Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (72)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

mmammarutza sanatatate puilor.
Este...dar cand nu este... un soi de epidemie prin Bucuresti, de data asta de herpangina. Debuteaza cu febra mare, mare care tine si 3 zile si cu mucoasa gatului si limbuta plin de vezicule. E o afectiune virala, asa ca nu prea e tratament decat antitermice pt febra. E si contagioasa. E destul de greu de suportat de cei mici pt ca bubitele chiar sunt dureroase si nu pot inghiti. Trebuie sa ai doar mare grija la hidratare.Noi am facut-o deja de 2 ori, dar pana la 1 august am tot fosst la gradinita. Si acum suntem in ultima faza la tura 2 de herpangina.

2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

GABITZA, multumesc mult! Si eu am observat la Carla pe buza inferioara o bubita, un soi de afta aseara si dimineata am vazut ca a mai aparut una pe limba. Azi vine dr. si vedem ce ne zice. Febra a mai scazut un pic, in sensul ca aseara a avut doar 37,7, iar acum dimineata 38,7. Si Luca are o sufebrilitate, dar e stabil la 37,8.
Acum realizez ca si la noi cred ca e epidemie de herpangina ptr. ca o prietena de-a mea a facut saptamana trecuta o forma f. urata , cu afte in tot gatul. Doresc multa sanatate puilor tai!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

pt fiecare in parte
mmammarutza sanatate puiutilor si refacere rapidaDragi mamici cu gemenasi mai maricei,dupa vaccinul de la 2 luni,bebelasii au facut temperatura?Ca mai avem si noi putin si trebuie sa il facem si am tot auzit de reactii adverse,iar unele mamici m-au sfatuit sa le dau inainte de vaccin,preventiv Panadol sirop,si dupa vaccinare vreo cateva zile?Voi cum ati procedat?
Aseara am fost cu ei la medicul de familie ca mititetii erau plini de puncte rosii peste tot si m-am speriat,mi s-a zis ca e de la caldura,ca apar si dispar...si asa e,ca azi nu mai sunt....si,daca tot am fost,a zis sa-i si cantareasca,asadar la numai 6 sapt si 4 zile,baieticul cantareste 4,47 kg si fetita 4,4 kg....au luat in 2 sapt aprox un kg



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

noi am trecut peste vaccinuri f usor, nu s-a lasat cu febra asa ca nu am luat niciun antitermic dupa.Inainte nici nu s-a pus problema, adica doctorita lor a zis sa le dau 1/2 supozitor paracetamol daca vad ca incep sa aiba febra acasa...nu a fost cazul. Singura "restrictie" pe care am avut-o a fost cu scosul afara in ziua vaccinului, dar fiind iarna grea zau ca nu m-a afectat.
Asta cu scosul afara (si cu nebaia copilului ) e mai mult ca o "supraprotectie" a bebelusilor , in sensul evitarii colectarii de "ceva" din aer/parc/apa pe fondul organismului oarecum slabit prin "bombardamentul" cu vaccinul....asta e singura explicatiu un pic mai logica a interdictiilor. Eu cred ca toate sunt un soi de babisme, nu prea cred in justificarea asta, dar s-a intampllat sa o respectam

2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

gabitza merci,sper ca nici ai mei sa nu faca temperatura...Doamne ajuta!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

ce ma bucur ca au revenit mamicile mai vechi :)

miruna,
dar ce grasunei ai, auzi 1kg in 2 sapt
fetele mele n-au facut febra dupa vaccin, le0-am pus dor cate 1/2 supozitor si poti sa le mai dai 1 lingurta de nurofen, panadol ceva dupa

oare ce mai face brigit? sper sa sunt bine piticii ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

anna_a merci,voi tine cont de sfaturile voastre.Daa,si eu am ramas paf cand am auzit cat au luat in doua sapt,mi s-au parut mie grasuni...daca la inceput lumea le plangea de mila ca-s tare micuti,acum,pe strada cand ii vede,ma intrb cate luni au si cand le zic ca defapt au saptamani,nu luni ,aud vorbe gen...dar ce grasuni sunt pt varsta lor....ha-ha-ha...iar eu ca o mama model speriata o intrb pe dr daca nu cumva e mult un kg in 2 sapt si a ras de mine.....era si de ras...eu am intrebat caci vad pe strada bebelusi la 4 luni cu 9 kg....si mi se par gigantici...dar nu o sa ma mai mire ca e posiibl sa ajungem si noi asa....si siguuur vinovat e doar LP,ca daca aveam LM nu luau proportii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

miruna: la vaccinuri, dr. ne-a spus ca dupa vaccin sa le punem comprese reci pe piciorus unde e intepatura. am taiat niste sosetute de-ale lor in varf si asa le-au stat fixate compresele (felii subtiri de cartof tinute la frigider). le-m dat si 2,5 ml nurofen si nu le-am facut baie. si totul a fost bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1980 spune:

Monas,ce bine ar fi sa nu faca nici ai mei si niciun bebic,de altfel.Multumesc pt sfaturi,mamicilor si cu siguranta voi tine cont de ele.Pupici si o noapte linistita tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellen79 spune:

hello,
eu ma numar printre gemenistele mai vechi, si fffffff stresate la inceput, la mine primele 4 luni au fost un cosmar din cauza colicilor , bine ca am scapt de ei, suntem la dinti de 4 noptii dorm cu Anton pe picioare dar nu se compara cu cea fost
in privinta vaccinurilor, un cartof crud spalat bine taiat rondele potrivite si pus cate o bucata pe locul intepaturii schimbat de 2-3 ori in decursul unei zile previne formarea oricarei intaritrui, sfat dat de pediatru nu babisme, in rest la vaccinuri care oricum le-am facut decalat inca nu suntem vaccinati de 6 luni, urmeaza luni , ne fiind fan vaccinuri nici nu ma stresez f tare cu ele,
noi am avut la 5 luni rota virus luat in spital la analize, nu e asa cumplit cum se spune nu cred ca merita vaccinat pt asa ceva, da au fost 2 zile crunte dar au trecut s-au autoimunizat ceea ce e mai sanatos
noi avem 8,5 luni si suntem grozavi si 2 firi complet diferite, saptamna asta am asistat la prima bataie intre ei , si m-am abtinut sa intervin, sper sa ma tina nervii si mai tarziu
Sophia, nu prea e asa inteleapta cum ii e numele noi ii zicem Xena, sau grasa- are 8.5 kg, este complet zaluda toata ziua trebuie sa o zgaltai, sa o ciupi, sa o arunci, nu sta o clipa , merge de-a busilea si umbla peste tot .
Anton este filozoful familiei este ,si mamaos, alintat si daca toata ziua l-ar pupa cineva nu ar comenta, toata ziua vorbeste mama, tata, baba, dada si altele, el are inca reflux si un pic de rahitism si stam mai prost la capitolul mobilitate , abia stam in fund dar nu ne tragem , decat putin, oricum suntem pe drumul cel bun ca am inceput exercitiile tarziu din cauza refluxului .
In rest suntem bine mancam binisor,avem mancare cat de cat de regim - putin acida tot din cauza refluxului, au avut vreo 2 luni in care nu au vrut lapte acuma vad ca iar rup la el, noaptea dormeam bine daca nu erau dintii.


Mergi la inceput