4 ani citez: "Am studiat la Londra si īn America. Am cercetat īn Europa, Orientul Īndepartat, Africa de Sud, Australia si Noua Zeelanda. Cu toate acestea, nu am gasit raspunsul, pāna cānd nu am fost diagnosticata cu cancer pancreatic, in stadiu terminal, īn septembrie 2003." In doar 4 ani a facut toate astea? Trebuie sa fii cel putin o super-femeie! si sa lucrezi undeva la 48 de ore pe zi!!! O simpla cercetare, ca sa fie facuta ca lumea dureaza cel putin 2 ani! Ea in 4 ani a facut cercetari in 4 colturi ale lumii, timp in care a studiat in Londra si USA.






Din 1989 in 2003 nu sunt 4 ani, Nadia


IULIA va invinge CANCERUL

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.



Ce zapacita-s. Asa e. Ai dreptate. Cred ca de revolta nici sa socotesc nu mai stiu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui rall

Si un alt caz, celebru de data asta, e cel a lui Steve Jobs. Medicii sustin ca primele celule canceroase au aparut in corpul sau cand avea 28 de ani, avand o tumoare pancreatica cu o rata de creste f mica.

Ei bine, in perioada aceea Jobs tinea zile intregi de post negru si acorda o importanta deosebita alimentatiei, bea sucuri naturale (parca cele de morcov erau favorite, nu mai tin minte, e descris in biografia lui), incerca tot felul de alimente minune. O mare parte din viata a fost vegetarian.

Si totusi a murit de cancer la o varsta relativ tanara, cel mai probabil din cauza unei expuneri prelungite la plumb, din perioada in care asambla calculatoare in Silicon Valley.

Si faptul ca totusi a supravietuit cancerului 28 de ani (murind la 56) nu spune nimic-nimic despre beneficiile dietei sale?...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Din punct de vedere medical, din cate am inteles, nu.
Unele tumori se dezvolta foarte greu, in zeci de ani.

Dar sa nu se inteleaga ca indemn la margarina cu paine alba sau alcool sau tutun. Departe de mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Acum o sa incerc sa explic de fapt, ce anume ma revolta.
1. Faptul ca cei care cred in medicina pe baza de plante, cred cu tarie ca numai ei sunt 'educati' si ceilalti, parinti care isi trateaza copiii cu medicina traditionala o fac din 'panica' (vezi introducerea nr. 1) si din ne-educatie. Ei, nu e asa. Eu nu am simtit nici un moment panica! Am simtit multe, dar panica-nu! AM ales sa imi tratez copilul cu chemo din incredere fata de stiinta, fata de medicina, increderea in Doctori, nicidecum ptr. ca 'altceva nu am stiut!'

2. Am aici o cunostinta a carui baiat a fost diagnosticat cu o tumora pe nervul otpic. L-au dus prin Mexic, in Europa, in State ptr. medicina alternativa. NImic nu a functionat. Au vrut sa-l duca nu mai stiu unde tot ptr. acelasi tip de medicina, pana a intervenit Child's Aid, care au obtinut ordind judecatoresc si restrictie de a parasi Canada (copilul. Parintii puteau merge oriunde). Asa ca nu au mai avut de ales si au inceput tratamentul (tot cu ordin judecatoresc). In 6 luni tumora a disparut si baiatul e bine. Au trecut 2 ani de atunci. DAR eu nu mi-as fi permis vreodata sa-i spun acelei mame, sau oricarei alte mame din lumea asta: "Iti omori copilul!!!" Tot la fel, am pretentia ca lumea sa nu mai puna etichete gen chemo=otrava. Copilul meu a fost tratata cu chemo si e bine! Nu am nevoie sa vina nimeni sa-mi zica ce face chemo, ca stiu. Face rau? Da, DAR face mai mult bine. Trebuiesc toate informatiile puse in balanta si apoi luata o decizie care se considera ca e cea mai buna ptr. pacient. Nu sa sarim cu gura ca cineva isi 'otraveste' copilul cu chemo. Sunt cazuri cand acea 'otrava' e singurul mod de a salva o viata! Sau renuntam la acea viata de dragul unui principiu? pentru mine, personal, nu exista principii mai presus de viata copilului meu. Viata ei e ceva cu care eu nu m-as juca niciodata, nu as pierde timp cu incercari de alte variante, aleg sa merg pe varianta cea mai sigura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Eu inteleg ca de exemplu jobs o mai ducea o vreme daca nu ar fi pierdut anul dintre momentul in care a descoperit cancerul si momentul in care a ales sa se trateze traditional. Si ca anul acela de medicina naturista i-a grabit sfarsitul. Plus ca exagera la greu la capitolul mancare asa ca numai dieta sanatoasa nu as numi-o.
Din pacate experienta mea cu boala asta perfida consta in experienta verisoarei mele si in experienta unei foarte bune prietene, ambele cazuri este vorba de copiii lor, cancer la cap, respectiv rinichi. Cu un singur lucru sunt de acord boala asta e extrem de perfida si in romania sistemul te ingroapa de viu. Din pacate ambii copii sunt ingerasi astazi, boala a fost descoperita mult prea tarziu, in faza de metastaza si desi ambii ambele familii aveau bani si au dat camasa de pe ei sa-si vada copiii salvati au pierdut momente pretioase pana s-aunprins ca cel mai bun tratament e sa iei un avion . Cred ca o campanie de informare, ce sa faci daca esti diagnosticat cu cancer, unde sa te duci, unde sa citesti, ce sanse ai sa tratezi cu succes in romania si ce nu ar fi extrem de utila pentru a nu pierde momente pretioase in lupta cu boala asta perfida.
Din domeniul folclorului acum, nu am nici o baza stintifica, dar nepotul meu a murit de cancer la cap acum multi ani, mama lui era in iasi insarcinata in momentul cernobalului si imi amintesc ca la unul din tratamente la fundeni oncologul a comentat ca 50 de acum incolo o sa vedeti ce inseamna Cernobalul. M-a marcat profund afirmatia lui, mi-o amintesc si acum ca ieri desi au trecut mai mult de 15 ani de atunci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui rall

