Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (72)

Raspunsuri - Pagina 34

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

buna. noi am nascut. Tudor 3100 kg si stefan 2600. Am ajuns ieri acasa si de atunci nu imi mai revin. Tudor a iesit cu colici din spital si ma chiunuie noaptea, acum a facut diaree :(( sunt capiata de cap

+ 29 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Anne asteptam vesti de la tine sa fiti sanatosi si sa cresteti mari si Dumnezeu sa fie mereu linga voi
FELICITARI MAMICO!

amalia tsakoniati


FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

anne: felicitari , ce greutati babane aveti! sper ca rezolvati cu diareea, caci colicii oricum o sa-i aveti oleaca mai mult.
Ioana: noi am incercat "di'tati" felurile de picaturi, inclusiv Colief. le alternam la fiecare masa. Colief ne-a mai alinat putin, insa carpa calduta pe burtica parca a fost cea mai buna. si mai era treaba ca dupa masa, nopatea mai al,es, luam cate un pui la noi be burta si stateam asa burta pe burta si prindeam si noi si ei cate o ora -doua de somn. grea perioada . cu vomatul nu stiu ce sa spun. la noi Eva regurgita mult si asa ca aluat in greutate mai greu decat frate-su care nu a dat afara mai deloc. la un moment dat i-am dat ei LP antireflux si asa nu a mai dat nici ea afara mai nimic. nu am remarcat la in perioada coliclor sa fi vrasat mai mult..oricum eram asa de turbati de nesomn incat e posibil sa ne fi scapat.
In alta oridne de idei, copiii mei au inceput sa de vina unul pe celalat. Cand intreb cine a facut nu stiu ce traznaie, raspunsul invariabil vine cu numele celuilalt.
Va pupam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Anne, felicitari! Ce bine imi pare sa aud ca sunteti toti bine, si greutati super, la multi ani si multa sanatate si sa aveti parte de tot binele din lume!
La mine azi e a 3 oara cand incerc sa scriu ceva aici si mereu a intervenit ceva urgent...dar in fine, ma bucur sa aud vesti bune
Ioana, ii alaptezi simultan? Ai reusit? Mai ramane ceva si de scos cu pompa san? Eu am facut lista si acum ma documentez la diverse...cum ar fi pompa san...dar mi-a zis o prietena ca fiind 2 n-o sa am nev de pompa ca o sa ma 'sece' copiii...asa o fi?


21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

felicitari anne, ai vazut ca au fost mari, asa cum ti-au spus doctorii la eco
te asteptam cu detalii, acum vad ca esti inca "capiata" de oboseala, dar ai sa te mai obisnuiesti, dureaza un pic pana va acomodati si mai scapi si de durerile/disconfortul de la cezariana

pt colici nu le-am dat decat putin infacol cam 1 luna si atat
in rest le-am dat Protectis 5 pic/zi, ajuta la dezvoltarea florei intestinale si ca efect mai scapi de colici



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Fetelor, la colici am citit undeva, nu mai stiu unde, ca ar ajuta perna cu samburi de cirese, incalzita, si pusa pe burtica. Mi-am adus aminte fiindca de azi e o promotie la un lant de magazine, cu 17 lei bucata. Nu gasesc exact pe site, dar despre magazinul asta e vorba http://www.lidl.ro/cps/rde/xchg/SID-9EBA6808-5FCC43F6/lidl_ro/hs.xsl/offerdate.htm?offerdate=13660

Va pe toti!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

Bravo Anneee! Si bine ati venit, Tudor si Stefan, sa fiti sanatosi toti, rabdatori si norocosi :P Anne, eu m-am recuperat ceva mai greu dupa cezariana fata de toate 4 mamicile pe care le-am avut colege de salon. Am avut noroc pana la urma ca am mai stat in spital pana la 8 zile dupa nastere, ca mi-a prins tare bine ajutorul specializat si am putut proba si intreba o tona de chestii avand aproape asistente si infirmiere competente si binevoitoare (marea lor majoritate). Acasa mi-a trebuit insa alte cam 3-4 zile sa imi fac un ritm si sa ne acomodam si noi, iar sustinerea lui PapaBear a fost (si este) mana cereasca. Este totusi o experienta care papa energie si iti trebuie sa te refaci ca sa te poti si bucura de ea. Zic asta pentru ca am vazut pe pielea mea ce inseamna sa te poti odihni. Iti da minte limpede si reactii bune, tonus pozitiv si energie sa te poti ocupa de bebici si de tine.

Sper ca ai ceva ajutor macar in primele zile sau ca proaspatul tatic preia din "actiuni" deja.

