Puisori de mai 2003 (9)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alycia spune:

Buna fetelor...am revenit si noi...au trecut sarbatorile cumva, am stat pe acasa. Pusca pe care Mircea a primit-o de Craciun a fost buna, s-a bucurat copilul dar dupa o zi s-a stricat...si ca un facut barbatu-meu tocmai ce rupsese factura jucariei...ca urmare nu am putut sa le-o returnez. De dupa Craciun si pana dupa Anul nou dupa model "Doina" am bolit si eu cu tuse la greu si antibioticul aferent...
Acum incerc sa-l mai pun pe Mircea sa citeasca cate ceva ca sa nu i se para reintoarcerea la scoala prea grea...dar trebuie sa traag mult de el.I sta capul doar la sanius. A fosr vreo cateva zile la bunici si acolo s-a dat la greu cu sania...plus vanataile de rigoare.
Daiopri la noi la scoala baga la greu tabla inmultirii , ordinea operatiilor si urmeaza tabla impartirii.La gramatica au facut substantivul, adjectivul si compuneri.In general ne luam dupa manuale si de acolo incercam sa consolidam ceea ce fac la scoala. Nu stiu la voi cum merge programa scolara dar trebuie sa incerci sa mergi pe ceea ce lucreaza ei acolo.
Doina, multa sanatate, lasa-le mai usor cu stresul, redu sarea cat poti si i-ati cu regularitate tratamentul de tensiune si pe cat poti fa miscare in aer liber..usor si moderata....ceva analize nu ti-ar strica gen trigliceride, colesterol si sumar de urina...inclusiv afectiunile rinichiului pot da cresteri de tensiune.E bine sa verifici tot ca sa sti ce a determinat cresterea asta!
Aalina flacaii tai se bucura de iarna, nu gluma...imi aduc aminte cu nostalgie de pe vremea cand si noi faceam la fel...si chiar ca au crescut mari...faine poze!
Dana Mario voi ca de obicei sunteti cei mai harnici si constiinciosi...dar pe mine ma intereseaza replicile amuzante ale lui Josh...ce-l mai preocupa acum?
Dana_d tu ce mai faci...nici un semn..parca te-ai mutat din tara...
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

A se remarca ca imi fac de cap, da?
Las ca mai am o zi si imi vin piticaniile. Adevarul e ca nu am mai stat atatea zile fara ei de foarte mult timp si imi lipsesc. Dar si dimineata cand am timp sa imi beau cafeaua in liniste si stiu cam in ce viteza voi fi de luni ma consolez.

Raportez cu succes o zi la fel de incarcata la job dar inca ma tine optimismul

Mai eu am dat poze da voi nimic, nimic? Nici nu mai stiu cum va arata copii. Si nu ma trimiteti pe fb ca nu am si nici nu imi fac.

Imi e asa drag sa va citesc... Chiar ma gandeam ca ne stim de atatia ani si personal numai cu Alycia ne-am vazut si asta acu o gramada de vreme... Ce fain ar fi la un moment dat sa va vad pe fiecare. Da cine stie viata asta...

Pupici ca ma apuca nostalgia si imi stric bunatate de pozitivism .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Aalina - super poze imi aminteste asa mult de copilaria mea.O sa incerc sa pun si eu ceva poze dar momentan nu am mai pus de ceva timp

Daiopri - dar de ce faci cu el probleme de la concurisurile din tara?
Am incercat si eu prin clasa 2 dar cind i le traduci tu ii dai si mura in gura.Lucreaza cu el dupa astea de aici.
- Dar nu trebuie sa skiezi si tu nici eu nu schiez eu stau la caldura la o soba cu lemne cu o cafea si vorbind cu alte mamici.
Asa aflu si eu ce face pe la scoala
Mi-ar place sa vina si Parpalak asa am avea timp sa stam de vorba :)

Alycia - cu Joshua e placut poate cind privesti de afara dar pentru mine nu :)

