Puiul de vrabie

Puiul de vrabie | Autor: ela_04

Link direct la acest mesaj

azi pisica mea a prins un pui de vrabie...
de obicei nu ma bag in afacerile ei dar de data asta copilul era chiar langa ea, "repara" o masinuta iar catelusa cea fara dinti hop si ea repede ca doar o fi ceva de ros...
asa ca am luat puiul de vrabie in casa... problema este ca e un pic ranit la o aripa si nu stiu ce as putea face. cum sa o ajut...
daca ii spun sotului sa o duca la veterinar... cred ca face ca trenul... in mod sigur nu va fi de acord.
pot sa o ajut cu ceva?!
i-am dat un pic de lapte (asta aveam in pahar eu) si am vazut ca a baut un pic...
ce mai pot face?
trupa de vrabii este inca ii marul meu... cred ca o astepta ...


+27

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Caz pierdut.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:


inca mai astept... si sper
poate in timp isi revine...

+27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Nu, nu e caz pierdut!

Ela, daca pui puiul intr-o cutiuta si mergi tu cu el la veterinar, nu se poate? Vezi insa ca nu toti medicii se pricep! Cel mai bine este sa mergi la Facultatea de Medicina Veterinara, de pe Splaiul Independentei. Acolo ti-l recomand pe prof. Cobzariu, care chiar se pricepe la pasari. Eu acolo am fost cu puiul meu de vrabiuta. Tot ce mi-a spus s-a adeverit! Si nu a vrut sa-mi ia banii pentru consultatie!

Intre timp, de la un magazin cu hrana pentru animale cumpara hrana pentru puii de perus. O sa vezi pe pachet cum o prepari. Incearca sa hranesti puiul cu seringa sau penseta, nu cu pipeta (se poate sparge!).
Daca vrei sa afli mai multe despre ce poti sa-i dai de mancare, vezi aici:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=153274&nm=HELP-pui-de-vrabiuta-orice-sfat-e-binevenit

Inca ceva: dupa ce rezolvi problema cu aripioara, incearca sa-l pui tu afara, pe o creanga, cat mai sus si vezi daca parintii se intorc sa-l hraneasca. Daca da, ai scapat de o grija, daca nu, va trebui sa te implici tu. Curaj, se poate salva micutul! Bafta multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Multumesc Cl.
nu prea pot eu sa ies pe caldurile astea ca imi este f rau...si nici sa chinui copilul nu vreau. Asa ca de veterinar se ocupa sotul in general.
multumesc pt idei. O sa incep sa-l hranesc si pe el...
copilul pasat - dat cu lingurita
catelul pasat
vrabia pasat- dat cu penseta
si asta din burta care da la gioale!
Asta e.. tot inainte...


+27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Ela poti sa ii dai galbenus de ou amestecat cu malai cu seringa.Si apa tot cu seringa.E asa ranit la aripioara?Daca e un pic zgariat il poti pune undeva sus supravegheat unde nu ajunge pisica si poate mamica lui va veni sa il hraneasca dar e musai sa fii pe aproape sa vezi ce si cum.Asteptam vesti despre puiut

21+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Cred ca este doar intepata aripa de gheara pisici.
Nu a curs sange dar nici nu poate s-o miste
adica eu eram afara pe faza si am sarit repede pana sa-i suceasca gatul pisica de fata cu baiatul.
I-am facut un culcus dintr-un cosulet de nuiele primit de craciun cu tot felul de globulete si braduti pe care i-am aruncat.
o sa-l pun pe sot cand vine de la munca sa se suie sus in mar si sa puna cosuletul...
dar ai dreptate trebuie pazit locul cateva zile... indiferent unde il pun.


+27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinuk@ spune:

nu l pune in copac daca el nu se poate hrani o sa moara de foame lasa l in casa
hrana un pic moale daca are pene pe el po sa i dai lichide daca nu are nu poti

galbenus de ou cu cereleale pt copii praf amestecat cu apa intr o seringa dozatoare de paracetamol

daca deschide singur gura
trebuie hranit des din doua in doua ore

am trecut si eu prin asta acu catva timp
operatiunea a fost un succes da era mierla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Si eu zic la fel pana nu vezi daca mamica lui il hraneste sa nu il lasi acolo.Il lasi o ora poate vine la el,daca nu vine il iei il hranesti si mai incerci.Daca totusi nu vine la el incerci sa il pui pe picioare sa se faca si el mai mare apoi ii dai drumul.Dumnezeu ti l-a scos in cale cu un scop

21+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Pana la urma inevitabilul s-a produs...
Mitzi a mancat puiul de vrabie.
Noi am puso la usa de la pod in cosulet si cand au venit prietenii sau parintii ei si a vrut sa plece cu ei a cazut jos si Mitzi a inhatato!

A cam fost balamuc...eu plangeam, copilul s-a speriat ca nu intelegea de ce plang, sotul a inceput sa injure... in fine...
Va multumesc mult pt raspunsuri...


+27

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Off topic pentru

angelique_19:

URGENT!
Ultima sansa(ultima zi) in care mai poti trimite datele personale pentru a intra in posesia premiului Geanta DC : nume/prenume, adresa/cod postal, nr telefon si user DC. Astept datele pe PM sau mail andraf@desprecopii.com

O zi frumoasa tuturor!

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Mergi la inceput