Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (72)

Raspunsuri - Pagina 49

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Ralu, chiar ca nu mai aveti mult, bine ca ati ajuns pana aici, o sa am grija cu loviturile in col, dar deocamdta nu sunt dureroase, oricum ar fi ma programez la 2 sapt acu
Dar mai povesteste de tine, de la calatoria in turcia nu ai mai spus nimic, doar daca vrei sa povestesti...inteleg pe cat e mai avansata sarcina cu atat nu mai ai chef de nimic, am observat la mai multe fete ca nu prea mai postau cu cat se apropia termenul, cred ca sunt si hormonii si durerile insuportabile...doar de forum nu mai ai chef in acele momente...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

diancic, pai nu am mai avut nimic de povestit de la jumatatea lui august, am intrat in spital, unde am fost terminata mai bine de 3 saptn pt ca plangeam din orice, apoi am tras de mine sa mai rezist inca o luna, nu pot spune ca aveam moralul mai ridicat, din muuulte cauze legate de statul in spital ( nu mai facusem un dus/splalat pe cap de cand eram inca acasa etc) si de faptul ca nu stiam ce ma astepta, daca mai rezista org. meu ..., si tot asa ...tot trag de mine, incerc sa fiu cat mai optimista . baietii au fost sanatosi si au evoluat bine, zilele astea ma duc iar la eco sa vedem cum sunt, dar erau apropiati ca greutate si in limitele unuia singur pt varsta lor.
Erau si cu capul in jos amandoi si sper inca la o nastere naturala ...
Tu ce comori ai in burtica ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Ralu, e bine ca baietii sunt in limitele unui bb ca la o sarcina normala, chiar ma bucur ca sunteti bine, si eu ma gandesc in fiecare seara ca a mai trecut o zi, si sper in continuare sa ajung cat mai departe. La noi sunt fetita si baiat, amandoi sunt in limitele unei sarcini normale, chiar au si cateva zile avans, baiatul e mai mare cu o sapt si fata cu vreo 3 zile, asteptam morfo de t3, sa fie masurati iar in totalitate, nu mai pot de dragul lor cand ii vad la eco, sunt indragostita lulea , suntem inca in faza de cumparaturi diverse pt ei, dar eu mai merg la munca si nu prea am suficient timp pt asta; mai am 3 zile de serv, care sper ca nu vor fi aglomerate, si apoi ne focusam doar pe sarcina si ultimile detalii
Ralu, sa inteleg ca acum esti acasa nu? Unde vei naste? Stiu ca nasterea naturala nu prea e acceptata de doctori la gemelara, ati discutat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lidia_88 spune:

Diancic doctorul meu mia recomandat nastere normala daca fetitele se aseaza cu capul in jos, a zis ca e mai usor la gemelara sa nasti normal ca sunt mai mici.Eu sper sa nasc tot normal.
Si la mine sunt mai active noaptea am si eu una care ma bate pe col cateodata mai tare cateodata mai incet, sunt foarte active si ma bucur ca asta inseamna ca le e bine in burtica.
Pup burticile si mamicile

UM 18.04.2012, DPN 23.01.2013 27+ CU +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Buna dragi burtici si mamici
Ralu ma bucur sa aud ca inca sunteti in formula completa, stiu ca a fost f greu dar cu ajutor de la Dzeu ati reausit draga mea
Alex cita vreme bebei sunt monitorizati atent si cresc, e bine. Au dreptate fetele sa te indrepti catre o maternitate buna, e f important
Dianaradoi ce vesti ai? sper ca sunteti bine
Ioana ce bine ca ai gasit un preot care sa faca asa cum va doriti. Ma bucur tare. Si eu am de gand sa tin fetitele in acelasi patut la inceput. Vad de la mamici ca se poate. Copilasii ce iti mai fac? a trecut mica raceala?
Brigit pup mamica luptatoare
Balanta,Anabel, Monas, Sugubina , Anna,
Noi avem deja 25 de saptamini, burtica creste parca pe zi ce trece, obosim f tare la orice miscare; dureri sunt la ordinea zilei dar le tratam cu no spa si uscosin. Slava Domnului ca am facut cerclaj, asa ca colul este inca inchis de 3.9

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

BUNA.
ralu ma bucur sa aud vesti de la tine. Ma gandeam ca poate ai ramas prin Turcia si ai uitat de noi. Iti tin pumnii sa ajungi pana la 40 de sapt sau chiar sa depasesti Eu stiam ca la gemelara nu se recomanda nasterea naturala pt ca bb2, cand se vede liber in tot uterul, se intoarce ca sa se bucure si el de atat loc si nu-l mai poti aduce in pozitia buna de expulzie si ajungi la cezariana. Dar dr tau stie mai bine situatia.

