Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (72)

Raspunsuri - Pagina 40

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

buna mamici!
Revin cu contrcatiile acelea: eu in ziua in care am anscut, m-am rezit de dimineata de la 7 cu burta tare si nu m-a lasat pana la ora 13.30 cand mi s-au rupt membranele. Deci atentie. Nu m-a durut nimic nimic insa burta a stat tare intr-una.
Camelia: vai si vai cu programul de masa. O s-ti dau doua variante : prima, cea mai frecventa este asa: ne sculam pe la 7jumate dimi, pe la 10-11 papam pufuleti, biscuiti si f rar cereale. Pe la 13 incercam sa mancam fie ciorbba fie tocana (ceva mancare gatita). Deobicei esueaza incercarea. Ne culcam pe la 14 pana la 16 si ne trezim cu fundul in sus (cred ca de foame). Dupa ce ne potolim din urlat-Fabian si stricat ceva-Eva, mancam ce nu am mancat la pranz. Pe la 18 mancam fructe (pe astea le dau si la cerere oricand ziua). Pe la 20 mancam iaurt sau branza slaba cu iaurt. la culcare pe la 21.30 mancam un bibe de LP. Noaptea Fabian mai baga un biberon de LP si spre dimineata mai baga jumate. Eva maninca spre dimineata doar unul.
Varianta doi, rara dar frumoasa este ca cea de ieri: la 10 au mancat amadoi cereale, la 13 au mancat cate un ou fiert moale cu paine. La trezire pe la 14.30 au mancat ciorba. Apoifructe, pe la 20 au mancat iaurt si repetam noaptea cu LP (el de doua ori, ea o data).
Ca mancare gatita le dau ce mancam si noi (ciorba, tocana, legume cu carne la cuptor, piure-dar nu prea le place, carne din sarmalute de curcan etc). Dimineata mai maninca cascaval si muschiulet , branza de vaca. Cam asa ne chinuim, nu sunt mancaciosi deloc si alergam prin curte cu mancarea in castron.
mary: vai ce recunosc fazele cu cataratul si urletele daca nu-i lasam. noi suntem inca la mama si aici nu mai avem cum sa cocotam toate pe sus, are mobila veche si ei ajung sa deschida unele usi -de exeplu numai zilele trecute savuram eu o liniste suspecta cu ei in camera alaturata. deschisesera in colaborare o usa de la o servanta unde avea mama lenjerii, prosoape, mileuri etc. le scosesera si eva a inceput parada modei -venea cu mileurile in cap la mine sa facem bau. nu m-am enervat ...ce rost mai avea?

si eusubscriu sa ma revolt la sfatul dr pt orez si zahar.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

vesti noi: Burta nu mai e tare, nu ma mai doare aproape deloc. Iau Usconsin supozitoare o saptamana si dup-aia mai vedem. Evident, in acelasi timp iau si No-spa. Mi-am reluat programul la birou si nu am avut dureri.

Nu am nicio infectie la aparatul urinar, prin urmare, probabil ca au fost contractii. Doctorul meu (dr. Haiduc de la Filantropia) mi-a zis ca ma doare uterul pentru ca creste burta. La eco pe care mi-a facut-o nu a iesit nimic in neregula, colul era inchis, placenta ok, bebelusii cu frecventa cardiaca normala etc.

Multumesc mult pentru sfaturi. Nu o sa stau acasa daca nu ma lasa de la calmante, fie ce-o fi. Mai ales ca stau la 5 min de Filantropia. Faza tare e ca eu am avut super noroc ca dr. Haiduc venise sa asiste o pacienta la nastere. Eu am ajuns la camera de garda la 12 noaptea, sambata, si spre surpriza mea, niciun medic de garda (erau 2 rezidenti) nu vazusera sarcina monoamniotica. Parca era pe Discovery. Toata lumea se uita la eco si dr. Haiduc explica ce si cum...

Acum ma chinuie maseaua...o mica infectie care sper sa nu se dezvolte sa dau in antibiotic. Deocamdata o tratez cu paracetamol. Dar ma doare de innebunesc.

Sambata am eco de triplu test. Sper sa fie totul in regula, dar oricum mi-am propus sa fiu mai optimista.

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

yasmi,
mie mi se pare ca au luat f bine in greutate si mai au un pic si le prind pe ale mele care au deja 10.5 luni si cea mica numai 6.5 kg hahah :) (ras isteric cum mai zicea cineva)

nu vad de ce sa le dai zahar ca laptele praf este cat trebuie de dulce
daca vrei sa le mai dai altceva, le poti pune 1-2 cupe de cereale de orez simple, dar eu zic sa mai stai un pic sa incepi dupa 3 luni. Eu le dau cereale in lapte de le la 3.5-4 luni ca ale mele chiar iau putin in greutate si sunt mici

de diversificare nu vreau sa mai aud si sa mai vorbesc, ca ma apuca crizele alea mari, ale mele nu vor nimic, uneori mai mananca fructele, in rest le cam place iaurtul si atat, de supa/legume/carne nu vreau sa deschid subiectul

