Puisori de mai 2003 (9)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alycia spune:

Oooofffffffff, Dana_d din pacate stiu despre ce vorbesti acolo cu adolescentii....dar sa sti ca Andrei chiar daca nu are haine de ultime fite, telefon de generatie noua si bani la discretie de buzunar tot asa de dezordonat e...pe unde trece lasa dezordine si minzerie...iar eu strang in urma lui mereu, mereu. Am incercat si sa nu mai strang dar nu reuseam decat sa ma enervez iar si iar pentru ca nu facea minzerie doar la el in camera ci peste tot..hol, bucatarie , baie...la un moment dat m-am decis sa nu-i mai pun hainele la loc in dulap si i le-am bagat intr-un sac...hainele pe care le culegeam de pe jos pac in sac cu ele. Rezultatul a fost ca s-a golit dulapul si cand m-a intrebat de haine i-am aratat sacul...credeti ca l-a deranjat?...nici vorba...le-a luat din sac sifonate si le-a purtat mai departe...oricat strig si ma enervez sa adune dupa el e degeaba..nu zice "nu" dar nici nu face curat dupa el...vorba ta Dana macar pe Mircea sa nu-l scap din mana..il pun sa stearga praful si sa spele vase, deocamdata ma asculta..sa vad pana cand!
In rest ...suntem in asteptarea bacului si apoi Mare plecare in lume a lui Andrei...Doamne sper sa-i vina mintea la cap desi eu nu mai trag speranta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

dana d, autismul e separat de "inteligenta" cum ii spui tu. Pe Paul l-au gasit gifted adica "destept" in clasa a doua, d-aia l-au mutat dintr-a patra la alta scoala, la program de gifted, unde-s toti destepti... ma rog.. Ce-au gasit la el e ca prinde repede subiecte "grele", ca matematica, dar la cum e aici matematica, el o prinde si daca face altceva in timp ce clasa face mate.. Crede-ma ca nu exagerez. Voi faceti cu mult mai multe in clasa a treia "normala" decit ce fac ei intr-a patra la program de gifted. Mie mi se pare normal ca se plictiseste, eu faceam mai rau ca el in locul lui, iar de ta-su nici nu mai vorbesc.. Nu-mi dau seama cum ceilalti copii suporta. Stiu de altii care se pling ca se plictisesc, dar de bun simt se executa. Lui Paul ii lipseste bun-simtul asta de a face ceva care i se pare o pierdere de vreme, doar pentru ca i se cere. Si nu face. Poti sa stai in cap, poti sa faci ce vrei. Nu face si cu asta basta. Si din pacate nu pot sa-l ajut cu nimic, pentru ca din punctul meu de vedere copilul are dreptate. Daca asta se cheama autism, atunci asta e, are autism!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Si doar ca sa clarific, inca n-am auzit de "tratament" pentru autism, ca nu-i boala. La terapie ne-am inscris, cica avem de asteptat vreo 6-9 luni. Bine ca nu-i vreo urgenta, ceva..

Edit: deci, din cite scrieti voi, sotul meu e .. adolescent.. ?? (adolescentul politicos, vreau sa zic..)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Buna

Noi nu ne plictisim avem chiar prea multe teme.
Mult prea multe teme citeodata ne ies si pe nas.

De la scoala azi a avut 25 de pagini de teme la reading/ vocabulary.
La mate da este o totala pierdere de timp , se pare ca astia aici nu fac matematica la nivelul din tara - aici standardul la mate e mult prea jos.
Dar noi nu ne plingem de provocari la mate la Spirith of Math face destul si concursurile de math sint destul de complicate.

In rest nu mi se pare chiar pierdere de timp la reading/ science / social studies dar noi incercam sa tratam cu seriozitate fiecare tema.

La franceza nu stam prea bine nu pare substantial ce face la scoala si odata pe saptamana meditatie nu-I sufficient.

Joshua vad ca se conformeaza face ce-i da la scoala si nu se plinge ca-i plictisitor la mate cu toate ca-l cam enerveaza citeodata (azi se cam enerva la temele de mate de la scoala sa explice de ce 7X5 fac 35....)

Acasa mai comenteza imi zice ca-s "addictive to homework".