Alex, esti bine acum? Dianele la fel?

Pt "depresurizarea" colului, de ce nu incercati si solutia Balantei? Puneti sub saltea cateva carti sau caramizi (20 cm) si inclinati salteaua. Asa reusiti sa tineti bbii bucuclasi si curiosi departe de col.

Ioana, mersi de raspuns. Daca si tu si Sugubina mergeti pe solutia prosopului facut sul, atunci fara nicio emotie voi face si eu la fel. Merci frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Adriana si ai grija de tine in continuare !
Diancic, sunt acasa, la filantropia voi naste,si cum spune si Lidia, sunt doctori si doctori, si pareri si pareri despre naturala la gemeni. Da, e adevarat ca in caz de nastere pana in 32s se reco,manda - si aici am gasit pareri unanime- cezariana pt ca sunt prea mici si i-ar slabi o nastere naturala.
Cum eu nu ma exprim ca ar trebui toate sa nastem natural din cauza atator ricuri si complicatii la cezariana, ca nu e de competenta mea (desi asa gandesc), asa si cine naste prin cezariana nu are motive sa spuna ca naturala e o greseala ... fiecare se intelege cu doctorul propriu ce vrea, ce se poate face si ce are de facut pana la final, in functie si de organismul propriu si alti factori personali. Spun ce spun ca am citit multe pareri pe tot felul de forumuri de peste tot.
Varianta cu patul ridicat la picioare este f valabila doar pt cine sta la pat, daca nu stai la pat non stop (cu pauze de pee), atunci mare diferenta nu prea face (parerea mea); da, ii indepartezi din zona colului, dar cum te-ai ridicat si umbli iar mai mult, cad iar acolo. E bine pentru noapte si asa pt a cocheta cu ideea, ceea ce facusem si eu in sarcina pana sa ajung in spital, si cu toata odihna ca umblam in picioare cateva ore pe zi doar, restul in pat cu fundul mai sus, tot coborau imediat si bocaneau in col, parca mai abitir.
Chestia e ca daca stau jos si bocanesc acolo ... nu ai ce le face, decat ce v-am spus deja -centura, cu avantajele si dezavantajele ei- azi dr. mi-a zis iar ca dc nu aveam centura erau pierduti de mult ...

Acum anne, ca tot am intrat, ai mai deschis un subiect delicat: Sarcina gemelara pana la 40s !!! asta e o inconstienta in general din partea medicilor, pt ca dupa 38 cresc fff mult riscurile de diverse complicatii la bbei si nu se merita sa se stea pana atunci. Decat intr-un stres total pana atunci, mai bine la 36-37 :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

@Adriana - la multe saptamani usoare pana la prima intalnire! Suntem bine, multumesc de intrebare Dragos tuseste doar cand si cand acum, il mai "aburim" la nebulizator, dar are toti decibelii in glascior si asta ne bucura. Cu mandrutza am iarasi ceva probleme ca tot da afara o data la cateva zile :/ Pe 5 mergem la dr. pediatra si sper sa fi luat in greutate totusi. Dupa obrajorii de hamsterusha, asa s-ar zice totusi, dar am o strangere de inima.

@Ralu
- si eu am avut un moment de zdruncinatura in sarcina, clacasem dupa 2 saptamani la pat cu perfuzii n spital. Apoi m-a intarit din nou gandul ca daca eu rezist la pat cuminte, inseamna zile in minus sau deloc la incubator pentru ei. Ne-a ajutat Bunul sa rezistam cu bine pana la ffinal. Nu mai e mult, iti doresc din suflet putere, optimism si sanatate!

