Clubul "babelor" FIV-oase 54

Clubul "babelor" FIV-oase 54 | Autor: o-baba

Link direct la acest mesaj

cap 1 cap 2 cap 3 cap 4 cap 5 cap 6 cap 7 cap 8 cap 9 cap 10 cap 11 cap 12 cap 13 cap 14 cap 15 cap 16 cap 17 cap 18 cap 19 cap 20 cap 21 cap 22 cap 23 cap 24 cap 25 cap 26 cap 27 cap 28 cap 29 cap 30 cap 31 cap 32 cap 33 cap 34 cap 35 cap 36 cap 37 cap 38 cap 39 cap 40 cap 41 cap 42 cap 43 cap 44 cap 45 cap 46 cap 47 cap 48 cap 49 cap 50 cap 51 cap 52 cap 53


Aristica: Nu m-am gandit ca voi ajunge aici, dar, dupa 4 ani de analize, operatii, fertilizari in vitro si nenumarate sperante, iata-ma, tanara, intr-o casnicie minunata, alaturi de un om minunat, cu o casa plina de lighioane si prieteni, dar fara un copil. Nu-i nimic. Ca asta nu-i tot ceea ce detin. Detin prietene virtuale (si nu numai, caci unele dintre voi au devenit prietene "reale"). Prietene care trec prin aceasta viata cu speranta ca vor deveni mame. Prietene care apeleaza la tehnicile pe care ni le ofera medicina secolului XXI.
Suntem de multi ani pe acest forum. Am citit mult. Noi am fost aici, incurajand sute de fete. Sunt convinsa ca nu exagerez cand spun "sute". Suntem spijin pentru ele. Dar, suntem sprijin si pentru noi, "babele". Acest apelativ nu se refera la primaverile noastre, ci la anii de incercari, la sperantele noastre incomensurabile.
Suntem imprastiate prin Romania, sau chiar in afara ei. Nu ne putem cunoaste toate, nu ne putem intalni. Dar ne sprijinim zilnic. Haideti s-o facem aici, in "clubul" nostru, pana cand vom parasi aceasta parte "dureroasa" a forumului, invingatoare.

Info utile (IVF blogs, articles, RIF):
1. Dr. Thomas G. Hannam Fertility blog/Toronto/Canada (Protocols, RIF, FAQs) www.fertility.ca/" target="_blank">aici
2. Dr. Edward Ramirez Women's Health and Fertility blog/Monterey Bay/California aici
3. Immune Issues Fertility Friends Immune Board/UK www.fertilityfriends.co.uk/forum/index.php?board=52.0" target="_blank">aici
4. Calcium Ionophore (Treatment for improving fertilization rate) www.fertile.com/Calcium-ICSI.html" target="_blank">aici si aici
5. www.farmaexpress.ro/" target="_blank">medicamente din strainatate
6. www.scritube.com/medicina/NOIUNI-DE-ORGANOGENEZ2320162216.php" target="_blank">stadiile carnegie
7. www.ivf.ca/duedate.php" target="_blank">Ziua testarii bhcg

Gravide: dupa prea mult timp
tamys FIV1 - Genesys, negativ; FET primul test bhcg 131, al 2-lea in scadere...; FIV2 Genesys, negativ; FIV3 Polisano Sibiu, negativ; FIV4 Polisano Sibiu, negativ; FIV5 Istanbul Turcia POZITIV CU GEMENASI !!!


Mamici:
Adi, mami de Ana si Ioachim (25.10.2010), 5 IA, FIV 1 punctie oarba, FIV 2 reusit, ambele dr Kovacs, Budapesta;
many_bani, 1993 sarcina obt. natural, avort spontan 10 sapt.; 2008aprilie-FIV1 sarcina oprita din evolutie 12 sapt.; 2008oct. - FIV2 nereusit; 2009feb. - FET rezultat inima ei si a sotului, Vlad; 2011feb. - FIV sarcina oprita din evolutie 13+ sapt.; FET 2 martie 2012, nereusit;


Tatici:
tanno25 mandru purtator de oligoastenoteratozoospermie severa, cu 3 FIV-uri la activ: fiv1-dec 2009 Szeged/Zadori, fiv2-martie 2010 Szeged/Zadori, fiv3 Budapesta/Kovacs. Din cel de-al treilea a rezultat Bogdanel;

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Sa avem un capitol frumos!


Bombi, inca o data si aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

Uaaauuuuu...bine ca ma supar greu si ca, de obicei, prefer umorul, supararii...da tot is suparata pe astia de la munca, ca, na', acuma vin si eu cu replica dupa ce nu mai e nimic de zis, c-o zise samira la perfectiune.
DA, DA, DA, Lara, tu erai ardeleanca si niciodata n-am avut urma de intentie de rautate.

Sa-ti spun ce era cu intrebarea: la tv aparuse Mazare alaturi de multe fete tinere. Una dintre fete, din Ardeal, spune ca a votat. Iar Mazare intervine foarte frumos: La Constanta, Ardealul a votat! Mi s-a parut absolut genial raspunsul lui, cand in bara inferiora, pe ecran, titlul era ca in Ardeal prezenta a fost extrem de scazuta la vot.

De ce ai perceput-o in felul in care ai facut-o? De ce ai dat acel raspuns? De ce scri ca ai sa pleci? Cred ca doar tu poti raspunde acestor intrebari.