Altfel am inceput sa iesim pe afara ii place skateboard iar mie imi place asa mult sa ies cu el si sa-l vad cit de serios e si cita determinare are sa invete skateboard. Daca ar fi asa la toate ce bine ar fi de mine.

Parpalak sa dea domnu sa termini si tu cit mai repede cu stresul cu Paul.
Eu din cite stiu sint medicamente de autism dar binenteles cu efecte secundare dar acuma nu cred ca e cazul cu Paul sa pierzi vrea documentindu-te despre ele ca nu-I cazul dar terapie e bine sa faca.

Alycia
ce mai zice Andrei tot cu gindul la plecare ?

Dana_d eu pina de curind eram ca tine tot timpul cu gindul unde placam , ce sa mai vizitam , ce alt tip de vacanta as mai vrea.
Acuma nu stiu ce am cred ca virsta am ajuns sa ma bucur doar de lucruri simple - ca afara e soare si cald, uitindu-ma la Joshua cita determinare are sa invete skateboard, azi mi-am cumparat un trandafir inflorit galben intr-un support galben - Doamne ce mult mi-a placut.

Ma duc sa ma culc ca azi facuram teme toata ziua mi-a ajuns , mine ne ducem la biserica si apoi alta serie de teme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

DanaMario, multam de incurajari, sa stii ca chiar ma calmeaza sa vad ca se mai enerveaza si altii cu scoala Cu medicamentele... sint unele in faza experimentala, care trateaza unele simptome - grave - ceea ce nu-i cazul.. Cred ca sint mai mult pentru cei care nu vorbesc deloc sau sint violenti, n-am citit prea mult, ca nu m-a interesat.
Eu ma enervez si la social studies, pe motiv ca noi am invatat istoria, in lectia intii, ca omenirea a fost in (circa) etapele: sclavagism, epoca medievala si perioada moderna. Adica aveam un cadru de referinta. Ei au inceput cu castelele medievale europene, brusc si subit, fara nici un motiv, fara nici un cadru de referinta, nimic. (De ce cu castelele si nu cu grajdurile?). De ce n-au inceput cu piramidele egiptene sau maiase? De ce construiau d-alea pe vremuri si acuma nu? Si tot asa..
Si mi se pare complet anormal sa li se predea 3 (trei) metode de a explica de ce 5x7 = 35. Ajung copiii in scoala intermediara, clasele 7 si 8 si acolo se crucesc profesorii ca nu stiu copiii tabla inmultirii - dar nici nu s-apuca sa ia materia din urma. In schimb le predau ordinea operatiilor dupa niste metode la fel de timpite si ajung copiii in liceu unde se crucesc profesorii ca nu stiu copiii nici tabla inmultirii si nici ordinea operatiilor, si deja e prea mult ca s-o mai ia din urma si e deja prea tirziu, pentru ca intre timp copiilor le-a inrtat in cap ca nici nu mai are rost sa incerce sa-si dea silinta la mate, ca oricum nu-s buni de nimic.
Ma enervez pentru toti copiii care nu fac ceva pe linga, ori n-au parintii mijloace, ori au impresia ca e suficient ce fac la scoala (ca si-asa n-au habar ce fac la scoala, ca nu se face cum se facea pe vremea parintilor) Ma enervez pentru ca daca n-ai pe cineva in familie care sa inteleaga mate si nici nu iei meditatii esti pierdut.
Deci, gata nu nervii, ca nu-s buni.
Altfel noi lenevim.
Am fost saptamina trecuta la un curs de sanatate si siguranta la locul de munca.... durere..... Acu tre sa le facem educatie la angajati sa nu bea detergentul de vase din bucatarie... sau sapunul din baie...
(Asta nu ma enerveaza, ma amuza.. )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Cred ca m-am prostit cu totul. Ma gandeam ca au trecut zilele copiilor si eu nu am zis LMA
Nici nu mai stiu ce data e si ce urmeaza.Vai, vai batranetea asta.
DanaMario da voi aveti teme acolo nu gluma. La noi nimic nimic, ma zapaceste tanti de anul asta cu proiectele. Nici eu nu rezonez grozav cu social astea ca nu stiu mai nimic despre istoria lor.
Si sunt prea batrana sa mai aflu. Deja nu mai am nici un locusor in memorie
In alta ordine cred ca ar trebui sa ma mai ocup si de cel mic, ca tot imping la asta mare si de al mic nu mai am energie
Si are el asa o energie ca se invarte ca titirezul de obosesc doar sa ma uit la el.
Aalina, ai mai venit inapoi acasa?Eu as fi ramas in delegatie
Parpa, o sa fie bine, de fapt eu cred ca era destul de bine si inainte. Sunt multe lucruri care, de cand am copii am senzatia ca nu sunt in regula nici la mine
Alycia si DanaD, eu nici nu vreau sa ma gandesc cum o sa ma descurc cand o sa fie mai mari si nu mai merge cu parerile mele
Succes la copii si sa fie cat mai lin si bine.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Tot eu, care 3 metode de inmultire? si ce ma rog e de explicat? Ca nu mi-am pus problema pana acu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Daiopri, io-ti dau numa linku de exercitii (ca numa p-ala l-am gasit): http://www.nelson.com/school/elementary/mathK8/math4/studentcentre/studtryout.html - vezi capitolul 6.

