Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (72)

Raspunsuri - Pagina 41

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

da, la filantorpia vreau sa nasc. dar la mine sunt mai multe probleme. nu stiu cand voi naste. gemenii mei monoamniotici nu stiu cand vor sa vina pe lume si nu stiu daca ii voi putea alapta. sper ca da.

klebsiella e foarte nenorocita. distruge sistemul imunitar la adulti, d-apoi la bebelusi. si se dau antibiotice f. puternice...eu am avut o prietena care a avut-o si s-a chinuit tare mult. acum, sa stiti ca klebsiella e in organismul fiecaruia. e in intestinul gros parca. infectia se face cand printr-un accident, aceasta bacterie trece in cavitatea bucala, maini, plamani etc. multumesc pentru info, o sa ma informez mai aproape de sarcina.

p.s. eu nu mai scap de durerea de masea; mi-a dat dr. haiduc paracetamol doar (1 la 6 ore) dar noaptea e nenorocire...plus ca de dimineata m-am trezit cu gatul in pioneze. sunt intr-un total razboi cu infectiile...off

17 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Buna mamici si burtici de gemeni
Anne vad ca te descurci f bine ca mamica , bravo draga mea! Sfaturi nu prea stiu sa dau eu, mai am pina ajung acolo
Brigit nici nu stii ce ma bucur sa citesc vesti asa frumoase despre voi Ai fost o luptatoare mereu si Dzeu ti-a ajutat
Sugubina sper ca si fetitele mele sa fie la fel de mancacioase ca pufitele tale E o placere sa citesc postarile tale, ale lui Monas si al celorlalte mamici
Diana multa sanatate, sper sa iti treaca repede maseaua, stiu cit de rea e durerea... Eu am ocolit Filantropia pentru ca acolo se merge in general pe nasterea naturala, inclusiv dr Haiduc merge pe acest princepiu chiar si la sarcinile gemelare. Iar pe mine din nefericire ma ingrozeste varianta asta.
Balanta, Anabel voi ce mai faceti?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

eu sunt obsoita,nervoasa, stresata, am nevoie de o vacanta, macar 3 zile, dar mister cica are de-nvatat si de cursat :(

m-au zapacit fetele, ieri mi-a vomitat Eva
azi a urlat Ema 1h si ceva, dar racnete frate, sughituri, ramas fara aer, de ce? cine stie ca nu vorbeste, Am presupus ca e de la dinti, i-am dat niste Nurofen, Peritol, Calgel, pana la urma s-a calmat, dar si prin somn ofteaza inca

Eva evident face figuri la mancare, nu stiu ce sa le mai dau, ce sa le mai fac, cred ca trec de la tot velul de vitamine - sanostol si ce le-am mai dat, la niste tinctura de propolis

as duce-o pe Eva iar la eco, desi ce sa-mi zica, ca are refulx,asta stiu deja si data are ce, ca tot nu o sa am ce sa-i fac
dar as vrea sa o fac totusi + analize de sange, urina, copro...dar can sa ma duc, ca n-are cine sa ma duc cu sotul cursat :(((((

as vedeti cat mananca pisoii mei
- dimineata pe la 8 cam 150, max 200 ml lapte, dar se intampla si sa manance numai 80-100-120
- apoi mai mananca tocmai pe la 11.30-12.30 (dureaza 1h masa) pt 150g fructe Ema, si Eva numai cam 80 + niste iaurt 100g
- apoi tocmai pe la 16-17 mai mananca chipurile ciroba, piure legume sau ce-o fi, vorba vine mananca ca de fapt ne mananca nervii, aici cam 100 + ceva iaurt (da, iaurt cam mananca si le dau si eu din ala grecesc de 10%)
- si mai mananca pe la 20-21 niste lapte cam 150-200
asta e tot, ce masa frate la 2h cum vad aici la fetel, la noi trec 4h si tot n-ar manca'



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Am uitat sa spun burticilor interesate ca si eu am nascut la RM si vreau sa va atentionez ca in niciun caz sa nu nasteti inainte de a semna contrcatul cu ei. Dpdv al contrcatului am avut discutii cu ei dupa nastere. Cine vrea sa stie mai mult sa-mi de PM ca sa nu va plisctisesc aici. Dpdv al medicilor , jos palaria. Au fost f ok. Anestezitul era super. Pe masa in timpul oepratiei am inceput sa simt durere, le-am spus imediat si au remediat situatia. Dr. care m-a cusut a facut opera de arta-abia mai vad si eu acum cusatura. Dupa nastere am stat o noapte la TI cu un asistent care ma supraveghea intr-una. Mi-au facut calmante la 6 ore parca, inca o zi jumate dupa aia. Asistentele au fost ok cu mici exceptii (acelea care mai profesau si in spitalele de stat si-au mai dat in petic putin, obisnuite ca acolo). oricum una peste alta am fost multumita . recomand nasterea acolo.dr. neonatolog mi-au placut toti care erau la vremea respectiva acolo (acum au fuzionat si cu euroclinic si cred ca s-au mai schimbat trebuirle).