Am deschis acest topic pentru sustinere, diversitate, schimb de impresii. Imi doresc sa ramana asa, fara constrangeri. Asa ca am sa te rog foarte respectuos, sa nu incerci sa impui nicio constrangere.
Make love, not war - suna cunoscut?

ady ma bucur enorm ca ramane in picioare numele Gabriela!

Eram aievea, printre ingeri, cand I-am cerut Bunului iubirea parentala. Mi-a oferit viata in bratele parintilor. Eram pierduta printre oameni, cand am ridicat privirea si I-am cerut Bunului dragostea arzatoarea. Mi-a oferit sotul. Sunt aidoma voua, ratacind printre doctori. Ridic privirea si-I cer Bunului daruirea completa neasemuita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

Ei na' belea, ca acum zici ca-s Ralu: ma simt prost!...ma simt prost pentru ca topicul asta este al nostru, al tuturor fetelor care scriem aici, ma simt prost pentru ca am recitit ceea ce-am scris ca intro, ma simt prost ca am trecut peste ceea ce era cu adevarat important pentru mine: VOI!, ma simt prost pentru ca am raspuns , m-am justificat si am uitat sa salut:
Buna seara, babute dragi!
bombi imi pare foarte, foarte rau pentru c-ai trecut prin avort. Imi pare rau
daniela sper ca testul ala de pipi era expirat!
ana sar'na de capitol

Muooaaah!

Eram aievea, printre ingeri, cand I-am cerut Bunului iubirea parentala. Mi-a oferit viata in bratele parintilor. Eram pierduta printre oameni, cand am ridicat privirea si I-am cerut Bunului dragostea arzatoarea. Mi-a oferit sotul. Sunt aidoma voua, ratacind printre doctori. Ridic privirea si-I cer Bunului daruirea completa neasemuita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

...cred ca ma simt asa si pentru ca sunt zi 27 si maine vine ciclul...da...acum pot doar sa supun la vot sa aflu care-i motivul pentru care ma simt cel mai prost...[postarea asta chiar e in spirit de gluma. Parol!]

Eram aievea, printre ingeri, cand I-am cerut Bunului iubirea parentala. Mi-a oferit viata in bratele parintilor. Eram pierduta printre oameni, cand am ridicat privirea si I-am cerut Bunului dragostea arzatoarea. Mi-a oferit sotul. Sunt aidoma voua, ratacind printre doctori. Ridic privirea si-I cer Bunului daruirea completa neasemuita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Buna seara, fetelor!
Eu cred ca totul este din cauza efectului de luna plina.

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

E luna plina?! Asta era inseamna... Eu azi am fost tuta toata ziua la serviciu . Lumea vorbea cu mine si eu eram cu ochii pironiti la caii verzi de pe pereti si mi-a fost un somn....


Ari, eu zic asa: si Lara poate scrie ce a scris, si Sami, si eu, si tu, si toate. Ideea este ca ar trebui sa ne intelegem fara sa ne explicam prea mult. Trebuie sa ne punem de acord cu o chestie: suntem simpli oameni, imperfecti, putem avea zile bune sau mai putin bune, ne poate sari mustarul din te miri ce sau, dimpotriva, putem sa fim atat de calme incat sa le enervam pe celelalte, ne mai ies porumbei pe gura, ne mai ciocnim, ne mai bomfli , dar asta este... Suntem fete destepte si stim ca toate astea trec, stim mai bine de atat si anume ca nu putem sa ne uniformizam pentru ca atunci vom deveni anoste de-a dreptul si nu vrem asta, right?! Astea suntem, asa defilam. Nu e nimeni perfect, ca atare nu asteptam perfectiune de la ceilalti si ne acceptam cu bune si cu rele, ok?! Ca atare, eu zic sa ne pupam, sa ne "impacam" si sa impartim iarasi papuselele, alea de la baieteii lui Elly... Uite, incep eu pentru toate babutele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

Pai da' de ce sa ne impacam? Ne-am certat?
Eu am scris ca nu mi se par corecte "constrangerile", tu ai scris ca toate putem scrie ce vrem. Perfect de acord! Stiu ca toate avem zile bune si zile mai putin bune si ca ne mai sare mustarul, doar ca nu vreau ca eu sau o postare/intrebare de-a mea sa starneasca controverse si, in niciun caz nu vreau sa ajung eu, sau tu, sau oricare dintre noi sa ne ferim de un subiect, deoarece nu este pe placul Larei, sau al meu sau al tau, sau...

Eram aievea, printre ingeri, cand I-am cerut Bunului iubirea parentala. Mi-a oferit viata in bratele parintilor. Eram pierduta printre oameni, cand am ridicat privirea si I-am cerut Bunului dragostea arzatoarea. Mi-a oferit sotul. Sunt aidoma voua, ratacind printre doctori. Ridic privirea si-I cer Bunului daruirea completa neasemuita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Ana, maine e luna plina, dar se spune ca influenteaza si inainte, si dupa.
si pentru toate babutele!


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Apropo, topicul de la donate e ... Se gravidesc fetele de acolo intr-un ritm halucinant ... Mi-e si frica sa mai intru acolo ca poate ma pocneste vreo beta din alea care tot plutesc pe acolo... Desi ideea nu ar fi rea, poate ar trebui sa intru sa pescuiesc si eu cateva, doar, doar s-o prinde vreuna de mine si nu mai imi da drumul vreo 9 luni asa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Fata, era intre ghilimele....


Pai, eu cred ca cel mai sanatos este ca daca nu iti convine un subiect, nu te bagi si gata. Si daca nu te abtii si te bagi si iese cu scantei, fugi si gata!

Mergi la inceput