Din punct de vedere medical, din cate am inteles, nu.
Unele tumori se dezvolta foarte greu, in zeci de ani.

Dar sa nu se inteleaga ca indemn la margarina cu paine alba sau alcool sau tutun. Departe de mine


Ei, na, din punct de vedere medical nu exista legatura...eu pe asta n-o mai cred. Stiu medicii sigur ca de Jobs nu tinea dieta si manca ce-i venea la gura tot ata rezista?!
Eu nu sunt o persoana religioasa (de fapt nu sunt credincioasa, desi periodic ma straduiesc, nu-mi iese ); nu cred in "vindecarea cu Biblia" dar o samanta de adevar tot trebuie sa existe pe acolo, eu cred ca tarie ca exista o stransa legatura intre cancer si alimentatie, ca dieta ajuta in vindecare asa cum o alimentatie proasta face rau.
Eu nu cunosc personal decat 3 persoane care au avut cancer: instructoarea de fitness de la o sala unde mergeam eu, cancer uterin sau ovarian, nu mai stiu. Cam in 3 luni de la diagnostic a murit, asta dupa histerectomie. Era frumoasa, plina de viata, 28 de ani si o fetita cam de doi ani.
A doua a murit anul acesta, la 34 de ani, cam la doi ani de la diagnosticarea cu cancer de piele. Ii extirpau o alunita dintr-un loc, i se facea in altul si tot asa pana a ajuns la metastaze peste tot.
A treia...un caz ciudat din punctul de vedere al multora. La 36 de ani a fost diagnosticata cu cancer uterin si i s-a recomandat histerectomia. A refuzat orice tratament medicamentos, a zis ca ea vrea sa traiasca, pentru fata ei de 12 ani, crede cu tarie ca se va vindeca si a tinut un regim de care stia de nu stiu unde, habar n-am, cert e ca parca 6 luni s-a hranit doar cu ceva sucuri preparate chiar de ea, respectand cu sfintenie doze, ingrediente etc (nu-mi dau seama cum a avut atata determinare, nu stiu daca as putea face asta oricat de disperata as fi...).
Dupa ce a terminat cura si-a refacut analizele, nu se mai vedea nicio tumoare, doctorii s-au socat si pana la urma unii au zis ca or fi gresit ei analizele, de fapt n-a avut cancer niciodata (haha).
Dupa 2 ani a mai facut un copil, un baiat, am reintalnit-o anul asta, baiatul avea deja 7 sau 8 ani.
Ah, am uitat la "cunoscuti personal" cele 3 profesoare din liceu, au murit toate desi pareau ca si-au revenit dupa chimioterapie.
Asta desigur nu spune mare lucru: poate in strainatate ar fi supravietuit, poate au fost si altii care au tinut "naturisme" si au murit si nu stiu eu etc.
Cert este ca fiecare, intr-o asemenea situatie nenorocita, alege pentru el, si e foarte important, cred, sa aleaga calea in care crede EL cu tarie, nu altii, fiindca degeaba faci un tratament (fie alopat fie naturist) in care nu crezi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Ilinca nu stiu ce sa zic despre alimentatie. Acum ceva vreme as fi sustinat clar ca o viata sanatoasa te poate scuti de multe boli, inclusiv cancer. Insa am recent un caz in familie, soacra, care a facut cancer desi a dus o viata sanatoasa, iar in ultimii 11 ani s-a hranit obsesiv "sanatos". Cate predici nu ne-am auzit despre combinatia de sucuri de fructe, legume si nu mai stiu ce...despre minunea numita avocada si multe altele, numai eu stiu. Si totusi a facut cancer. S-a tratat evident cu chimio si este bine. Cautand informatii si medici, inclusiv in strainatate, am citit diverse studii. Se pare ca cea mai pregnanta influenta o are componenta genetica. Apoi modul in care evoluaeaza organismul de-a lungul vietii - aici o pondere mare o are mediul, alimentatia, stresul, obiceiurile etc etc. Se pare ca un individ cu o zestre genetica buna poate sa " duca" multe, inclusiv o alimentatie mai nesanatoasa: cred ca toti avem exemple cu nonagenari care au fumat pana in ziua mortii si au mancat costita prajita.
In cazul lui Jobs, ca tot s-a vorbit despre el, numai tratamentele cu chimio si medicina alopata de top l-au tinut 6 ani iin viata. Probabil ca ar fi trait si acum daca n-ar fi ales sa se trateze naturist dupa ce a aflat diagnosticul. Dupa 7 luni a facut metastaze si evident a inceput chimio. Din ala targetat, ca doar avea o poala de bani. Insa chiar si dupa asta, tot a refuzat sa manance mai variat. In ultimele luni n-au m.putut pur si simplu sa-i faca chimio, pt.ca organismul lui nu m.facea fata, atat de slabit era de la legume si sucuri. Cel putin asa scria in bografie, daca minte autorul, atunci mint si eu.