Noi am decis (incurajati de cateva mamici de aici) sa fim doar noi 2. E drept ca poate e mai greu. Dar e important ca ne punem noi de acord sa avem cam aceeasi directie in ce facem. Da, nu gatesc (azi exceptional am facut o supa de curcan :D ) am un vraf de haine de calcat cat Everestu', vasele mai stau si cate 2 zile, dar suntem bine psihic si de ocupam de minimul necesar inafara de bebici: curatenie, somn, somn, somn (am scris somn?) plimbare cand reusim, cate o masa linistita in 2 sau citit pentru bebici ori un episod scurt dintr-o comedie buna. Nu toate odata, dar cate o chestie mica de rasfatz ne permitem. Asta cu tot cu colici. Inafara de cateva zile mai dificile, ne iese cat de cat figura asta cu "parinteala". (v-am zis oare ca sunt cea mai modesta fiinta de pe gloaba pamanteasca?)

Cu diareea, nu stiu ce sa zic. Si eu m-am panicat pana am inteles ca scaunul lor este normal sa fie mai fluid si sa aiba culoarea galbenusului de ou. Diareea la ei ar insemna apa. Dar poate ai vorbit si cu medicul de familie, daca a venit pe la voi deja. Sper sa treaca daca e diaree.

Mult drag de voi sa aveti si minte luminata ca sa gasiti solutii care vi se potrivesc voua, oricare ar fi provocarile ;)
Zi-mi cum a fost sa ii vezi? :P Asta cand ai vrio 5 min in plus (care pot fi diicil de obtinut).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:


@Monas, Anna, Mmammarutza - multzu' de raspunsuri!!

@Monas - daa, pana la urma dormitul pe burtica l-a ajutat si pe Dragos pana acum. Ma gandeam sa nu il invatam rau, dar cand au venit adevaratele crize de colici, am vazut cat e de important sa las gargaunii si sa ajut cupilu', ca la varsta asta e adevarat ca nu exista "prea mult rasfatz". Brotacii dorm bine in masina, de exemplu, dar totusi nu am inceput sa dam ture noaptea prin cartier :D si nici nu i-am leganat (ink).

Va ziceam de pernutele cu gel, noi am luat si isi fac treaba chiar bine. @ Anna - am luat si pernuta cu samburi de cirese, dar e cam grea pentru burtica baiatului si se incalzeste mai greu. In schimb cred ca tine mai mult caldura.

Colief - azinoapte l-am olosit la 3 mese, am dormit in sfarsit normal! In rest, dam in continuare infacol la fiecare masa.

@Monas
- :D incerc sa imi imaginez cu o sa fie sa reactioneze bobocii la pupaciunile mele, sau sa se uite la noi, sa "zica" ceva :D M-ai facut sa ma gandesc putin la cate lucruri noi o sa invete si o sa castig langa ei! Haioasa faza cu dat vina. Mai da-ne cate o faramitza de-asta, ca ma incarca bine de tot!

@Diancic
- sincroooon, nu inca :D Ramane un obiectiv pe viitor. Acum, daca se trezesc amandoi si urla de flamanzi, iau pe cel cu claxonu' mai tare intai. Apoi in pauza de rag il dau catre PapaBear si iau cupilu 2. Rotam si merge. Dar mai bine e sa ma concentrez la fiecare deocamdata. Macar pana invata sa tina singuri sanul. Maine e prima zi de serviciu a lui PapaBear dupa nastere. Deci voi apela cel mai probabil la "pacificatoare" (aka suzeta) dupa cum a sugerat Sugubina parca, asta pana ne dumirim cum e cu sincronul.

Mie mulgatoarea mi-a fost ff utila in maternitate, pe cea de acasa am luat-o dupa ce am nascut, cand am vazut ca chiar ne trebe. M-am muls 2 saptamani apoi am trecut pe san exclusiv (mai zic ink o data un maaare "multumesc" mamicilor care m-au sustinut!). Acum o folosesc doar pt colief care se da ca medicament, diluat in putin lapte. Merge mai repede sa obtin cu mulgatoarea inainte de masa putin. Mai ajuta cand trebuie sa iesi si sa lasi lapte la congelator/frigi de exemplu.

Concluzia mea: iti doresc sa nu ai nevoie la inceput. As fi cumparat una second dar nu am gasit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Ioana, multumesc de feedback , deci tot e nev de pompa de san, treb sa studiez piata sa sa vad ce ofera...
Pup fetele cu pici si burticile

21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Gemeniste dragi, am ajuns si noi cu piticii acasa de vreo doua saptamani. A fost greu insa cu ajutorul lui Dumnezeu piticii mei au avut o evolutie foarte buna dupa nastere, au luat f bine in greutate si nu au aparut complicatii din cauza prematuritatii. Azi am fi implinit 38 de saptamani, abia acum ar fi trebuit sa ne cunoastem. In cele doua luni de cand suntem impreuna am avut parte de prea putine alintari si imbratisari, astfel incat abia acum ne rasfatam in voie. Baietelul are acum 2.600 si fetita 2.300, suntem cuminti si mancaciosi
Va multumesc mult pt rugaciuni si gandurile bune, incerc sa intru in masura timpului.
Va imbratisez


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput