Puisori de mai 2003 (9)

Puisori de mai 2003 (9) | Autor: Aalina

Link direct la acest mesaj

Precedentul

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=156327&whichpage=1

Listutza noastra


15 aprilie - Tamara si bb Maria-Daria si Catalin-George

28 aprilie - Dana d si bb Ana Ilinca

1 mai - Daiopri si bb Cristian

1 mai - Alycia si bb Mircea – Cristian

1 mai - meme si bb Anca

2 mai - Lumi si bb Denisa Cristina

4 mai - Rainbow si bb Remus

4 mai - Aalina si bb Dorian

6 mai - Lumy si bb Francesca

6 mai - ana-maria si bb Rares

7 mai - Alinaluchian si bb Ioana

7 mai - andra si bb Alexandru Vasile

8 mai - monjum06 si bb Gabi

11 mai - Criss75 si bebe Marius Alexandru

13 mai - pisi_ella si bb Emma-Andreea

13 mai - ange si bb Robert Mihail

14 mai - Zen si bb Alexanda Cezara

14 mai - mona74 si bb Emma Louise

15 mai - DanaMario si bb Joshua

15 mai - Byl si bb Ana

16 mai - bebelusa28 si bb Corina

16 mai - radones si bb Andrei

18 mai - danv si bb Ioana

18 mai - Rramona si bb Alexia

20 mai - parpalak si bb Paul

20 mai - Andremar si bb Nicholas

21 mai - Adita si bb Elena

24 mai - Alda si bb Daria

24 mai - Ina si Radu si bb Radu

25 mai - matusica aquariusrpro si bb Luca Andrei

26 mai - Ione si bb Maria Diana si Elena Stefania

27 mai - oLo si bb Anais Clara - KiKi

29 mai - emma24 si bb Jason Dennis

30 mai - carrie si bb Theodora Alexia

31 mai - Korinna si bb Stefan

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Aalina, dadadadadada... sigur ca vrem sa scrii!!!!!!!!

Daiopri, mai, precis s-a prins ceva de el, chiar daca n-a produs, macar prin osmoza, ca asa se-nvata p-aici se pare.. Si n-am fi fost chiar vecine, jobu era cam la 5 ore de condus in interior. (Cred ca 5 ore de Vancouver). In celebra vale care incepe cu K... nici daca vad cuvintul scris nu stiu cum se pronunta :) Aia cu livezi si clima de povesti... Firma respectiva se expanda, da' daca te pocneste c-un downsizing sau offshoring, geaba clima..

Fi-miu de vreo luna nu prea mai vrea sa iasa la joaca. De obicei mai stateam pe la tobogane si lanturi dupa day-care cite-o juma de ora - o ora, da' acu vrea intins acasa. Ce-i drept, nu ma mir, la cit de cald e. Da' io's parintele care trage de copil sa se joace si copilu nu si nu. Plecam zilele trecute de la day care si era alta mamica cu o fetita de vreo 4 ani, care saraca s-ar fi jucat, da' ma-sa nu, ca tre sa mergem acasa sa studiem. Ce-o avea de studiat la 4 ani, nu stiu, de nu putea sa stea juma de ora-n parc.. In sfirsit, cine stie care-o fi situatia..

Asa ca Paul acasa sta pe calculator si se uita la filme cu Scooby Doo, unde-l fascineaza dezlegarea misterelor. Asa ca pun asta la "dezvoltarea gindirii". Mai da de cite-un cintec care-i place la nebunie de-l asculta pina-l invata pe de rost, asa ca se pune si asta la "dezvoltarea memoriei". Ma gindesc serios sa-l dau la Spirit of Math in toamna, da' tre sa vorbesc si cu noua educatoare, ca ma tem sa nu devina matematica la scoala si mai plictisitoare decit era.

De luni am inceput tabara astalalta, de 4 ori mai scumpa decit aia de la day care, dar si au un program incarcat nene.. Fotbal diminetile, hockey dupa-masa, in fiecare zi inot (nu mi-e clar la ce ore si cind mai apuca), dar cita vreme se simte bine, sint de acord cu programul :)

alycia, eu sint de acord cu ce-ai scris tu, mai putin cu sforaitul sotzului. Acu i-am luat o lampa cu sare, cica ajuta la curatarea aerului de particule fine si imbunatateste respiratia... Sa vedem..

dana d, nu-i rau (rea?) FB, da' nici nu gasesti ajutor specializat tehnic si nici prea multe despre copii :) La mine e mai mult pentru pastrat legatura cu neamuri si fosti colegi si pentru jucat (cind merg jocurile - care-s si alea o pierdere de vreme :) )


Va pupa mama.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Buna

Alycia nici eu nu am concediu iesirile sint in weekenduri - acuma weekendul urmator e weekend lung abia astept sa am 3 zile libere.

