Puisori de mai 2003 (9)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Da, dana, e vorba de Paul. A fost evaluat vreo doua luni si dupa inca o luna de scris raport, rezultatul a fost ASD - Autism Spectrum Disorder. Da' mai mult pe la scoala. P-acasa e OK de obicei. Se mai intimpla cite-o catastrofa, de gen isi pierde toate taburile - crapa Firefox rau, nici nu mai salveaza sesiunea precedenta - si-atunci sa vezi plinsete (nu ma mai ating de calculator niciodata) - da'i trece si e OK.. Da' daca el e autist, atunci sintem si noi, ca nu face nimic mai rau decit am facut fie eu, fie ta-su la virsta aia...
Ieri am fost la comisia de plasare, vor sa-i schimbe scoala iar, la un program de gifted autism. Om vedea daca-s locuri, daca ne place si mai vedem dupa aia ce facem.
Cizme de cauciuc tot nu mi-am luat - in schimb mi-am luat bocanci d-aia care-s buni pina la -45 - da' nu ma vad cu ei pe nicaieri care nu-i p-afara. Asa ca daca ma incalt cu aia, si ma duc la vreo sedinta, ceva, va trebui sa-mi iau si ceva cu mine de pus in picioare in timpul sedintei, daca nu vreau sa iasa flacari din picioarele mele...
Vezi daca gasesti ceva de citit despre Cognitive Behaviour Therapy, te lamuresti si tu si poti s-o ajuti pe Ilinca mai bine cind i se pare ca viata ei e cea mai groaznica. Eu acu citesc Feeling Good de David Burns - dar habar n-am daca s-a tradus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Parpalak of ce te mai amarasti si tu . Sa dea domnu sa-l pui pe Paul intr-un program care sa fie eficient si sa termini oadata.

Dana_d la mine e invers singurul lucru care-mi face placere acuma e sa-mi inchin viata copilului , restul nu ma intereseaza nimic, dar chiar nimic.
Da si mie imi e tare teama cu depresia eu de aceea incerc sa-l mai duc pe Joshua in diferite locuri sa se mai desprinda de program ca-i foarte incarcat si sa se relaxeze.
O fi buna metoda asta nu stiu habar n-am , dar eu incerc. Miine plecam intr-o excursie de 4 zile la New York ca-i in vacanta sa se mai recreeze si plec numai pentru el ca daca e dupa mine nu as iesi din casa , n-am chef sa vizitez nimic , sa plec nicaieri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Danad, virus cum nu? Scuze. Am zis ca eu daca trimit cuiva link dau si din taste o vorba doua in ro ca sa se stie ca e autentic:) Nu stiu ce si de ce, ca nu umblu prea mult brambura.
Parpa, tu stii mai bine ce si cum la voi, da ma gandesc ca poate nu era necesar? Si al meu il mai apuca, si ma uit si la cel mic ca nu e mai departe. Cine mai stie cum e mai bine? Sa dea DD sa fiti cu totii bine si sa iasa asa cum ar trebui. Ca tot zicea si Danad, de acuma ne mai asteptam si la nervisori si alte discutii ca doar mai cresc si ei. Mai un hormon, mai un gand “urat” doara nu o sa ramana mereu bebelusi. Mie imi place cand imi zice al meu ca mintea (el zice brain) lui ii spune cate ceva (bineinteles cuvintele mai urate).
Si sper sa ne fie cat mai usor. Chiar ma gandeam ca atunci cand m-am “aruncat” la copii nu m-am gandit decat la aspectul bebeluseala, lugu lugu, joaca, pupici:))) Na se ingroasa gluma si trebuie sa ne adaptam. Si mintea mea se invarte doar in jurul lor, si activitatilor lor. Sanatosi sa fim si le ducem pe toate. Pe mine chestia cu depresia si bullying ma streseaza. Asa as vrea sa ii pot proteja mereu si stiu ca nu se poate.
Sa revenim la lucruri mai frumoase, deci proiectul de stiinte era despre cutremure si aseara am fost la faza pe oras dup ace a fost selectat pe scoala. Ce zumzaiala, ce multi copii. Asteptari prea mari nu aveam, dar am fost surprinsa sa vad ce suparat a fost el (ca de obicei il doare la papuci) ca a luat bronz.
La rezultatele la testele pe provincie a avut rezultate bune (exceed exp) doar la scris (care stiam ca nu e punct forte) a avut bine. Acuma nu stiu (si de fapt imi puneam problema mai demult) cum sa il ajut ca el scrie scurt concis si la subiect:) Invatatoarea zice ca e multumita dar eu citind povestile lui as vrea sa il mai ajut. Drept sa zic cred ca a fost terminat cand a trebuit sa scrie doua foi.
DanaM bravo ca mergeti in vacanta. Eu ma tot gandesc si nu stiu unde sa o apuc:)
Cam atat de la noi, asteptam inca primavara si va dorim un 8 Martie cat mai frumos!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

