Acte necesare viza de flotant

Acte necesare viza de flotant | Autor: ale1212xa

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,

As dori sa stiu si eu ce acte sunt necesare pentru a-mi pune viza de flotant pe buletin.
M-am mutat in Sector 6 si stau cu chirie.

De asemenea unde ma adresez? La Sectia de politie de care apartin sau unde?

Multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olina87 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ale1212xa

Buna ziua,

As dori sa stiu si eu ce acte sunt necesare pentru a-mi pune viza de flotant pe buletin.
M-am mutat in Sector 6 si stau cu chirie.

De asemenea unde ma adresez? La Sectia de politie de care apartin sau unde?

Multumesc

-----------------------------------------
Alexandra si Dragos Andrei(08.01.2010)...de acum suntem



goagal zice din prima
Citat:

Intrebare : Ce acte am nevoie si unde sa ma adresez pentru viza de flotant (resedinta) ?

Raspuns : În conformitate cu art.86 din H.G.1375/2006 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a dispozitiilor legale privind evidenta, domiciliul, resedinta si actele de identitate ale cetatenilor români, va informam urmatoarele:
(1) Pentru înscrierea mentiunii de stabilire a resedintei în actul de identitate, persoana interesata se adreseaza Serviciului Public Comunitar de Evidenta a Persoanelor pe raza caruia locuieste temporar, completând în acest sens Cererea pentru înscrierea în actul de identitate a mentiunii privind stabilirea resedintei, la care anexeaza urmatoarele documente:
- actul de identitate în care urmeaza a se înscrie mentiunea de stabilire a resedintei ;
- documentul cu care se face dovada adresei de resedinta, original si copie ;
- documentul cu care se face dovada achitarii a taxei extrajudiciare de timbru (4 ron);
(2) În situatia în care solicitantul nu detine un act privind titlul locativ, încheiat în conditiile de valabilitate prevazute de legislatia româna în vigoare, gazduitorul sau dupa caz, reprezentantul sau legal îsi va exprima consintamântul privind stabilirea resedintei, în prezenta personalului.
(3) În situatia în care gazduitorul nu se poate prezenta la Serviciul Public Comunitar de Evidenta a Persoanelor, declaratia de primire în spatiu poate fi consemnata la notar public ori în fata politistului de ordine publica din cadrul unitatii de politie pe a carei raza teritoriala este situat imobilul.


da-i mai simplu sa caute altii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andieelen spune:

La sectia de politie pe raza careia te-ai mutat/stai cu chirie.
Iti trebuie buletinul, dovada ca ai platit taxa (la posta) plus ori contractul de inchiriere daca e inregistrat la taxe si impozite, ori persoana care e proprietar al imobilului sa completeze o declaratie acolo pe loc ca te lasa sa stai la ea in casa. (in cazul in care nu ai contract de inchiriere vizat)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ale1212xa spune:

buna dimineata

andieelen multumesc frumos
Olina87 imi cer scuze ca te-am pus ca cauti(oare de ce ai cautat???), eu am pus intrebarea pentru cei care stiu, nu as fi pus pe nimeni la cazne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andieelen spune:

Citat:
citat din mesajul lui ale1212xa

buna dimineata

andieelen multumesc frumos
Olina87 imi cer scuze ca te-am pus ca cauti(oare de ce ai cautat???), eu am pus intrebarea pentru cei care stiu, nu as fi pus pe nimeni la cazne

-----------------------------------------
Alexandra si Dragos Andrei(08.01.2010)...de acum suntem



N-ai pentru ce. Sa-ti faci o copie la buletin inainte ca o sa il lasi acolo cam 2 saptamani (depinde de sector, daca e in BUcuresti). Iti zic pentru ca eu am avut nevoie si nu imi facusem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olina87 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ale1212xa

buna dimineata

andieelen multumesc frumos
Olina87 imi cer scuze ca te-am pus ca cauti(oare de ce ai cautat???), eu am pus intrebarea pentru cei care stiu, nu as fi pus pe nimeni la cazne

-----------------------------------------
Alexandra si Dragos Andrei(08.01.2010)...de acum suntem




Mergi la inceput