Joshua acuma e intr-un summer camp la un muzeu unde 2 saptamani o sa tot invete despre dinosauri - vad ca-i asa facinat dar nu stiu eu m-as plictisi sa tot invat oasele alora si numele lor 2 saptamani dar lui vad ca-i place asa mult mai ales ca se numeste ROM (Royal Ontario Museum) si mai are si culorile de pe steagul romanesc.

Noi anul asta am fost numai in locuri in care n-am fost pina acum - mai avem pe lista doar New York pentru vara asta si gata.

Apropo Parpalak weekenul trecut am fost la 1000 insule a fost foarte frumos (ca intrebai la un alt subiect) dar nu uita sa-ti iei pasapoartele ca noi le-am uitat acasa si nu am putut vizita castelul ca apartine cica de USA.

In legatura cu Spirith Of match nu are nici o legatura cu scoala nu se suprapun deloc , eu l-am inscris si anul asta imi place foarte mult.
Acolo au studiat 5 matematicieni celebri , lucreaza mult la viteza , au facut radical, exponent , fractii, numerele lui Fibonacci, Ven Diagrams, numere negative, zecimale, numere prime ceea ce la scoala nu fac - la scoala fac total altceva.

Dana_d eu nu-mi fac cont pe FB - pierd deja prea mult timpul cu altele.

Va uitati la Olimpiada?
Noi ne uitam urmarim ambele tari si Canada si Romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Aalina, mai vrem mai vrem!
Parpa nu stiu cum e cu osmoza asta da mi-e ca asa cum vine asa pleaca:))) Din pacate. Asa zice si el ca e smart (ha ha) nu trebuie sa se mai agite. Da oleaca de profunzime acolo nu strica la nimenea numai ca doare;)) mama ei de treaba.
Asa, cu kumon si alte alea care nu sunt la noi:))) ma gandesc ca o sa se plictiseasca in clasa daca il duc. El e destul de ok cu matematica (zic eu). Mai prost cu scrisul cela si povestile. In mod clar nu o sa fie scriitor;)
DanaMario si parpa suna tare frumos acolo la voi. Ai mei de cate ori vad Marineland (reclama) tot zic ca vor si ei. Numai ca ma scot astia din minti cu pretul la bilete ca ajung acasa de aceeasi bani:((( Nu mai zic de tarile calde...
Faina faza cu castelul in vecini

Numai bine tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Pai Daiopri, mama draga, asa-i cu bugetul... asa cum aveti voi bani de Marineland avem si noi de vizitat coasta de vest :) Da' las' ca nu-i bai, internetul sa traiasca! :)

DanaMario, gind la gind cu bucurie, ne uitam si noi la un weekend lung la New York, da' am ajuns la concluzia ca macar 4 zile ne trebuie... Asa ca poate la anul, ca eu nu prea am concediu, ca abia am inceput jobu asta, si la New York tre sa tii cont de clima.. Tre sa te sun diseara (acu tre sa fug la dentist), sau suna-ma tu, ca-mi trebe detalii despre cele insule..

Nu stiu cum om face in septembrie, ca incepem franceza si din aia chiar nu stiu o boaba, ba chiar ta-su o uraste sincer (da' nu stiu de ce). Acuma nu ca nu pot sa dorm de griji, da'mi fac daca n-am...

Am reusit sa-mi mut programul mai devreme, ca sa fiu acasa cind il aduc astia din tabara, si sefa cica, pai sigur, nici o problema, ca si-asa-i numai pentru August.. Asa ca acuma imi fac griji pentru cind i-oi zice ca n-am day care nici pentru septembrie (si din septembrie incolo)... In fond, cine stie, poate gasesc...