La multi ani, doamnelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Doina pai cate istericale si comportamente exagerate vad eu la Ilinca ar insemna sa o tin internata la nebuni dupa standardele voastre. Esti sigura ca nu exagereaza? Asa cred ca toti suferim de cate ceva.
Doina pai eu mi-am inchinat viata copiilor in ultimii 18 ani si acum incep sa vad ca roadele pe care le asteptam nu ma satisfac si nu poti sa traiesti prin si pentru copii. E inevitabil: cand cresc isi vad de viata lor si tu ramai cu ochii in soare si fara nici un rost ca sa nu mai spun ca visele mele s-au tot amanat si acum incep sa realizez ca nu sunt vesnica si ca timpul meu e limitat pentru a impli macar o parte din ce-mi doresc pentru mine.D
Dani sa stii ca mailul ala contine si semnatura ta "dani dani" dupa linkul resp. asta m-a indus in eroare, oricum se pare ca nu s-a intamplat nimic la mine in comp. Sa stii ca la protejarea copiilor pot sa dau lectii, asta mi-a fost si imi este stilul de crestere si educare- nu e bun!!! O sa obtii niste mamaligi nepregatite pentru viata, asta in cazul ca vei reusi sa-i tii sub control pentru ca de obicei se revolta si iti scapa si te mai alegi si cu minciuni si ascunzisuri. Eu cu Alexa am cam reusit sa o tin din scurt si abia dupa 18 ani am mai slabit lanturile pentru ca stiu ca in curand va pleca departe si va fi nevoita sa ia propriile decizii si sa-si poarte singura de grija iar ea nu stie mai nimic despre cum sa-ti porti de grija si cum sa fii independenta. Abia in iarna asta am lasat-o sa lipseasca nopti de acasa, s-a dus la niste petreceri cu colegi, la revelion, la munte 3 zile. Am realizat ca va pleca departe si pentru mai mult timp si va fi un shoc mai ales ca nu va avea persoane apropiate langa ea, poate nici macar cunoscute. Brr, sper ca se va descurca, eu insami nu stiu daca nu mi-ar fi foarte greu la varsta mea, la varsta ei nici n-as fi cutezat sa gandesc asa ceva. D
espre Ilinca se vede deja ca cu ea nu-mi va merge, e alta fire, deja face mutre ca o duc si aduc eu de la scoala, nu vrea s-o mai tin de mana pe strada, se rusineaza cu prezenta mea in parc... e emancipata si mi-e greu sa o mai protejez asa cum vreau.
Va las ca fac curat si apoi ceva bun de mancare ca azi are sotul zi scurta si vine la pranz. A venit primavaraaa!!!! Dupamiaza iesim in parc cu rolele!!!

Fetele mele

Iremediabil indragostita de CANADA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

fetelor am dat si eu buzna doar putin la voi!
am vazut ca sunteti cei mai mari din zona
ma bucur sa vad ca sunt si oameni vechi tare prin zona, ca auzisem ca multi au renuntat!
si cu ocazia asta o salut si pe aalina! nu ne-ai mai scris de mult in partea cealalta si nu am putut sa trec fara sa te salut!
la multi ani sanatosi puilor vostrii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

Cami multa sanatate fetitei! Sa treceti cu bine prin incercarea asta. Eu citesc constant si dincolo dar mai greu cu scrisul.

In alta ordine de idei is in tren, fugita de acasa pe o saptamana
Desi ma gandesc la pitici totusi tare bine imi prinde delegatia asta.


Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Buna

Dana_d dar de ce esti mai nemultumita ? Ce vroiai sa obtii de la copii?

Aalina sa-ti fie de bine delegatia lasa ca poate piticilor le e sigur bine ca doar sint ai tai aproape.

Parpalak tu ce mai faci?
Cu Paul tu ce simti poti face ceva constructiv ca astia de aici de cele mai multe ori au intentii bune dar sint cam apa de ploaie.

Noi am inceput scoala gata vacanta dar tare bine a fost am fost sa vizitam 4 orase dar acuma gata la munca la teme dar lasa ca peste 2 saptamani avem liber ca-i pastele catholic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana d


Doina pai eu mi-am inchinat viata copiilor in ultimii 18 ani si acum incep sa vad ca roadele pe care le asteptam nu ma satisfac si nu poti sa traiesti prin si pentru copii. E inevitabil: cand cresc isi vad de viata lor si tu ramai cu ochii in soare si fara nici un rost ca sa nu mai spun ca visele mele s-au tot amanat si acum incep sa realizez ca nu sunt vesnica si ca timpul meu e limitat pentru a impli macar o parte din ce-mi doresc pentru mine.D

????? Asta era pentru Daiopri, poate? Oricum, ai dreptate, de fapt, asta e si scopul, nu? Sa-i pregatesti sa-si vada de viata lor si sa-i vezi ca stau pe picioarele lor fara sa se clatine. Tu, eventual, ii mai ajuti c-o curatenie de Pasti, ceva..