ca o remarca, nu zic ca sunt de acord, noile studii zic ca de pe la 2-3 luni poti sa incepi sa le dai cam orice de mancare, imi zice si mie cumnata care e studenta la medicina ultimul an, si ca cica se poate incepe cu sucuri de fructe/morcovi chestii din astea mai usoare si care nu se considera diversificare
nu stiu dc e asa, ale mele nu vor nici acum sa manance mai nimic, dar am vazut si copul de 4-5 luni (verisorul lor) care baga de toate prostiile - gen sarmale, nuggets si alte prostii si n-are nici pe naiba, deci nu e problema, eu zic ca depinde si cum il inveti si ce bagaj genetic are. Nepotelul asta e din maramures si la aia sunt unii care le dau sarmale cu mamaliga la 2 saptamani, deci no comment

monas, mai mananca si acum noaptea? ale mele no way, chiar dc le mai dau,rar de tot, s-a intamplat samabata noaptea sa manance un biberon pe la 4.30 -5, tot n-am facut nici o treaba ca n-au mai mancat la 9 decat 60 ml, deci nu fac nici o schema

ioana, nu stiu ce sa zic, nu m-au durut sanii cum zici tu, am avut si niste mameloane de silicon pt scurta perioada in care au supt; mai bine mergi la un medic, eventual sa faca o eco ceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

innebunesc, iar a vomitat Eva cu jet, toata mancarea de acum + cea de la 12 :(((((((((, o duc iar la analize si eco ca nu se mai poate, si parca vad ca iar o sa-mi zica ca n-are nimic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

Sper sa n-aiba nimic...

17 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

yasmi81 e prima oara cand aud sa faci LP cu orez si zahar. Asta cu apa de orez se da stu la diaree ca incheaga burta. ORcum voi pan la cereale mai aveti, se dau de la 4lunite. Tu fa LP-ul cum zice pe cutie nu cu zahar.

Io zic ca au luat ok in doua luni. Nu toti copii sunt dupa carte sa ia un kg pe luna.
Cu menstruatia-imediat ce am oprit alaptatu la 6luni, a venit in cateva zile. E mai nedureroasa acu si super regulat la 25-26z.

Camelia28 mesele is cam asa:(avem 1.11ani)
- sculat la 9-10 lapte cu cereale sugem bibi
- pana la pranz mai baga iaurt, o bucatica de senvis, banana, putin asa
- pranzu la ora 13-14 (difera in fct de iesitu afara) avem supa/ciorba si felu doi. Plus cate un castronel de iaurt fiecare papa singura.
- dupa nani facem shake de fructe si sugem cu paiu, sau fructe bucatele, sau gustare de gris/orez praji de casa, sau iaurt.
- seara 21 sugem lapte cu cereale (250 si eventual supliment dc mai cer). Ele manca lapte de vaca acum.

dianaradoi ma bucur sa aud ca esti ok si nu ai contractii. De dr tau stiu numa de bine, esti pe maini bune!
Tare faza cu descopery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

anna: da, e cosmarul meu asta cu mancatul (inca) noaptea. nu reusesc nicium sa-i dezbar. am incercat in fel si chip insa nu merge. cred ca din cauza asta si maninca asa de putin ziua. nu va spun ce portii mici au. cand citesc la sugubina ca papa puficele, ma ia cu lesin. sa stii ca si noi ne-am chinuit mult la inceput cu diversificarea. greu i-am facut sa manince iar cu carnea nu suntem mari prieteni decat eu si cu ta-su:)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaradoi spune:

piticii trebuie sa manance carne, nu? eu nu stiu cum vor fi ai mei. eu nu mananc care decat o data pe luna, cred...nu imi place si pace. iar sotul meu, o data la saptamana, poate...

17 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Buna, fetele!!!
Va pe toate!
La noi e mare taraboi zilnic! Ma identific perfect in povestile lui Monas in ceea ce priveste nazdravaniile picilor.

La noi programul de masa e cam asa:
-dimi, pe la 09.00: 330 ml lapte (Carla); 3 iaurturi mici (Luca)
-11.00: banana sau 2 piscoturi
-13.00: supa/ciorba
-16.30-17.00: felul 2 plus ceva fructe pana mai pe seara
-21.00: 330 ml lapte (Carla); 3 iaurturi mici (Luca)

Trebuie sa fug ca aud sus numai tanguieli .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

neatza.
Dianaradoi, eu cred ca le poti face un pui sau un curcan fiert special pt ei. NU trebuie sa mananci si tu. Carnea e un aliment ce nu ar trebui sa lipseasca din dieta unui bb.

DIana, vrei sa nasti la Filantropia? Am 2 prietene care au nascut acolo si iti pot spune cu siguranta ca acolo se incurajeaza alaptatul ca la carte. Au consilieri, moase care sa faca masaj de desfundat canale iar asistentele nu te lasa pana nu pui copilul la san. Dar, una din prietene a fost atentionata de peditra ei ca s-a depistat nu stiu ce bacterie nenorocita K.... la filantropia. Ea a facut analize baiatului si i-a iesit pozitiv iar acum baiatul este pe antibiotic puternic la doar o luna. Intereseaza-te cand esti aproape de nastere, daca au scapat de K... (parca klebsiella dar nu stiu sigur...oricum o bacterie f rezistenta si in mediul extern dar rezistenta si la antibiotice)

Mergi la inceput