Luni in prima zi de scoala m-a sunat din biroul directorului - sa ma duc la scoala - eu fiind la servici sa-i duc pantaloni de zapada ca
"nu-l lasa sa se joace in zapada cu prietenul lui".
Nu m-a gasit la telefon mi-a lasat mesaje a facut o asa zarva in scoala.
Are un tupeu - mie imi zice "Doamna cu temele" si lui tasu "Domunul care-si face griji din orice fara sens"

Scrie iar foarte urit asa ca ieri i-am propus sa-i dau 50 centi pentru fiecare pagina scrisa frumos.
Mie mi s-a parut extrem de mult 50 centi pentru o singura pagina ca doar scrie atitea pagini pe zi dar nici nu a vrut sa auda asa ca trebuie sa gasesc alta idee sa-l fac se scrie frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Deci, Doamna cu Temele, Paul scrie asa urit ca nici el nu mai intelege, a gresit niste raspunsuri la mate din cauza ca si-a confundat propriul zero cu 6 si saptele cu unu. Da' tot are note mari - da' numa la teste. Pina la urma n-ai zis ce-a bifat mosu pe lista lui Joshua .
Drept sa zic nu stiu daca ne urnim iarna asta la schiat - cel putin weekendul asta pare ca se duce toata zapada - pai 10 grade, ce iarna e asta? Da' nu-i bai poate reusesc in sfirsit sa-i fac pantaloni de zapada, din noiembrie i-am luat materiale da' e greu cu apucatu'... Ma gindeam sa nu-i inghete fundu' cind or fi nametii mai mari, da' se pare ca p-aici poate sa stea in clasa daca are chef..

Daiopri, eu suspectez de mai multa vreme ca fi-miu'i Asperger, ca are cam trei sferturi din simptome, ca si ma-sa de altfel , da' pentru ca p-aici oamenii's altfel decit erau cind eram noi mici, iese in evidenta mai tare. Prea multe reguli.. Si nu foarte clare.. Asa ca din septembrie il tot evalueaza o psiholoaga de zor, pe 14 imi zice concluziile si rezultatele. Om vedea.. Da' cum sa zic... mie asta mi se pare normalul, restul lumii care traieste intr-o aproximatie mi se pare anormala.. E ca si cum cineva ti-ar zice.. hai sa ne intilnim undeva, la un timp oarecare... Lu fi-miu (si mie) tre sa ne zici exact unde si la ce ora.. etc.. (Asta-i perspectiva din interior, daca chiar te preocupa subiectu' da'i un google si te lamuresti).

alycia, pai mai, io am uitat sa zic ca ce-am zis io trebe pus la panoul de "asa nu" , nu la luat model . Si da, mi-a dat doctorita o sumedenie de analize de facut, singe, urina, eco la rinichi si radiografie la plamini. Ma asteptam sa mai scada tensiune cu atitea donatii de singe, da' se pare ca n-au fost destule. Si da, am taiat carnea, ouale, cafeaua si sarea si sint OK, doar cam somnoroasa.. aia poate sa fie si de la nedormit destul. Ma gindeam ca poate Paul n-a facut o tuse asa urita si de la lampa aia cu sare, asa ca o folosi pina la urma si aia la ceva.
Copilu' meu n-a fost exact dezamagit de cadouri, da' l-a tinut entuziasmul vreo juma de ora, dupa care s-a intors la treburile lui. Ca niciodata, m-am apucat de voluntariat la petrecerea de Craciun a firmei. N-am mai facut niciodata asa ceva, la alte firme e personal administrativ care se ocupa de asta, dar e posibil sa fi fost discutii asa ca a ramas la voluntari. Asa ca ne-au dat buget, noi ne-am ocupat de gasit loc, meniu, cadouri. Am ajuns la Samko-Miko - depozit de jucarii deschis doar de doua ori pe an pentru public, asa ca i-am luat de-acolo tot felul de jucarii.. Cu vreo doua zile inainte de Craciun se apuca si fi-miu sa faca lista... Sa-mi pice fatza.. Noroc ca n-a pus decit doua lucruri pe lista, un joc de WII si un camion anume. Dupa camion am alergat ca disperatii amindoi parintii, fara sa-l gasim pe exact ala, dar jocul l-am gasit, si i-am mai luat un joc asemanator cu altul care-i placuse (cu alta ocazie). Asta a fost primul an cind copilu a remarcat ca nu-s adresate cadourile . Ne-am tot dat noi cu parerea oare pentru cine or fi.. in sfirsit.. singurul cadou desfacut a fost jocul pe care-l ceruse, pe care l-a jucat o singura oara si s-a enervat infiorator, ca nu raspundea la comenzi cum trebuie, asa ca jocul a fost declarat o catastrofa si cu mari eforturi am reusit sa evitam o criza de plins... Restul de cadouri stau nedesfacute si-acu. Ma gindesc ca poate le reciclez la anu'... Nici bomboanele de Haloween nu le-a mincat, m-am impiedicat ieri de ele, a mai mincat una ieri...

Aalina, bine ca te mai prinde omu' la clape Fantastic ce seamana Fabi cu Dori cind era mic. Cred c-am mai zis... Energia lui Fabi cred ca vine de la faptul ca detecteaza ca tu ti-ai cam consumat-o p-a ta pe toata cu Dori, la vremea lui Faine pozele, faini copiii, iar ceasca de cafea de pe buturuga e cireasa de pe savarina
Io din noiembrie raportez ca am reusit sa scot pozele din aparat, da' inca nu le-am pus nicaieri si-am mai si descoperit ca webshots-ul s-a desfiintat... Asa ca acu studiez pe unde sa le mai cocotz.

dana d mai apare pe fb la ferme din cind in cind, o sa-i dau un semn sa mai treaca si p-aici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Parpa, sanatate multa. Si sa fie totul ok. Le descurcam noi pe toate. Eu cred ca al meu are add macar, ca prea nu se poate uita in ochi si tot se misca si alte alea. Da nu inteleg cum la jocuri se poate uita ore in sirDa tot se fataie pe scaun. Am facut pace cu toate si incerc si eu sa il duc inainte.
DanaMario, i-am dat o singura data din alea din tara ca vroiam sa vad ce se face acolo si ce se face aici. In rest lucram dupa cartile de aici.
Aalina, multumim de poze. Mi se par mari, nu stiu cum dar mereu mi se par mari ai vostri. Ar trebui sa scriem dimensiunile ca pe vremuri
La munci cu mine.

Weekend fain la toata lumea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Parpalak dar tu n-ai viata destul de complicate de ti-o faci singura?
Cum adica sa-i faci pantaloni de zapada tu ?
Ziceai de Mos Craciun - I-a adus
- un jucarie care se schimba din transformer in masina
- o carte cu al doilea razboi mondial (momentan Joshua are pata pusa pe Hitler) toata vacanta s-a uitat la documentare cu Hitler
- o carte cu o trusa de science Physic
- o lenjerie cu planete care luminaza
- un joc Red Alert
- un avion Air Hog - in fiecare an cere cite unul si e vreo 50-60 $
- hex bug
- bilete la Medieval Time
- un card visa - gift card
- un calculator - asta i-a placut asa mult ca are Windows 8 cu care eu nu eram familiara deloc si el e asa fericit explora si-mi arata si mie.

Ce I-a placut cel mai mult e ca la magazine cind le-am cumparat am cerut sa le impacheteze ei frumos si asta a contat cel mai mullt.

La noi in casa tableta nu are asa success - in casa toti preferam calculatorul iar cind plecam in masina din cauza ca nu are internet Joshua o foloseste putin dupa care revine la pe telefonul meu ca are internet peste tot.
Ne place doar sa facem poze cu ea ca-i asa placut sa te uiti la poze mari.

Weekend placut la toata lumea noi o sa stam pe acasa ca a avem o tona de teme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Pai DanaMario, partea de croitorie intra la categoria Arts and Crafts, care ma relaxeaza Am uitat sa zic ca toamna asta m-am apucat serios de impletit esarfe si fulare, le-am cadorisit pe toate invatatoarele pina acuma, acu mai caut destinatii (poate dentista)..
Te intrebam daca mosu i-a bifat ceva pe lista aia in care-i pusese intrebari si-i si daduse raspunsuri multiple, de mosu doar trebuia sa bifeze..