anna: puiuta ta vomita si daca-i dai LP antireflux? intreb pt ca noi la Eva cu asta am rezolvat problema .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellen79 spune:

anna noi avem copii de acceiasi varsta , si ai mei tot asa mananca, dar cred ca sunt mai dolofani, au in jur de 9 kg amandoi, numai ca anton e mai lung si pare mai slab
la 5 180 lp - responsabilitatea sotului
la 9 iaurt cu fructe si vreo 2 biscuiti, branza cu avocado si roie, daca gaseste mama la piata rosi bune
la 13 se incearca supa cu carne, sau legume la cuptor, de obicei mananca 2-3 guri si le dau un biberon lapte cu cereale cam 150 ml
la 4,30 termina supa sau ce era de la unu,sau ou in diferite combinati ca nu prea le place
la 20 180 lapte, intre mese mai manaca fructe, doveac copt
eu le fac iaurt de capra in casa care ne-a pazit de raceli pana acuma, ca avem primi muci dupa 7 luni, dar seriosi azi noapte am stat cu anton in brate ca nu putea sa respire si urla
cu sooomnul ziuaa cum stau,la noi 2 max fractionat in 2 reprize,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

monas, pai nu i-am dat antirefulx, de fapt nu mi-a mai vomitat cam de 3 saptamani cred, dar ieri iar mi-a facut, dupa ce mancase binisor supa, si m-am ofticat si enervat iar

hellen, imi amintesc de tine, ca sunt cam la fel piticii, numai ca ale mele abia au 6.6 si 7.6 kg, si de asta ma apuca disperarea
iar voi vad ca aveti o masa-n plus, ca aveti 5, pe cand la noi abia intra 4;ufff asta e, bine ca in rest sunt sanatoase, dar trebuia sa ma descarc si eu undeva/la cineva

cu somnul, ce sa zic, la un moment dat nu prea mai dormeau, dar apoi am cam inceput sa le fac program
in zilele bune, cand ies afara dorm asa
- baga putin dimineata in parc - 1h sau cat o fi. Azi Ema s-a trezit la 7.30 a mancat cam 100-110 lapte dupa care s-a culcat iar pana pe la 9.30. Eva s-a trezit la 8.30 si a mancat cam 200 lapte si n-a mai dormit
- Ema a adormit dupa criza de plans pe la 1 si s-a trezit la 2.30; Eva n-a dormit decat cam 40 min cred, de obicei, dc ies afara dupa prazn, mai baga 1-2h somn in parca
- apoi dupa masa de la 17 cu care ne intindem si pana la 18 unoeir, le mai culc o tura de le pa 19- 19.30 pana pe la 20.30, ca sa le mai pot tine inca 1-2 h la joaca, spalat si sa le culc pe la 22, dar aseara se facuse 23.35 pana a adormit ema;
deci program nu prea e sau nu se respecta

eu sunt disperata ca eu si muncesc, de acasa, si ma bruiaza astea mereu, n-apuc sa fac o chestie cap-coada fara intreruperi. Desi o am pe mama dimineata de la 8-13 si bona de la 12-18, tot eu fac > 50% din treaba, eu le prepar masa, eu ii dau uneia, mai schimba-le, mai in brate dc urla si nu=mi prieste nimic...asa m-as duce la birou si sa se descurce ele cu fetele, dar nu prea ma lasa inima, si cred ca as fi si mai obosita si stresata sa ma mai car si pana la birou si inapoi si sa nu stiu ce fac matele astea



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

Adriana,

Iti multumesc pentru detalii. Fara sa supar pe nimeni si eu sunt pro nastere naturala, dar din motive total egoiste. Eu ma rog la Dumnezeu sa pot naste natural, dar in cazul sarcinilor monoamniotice, 99.9% trebuie facuta cezariana. Chiar Filantropia are un protocol in acest sens. Mai ales ca e posibil ca medicul sa decida sa-i scoata mai repede. Riscul mare la mine e ca se pot incurca cordoanele avand in vedere ca nu sunt separati deloc.

Motivul meu egoist pentru care sunt contra oricarei operatii (inclusiv cezariana) este ca eu suport foarte greu durerea. Colac peste pupaza, mai sunt si alergica la anti-inflamatoare si prin urmare nu prea am ce calmante sa iau (in afara de paracetamol care nu prea are ce sa-mi faca). asa ca...ma ingrozeste ideea de cezariana!!! dar poate nu va fi asa de rau.

17 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CAMELIA28 spune:

multumesc pt raspunsuri fetelor!

la noi e jale cu mancarea, sa zicem ca de cateva zile parca, dar parca mananca mai bine:

5-7 dimineata- LP 120-150 ml (ne trezim la 9)
9:30 micul dejun, avem 4 variante pe care le rotim : pete de ficat facut in casa, lapte cu gris, paine cu unt si cas de oaie ras sau unt cu gem fara zahar, ou cu masline sau branza si rosii

13 - supa/borsuc sau branza cu mamaliga sau branza de vaci cu banana si mar
16-17- felul principal, carnita cu cartof sau orez,ficatel, legume, pe
ste, (mai rotim cu pranzul)

19:30-20 (cand intram in casa) - iaurt, sau placinta de casa, sau clatite, sau fructe (fructele trebuie sa le scot de aici pt ca le cresc diureza si se trezesc uzi)

21:30 Lp 240 ml
Acuma ce sa zic, programul asta pare minunat daca ar si manca, mananca f putin si cu urlete, nervi, ma rog, multa risipa.

Ne dati si noua reteta de shake (Sugubina?) si piscoturi (mmammaruta?)

pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

CAMELIA shake fac din ce fructe am in casa. De exemplu banana+porto. Sau alta zi am facut suc de struguri (ca primisem multi de la mamaie) cu banana. Fac sa iasa 2-300ml pt amandoo.Sug cu paiu normal de uameni umani, e bataie pe el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellen79 spune:

sugubina, de ce dai suc dee fructe si nu fructe intregi? eu sunt contra suc de fructe e concentratia de zahar prea mare pt pancreasul lor , plus ca nu beneficiaza de fibre,

Mergi la inceput