@Anne - la cum mi-o imaginez pe Sugubina, nu cred ca le-a pus sul :D dar o las sa ne confirme si sa ne mai zica din secretele ei, cum a facut sa tina 8 luni in acelasi patut 2 nazdravane!

Bobocii mei sunt constanti vad la dormit 5-6 ore pe noapte, de vreo cateva zile. Ma bucur de somn, desi chiar si asa ma simt putin epuizata fizic. Tocmai ce am suplimentat ce luam ca medicamentatie, cu inca o tableta de Tardyferon fol la recomandarea doctoritei mele. Sper sa imi mai revin.
Reversul somnului mai lung, am observat ca este o agitatie mai mare ziua. In plus, li s-au accentuat crampele :(( Au lungit timpul de masa la o ora fiecare si cum ei dorm doar 2h30 - 3h ziua, am senzatia acuta ca doar asta fac pana spre seara :/. Mare noroc cu PapaBear ca ma ajuta mult la schimbat si asezat in patuc pe we si dupa serv.

In acelasi timp, au inceput spre finalul mesei sa dea cate un pleoscait din guritza, semn ca sunt satui :D Cum sa nu ma topesc! Ah, si mai ofteaza dijn cand in cand la urechea mea cand adorm pe umar pana sa ii asez la patuc :D

@Anne
- ai tai cum au programul acum?

Botezul il avem acum pe 3, ma bucur sa imi vad familia adunata la o masa! Surpriza pentru ei va fi un mic album foto cu poze facute intr-un studio. Le primesc miercuri, abia astept!!

@Lidia, sarcina usoara si tie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

am revenit. m-au internat pana la urma din cauza contractiilor. eu miercuri fac 19s. prin urmare: am ajuns la urgenta, colul era inchis si lung, copiii cam agitati (si eu eram agitata).
m-au internat, mi-au facut no-spa si scobutil injectabil...
nu mi-au cedat dupa 2 seturi de injectii. duminca dim mi-au pus perfuzie cu gynipral. pana seara mi s-au rarit contractiile dar mi-a scazut tensiunea la 8 si au scos perfuzia. am trecut iar pe injectii cu no-spa si scobutil. si de azi-noapte pana azi la pranz nu am mai avut contractii, prin urmare mi-au dat drumul acasa cu tratament cu scobutil acasa si no-spa forte la nevoie.
ideea e ca acum o ora am avut iar o contractie. le voi numara si daca se indesesc, ma duc inapoi. :(
faza e ca nici la mine nu se intareste tot timpul tot uterul si inteleg de la voi ca mai sunt si copiii care se misca. nu mai inteleg nimic...
eu am uterul mic, sunt micuta tare si copiii sunt bine dezvoltati. puteti sa ma lamuriti care e faza cu miscarile lor? sa nu ma mai sperii atunci, poate nu sunt contractii asa dese. plus ca n-am nicio scurgere, colul e inchis...
evident ca psihic nu sunt prea bine. sapt asta stau acasa in pat si voi vedea...va pup si multumesc pt griji

17 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Buna fetelor,
Lidia, imi pare bine ca ai revenit printre noi
in legatura cu nasterea naturala la gemeni...ar fi frumos, dar trebuie indeplinite multe conditii pt asta, sa fie mai aproape de termen, sa fie pozitionati cum trebuie, sa nu fie prea mici ca sa nu fie un stres pt ei dar nici prea mari, si multe altele, care numai cele mai norocoase dintre noi pot avea parte de asa ceva. Doamne ajuta sa nasti natural, eu personal merg pe ccezariana ca mi se pare ca e mai bine ai pt ei.
Diana, in legatura cu contractiile, nu stiam ca trebuie sa te internezi daca ai prea multe, aseara am citit undeva pe net ca ai contractii si atunci cand ai impresia ca copilul face tumbe prin burta, pe mine azi cel putin m-au apucat si la munca contractii sau asta cred ca era, burtica tare, tumbe...ar treb sa fiu ingrijorata oare? Cred ca e si de la vremea asta...
Ioana, ce frumos ca aveti botezul in weekend, ati facut ca marturii album foto? Sau doar pt bunici?
Pup mamicile cu picii si burticile

Mergi la inceput