Pana la urma este o chestiune de alegere a bolnavului si familiei. Insa pentru a alege trebuie sa fii foarte informat.
Scuze pt.greseli, nu scriu de la calculator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

va rog sa ma iertati daca voi fi un pic mai agresiva, nu stiu cum sunt citite cuvintele mele in spatiul virtual, dar fiecare dintre noi isi da cu parerea. parerea lui formata in timp, citind, vazand, ascultand.

eu "stiu" ca acest cancer e in noi, face parte din noi pentru ca se dezvolta dintr-o celula care deja exista, doar se tranforma, iar transormarea are loc atunci cand ceva se modifica in celule, iar acea modificare poate fi din cauza chimica ( poate chiar genul de pastile luate pentru a avea copii , monica a luat asta in prima sarcina si mama mea la fel ) sau de natura psihica ( suparari, stress, invidie s.a.m.d

am mai scris pana acum despre bruce lipton pentru ca pe mine m-a fascinat prin informatia care o transmite in urma studiilor facute de el.
voi stiati ca si celula simte iubirea , asa cum orice suflet o simte?!
eu nu am stiut asta, nimeni nu m-a invatat asta ...va recomand sa il ascultati si depinde de fiecare dintre voi ce intelegeti!




edit: despre gandirea ca ni se intampla ceva pentru ca e "scris" in genele noastre este un alt lucru pe care bruce lipton il contrazice in urma studiilor facute.
nu genele ne "conduc" ci modul cum ne raportam la realitatea in care traim.
chiar va rog sa il urmariti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

Citat:
citat din mesajul lui iarina

Pana la urma este o chestiune de alegere a bolnavului si familiei. Insa pentru a alege trebuie sa fii foarte informat.



se pare ca asa gandea si monica. acesta este motto-ul pe care il avea la semnatura de pe DC:
"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla".

mi-as dori sa fim mai bine informati, nu din tragedia unei femei minunate, ci din experienta pozitiva a unor persoane care au trecut prin asta.

mama mea a facut cancer la san dintr-o lovitura. ea asa a sustinut. ca s-a lovit la san si i-a aparut in acel loc un nodul. speriata, nu a mers la medic aproape un an dupa intamplare. cand a ajuns a trebuit sa i se excizeze un san si sa faca histerectomie. apoi a urmat sedinte de chimioterapie si radioterapie la fundeni. inainte de ultima sedinta de radioterapie, cand analizele i-au iesit perfect, a hotarat sa mearga in vizita la rude in alt oras. la intoarcere s-a simtit rau, spunea ea ca de la AC de pe autocar. dimineata la orele 5 - 6 a murit. nici azi, dupa aproape 4 ani, nu stiu daca a murit din cauza cancerului sau a faptului ca organismul ei slabit nu a rezistat la efortul depus. probabil ca nu voi sti niciodata.

Mergi la inceput