Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (72)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irip spune:

@ioanasgemeni, gynipralul se foloseste, cu succes, la toate mamicile cu risc de nastere prematura. cam mai toate gemenistele l-am utilizat. de obicei, perfuzabil si ulterior pastile. da palpitatii si de acea trebuie evitata cofeina pe parcursul tratamentului. daca mana este umflata la locul unde este branula inseamna ca trebuie schimbata branula si pusa in alta parte. nu e de joaca.
Sarcina poate fi tinuta sub control multe sapramani pe gynipral.
Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

@ioana, sau mai bine zis taticul,
si eu am luat gynipral, initial perfuzabil cateva zile dupa care mi se umfla mana, de la perfuzie nu de la medicament; ar trebui schimbata branula, dar si mai bine sa ceara pastile; eu nu suportam branula, ca ba nu curgea, ba curgea prea tare si-mi dadea palpitaii, ba mi se umplea de sange cand mai mergeam pe la baie, asa ca am cerut pastile
daca are 32s nu va faceti griji, nu vor fi probleme chiar dc va naste; mai ales dc a facut injectiile alea de maturare a plamanilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

Multumesc de informatii ;) .
Intr-adevar, injectiile au fost facute (2 ture). Va tin la curent cu ce se mai intampla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalinaexl spune:

Ioana sau mai bine zis "taticule" stati linistiti eu am nascut la 31 saptam si trei zile si am tripleti , desi au avut putine kg ( cea mai mica 1,100kg) nu au avut si nu au nici o problema si nu am facut decat un set de injectii pt plamani inainte cu 2 zile sa nasc. Va doresc sa amanati pe cat mai mult nasterea si multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

yasmin, felicitari .

fetelor, dr care le-a facut transfontanelara mi-a spus ca vaccinele se fac la varsta corectata. mi se pare aiurea, a mai auzit vreuna din voi asa ceva? adica,in cazul meu, vaccinul de luna a doua, dupa dr asta, ar trebui facut in luna a treia de viata a bebeilor (am nascut la 36 sapt).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

balanta_tm, nu am auzit cum ca s-ar face vaccinul la varsta corectata. eu merg maine cu ei la vaccinul de 2 luni. dar oare mamicile care nasc la 37 de sapt cum fac? vad k dr considera k nasterea ar trebui sa se produca la 40 de sapt.
cum te mai descurci cu cei mici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna mamici,
Eu am nascut la 34 saptamani (nu am fol gynipral) , copiii au fost bine (pt IoanaSgemeni) iar vaccinurile le-am facut la varsta reala (Balanta_tm). Cum implineau lunile respective, hop si noi la vaccin. Dr copiilor nu ne-a pomenit de asa ceva, cum ca sa aiba varsta corectat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

nici eu nu am auzit asta..Calculeaza varsta din data nasterii. Noua BCG ala nu i l-a facut ILincutei ca avea 1800 cand a iesit din spital si a trebuit sa viu cu ea cand implinea 2500..ceea ce am si facut

Citat:
citat din mesajul lui irip

balanta_tm, nu am auzit cum ca s-ar face vaccinul la varsta corectata. eu merg maine cu ei la vaccinul de 2 luni. dar oare mamicile care nasc la 37 de sapt cum fac? vad k dr considera k nasterea ar trebui sa se produca la 40 de sapt.
cum te mai descurci cu cei mici?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

noi am facut bcg-ul in spital si au avut la nastere si externare 1910/1940 Eva si Dragos 2140
iar restul vaccinarilor le-am facut la varsta reala....nu am auzit pana acum de varianta cu varsta corectata (asta ni inseamna ca,posibil,sa aiba si medicul respetiv o doza de dreptate)

2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Buna. mamici am si eu intrebare. AM o prietena care, din motive medicale, nu poate alapta ci trebuie sa o hraneasca pe bebelina ei cu LP. Nu stie insa cat LP consuma un bbpe luna ca sa stie cat sa cumpere acum (sapt viitoare naste) si m-am gandit sa va intreb pe voi poate aveti idee cu cat LP sa se pregateasca. Ma puteti ajuta cu o estimare? Merciii

+ 29 Tudor si Stefan

Mergi la inceput