Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (72)

Raspunsuri - Pagina 51

Inceputul discutiei
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

vin din nou cu vesti. azi noapte nu am dormit deloc pt ca am avut niste dureri de pelvis si inghionteli direct in muschii de jos. fara contractii. slava Domnului, contractiile m-au lasat. asa ca m-am dus de data asta la Regina Maria (unde ma mai urmareste un medic - gratis pt ca am abonament) sa ma mai consult cu cineva ca sa nu ma intorc la spital (abia m-am externat ieri).
prin urmare - colul beton. inchis, destul de lung, fara risc.
contractii - la control si azi toata ziua - niciuna;
bebelusele - intr-o mare veselie. una e pusa cu capul direct pe colul meu. nu impinge sa iasa, Doamne fereste, insa se joaca de mama focului. da din picioare direct in muschii mei (astea erau inghiontelile) si mai si apasa cu capsorul in oasele mele.
concluzie: mi-a dar o jumatate de gynipral la 8 ore cu no-spa si scobutil. repaos probabil pana la nastere (abia maine intru in sapt 19) si asta e. abia acum am luat gynipralul cu obligatia sa imi iau tensiunea si pulsul intruna. sa vedem pana diseara daca ma mai lasa.

va multumesc mult pt toate sfaturile si informatiile. daca ati mai luat gynipral, m-ar ajuta mult sa stiu cum l-ati luat daca v-a crescut pulsul sau v-a scazut tensiunea.

18 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Gabi multumesc de raspuns deci mititei pot dormi si pe nivelul inferior
www.kinderkraft.ro/kinderkraft-patut-pliabil-jolly-grey-cu-vibratii-p-16.html" target="_blank">http://www.kinderkraft.ro/kinderkraft-patut-pliabil-jolly-grey-cu-vibratii-p-16.html - eu la asta ma gandisem; singura dilema ar fi daca gasesc o salteluta pe aceste dimensiuni 65x125 cum e patutul; stiu ca majoritatea sunt 60x120....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

@Anne - da, de-acord cu alaptatul la cerere. Prin "program" ma refer exact la ritmul lor general, ceea ce ziceai tu cu 2-3h intre mese. La noi ziceam ca noaptea au deja tendinta clara sa doarma mai mult. Si desi ma avantajeaza, ma gandesc serios sa o trezesc pe micutza putin mai des, pentru ca mananca ffff pofticios si inghite mult aer. Prin urmare, da afara deja de mai muklte ori pe zi :( O pun la rag la 2-3 minute (si da ca un golan!) dar la final de masa imi scoate tot laptele aproape, ceea ce nu poate fi prea bine pentru stomacelul ei.

@mamici
- daca ati avut problema asta, ce ati facut?

@Diana - gynipral eu am avut doar perfuzii, si atunci 5doze/perfuzie si 3 perfuzii/zi la cate contractii am avut. Tensiunea nu mi-a variat, doar mi s-au subtiat venele dupa o luna de tratament. Cred ca fiecare corp reactioneaza in felul sau :) Baftoc in contionuare, rabdare si multa sanatate!

@Adriana - noi avem exact acelasi model :) in dublu exemplar. Saltea am luat standard 60x120 si e ff ok. Daca vrei neaparat, poti da comanda pentru dimensiuni atipice : http://www.mamiko.ro/produs/1135-Saltea-cocos-120x60x9-cm-Kreis

Pupiciovici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

Ioana, merci mult de tot. M-ai mai incurajat. si eu tot in jur de 8-9 am tensiunea. sunt hipotensiva de fel, asa ca nu ma simt asa rau daca imi scade. sunt putin stresata ca sunt abia in sapt 19 (de maine) si ca e ceva de stat. nu e neaparat de mine, dar sunt foarte multe luni de emotii. acuma sincer, oricat de multe emotii ar fi, sper sa fie cat mai multe luni...sa ajung cat mai mult la termen.

ei si asa sunt agitati. au zile in care se misca intruna. acum, de cand cu gynipralul parca s-au mai linistit.

p.s. va urmaresc cu interes subiectul patuturi. foarte tari!