Cu programele lor speciale, ma tem ca aveti dreptate fetelor. Pina la urma asteptam si vedem cu ce-or mai sari la propuneri. DanaMario, cam asa e, plini de intentii bune dar cam apa de ploaie la executii. Cred c-am mai zis, noi am fost 42 in clasa, si-am avut si olimpici si intirziati mintal si n-a facut nimeni tone de formulare sa li se predea separat, profesoarele alea stiau ele cum sa predea si nu s-a plictisit nimeni si nici n-a ramas nimeni repetent.

Ce ma plingeam inainte ca noua nu ne dau proiecte acasa - ne-am pricopsit cu primul proiect - castel medieval - si daca n-am taiat la cartoane si da-i si lipeste si da-i si vopseste - mie una mi-a iesit pe nas. Acuma vor sa-i duca la Medieval Times - restaurant cu spectacol, pe post de invatat istorie... (really???) mai bine ii duceau la Casa Loma care macar e muzeu.

Pupam - Aalina, sa-ti tihneasca delegatia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Buna mamici! La noi a venit iarna...

DanaMario nu vroiam decat respect si daca se poate si iubire... dar asta e dupa posibilitati. E clar ca respectul se pierde cu cat ii slugaresti mai mult. Esti vazuta ca o servitoare si nu le faci nici lor bine. Alexandra la 18 ani e o domnisoara emancipata, cu haine si telefon scumpe, cu pretentii cat casa si o mama umila cu telefon de doi lei si haine de anii trecuti. dar asta nu ar fi asa deranjant ca a fost alegerea mea dar a devenit o nesimtita, dezordonata, dispretuieste tot ce inseamna treaba in casa ca si cum nu e de nasul ei sa-si puna masa, sa-si stranga masa sa spele cada dupa ce face baie, sa respecte munca mea. Are menajera ce naiba... Imi fac mari griji pentru cum se va descurca ea acolo unde va sta la un camin cu bucatarie la comun, si poate si baie, cum o sa se uite colegii urat la ea pentru mizeria pe care o lasa ca nu va fi ma-sa sa stranga dupa ea. Si cel mai tare ma deranjeaza lipsa de respect, are pretentia sa fac toate dupa ea ca "tot nu fac nimic".
Am de gand cu Ilinca sa fac educatie stricta macar de acum incolo ca si pe ea am crescut-o la fel. Dimineata "da-mi haine!", uneori chiar o imbrac eu, nu stie niciodata unde si-a aruncat hainele ieri, se dezbraca pe dos si acolo le lasa, jucarii, carti si caiete, toate sunt imprastiate prin toata casa si trebuie sa-i spun de vreo 10 ori sa stranga ca sa stranga. Sper sa ma tina hotararea sa nu mai accept neglijenta asta si sa nu mai fac pe sluga. Are o pasiune cu filmele de la Disney channel si jocurile de pe facebook dar si vorbitul pe messenger cu prietenul ei si am cu ce s-o pedepsesc, nu vede tv sau net pana nu strange, macar sa ma tin eu de asta...
Altfel ce mai faceti?
Doina si noi eram 42 in clasa si la fel erau tot felul... si sa stii ca toti si-au facut o viata, mai buna sau mai rea dar am observat ca desteptaciunea la scoala nu neaparat a dus la o cariera de succes... chiar am auzit de "prostul clasei" ca a ajuns mai bine decat altii mai din top. Totusi autismul nu cred ca are legatura cu inteligenta... nu sunt prea lamurita ce inseamna dar cred ca pe vremuri erau o multime de autisti printre noi (sau eram chiar noi), doar ca nu le pusese nimeni un diagnostic. Acuma intreb si eu, nu e in puterea ta sa accepti sau sa refuzi acest diagnostic si "tratament" sau ce recomanda ei.. programe, nu stiu. Nu cred ca te obliga cineva sa-l tratezi altfel decat pe un copil normal si perfect sanatos... adica sper ca nu.

La noi magazinul merge.... se taraie mai mult, sunt zile cand nu vindem nimic si zile cand vindem cateva (3-4), ma duc si eu 1-2 zile/saptamana ca altfel Ovidiu nu poate sa plece nicaieri, in rest ma tzin dupa Ilinca, scoala, engleza, dans si ea bombane si protesteaza ca nu o las singura ca ma tin dupa ea, ...nu ma vad lasand-o sa umble singura pe strada. Daca as putea sa o las sa umble singura la scoala, de la scoala, la engleza, la dans, as putea s ama duc in fiecare zi la magazin fara s-o deranjez pe mamica sa-mi tina locul cu Ilinca... poate la anul..vedem.
Va pup si va doresc sa vina primavara! eu ma gandeam azi sa o iau cu sania de la scoala...

Mergi la inceput