Jurnalul Monicai

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Eleni, eu deocamdata vad mesajele de pana acum si probabil cele din zilele urmatoare, pana se sedimenteaza sentimentele noastre, ca un fel de think tank. Organizarea si project managementul sunt minunate dar cred ca avem nevoie si de zilele astea in care se ne putem exprima liber fiecare cu ce-i trece prin cap, nu poti sti ce idee geniala apare. Daca de maine inchidem si puricam exclusiv texte ne taiem chiar noi sansa de a face un lucru mai bun, mai frumos, mai creativ.

Eu de exemplu as vrea poate sa si desenez, macar pentrau titlurile principale ceva, dar pe mine daca ma biciuiesti excesiv m-ai pierdut (deh, ariceli de artist). N-o zic cu viciu, ci doar spun cum functionez eu. Eu sunt si editor la mica editura pe care o administrez, fac si corectura editoriala, deci pot ajuta mult si lucrez cu mare drag si sincer imi doresc foarte mult sa facem un jurnal frumos si cald si vesel pentru copiii Monicai.

Parerea mea personala e ca nu trebuie sa omitem boala, copiii au nevoie (poate nu acum) sa inteleaga cum s-a raportat Moni la boala, au tot dreptul sa vada cum si cu cata ardoare a luptat mama lor pentru viata si cat bine a facut indemnand si alti oameni sa aiba grija de ei. Va veni o vreme cand ei vor intelege foarte bine ce citesc si nu cred ca e corect sa trecem peste acest capitol, oricat de mult ne-ar durea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Alinuk, nici nu-ti imaginezi... initial asa am vrut si eu, dar incepe scoala, incep sarbatorile de iarna... nup, nu ma bazez deloc pe Craciun. Si de obicei am gura aurita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns G_I_O spune:

Bazati-va si pe mine la colectarea mesajelor.
Din 19-30aug voi lipsi, dar pe urma sunt disponibila.

Monica70 are nevoie de noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Boticelina, absolut de acord.
Oricum pana nu avem mesajele, putem scrie fiecare ce vrem si cat vrem.
Si tu de asemenea poti desena oricat... si te poti gandi la oricate titluri. A nu se intelege ca refuz discutiile, si da, respect aricelile de artist, dar tocmai de aceea sunt sintetica, pentru ca la final, avem nevoie de un proiect incheiat. Si mai cred ca pasiunile sunt bune sa inceapa un proiect, dar nu il si termina.
Si mai stiu ca daca acum suntem inflacarati, in curand ne vor absorbi situatiile noastre de acasa... si va fi usor sa zici: fac maine, fac maine...
Deocamdata, liber la pareri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Felicitari pt idee !

Nu am cunoscut-o pe Monica, dar m-a impresionat povestea ei, asa ca de cand a aparut strigatul de ajutor, citesc zilnic ce se scrie. E trist, ft trist ca s-a intamplat asa.

Ma ofer voluntar la copy/paste.

Va doresc o zi insorita din Zurich-ul inorat !

Cu drag
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Si eu zic sa lasam patetismele deoparte...n-are sens sa facem pe poetele de ocazie si sa compunem tot felul de siropuri de care copiii aceia nu au nevoie, in fond, cine suntem noi pentru ei? Ei au nevoie sa "auda" glasul mamei, sa citeasca gandurile ei, nu compunerile noastre, unele la nivel de clasa a IV a. Scuze daca am fost prea dura
Mai bine ar fi sa ne gandim si sa impartim in capitole:"gandurile mamei despre moda", "povestea nasterilor", "Despre gradinita" etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

daca vom lua aceste prime mesaje ca pe un brainstorming ...
vom fi de acord ca din orice idee, oricat de absurda ar parea, e posibil sa iasa ceva

asa ca liber la idei

sunt sigura ca fiecare de aici isi doreste sa faca ceva
si asta e admirabil
tuturor



Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)


vacantele copilariei...



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Ma inscriu si eu sa ajut la acest proiect, eventual la cules mesaje si copy-paste.
Cat despre titlu...imi place cum suna chiar titlul subiectului "Jurnalul Monicai".


Alina cu www.snugglepie.com/ezb/653339.png" target="_blank"> Adelina (31.08.2006) & www.snugglepie.com/ezb/653351.png" target="_blank">Dragos (11.04.2002) poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

am facut un googledoc cu numele celor care s-au oferit sa sprijine demersul

..suntem 25 pana acum


update lista




Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)


vacantele copilariei...



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Felicitari pentru ideea Jurnalului!

Daca imi permiteti, indraznesc sa pun si eu pe lista cateva titluri:

- Monica. O mama. Un inger.
- Un inger printre noi/alaturi de noi
- Jurnal de inger
- Cuvinte pentru voi
- Viata mea alaturi de voi

Ar fi frumos sa inserati si fotografii cu Moni si copiii, la fiecare capitol/povestire in parte.

Nu sariti peste povestiri! Copiii trebuie sa stie cat de mult i-a dorit, cat de mult i-a iubit, cat a glumit, cat a sperat, cat a luptat sa invinga boala, cat a incurajat alte persoane, cate lacrimi au curs si curg pentru ea.

In plus, pareri ale prietenilor...mesaje de condoleante de pe forum, cuvinte de alinare pentru cei dragi.


Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.

Mergi la inceput