Jurnalul Monicai

Raspunsuri - Pagina 32

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aka spune:

dialog intre doua fete dragi care astazi nu mai sunt printre noi

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=68964&whichpage=10

si editez sa va mai arat ceva. cum e viata asta...

" exact la chestia asta m-am gandit aseara,sa culegem postarile Andreei si sa ajunga cumva la familie si deci la MARIA cand va fi mare...N-am mai avut puterea aseara sa intru si sa sugerez asta,eram prea socata si amarata. "

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Citat:
citat din mesajul lui aka

dialog intre doua fete dragi care astazi nu mai sunt printre noi

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=68964&whichpage=10

si editez sa va mai arat ceva. cum e viata asta...

" exact la chestia asta m-am gandit aseara,sa culegem postarile Andreei si sa ajunga cumva la familie si deci la MARIA cand va fi mare...N-am mai avut puterea aseara sa intru si sa sugerez asta,eram prea socata si amarata. "

mami de www.totsites.com/tot/mariachristina" target="_blank">Maria Cristina si Andreea Miruna




Doamne, ce ironie a sortii...
Eu am intrat pe forum dupa 2 ani de la groaznica intamplare cu AndreeaC si nu stiu cum am dat de poveste...M-a impresionat groaznic, eram gravida, tin minte ca i-am povestit si mamei mele...Si de multe ori ma gandesc oare ce-o face fetita aceea acum, dar sotul Andreei, dar parintii ei?...Chiar, mai stie cineva ceva de Maria?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Dragelor,
copiez mai jos in 2 vorbe tot ce e incarcat pe contul de googledocs si continutul fiecarei incarcari

Sectiunea blog – amintiri cu si despre Diana
Sectiunea Clubul Scutecelor - amintiri cu si despre Diana
Sectiunea Parintii intreaba – multe despre Diana, si ulterior si despre Tudor
Sectiunea Alaptare – scurt info despre cat a supt fiecare si cand s-au intarcat
Sectiunea Cabinet Stomatologic – dintii Dianei
Sectiunea Botez si primele zile ale bebelusului - tot amintiri despre Diana
Sectiunea Cabinet Psi - despre diana, jocuri de copil, adaptare la gradi, interactiune
Sectiunea Adoptie – cateva vorbe despre Diana
Sectiunea Concursuri - concurs cu poze de Craciun desenate de Diana si cu castig
Sectiunea Copiii cu nevoie speciale – 2 vorbe despre Diana

Sectiunea Femina Intim – despre sprancene, sfaturi de igiena, combinatii preferate de culoare, etc...
Sectiunea barfe si mondenitati – fobii si amintiri despre familie (scurt)
Sectiunea Cariera – ce job nu i se potriveste
Sectiunea Zona Artelor - Carti si filme preferate
Sectiunea Clubul cartilor – carti preferate


Sectiunea hoteluri, vacante si calatorii – amintiri din vacante
Sectiunea Mamici si tatici singuri – despre familia ei
Sectiunea in 1 sau in 2 – despre viata ei de familie
Sectiunea Odiseea Sarcinii – inaintea nasterii Dianei, asteptari, sperante, despre relatia cu sotul

Sectiunea Aradence DC - multe si amestecate, amintiri vii
Sectiunea Prietene fara titlu – amintiri cu Diana, cu familia, povestiri de acasa, de la birou
Sectiunea Discutii generale – amestecate - din toate
Sectiunea Know How, Lectii – amestecate – de diana, de tudor, de casa

Sectiunea Stiinta si cercetare – despre melanom
Sectiunea Melanom - mult

Sectiunea Sufletul credintei - irelevant
Sectiunea Check in – irelevant
Sectiunea casa – irelevant
Sectiunea despre politica – irelevant


Am citit in diagonala tot ce s-a incarcat.
Indraznesc sa fac o schita pe capitole (am lasat mai sus tot ce contine fiecare sectiune din perspective raspunsurilor)…
1. Familia (aici sa scrie despre relatia ei cu sotul, cu mama, amintiri din copilaria ei, amintirile si povestile dinaintea nasterii copiilor)
2. Tudor – nasterea lui Tudor, alaptarea, scuteceala... ce a mai scris
3. Diana – totul despre Diana (mult de altfel)
4. De-ale mele (carti preferate, filme preferate, culori, fobii, job, prietenii, sprancene)
5. Provocarea – aici as scrie despre melanom. Am citit pe unde a scris despre asta si parerea mea este aici as scoate tot ceea ce inseamna documentare stiintifica, as lasa doar perspectiva ei optimista asupra luptei cu cancerul.

Acum la cum vad eu lucrurile... aici ar trebui ca fiecare capitol din cele 5 sa fie preluat de cineva care sa adune din sectiuni ceea ce priveste capitolul. Trebuie adunat cronologic, ca un jurnal (cel mai mic capitol este cel al lui Tudor, cel mai mare al Dianei, apoi restul)
Fiecare capitol luat de 1 persoana care sa adune intr-un document materialul, aranjat cronologic, despre tema respectiva. Si din care sa scoata iconite si emoticoane, si care sa il citeasca si sa il faca sa capete sens. Nu umblam la formulari, il modificam extrem de putin, cat sa aiba sens pentru un cititor din afara.
Formularea intregului material va fi mereu la persoana 1 (eu sau noi) pentru ca e un Jurnal – e autobiografie.

