Jurnalul Monicai

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

nu stiu daca s-a mai zis, dar ma gandesc ca putem sa scriem in jurnalul Monicai si cateva din gandurile noastre despre ea si catre ea.

Sa stie copilasii ei ce a insemnat Monica pentru comunitatea DC.
Sa stie copilasii ei ce mesaje ne-a trasnmis aceasta femeie minunata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Fetelor...ma mai gandeam la ceva, daca voi credeti ca este in regula... sa fie doua variante ale cartii...una speciala pentru copii si una, o poveste de viata pentru membrii forumului, pe care sa o putem achizitiona, iar banii sa intre in contul copiilor...mie mi-ar placea sa am un jurnal al ei...

Cum credeti si voi ca este bine!







Un inger de mama... ! MONICA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Ce am scris mai sus, este doar o idee...nu vreau sa se depersonalizeze cumva actiunea... intelegeti ce vreau sa spun...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Propunere de titlu - Pasi prin viata

Cred ca trebuie sa ne ferim sa cadem in cursa patetismului, jurnalul Monicai trebuie sa fie pentru copiii si familia ei o oaza de liniste si buna dispozitie pentru ca Monica era chiar asa, plina de viata, de speranta, echilibrata si super haioasa.

Imi aduc aminte cu mare drag de postarile ei de la femina, despre haine si sandale, despre dilema unei rochii de nunta, m-am amuzat copios de 'problema' sprancenelor ei rebele. Si asta e Monica, copiii ei trebuie sa si-o aminteasca si asa, mai presus de boala si de finalul cumplit. Acum e normal ca noi sa fim marcate, cu sufletele uscate de lacrimi, dar Diana si Tudor au o viata in fata, care va fi frumoasa, eu personal vreau ca citeasca o carte spusa de mama lor tonica, vesela, departe de tristetea noastra adulta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

So, pe scurt... sunt 1000 de pareri si 1000 de opinii, toate venite din suflet. Din cauza asta imi dau seama ce greu o sa fie. Imi permit sa fiu obiectiva si onesta... take it or leave it. Nu ma supar si ma dau la o parte fara ranchiuna daca altcineva preia biciul.
O sa scriu pe puncte cum vad eu situatia:

1. In momentul in care o sa am scriptul de la Admin (adica maine)... ma uit cat e de mult si ce zone atingem.
2. Daca facem un jurnal de mesaje pentru copiii Monicai, consider relevant sa pastram mesajele ei tonice, de om si de mama si de prietena, nu cele medicale.
3. In momentul in care facem impartirea pe tipuri de activitati, nimeni nu se baga peste ce face altul. Daca facem 2 o treaba, se strica.
4. Obiectivul meu este ca in maxim 9 luni sa terminam cartea (sa zicem ca o sa fie 9 luni de gestatie).
5. Cu parerea asupra titlului si asupra directiei nu ne dam 1 milion de oameni, caci nu mai terminam niciodata. Daca gasim un sistem de click pentru votare, o sa propunem cateva directii creative si variante de nume... se voteaza si gata.
6. Daca incepem sa racaim si sa ne certam, inchidem frumos capitolul si cautam un alt colaborator.
7. Dupa ce vad cat e de lucru si lista finala, facem o discutie privata cu cei 5-7-10-20 de oameni implicati si tragem linie pe responsabilitati. Si astia suntem. Pareristii (cu regret) nu sunt luati in seama decat daca se implica activ in carte sau la sistemul de votare cand va fi cazul.
8. Legat de variante celor 2 carti... inbox, intentia e admirabila, eu trag speranta sa terminam varianta pentru copii si atat... nu ma bazez pe drepturi de autor care sa le ajunga copiilor, cum spuneam, oricat de trist ar fi timpul atenueaza... Ca si reminder, acum cativa ani o membra DC a murit la nastere, avea o fetita Maria, a fost un val de suferinta si gata... a trecut. O alta membra activa si draga noua a murit in strainatate, a fost un alt val si a trecut.
Imi pare rau ca spun asta, dar o spun exact si doar pentru ca stiu ca numai obiectivitatea si biciul vor duce acest proiect la bun sfarsit.

va salut!
Drumul spre rai este pavat cu bune intentii... nici nu stiti cat e de adevarat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Si mie imi place titlul propus de boticelina.

Sunt de acord ca trebuie concentrat pe ganduri pozitive si lumina.

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

haideti sa asteptam cu titlul, de regula se hotaraste la sfarsit asupra lui, reprezinta o sinteza a cuprinsului.
si da, trebuie sa fie o carte tonica, pe capitole structurate asa cum sunt aici pe DC, de genul " femina intim", "asteptand o minune", odisee, etc . Amestecate s-a face un talmes-balmes.






..............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )

Oamenii sunt facuti sa fie iubiti si lucrurile sunt facute sa fie folosite.
Confuzia in aceasta lume este ca oamenii sunt folositi si lucrurile sunt iubite !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Foarte frumoasa initziativa!

Mi-as permite sa va sugerez,colaboratori pina la stringerea mesajelor,insa o singura persoana cu drept de decizie finala!

Eleni a sintetizat perfect,vor fi milioane de propuneri,sa se voteze titlul,insa doar "editorul"sa aiba dreptul de decizie!Nu numai asupra titlului,in ceea ce priveste cartea!

Da,cu sigurantza vor aparea disensiuni,insa ideea trebuie dusa la capat!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:


Propunere de titlu: "Sunt cu voi si va iubesc !"

... subscriu si eu la ideea impartirii jurnalului pe 4-5 capitole tematice mari si pastrarea firului cronologic in fiecare capitol:
1. despre copilasi, de la incercari, sarcina, nasteri, evolutie ...
2. prietenie
3. evolutia bolii si lupta cu soarta ...
4. ...
cred ca e bine copilasii sa o cunoasca sub toate aspectele sale de OM si de MAMA ... si vor invata multe din sfaturile ei, din atitudinea si lupta ei ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Eleni ..9 luni?

eu sunt mai optimista
si sper ca cel tarziu de Craciun o sa fie gata

Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)


vacantele copilariei...



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput