Puisori de mai 2003 (9)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Aalina, sa ne traiasca mezinii!
Cu sanatatea numai tu poti sti ce trebuie sa nu mai faci sa iti fie bine. Eu mi-am gasit o balanta in mancaruri si imi e bine sa nu zic in ceas rau:)
Cu datul la spate sau pe unde se nimereste incerc sa practic si eu
Am sarbatorit pisoiul da a fost durere ca nu a vrut sa intre la locul de joaca probabil din cauza ca e galagie. De vreo cateva weekenduri ne agitam cu proiect de science la scoala. Frate m-a zapacit. Mai ales ca s-a nimerit sa fie inv bolnava in perioada aia si cand a venit a fost ziua si o veste noua, cu ce trebuie sa mai facem. Si desi am delegat jumatatea mai buna sa se ocupe am ajuns de am muncit toti la el, ca deh, ingineria din capul nostru nu ne-a lasat sa lasam totul cum pica
Acu sa vedem si rezultatele ca de ne trezim cu nota mica fac scandal
Si abia astept vacanta. Astia ma scot din minti ii duc la inot acum cu scoala si au de mers nitel pe jos. Afara e frigut si mereu nu au timp sa se ususce pe par pana pleaca inapoi la scoala. Si ploua, ce mai bucurie mare. Din cauza asta i-am anulat cursul la care il duceam eu la inot ca era prea mult de 3 ori pe sapt. Temele le-am mai sarit ca deh, ne luptam cu proiectulRasul plansul.
Cam atat de la noi, vreau sa vina primavara sa mai pot sa ii scot pe afara ca e jale cu statul in casa. La zapada nu mergem ca eu am ceva de studiat si nu avem timp si nici nu prea ma dau in vant cu imbracatul gros si la lupte.
gasca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

Multumim de urari. Sa traiasca toti pruncii!

Ne-am sarbatorit si noi ieri acasa cu niste prieteni si ambii copii ai mei cu febra. Asa ca acum ma refac. Sau cel putin imi zic ca ar trebui sa fac asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alycia spune:

La multi ani mezinilor din trupa...si sa va faceti sanatosi...fara febra mucisori si alte alea...!!!
Si Mircea e racit..da' asa e la moda in vremea asta, mai mult de juma de clasa lipseste de la scoala, noroc ca nu e o forma din aceea urata cum facea el, doar rosu gatul si putina tuse fara muci si febra. Cu scoala tragem sapatamana asta la mate ca vine concursul de mate la Nastasescu...apropo Aalina felicitari pentru rezultatele lui Dori!
Dana_d din pacate asa e cu animalele..dupa ce le pierzi treci printr-o perioada mai nasoala pana te obijnuiesti cu lipsa lor. Cum stati cu pregatirile de bac? Nici nu vreau sa ma gandesc ce o sa fie..Andrei sta foarte calm..si nu prea se zdrobeste cu invatatul...am renuntat sa-l mai imping de la spate ca tot face numai cum vrea el..asa macar nu mai am nervi..o sa vada el la sfarsit rezultatul.
Dana Mario...de lasat l-as lasa sa mearga in lume, dar nu asa cum vrea el...as prefera sa mearga prin cineva sau macar la un loc sigur o spatamana pana reuseste sa isi gaseasca ceva de munca..iti dai seama cum stau eu cu inima in gat fara sa stiu unde e si ce face..daca nu i-a dat cineva in cap sau alte alea care imi tot trec prin minte..ca mama e greu sa accepti asa ceva.
Parpa cum stai cu impacatul celor doi? E o perioada in care copii testeaza limitele parintilor sa vada pana unde pot ajunge..si daca vad ca le merge atunci sa te tii frate bine cu nervii...am trecut prin asta odata cu Andrei si taaaare ma tem ca urmeaza runda a doua cu Mircea peste putin timp.
Daiopri...proiect stiintific stai linistita ca o sa ia nota buna cu doi parinti destepti...aveti si voi turatie maxima pe zi la cum imi dau eu seama...iti tin pumnii sa rezisti.
Va pup fetelor...si sa vina odata primavara..ca de iarna m-am saturat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Alycia dar Andrei vrea sa plece singur singur?
Dar tie cum ti se pare Andrei matur in gindire , in luarea deciziilor lasind la o parte scoala (poate chiar nu-I place)
Este sociabil , comunicativ ?
Pina la urma nu invatatul este chiar cheia gasiri unui drum in viata ?

Aalina La Multi Ani lui Fabian !
Ce mai faci?

Dana_d dar spe ce domeniu se indreapta Alexa?

Parpalak Ce mai faci ?

Daiopri si noi ne luptam cu proiectele are 4 - science, social Studies, la Computer Lab si Math.
Eu nu prea ma agit cu astea , anul trecut m-am implicat acuma il las singur.

Simbata trecuta a avut un curs online la math - s-a distrat maxim , nu stiu daca a invatat ceva dar s-a i-a placut la nebunie - sa asculte un profesor pe calculator ,sa puna intrebari , sa vorbeasca pe chat cu alti copii.

Noi mai avem putin si vine vacanta - abia asteptam amindoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Buna mamici!
Noi am avut sambata concursul de dans unde am facut "rahatul praf" daca imi este permis sa vorbesc colorat. Am din ce in ce mai mult convingerea ca clubul asta nu are ambitii la fel de mari ca mine, cica "sa se simta copiii bine si sa vina cu placere" asta e scopul lor si am vazut acolo la concurs ca ai nostri erau mult mai prost pregatiti decat ceilalti, o coregrafie banala de incepatori...Ilinca stia cu 1-2 ani in urma coregrafii mai complicate dar cu tehnica mai proasta, nu stiu ce sa fac, ma tot bate gandul sa renunt, nu stiu nici spre ce ne indreptam. Tu ce zici Corina? Voi unde sperati sa ajungeti? Te tin "curelele/buzunarele" sa ajungeti in Open? Costumele costa milioane, concursurile costa, cursurile, particularele, deplasarile, trebuie sa fii bogat bine sa faci fatza sportului asta, si macar daca copilul ar fi talentat si pasionat....
In alta ordine de idei, Ilinca a inceput sa creasca, o doare o tzatza si nu stiu daca nu e cam devreme... pacat ca nu mai e nici o fetita pe aici sa facem schimb de impresii. Voi ati observat ceva semne de preadolescenta? Macar comportamental, ca la baieti cred ca fizic e cam devreme si nu prea vizibil. Nu ma pot obisnui cu gandul ca e aproape domnisoara...

Dana, Alexa a ales Turism management in jurul caruia a aplicat (management hotelier, airlines, ..) in functie de ce sectii aveau facultatile. Ne-a placut domeniul si ne-am gandit ca e de viitor dar cu criza asta nu stiu cat se mai plimba lumea, cu criza asta nu prea mai e nimic de viitor... poate sanatatea si pompele funebre...
Va las ca plec dupa Ilinca apoi la engleza, apoi la dans... apoi sa cumparam martisoare..
Va doresc un 1 Martie frumos, cald si vesel!!

Fetele mele

Iremediabil indragostita de CANADA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

dana d, dac-ai fi inotat prin nametii de aici (ieri), nu stiu cit de indragostita de Canada mai erai.. Eu zic sa nu-ti faci griji cu economia de acum, ca mai e pina termina fata studiile, asa ca dupa aia o sa vezi.. Cu pre-adolescenta... Paul are pufusor pe gambe si, daca ma uit cu lupa si in contrast de lumina, are ceva si deasupra buzei de sus..

alycia, felicitari (?) pt raceala minora... (?) Bine ca nu-i d-ailalta nasoala. Iti tin pumnii sa intri cu bine in perioada "zburatului din cuib". Cu baietii am rezolvat-o, mi-a sarit mustaru' vinerea trecuta de stau si acuma drepti baietii mei. Sa vedem cit i-o tine..

Aalina, felicitari pt olimpiada si La Multi Ani - si sanatate maxima la ambii doi si la aia marii. Ca tot ma ocup acuma de Cognitive Behaviour Therapy pt fi-miu, pot sa-ti zic ca nervii ti-i faci singura, creieru'i mare bandit.. Jobu nu poate fi mai rau decit al alora care-au lucrat la centrala de la Fukushima, viata de zi cu zi nu poate fi mai rea decit in fisia Gaza (sau pe unde mai sint razboaie in Orientul Mijlociu - ca nu mai sint la curent..) Sau uita-te la un film de groaza, ca sa-ti dai seama ce viata lina duci de fapt.,.

Deci daiopri, ce nota ati primit? Si ce proiect a fost ala, mai? Aia cu luptele e buna la sistem, si inveti mai bine, si dormi mai bine.. cardio work-out pe gratis, cum ar veni.. btw, La Multi Ani!

DanaMario, la noi toate proiectele se fac la scoala, habar n-am ce fac ei acolo. Acasa mai vine cu exercitii de mate ne-facute, dar ii zic sa-mi zica pe gura rezultatul si daca stie (mereu), nu-l mai pun sa scrie. Deci din septembrie pina acum au facut conversii de masuratori - km, m, cm, mm. Decametrul si hectometrul l-au sarit. Si saptamina trecuta s-au apucat sa masoare unghiuri cu raportorul. In rest, aceeasi materie de anul trecut. Cind ma mai linistesc un pic ma interesez mai amanuntit de Spirit of Math.

Eu acuma sint in vrie cu appointmenturi la doctori, la scoala, cu trimiteri la psihologi si alti terapeuti. Dorm cam 5 ore pe noapte, am cosmaruri (da' inca n-am facut gastrita!!! ) Saptamina viitoare am appointment sa-mi scot steriletul, prin eliminare asta e singurul care-a ramas, sa vedem ce face tensiunea dupa aia..
Va pupa mama si sa fiti sanatosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Dana_d foarte frumos domeniu si-a ales. Mie mai imi place si business, science.

Parpalak iti tin pumni sa-ti iasa bine cu Paul sa inceapa ceva terapii.
Dar oare doar 5 ore pe noapte nu contribuie si alea la tensiune.


Acuma nu stiu ca si eu dorm tot vreo 5 ore pe noapte ma trezesc si nu mai pot dormi (cred ca virsta ) ca un motiv anume nu am.

Cum mai Parpalak ce vrei sa zici de iarna de aici ca dimineata cind am plecat la servici era atit de frumos afara , ireal de frumos ca am fost hipnotizata de frumusetea peisajului ca am uitat sa fac si poze.
Sa nu zici ca nu-I adevarat ca o sa caut poze pe internet .

Noi avem atitea teste peste tot ca nu numai Joshua pina si eu nu ma mai stresses facem doar seara inainte de teste citeva ore si-n rest ii zic dar sa aiba grija sa se concentreze.

Dana_d dar de ce tii tu asa mult cu dansul asta sa mearga asa departe are ceva avantaje ?

Noi momentan sintem ok cu toate "in parametri" numai ca franceza trebuie sa incep cu el privat si din septembrie mi-ar place chitara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Deci Dana si Dana - miercuri, doar pina am ajuns la metrou am mers vreo 10 minute in zapada uda pina la glezne. Pe alocuri au dat-o, dar se topise si s-au facut balti adinci. Care se scurgeau, da' mai incet, ca-i volumul mare.. Si cind sa trec strada am avut de sarit un delusor de zapada (ce-i drept, mult mai mic decit zidul de zapada pe unde nu se trece strada) ca sa aterizez intr-o balta pina deasupra gleznei. Ningea si vintul era asa puternic de nu puteam as ma uit inainte, ca sa vad unde merg, doar vreun metru-doi inaintea picioarelor.. Dupa ce ne-am dat jos din metrou iar inca vreun sfert de ora de mars prin niveluri variabile de flescaraie (nici apa nici zapada). Si dupa prezentare (am fost la Geneva Centre pentru Autism) iar, acelasi mars pina inapoi acasa. Dupa care da-i si schimba hainele ca aveam appointment la doctor cu Paul. La care, din fericire, am mers cu masina. Dar blugii (prima pereche) erau uzi pina la genunchi, plus un pumn de zapada care se "lipise" de interior.

Cum ar veni, e momentul sa-mi cumpar cizme de cauciuc. Iar pt vintul cu ninsoare uda in ochi - poate ochelari de soare cu stergatoare de parbriz?

Edit: da, trebe somn la tensiune, azi am avansat la 7 ore, sper sa ma tina si in weekend.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Hai ca m-a apucat vorbaria: Aalina, dupa modelul "nici o masa fara peste" -> nici o masa fara iaurt!

Si mai fac bine si respiratiile adinci.

Inspiratie adinca: umerii vor sa ajunga in tavan, coastele pe peretii laterali si burta pe peretele din fata.
Expiratie adinca: umerii vor sa ajunga in podea, coastele vor sa se lipeasca si burta vrea sa ajunga la peretele din spate.
Inspiri, 4 timpi, stai asa 4 timpi, expiri 4 timpi, stai asa 4 timpi. Unde timpii ti-i alegi singurica. Cam o secunda. Daca te faci maiastra in asta, in citeva luni, poti sa schimbi cu tinutul respiratiei pe 8 timpi, fata de inspir/respir 4, cu care ocazie poti sa zici ca practici pranayama (yoga).
Pupa mama si fa-te bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Hai mai Doina, stai de atatia ani in Canada si nu ti-ai luat inca cizme de cauciuc? Ai grija cu udatul la picioare ca de la o varsta poti sa ai probleme cu vezica...de fapt la orice varsta.
Iar despre indragosteala de Canada sa stiti ca s-a extins la Norvegia, Danemarca, Scotia si restul UK, Insulele Feroe sunt impresionante (relieful cel putin), Islanda.... dupa cum vezi imi plac zonele nordice, cat mai nordice, si daca as vedea odata si aurora boreala as putea spune ca n-am trait degeaba. Poate fata mea care va lucra in turism candva, isi va ajuta mama sa-si implineasca un vis... ca si eu l-as fi implinit singura daca nu as fi pompat banii in copii.
Uneori nu mai sunt asa sigura ca asta e cea mai buna alegere: sa faci copii si sa-ti inchini lor viata. Majoritatea te dezamagesc la un moment dat. Cu Alexa sa zic ca aproape am scapat usor, a fost cumintica si cat de cat docila, dar cu Ilinca cred ca o sa am mai mult de furca si nu mai sunt asa tanara si cu nervii intregi, ba si inima imi da semne de uzura. Sper sa apuc sa le fac mari sa le vad aranjate la viata lor si sa ajung si eu pe marginea unui fiord in Norvegia. Asa m-as duce... as lua lumea asta la picior. Ce frumos ar fi sa ne urcam in masina si sa ne ducem unde vedem cu ochii, spre nord oricum, nu ma intereseza deloc tarile calde, insule, plaje... mofturi de rasfatati.

Doina eu am scapat ceva si m-am dus in urma pe subiect dar nu am gasit explicatia, care e treaba cu autismul? De unde pana unde? E vorba de Paul sau de tine? Ca Paul mi s-a parut un copil perfect la vremea cand l-am cunoscut eu, sper ca am inteles eu gresit ceva ca citesc cam pe diagonala si mai inteleg aiurea.
Pe mine ma si enerveaza si ingrijoreaza Ilinca, tot timpul protesteaza, se vaita, nimic nu-i convine, viata ei e cea mai rea, ea e cea mai ghinionista, vaicareala si chiar lacrimi si pt prea multe teme, pentru prea multe cursuri, pentru prea putin timp liber si prea putina libertate in general. Mi-e teama sa nu devina o depresiva si asta sa umblu cu ea ca cu oua cum am facut de multe ori cu cea mare. M-am cam saturat sa consolez la ele, sa fac tot felul de acrobatii ca sa ridic moralurile, si daca stau sa-mi amintesc Alexa nu avea ganduri din astea negre la 10 ani cum aud la Ilinca acum. Depresia asta e din ce in ce mai prezenta si mai periculoasa si am ajuns sa ma tem de ea ca de cancer. Un coleg al Alexei s-a sinucis saptamana trecuta si mereu aud pe la tv cate un caz...a devenit cosmarul vietii mele starea psihica a copiilor.
Hai sa nu va deprim acum in prag de ziua femeii si de primavara frumoasa. Abia astept sa vad floricele in pomi si sa iesim seara in parc... desi stiu ca nici atat nu se vor mai vinde bateriile... nici nu mai stiu daca sa ma bucur de primavara.
Daiopri, ce e cu mailul ala? e trimis intentionat sau e virus? Am incercat sa-l deschid si zice server not found....Nu arata ca un album de poze, de obicei nu prea deschid linkurile astea trimise asa fara explicatii ca am patit-o sa fie trimise automat de un virus, dar eram prea nerabdatoare sa-ti vad pozele si am dat click pe el, doar ca nu merge.
Pupici si La multi ani!


Fetele mele

Iremediabil indragostita de CANADA

Mergi la inceput