Cat costa divortul la notar?

Cat costa divortul la notar? | Autor: crissteo

Link direct la acest mesaj

Buna seara.
Am nevoie urgent de o informatie, cat costa divortul la notariat, pentru o familie cu copil? Multumesc foarte mult.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu se face divort la notar daca exista minor.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissteo spune:

Multumesc mult Marius. Eu m-am uitat in codul civil si vad ca in cap 7, sectiunea 1, conditii art 75 cu 2 zice ca se poate pronunta divortul si pentru familii cu copii daca parintii se inteleg asupra tuturor aspectelor. Nu e asa si in practica?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Cristeo,da,se poate si la notar cu copii minori,atat timp cand unul dintre parinti nu cere in instanta custodia copilului.
Colega mea cand a depus actele la notar a platit suma de 10 milioane,iar cum totul este de comun acord si fara conflicte in termen de o luna se va pronunta divortul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Din cate stiu eu, nu. Adica legal exista posibilitatea teoretic ar merge insa in practica nu se ajunge sa fie indeplinite toate conditiile si in general exact la acest capitol, copilul/copiii, obligatii financiare, domiciliu.

Cat despre cost teoretic cred ca depinde de fiecare Birou in parte ce nivel al onorariului isi stabileste.

Stiu ca aceasta posibilitate prin Notar este din ce in ce mai agreata costurile si timpul fiind foarte reduse dar cand exista copil minor apar probleme in 99.99% din cazuri ca sa nu fiu absolutist.
O problema, posibil majora ulterior ca si inconvenienta tine de faptul ca orice modificare ulterioara care ar interveni in acordul exprimat de parti se va face doar la notariatul care a emis actul de divort.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissteo spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri. E vorba de fratele meu si sotia lui, sunt separati de 3 ani si au un copil El vrea sa se rezolve totul cat mai amiabil si cat mai repede. Sotia lui zice ca vrea la fel si pana la proba contrarie eu zic ca e mai usor sa incerce la notariat decat prin instanta, ca ea se cam razgandeste, el o sa mai aiba in curand un bebe. E doar o incercare, poate sa aiba surpriza ca nu mai vrea ea asa, dar mi se pare o solutie mai rapida.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Asa cum banuiam. Poate ca ...poate ca. Sa mearga la un notar dar sa nu uite ca tot la acelasi notar vor trebui sa revina daca ulterior vor dori altceva deci sa le fie convenabil si sa discute cu el sa ia lista de "conditii de indeplinit" sa vada daca le pot indeplini amandoi asa si numai asa in procent de 100% si daca reusesc isi fac demersurile necesare si dupa aceea primesc 30 de zile "termen de (raz)gandire" si daca totul ramane la fel vor primi divortul in conditiile mentionate de cei doi. Si asta ar fi.
Chestia nu merge cu "asta mi se pare mie solutia cea mai simpla". Conteaza doar ce cred ei doi amandoi si mai ales ce fac ei doi amandoi de comun acord.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissteo spune:

Multumesc pentru raspuns. Bineinteles ca doar ce cred ei doi conteaza, ei doi, acum vor sa divorteze. Eu ma interesez care este institutia careia i se pot adresa si in conditii. Nu vad nici o problema in asta.

Nu inteleg care este diferenta intre diVortul la notar si cel la instanta. Adica, inteleg ca exista niste conditii pe care cei doi care s-au hotarat sa divorteze le discuta si daca sunt de acord asupra tuturor aspectelor mentionate in lege, pot sa mearga la notar. Inteleg si ca se pot razgandi, dupa pronuntarea divortului si sa aiba alte cereri sau sa vrea modificari, dar asta nu se intampla si in cazul divortului la instanta? Nu tot trebuie sa mearga sa solicite ce vor indiferent ca e instanta sau notar?

De ce ar fi mai bine la instanta decat la notar? Ce-mi scapa? multumesc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Citat:
citat din mesajul lui btz_ovi

Cristeo,da,se poate si la notar cu copii minori,atat timp cand unul dintre parinti nu cere in instanta custodia copilului.
Colega mea cand a depus actele la notar a platit suma de 10 milioane,iar cum totul este de comun acord si fara conflicte in termen de o luna se va pronunta divortul.



corect! doar ca eu am dat 850 ron.

Mergi la inceput