Sa va zic ce-am patit azi. Ieri se anuntase greva la scoala, asa ca am zis ca sta copilu' acasa. Pina la urma s-a dovedit ca au mai discutat ei discutii si pe la 4 dimineata azi dimineata au declarat-o ilegala, cine-a stat cu urechile pe la stiri sau radio a aflat, astia ca noi, nu prea.. Asa ca las copilu acasa si pe la 11 dau telefonul de control... suna ocupat... care e imposibil sa sune la noi. Ma urc val-virtej in masina, ajung acasa in 5 minute si gasesc ditamai copilu plingind de nervi... Nu mai mergea nici internetul nici cablul nici telefonul.. Zic, bina macar ca avem curent... si da-i si impaca copilu', pune-i un film.. Pina la urma ii las telefonul meu (d-ala smart..) sa ma sune la numarul de la servici.. cum ma tot chinuiam eu sa-i explic ce si cum... pune copilu mina pe telefon, imediat da-i si apasa unde trebe... a gasit si unde sa apese daca a bagat o cifra gresita (eu nu stiam).. no, bine.. ma gindeam sa zic ca ar fi momentul as-l aiba si el p-al lui, da' m-am abtinut, nu de alta, da' sa nu ma ia in serios...
Acu vreo 70 si ceva de ani, a fost episodul similar, intre tata si bunicu', Dumnezeu sa-l ierte, care bunic i-a cerut tatei sa-i invirta o tigara... si cind a vazut ce priceput era fecioru', zice.. si invirte-ti si tie una...

Daiopri, asa cum zici. Pina la urma ma gindesc ca add-ul asta se trage de la toate regulile astea de nu fugi pe holuri, stai smirna in banca, etc... plus de la toata apa aia in piua care aici trece pe post de educatie... da' cu neprivitul in ochi, te califici sigur de ceva din spectru... eh..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Daiopri intrebai la sezatoare cum sa-l bagi la voluntariat ?
Dar de ce vrei sa faci asta? Va cere undeva sau vrei tu ?

Parpalak nu mi-am dat seama trebuia sa-ti fi trimis eu un mesaj
Noi am stiut ca nu-I greva dar multi au patit ca tine.
Da mosu I-a bifat varianta aia cu extreme de bun (nu ca ar fie adevarata :)

Dupa cum vedeti ma plictisesc rau cu temele lui Joshua asa ca am timp de calculator citesc cu Andreea Banica , Sergiu Nicolaescu. dar tot e mai bine decit cu nebuna aia de Zavoranca.
Sau mai bine ma duc sa caut pe internet sa vad ce fac cu el in March Break ca nu terminaram cu o vacanta ca trebuie sa ma gindesc la alta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alycia spune:

Doina de la tine am aflat ca webshotul s-a desfintat...si cu pozele postate acolo ce se intampla? Le mai putem recupera? Scrie ceva acolo...dar cu engleza mea mai deficitara zau ca nu prea inteleg decat ca spun aia ca le pare rau. Ma poti lamuri tu?....si eu care voiam sa mai pun ceva poze de la sanius...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

alycia, m-am dus de curind pe emailul cu care eram inregistrata la webshots si-am gasit acolo emailuri din noiembrie unde anuntau ca l-au preluat alta firma, si ca sa ne mutam pozele pina pe x decembrie, asa ca banuiesc ca cine si le-a mutat le mai are, fraierii care nu-si verifica emilul (sau nu-l citesc cu atentie) - la revedere... Deci p-ale mele nu le-am mai gasit niciunde, am tot dat cu clickul pe peste tot.. aia e..

DanaMario, stai linistita, ca si daca ma anuntai, tot il lasam acasa, pai cum sa-i zic dis de dimineata, stai sa vezi ca de fapt trebuie sa mergi la scoala, dupa ce toata dupa amiaza de dinainte a dansat de bucurie ca nu merge...

Sa va zic si voua ce-am mai invatat pe la cursurile de mad science de p-aici. Dac-aveti borax prin casa, se amesteca cu lipici diluat cu apa si iese silly putty - un soi de aluat elastic, Paul se joaca cu orele..

Mergi la inceput