Pana sa dau capitolele in repartitie (si va rog sa imi scrieti pe PM daca aveti timp si daca aveti preferinte de capitole), sa imi spuneti daca vi se pare OK impartirea propusa de mine. Si mai ales viziunea asupra melanomului.


Dupa aceea, urmeaza adunarea tuturor capitolelor si uniformizarea lor.

Imi cer scuze ca abia acum apuc sa scriu, dar abia acum am avut viziunea asupra intregului proiect. Am asteptat inspiratia.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Eleni, nu stiu ce sa spun cu melanomul. Eu l-am cules asa ca il am fresh in minte. Sunt citeva postari ale Monicai foarte lungi cu citate informative culese despre melanom, alea se pot scoate fara probleme. Insa multe postari ale ei fac referinta la ce a citit, ce a mai aflat, din alea nu as scoate asa de mult, fiindca e practic lupta ei cu boala, cautarile ei, incercarile ei. Dar si alea se mai pot peria si lasat doar ce e necesar.

Eu am incercat sa scot cit mai putine dialoguri si as scoate cit mai mult din ele posibil ca sa ramina o forma apropiata de jurnal.

Daca vreti pot sa fac eu in continuare melanomul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Helloooooo.... ecouuuuu ecouuuu ecouuu. Am nevoie de opinii aici la subiect, altfel fac eu cum ma taie capul si dupa aia tai capul cui comenteaza la final.
Cristoiu, inteleg opinia ta. Mai adunam impresii si decidem, ok? EU doar ma gandesc care e finalitatea citirii acelui capitol din perspectiva familiei si a copiilor... tu o vezi?

Hai cu parerile!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Da, ca mama lor a fost o luptatoare pina la final, ca a incercat tot ce a putut ca sa invinga. Dar sunt de acord ca sunt prea multe detalii, insa daca scoti tot ce inseamna documentare nu prea mai ramine mare brinza decit niste mesaje razlete despre cum asteapta rezultatul unor analize. Nici macar nu vorbeste despre cum se simte, intotdeauna spune ca se simte bine.

O sugestie insa, putem sa curatam mesajele cu optiunea track changes si un editor final sa le accepte sau ba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

dragelor, eu vin cu o parere - va rog sa nu va suparati daca nu sunteti de acord. Pentru ca este o carte despre memoria Monicai, eu nu as pune si subiectul dureros al Melanomului. Pentru ca a fost batalia vietii ei si nu stiu daca familiei ei ii va face placere despre asta. Viata Monicai a fost si altceva - si merita amintite si celebrate doar momentele fericite.

e doar o parere.


Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

dragelor, eu vin cu o parere - va rog sa nu va suparati daca nu sunteti de acord. Pentru ca este o carte despre memoria Monicai, eu nu as pune si subiectul dureros al Melanomului. Pentru ca a fost batalia vietii ei si nu stiu daca familiei ei ii va face placere despre asta. Viata Monicai a fost si altceva - si merita amintite si celebrate doar momentele fericite.

e doar o parere.


Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook


Bre, adicatalea eu am muncit aiurea? ***

Nu stiu, poate ai dreptate. Cred ca depinde cind ar fi citita cartea asta, daca peste 15 ani, atunci va fi citita cu o oarece detasare si cred ca eu personal as vrea sa citesc totul despre experienta mamei mele. La o virsta matura as vrea sa stiu.

*** nu vorbesc serios

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleni spune:

Mirela, si eu am gandit la fel... apoi a fost o opinie ca si el a facut parte din viata si a fost o luptatoare optimista, si am acceptat sa punem partea pozitiva din aceasta provocare... Dar las si celelalte fete sa isi expuna opiniile.

Eu cand am citit prima oara La Medeleni volumul 1, am plans de m-am spart la final. Si apoi ori de cate ori am recitit cartea, o citeam cu bucurie, pe masura insa ce ajungeam spre finalul volumului ma lua groaza ca vine moartea lui mos Gheorghe si ajungeam sa nu mai termin cartea. De la un punct incolo nu mai citeam. De aceea voiam initial sa nu punem nimic despre boala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

nu stiu daca e prea mult
dar as avea o propunere

sa avem Jurnalul ...Pasi prin viata (sau cum se va decide titlul pt Jurnalul Monicai)

si Jurnalul ...Lupta pentru viata ca un supliment al cartii care sa cuprinda partea aceasta cu melanomul

sa fie separate


asa incat tatal, adultii din familie sa decida cand si daca vor citi sau il vor oferi si copiilor mai tarziu



Personal sunt optimista iremediabila, va marturisesc ca la Umanitare sunt subiecte pe care nu le pot deschide (al Monicai era unul dintre ele) ...dar consider ca peste ani copiii vor dori sa stie si de partea aceasta
..sa ii lasam pe cei din familie sa decida si sa le oferim libertatea alegerii lor


...




Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)


Melodia...unei veri tarzii



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput