Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (72)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irip spune:

anne, nu cred k e indicat sa te aprovizionezi cu lp inainte de a naste. sa nasca, sa vada ce lapte i se recomanda din maternitate, daca ii merge bine cu el, etc. nu vad rostul achizitionarii in prealabil. nu poti stii nici cat de mancacios va fi copilul si nici daca va tolera laptele pe care l-a achizitionat mama.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Monas si fetele care ati nascut la 34sapt, voi ati mai facut injectiile cu dexa/betametazona inainte de nastere cu 24-48 ore ?

Ioana/taticul, va asteptam cu vesti bune !

--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
23+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

merci Irip. ii transmit ce mi-ai spus

+ 29 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Ralu: eu le-am facut prin saptamaan 28 parca. Cred ca dr stie daca facute inainte cu 24-48 ore au efect.
anne-mary: nu are rost sa cumpere inainte. la inceput oricum maninca f putin . ai mei mancau la o masa cam 40ml si aveau cam 7-8 mese in 24 ore. o lingurita de LP se pune la 30 ml apa. o cutie ii ajunge destul timp , si va vedea ea ce si cum dupa ce naste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

fetelor, multumesc mult pt info legate de vaccinare versus varsta corectata. in mod cert, o sa fac vaccinele ca si pana acuma: la varsta pe care o au bb-ii.
voi ati facut infrarix hexa?

irip, cand sunt agitati noaptea, a doua zi imi e tare greu cu ei, din cauza oboselii mele. dar cand noptile sunt linistite, ma descurc ok peste zi.
din pacate, nu am timp sa gatesc si tare mult imi e dor de mancarea facuta de mine....
pe tine te ajuta cineva?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

of course ca vaccinurile le-am fct la varsta din buletin. ca si echo de sold, fontanela si inima, si acestea tot la varsta reala, nu la cea corectata.
nu mai stiu ce infanrix am fct, in sensul ca nu mai stiu daca la noi exista ala hexa sau doar penta, dar daca exista, p-ala l-am fct. oricum, e un vaccin tare usor, fara reactii adverse, ca de altfel majoritatea celor de la GSK. in skimb, nu am fct rotarixul, asadar nu stiu daca acesta are reactii, aud in parc mame care zic ca tre sa fii atent cu caca dupa vaccin, altele ca nu, habar n-am, eu am ales sa nu il fac, pt ca poti face infectie cu rotavirus, forme nasoale, chiar daca esti vaccinat, caci stiti povestea cu tulpinile.
hai ca nefiind decat 1.20 noaptea, m-a apucat harnicia si m-am uitat in carnetul de vaccinuri, unde disting printre hieroglife un H, deci cred ca hexa am fct.

fug la nani, ma intelegeti...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

balanta, noi am facut ieri infrarix. le am dat eferalgan si le-am pus o compresa. pana acum nu au facut febra, dar ne-a spus k treb urmariti 72 de ore. ma ajuta mama sau soacra in intervalul 10.00-14.00 caci atunci sunt trezi. dupa 14.00, adorm. nici eu nu gatesc, in schimb fac restul treburilor pe fuga.
toate gemenistele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

Buna tuturor
Ioana inca este pe perfuzii(gynipral) si chiar si asa mai exista contractii, prin urmare e de asteptat ca saptamana viitoare sa nasca. De curiozitate, ce doze ati avut in asemenea momente si cat de mult timp l-ati luat? Si inca o intrebare: au fost mai multe persoane care au avut probleme cu tromboflebita?

Momentan incercam sa facem ce este posibil ca cei mici sa mai stea la cuptor ca sa fie cat mai voinici cand se nasc :) .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Despre Brigit

Brigit este bine, bebelusii ei sunt bine, papa prin furtunas lapte de la mama lor, nu mai sunt intubati si nu mai au perfuzii. Acum cateva zile ajunsesera la greutatea pe care au avut-o la nastere, deci se fac mari . De acum Brigit are nevoie de rabdare si lapte pentru ca bebelusii cresc, asta e treaba lor .

mesajul asta la postat Tonirro si o fata de la donate la rescris la noi si eu la voi ca poate torino nu are timp sa intre
amalia tsakoniati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

amaliaro, multumim pt vestile despre Brigit.suntem cu gandul alaturi de ea si de bebelusi.

mamici, ati facut copiilor vaccinul Rotarix?

Mergi la inceput