Sa renunt la afterschool?

Sa renunt la afterschool? | Autor: Mickyyy

Link direct la acest mesaj

Daca as fi avut un singur copil la scoala, as fi optat 100% pentru afterschool. Am avut-o deja 2 ani pe cea mare acolo, si am fost multumita de rezultate, s-a integrat usor, are o domnisoara tanara care se ocupa de grupa ei de care s-a atasat chiar foarte mult, teoretic nu am niciun motiv sa renunt la after. Practic insa, din toamna incepe si cea mijlocie scoala, si cel putin matematic vorbind, costurile pentru 2 copii la after sunt mult mai mari decat pentru o "bona". Pun intre "", pentru ca nu mai sunt la varsta cand au nevoie efectiv de o bona, ci mai mult de supraveghere si ajutor la lectii (cea mare va trece clasa a treia). Plus ca o bona ar putea sa o ia si pe cea mica de la gradinita la o ora decenta (gradinita fiind la 4-5 minute de casa), nu cum o luam noi de obicei, adica ultima.

Initial am zis ca o aduc pe mama sa ma ajute, dar cel putin momentan planul nu e viabil, trebie sa vanda apartamentul din pitesti si sa ia un altul in bucuresti, ceea ce nu se va intampla peste noapte (cu mult noroc abia prin primavara poate pot conta pe ajutorul ei).

Asa ca acum sunt in dubii, sa ma apuc sa caut pe cineva care sa se ocupe de fete, sa reduc costurile si sa scap cu ocazia asta si de stresul permanent de a nu ajunge la timp sa le iau de la gradi/after sau sa le dau pe amandoua la after, chiar daca efortul financiar si nu numai va fi mult mai mare?

Cine a facut trecerea de la after la bona, sau invers, ce recomanda?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Asa cum ai spus fetele nu au nevoie neaparat de o bona ci mai mult de cineva care sa le supravegheze la teme, poate gasesti o d-na invatatoare(pensionara) care sa le poata indruma. Iti doresc multa bafta in gasirea persoanei potrivite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

in conditiile salariale de azi, la bugetari cel putin, functionari publici, a plati after-ul pt doi copii inseamna ca iti mai raman ceva bani de-un abonament de tramvai sau asa ceva :((

Deci tinand seama ca:
- after-ul costa ~ 500 ron/luna/copil,
- copilul mananca pranzul zilnic de la caterig,
- sta in bancile scolii in aceleasi haine 8-9 ore,

trag linie si-mi da absolut incomod pt copil si neconstructiv financiar.

De la anul si eu voi avea doi scolari deci after-ul e exclus. Tu ai nevoie practic de cineva pt 4-5 ore/zi care sa ti-i aduca de la scoala si gradi, sa le puna celor mici o farfurie cu mancare in fata si sa i supravegheze si ghideze la teme pana ajungi acasa.

O educatoare/invatatoare/profesoara/cadru medical pensionar e o varianta buna. Nu-ti va cere mai mult de 500 de ron pt ceea ce are de facut. Intre noi fie vb eu am gasit si persoane care mi-au cerut 1000 ron/5 ore pt ca avea de supravegheat 2 copii nu unul....si mi s-a parut exagerare.

a o aduce pe maicata la voi e o optiune buna cu conditia sa nu se mute cu voi, sa-si aiba ea apartamentul ei in care sa se retraga cand va adunati acasa :)

bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dorsilia

O educatoare/invatatoare/profesoara/cadru medical pensionar e o varianta buna. Nu-ti va cere mai mult de 500 de ron pt ceea ce are de facut.


Nu stiu in alte parti, dar am mari dubii ca in bucuresti as putea gasi pe cineva la banii astia.

Si pe mama fara sa aibe locsorul ei nu am de gand nici eu s-o aduc , oricat e ea de mama, nu cred ca rezist sa convietuim impreuna mai mult de cateva saptamani consecutive.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

O educatoare in Piatra, sa stea cu 2 copii de cl I de la 12 la 17 (adusi acasa de unul din parinti, nun trebuia sa ii ia ea) cerea anul trecut vreo 700 de lei. o invatatoare, la aceleasi conditii a spus ca 700 e cam putin, ca are o oferta mai buna. Deci ma indoiesc ca gasesti cu 500.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Sincer, eu sper sa gasesc undeva in jur de 800 lei (pentru 6 ore) -unde o aveam eu pe cea mare era anul trecut 600 lei, si presupun ca la 2 imi fac si reducere .

Nu stiu cat de realistica e suma, m-am uitat pe un topic cu salariile pentru bone si se invart pe la 10-12 milioane cel putin. Ma rog, e vorba de copii mai mici si de alt tip de program si/sau indatoriri, dar oricum, sumele vehiculate pe acolo mi se par uriase

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:


Ar mai fi varianta unei studente serioase, daca gasesti, poate ruda sau cu recomandari, sigur s-ar multumi cu mai putini bani decat o invatatoare.
Sau o proaspat absolventa care ar prefera cativa banuti pentru a lucra 4-5 ore pe zi decat nimic sau somaj.
Cred ca nu ar fi rau sa dai un anunt intr-ul ziar de tiraj, scrii conditiile si suma oferita, vei avea oferte.
Succes !