18 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Ioana multumesc tare mult de link imi este de un real ajutor. Spui ca salteluta de 60/120 se potriveste perfect, deci nu ar avea rost sa o comand 65/125... bunnn. Acum la inceput i-ai culcat pe amindoi intr-un singur patut sau i-ai pus separat? Din pacate eu nu te pot ajuta prea mult cu raspunsuri e prima sarcina, decci experienta 0
Diana trec asa repede saptaminiile , ia sa vezi . Eu stau acasa de la sf lui august, am mai iesit ce e drept , nu am avut restrictie de stat la pat, dar 70% din timp acolo am stat. Te vei obisnui, cauti filme/seriale frumoase, te uiti la tv si trec repede luniile. Si cine stie, poate vin vremuri mai bune si la tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Ioana am crezut ca te referi la programul facut de mine si impus lor. Am intalnit pers care imi spun de la 2 sapt sa le fac program de somn si de mancare. Serios? La 2 sapt? SI daca plange de foame dupa 2 ore jumate eu ce fac? Il las sa planga pt ca nu e timpul sa manance? Si daca nu vrea sa doarma la ora x ce fac? Ii dau somniferele pe care mi le-a prescris pediatra pt ei?
Ai mei nu au un program fix. Mananca si la 2 si la 4 ore. In perioada puseului de 3 sapt au mancat la 2 ore si chiar la o ora jumate. Dupa care au mancat la 3-4 ore iar acum au avut puseul de o luna cand iar au mancat la 2 ore. Nu prea mai dorm bine pe timpul zilei de vreo 3 zile. Plang si se uita pe pereti mai toata ziua. Imi este greu sa imi dau seama cand plang de foame sau de colici sau de plictiseala sau de altceva.
Ieri am aflat ca cel mare a luat 1,4 kg in prima luna iar cel mic a luat 1 kg. S-a marit diferenta de la 500g la 1 kg intre ei dar asta este. Aseara am vazut ca cel mare are pupilele inegale si mi-am facut programare la RM.... abia luni mergem la control, dar asta este! Sper sa nu fie o problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

fetelor, azi m-am tavalit de dureri de dimineata pana acum...n-am avut decat o contractie. totusi cand ma ridic din pat burta e tare insa nu pare a fi contractie ca e tare cat stau in picioare.

ma dor ligamentele, pe lateral si putin mai jos...doctorul mi-a marit doza de gynipral la 1/2 la 6 ore...plus no-spa, scobutil si magneziu...

sunt cam stresata. ma asteptam sa ma lase durerile si sa continui cu tratamentul si cu statul in pat. voi ati avut asa dureri?

ioana, tu pe langa contractii aveai si dureri? help me...

19 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

@Diana - da, am avut si eu dureri de ligamente (am aflat dupa vreo cateva zile de griji ca asta era). Ritmul de dezvoltare al bebicilor fiind 2, intr-un uter asa mic (avand in vedere inaltimea mea si ingustimea bazinului) dadeau inevitabil dureri, fie ca intepaturi, fie ca senzatie de...apasare cumva. De intarit burta, imi amintesc ca se intarea de pe la 23 de saptamani. Daca e o asa evidenta legatura intre ridicat si durere, cel mai intelept este sa stai la pat. Stiu ca nu e simplu (desi asa pare dinafara pentru toti care nu sunt in starea ta, nu?). Evita si cele mai simple actiuni, gen adus un bidon de 2 l in camera, spalat vase, intins rufe, etc. Asta pana iti mai revii putin. Iar daca si cu doza marita de Gynipral nu te simti mai bine, cere sa te mai interneze macar o noapte de monitorizare. Mai bine sufli in iaurt.

Cel mai important este sa ai grija mare de tine, sa te menajezi si sa ramai pozitiva. Pare doar o vorba, dar sunt tare de acord cu Adriana. Corpul se mobilizeaza mult mai bine. In rest, ne ocupam si noi aici de galerie si pancarde ca sa te sustinem si Bunul sa te ocroteasca si intareasca sa treci cu bine de hopul asta! Pupcenkovici de 3 ori pentru tijne si boboci!!

@Anne - maaaan! Si eu m-as enerva sa ma sacaie cineva cu chestii de-astea! Da, eu am avut dati cand pana sa il hranesc pe brotaceanu urmatoarea masa, pe hamsterusha o puneam sa manance de 2 ori. Asa ii cerea ei corpushoru', normal ca nu te uiti la ceas. Exista somnifere pentru bbs? :oO

Tinem pumnutii toata trupa aici, sa fie ochishorii sanatosi la voi!

La noi, emotii mari, ca Dragos a inceput sa tuseasca mai mult si am senzatia ca il aud si harait :((( Inca 2 zile pana la botez si tare sper sa ii fie mai bine! Vestea buna, azi mi-au zambit amandoi treji fiind :D Topeala pe mineeeee! Pana acu zambeau din reflex cand adormeau doar. Se vede clar o diferenta dupa puseul de zilele astea, in care am dormit cat o boaba de orez si am avut urechile flenduri de la plansete si agitatie timp de 2 nopti. Better days are comming!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Capitol nou: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=175391


Mergi la inceput