Posibil sa avem nevoie de hormoni de crestere ?

Posibil sa avem nevoie de hormoni de crestere ? | Autor: Alex@Sara

Link direct la acest mesaj

Buna.In primul rand imi cer scuze daca nu voi fi prea coerenta in exprimare,dar sunt...varzaaaa de speriata si panicata
Poate unii ati mai citit ca am scris pe la alte subiete de tero al nostru cel mare,Alex,care face 7 ani pe 2 septembrie si e cam aschiuta-adica acum are cam 100-102 cm si vreo 15.5-16 kg.
Pana acum nu m-am impacientat prea tare,caci si eu in copilarie am fost si mai aschiuta decat el,si am zis ca na,imi seamana,dar pana la urma mi-am luat inima in dinti si i-am facut analizele.Azi i-au iiesit rezultatele,sunt chiar bune analizele,inafara de
Factorul de crestere insulin-like 1 (IGF-I) care e de 43,4 cand valorile normale sunt intre 52-297
iar Hormonul uman de crestere (HGH) are valoarea de 2,09 si nu e incercuit.
Pediatrul nostru nu are azi consultatii la cabinet si pana maine dupa ora 15 innebunesc
V-ati mai confruntat careva cu asemenea valori? Care e rezolvarea pana la urma? Hormoni de crestere,sau mai sunt si alte tratamente??
Multumesc mult pentru eventualele raspunsuri

Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009
Merita sa bagati un ochi ....

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

stiu ca e greu, insa ai rabdare pana discuti cu pediatrul. probabil ca pasul urmator va fi sa mergi la un medic endocrinolog, acesta va decide daca mai sunt necesare si alte investigatii si daca/ce tratamente vor fi necesare.

sincer, ai asteptat cam mult pana sa te impacientezi. hai, ca te-ai gandit ca te mosteneste copilul, insa pediatrul n-a zis nimic pana acum ? pediatra fetitei mele o masoara si o cantareste la fiecare vizita (ce-i drept, ajungem rar, pentru ca in general e sanatoasa) si imi spune daca este in parametrii normali de inaltime si greutate pentru varsta ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

Multumesc,Corina de raspuns
Normal ca vo merge la pediatru si de acolo mai departe unde trebuie,dar ma gandeam (nu ca mi-as dori pentru cineva,dar na,multe se mai intampla pe lumea asta )ca poate s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema si ma scoate putin din ceata
Pediatrul ne zicea de fiecare data ca sa stam linistiti,ca e ok copilul,asta e ritmul lui,e un copil sanatoas-asta asa si e ,rar de tot cate o raceala usoara in rest nimic -vioi si nazdravan maxim .
acum oricum nu mai pot da timpul inapoi,sper doar de acum sa facem tot ce trebuie si vom merge si cu fetele la analize,caci si ele sunt sub limita de inaltime ;-((

Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009
Merita sa bagati un ochi ....

Mergi la inceput