... la un anunt pt bona part-time (acum cativa ani) eu am avut surpriza ca din cele ce sunau jumatate sa fie studente sau proaspat absolvente, chiar unele cu ceva experienta cu copiii (castigau de ani buni un ban in plus din supraveghere copii mici la lectii), unele se ofereau si sa ofere meditatii de engleza in aceeasi bani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Sincer, eu sper sa gasesc undeva in jur de 800 lei (pentru 6 ore) -unde o aveam eu pe cea mare era anul trecut 600 lei, si presupun ca la 2 imi fac si reducere .

Nu stiu cat de realistica e suma, m-am uitat pe un topic cu salariile pentru bone si se invart pe la 10-12 milioane cel putin. Ma rog, e vorba de copii mai mici si de alt tip de program si/sau indatoriri, dar oricum, sumele vehiculate pe acolo mi se par uriase



ar mai fi o idee cu o adolescenta de 15-18 ani care in timp ce fetele tale isi fac lectiile si le face si ea, sa fie apta sa le ajute la lectii... presupun ca fetele tale nu au aceleasi nevoi ca un bebe, se imbraca singure si mananca singure si in plus ma gandesc ca nu vei avea pretentia ca persoana care le supravegheaza sa gateasca, calce, mature, spele ....ca la subiectul cu bonele am vazut ca mamicile ridicau si pretentii din astea

ar mai fi o idee daca ai cunoaste printre mamele colegii de scoala ai fetei mari vreo mamica capabila si casnica, nu cred ca efortul nu ar fi prea mare daca obisnuieste sa se ocupe personal de copilul ei (ma refer la lectii)

practic ar avea obligatia sa puna inca doua portii de mancare in farfurii, sa spele 2 farfurii in plus, sa aseze inca doi copii la masa de lectii, din care doi ar avea aceleasi lectii de facut etc.

fa-ti o lista cu ce asteptari ai si da un anunt vezi ce oferte apar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Am trecut prin situatie asemanatoare... la inceputul clasei I-a ne-a lasat bona pe care o aveam de ceva ani (era foarte bolnava) si am fost nevoiti sa apelam la after.
Nu am fost foarte multumita de after-ul respectiv si am incercat sa gasesc o invatatoare pensionara, care sa-l ia de la scoala la 11:30, sa-l indrume la teme, sa-l duca si la sport (tot in cartier), toate acestea pana la 18-18:30 cand veneam eu acasa.
Imposibil de gasit... am constatat ca invatatoarelor le convenea mai mult sa dea meditatii cu 50 RON per sedinta decat sa fie "blocate" atatea ore, zi de zi
Drept care am renuntat la cautari.. in clasa a 2-a am mutat copilul la alt after, sant multumita cum se ocupa de el... e drept ca trebuie sa fac "artificii" sa plec un pic mai devreme de la birou ca sa ajung sa-l iau, dar ne-am descurcat.
Deci, vreau sa spun ca e greu de gasit un cadru didactic care sa fie dispus sa stea 6-7 ore pe zi cu copilul (copiii).

Ingrid si Cristi 9 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Sincer, pe mine ma incanta mai mult ideea cu o studenta sau proaspat absolventa de ceva, decat cu o profesoara pensionara. La after au o pustoaica tanara la grupa lor, si o doamna pensionara la grupa cealalta. E o diferenta uriasa de stil intre ele, si n-o spun cu rautate. Fie doar si daca ma uit la serbarea de sfarsit de an de la after, doamna pensionara a facut cu cei din grupa ei o serbare cu anotimpurile si poezii plicticoase, la grupa lu' fie-mea au avut o adaptare dupa Habarnam geniala .
La gradi, initial fetele au fost la o gradinita cu program scurt si cu educatoare tinere, unde faceau engleza intensiv. Apoi le-am mutat la o gradinita de stat, cu educatoare in varsta, si cursuri optionale de engleza. Cata engleza a invatat fie-mea la nici 4 ani cu pustoaica de la gradinita particulara (era studenta in anul 1-2 daca nu ma insel), n-a reusit sa invete nici in 3 ani la gradi de stat.
Tine si de om, nu doar de varsta, evident, insa experientele mele pe parte strict educationala sunt toate in defavoarea doamnelor in varsta.

Cu toate astea, nu cred ca o pustoaica de 15-17 ani ar fi o alegere buna, din doua motive: ea insasi e la varsta cand mai copilareste, ma refer aici la responsabilizare, si oricat zic eu ca's mari copii mei, inca mai au nevoie de o persoana suficient de ferma sa nu ii scape din mana. Iar al doilea si cel mai important motiv: pustoaica asta ar merge si ea la randul ei la scoala, ar insemna sa o condam sa chiuleasca de la ore sau sa imi las copii nesupravegheati atunci cand "orarele" lor nu se muleaza perfect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Mickyy, eu as pune anunturi la facultati, cu suma pe pentru cele 6 ore si as cauta nu una ci doua studente care sa fie altenativ, din motive de orar.



Mergi la inceput