Daca vrei sa vezi si teoria, roaga-te de copil sa-ti aduca manualul acasa intr-o zi. Impresia mea e ca daca nu termina in clasa, tre sa si-l ia acasa ca sa termine acasa. Asa ca vezi cum negociezi..

Inainte de castele medievale au facut despre cum a fost Canada descoperita de vikingi acu vreo mie de ani. Bastinasilor, se deduce, nu le-a convenit sa fie descoperiti, asa ca i-au anihilat pe vikingi si-au mai trait asa ascunsi inca vreo 400 de ani. Deci, cind ei zic ca au fost descoperiti de vikingi, se refera numai la vikingii aia din barcile care-au travesat oceanul, ca restul vikingilor au trait fericiti in ignoranta. Ca restul lumii de altfel.

Chiar ma gindeam ieri ca *inca* sintem la capitolul "in floarea copilariei", acu'i momentul de tras sufletul (cine poate) pina nu intram in adolescenta.

Da' las ca zici tu bine, o sa-l pun pe "o sa fie bine" in frunte, il lipesc acolo cu ceva, si cu ala defilam.

Aalina, da, cred ca a ramas in delegatie..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alycia spune:

Buna fetelor, noi avem vacanta o saptamana asa ca ziua lui Mircea se limiteaza la lectura si joaca afara. Am avut surpriza neplacuta la un control oftalmologic sa constate doctorul ca are miopie la ambii ochi si ca urmare s-a "incaltat" cu ochelari. Ii poarta deja de cateva zile si se pare ca se acomodeaza usor cu ei...imi faceam probleme pentru cand se va juca afara si va fugi sa nu-i cada de la ochi dar i-a pus la rame ceva ce i tine mai fix. Am redus calculatorul la maxim doua ore pe zi cu pauza intre ele. Acum avem noroc ca poate iesi afara mai mult si uita de calculator.
Despre Andrei ce sa va zic a plecat de capul lui cu un prieten pana in Budapesta, cu autostopul(degeaba i-am spus ca i platesc autocarul pana acolo...nici nu a vrut sa auda, a zis ca asta e farmecul excuriei, ineditul, necunoscutul...sa cunoasca oameni noi..etc)Pentru la anul mi-a zis ca se gandeste sa cutreiere Asia de capul lui...sa fie liber, sa nu se gandeasca la nimic, doar sa vada , sa simta si sa acumuleze tot felul de experiente pe care altii nu le-au trait poate intr-o viatza intreaga(cel puitn eu una NU!). Asa ca nu-mi ramane decat sa ma obijnuiesc cu ideea si sa ma rog sa nu i se intample nimik rau! Poate intr-un final se va aseza undeva si-si va face un rost al lui.Astia sunt un fel de oameni liberi, nonconformisti ce nu suporta sa fie ingraditi de societate..traiesc doar pentru ei, fara nici un fel de obligatii, nu-i leaga nimic de nimic..un fel de calatori prin lume...
Asa ca fetelor, fiti fericite ca aveti o perioada de acalmie pana intrati in adolescenta ca de acolo totul se rastoarna si o iau razna de cele mai multe ori...cel putin asa s-a intamplat la mine si cunosc m multe alte mamici care se plang ca nu mai au ce face ca sa indrepte lucrurile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

Am revenit. Am plecat la un curs. M-am intors si maine plec sa il termin.
Da mai viu io...

Mergi la inceput