Mai, voi in Romania ii lasati de capul lor la si de la scoala? Sau numai noi sintem asa? P-aicea i-am mai auzit pe unii (recent) cu cheia de git de la 10 ani dar si de altii la care le-a venit controlul de la protectia copilului sa nu-i mai lase in halul ala de nesupravegheati la asa virste fragede. (E vorba despre aceeasi situatie: o ora - doua intre terminarea scolii si terminarea serviciului, la 10 ani ai copilului)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alycia spune:

Buna mamici, da' vad ca s-a mai animat subiectul nostru si tare-mi pare bine.
Parpalak sa ma anunti daca functioneaza treaba cu lampa, ca atunci imi trag si eu una pe noptiera chiar langa nasul lui......cat despre copiii lasati acasa singuri, se cam practica la noi...
Daopri, e cam greu cu trasul de copil..fa aia fa cealalta...imi aminteste de Andrei.., tot ce pot sa-ti spun e sa nu abandonezi desi e foarte obositor, pentru ca mai incolo cand mai creste putin o sa faca chiar numai ce are chef..vb din experienta proprie(adolescenta copiilor e crancena pentru parinti!)
Dana Mario,"summer camp" inseamna ca sta acolo in tabara si nu-l vezi 2 saptamani sau iti vine acasa zilnic? E bine ca-i place asta e cel mai important.
Dana d,la anul schimbati concediul daca v-ati saturat de Bulgaria, bani sa fie ca restul nu-i problema...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Daiopri am vazut pozele foarte frumoase m-am bucurat ca i-am mai vazut ce mari au crescut amindoi.

Parpalak te sun dar noi ajungem acasa mai tirziu ca mergem la inot.
Asta cu cheia de git depinde de la copil la copil - daca tu il simti pregatit

Alycia il duc si-l iau zilnic - tabara de aia sa-l las acolo o saptamana nu am gasit sau n-am cautat eu bine.

Noi sintem cam obositi toti asa ca cred ca-n weekend o sa lenevim 2 zile ca acuma summer campul asta este in downtown (centru) si in fiecare zi dupa ce-l iau la 5 vrea sa mearga sa viziteze alte locuri care-i plac si-s destule asa ca ajungem acasa cam terminati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daiopri spune:

Alycia, stiu ca asa e ca de aia nu ma lasDa tare mai e enervant sa vezi cum are tragere doar la calc si jocuri (ca acuma si eu nu stiu ce as vrea sa faca?)
De lasat singur acasa nici vorba. Lui al meu ii este frica
Apoi cu taberele pe saptamana iar nu m-as baga ca la atatea povesti cu antrenori si alte alea nici la sport de performanta nu il bag
Eu nici nu mai am forta sa merg in toate directiile cu el. Prea scurt timpul si multe de facut.
DanaMario, multumim. Da au crescut de nici nu imi vine sa cred. Cand ma uit la poze ma uit doar la ei sa nu vaz ridurile mele
Ei, sanatosi sa fim sa ne ducem batranetea
Parpa, asa un banut as avea, da ma enerveaza ca sunt asa de scumpe (e drept ca e departe da vb aia in aceeasi tara ar tb sa avem reducere)
Al meu de il las singur sigur se duce la scoala si zice

Numai bine tuturor

PS: alycia si danad aveti si voi pm:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaMario spune:

Eu acuma il las acasa singur (dar perioade scurte) , pleaca singur la joaca in curtea scoli cu cheia de git (dar il mai urmaresc de departe) , il trimit singur la piscina cu cheia de git (dar acolo e tati) deci nu chiar la modul serios mai mult training.
Azi l-am pus sa pretinda ca e fara mine sa se duca la summer camp singur si vad ca s-a descurcat sa platesca la metrou , sa stie de pe ce parte ia metroul, unde coboara , ce face ....... a fost incintat.
Dar eu n-am de gind la modul serios sa-l las sa plece singur la scoala sau sa vina zilnic acasa singur de aceea si aminam cumpararea altei case ca n-am avea daycare.

Daiopri nici noi n-am facut teme deloc, deloc saptamana asta din cauza Olimpiadei :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Buna mamici! Ma bucur ca ati devenit dornice de vorba. Eu sunt cam pe fuga, iar plecam la tara si nu am terminat bagajele.
Nu mai tin minte ce vroiam sa va impartasesc despre subiectele atinse de voi.... despre stat singur acasa, Ilinca sta cu placere singura in casa de cativa ani, de cand nu stia sa scrie. Vorbeam cu ea prin emoticoane pe skype de la serviciu. La scoala nu o las sa mearga singura si nici in alta parte, am lasat-o de cateva ori afara singura in parcarea blocului dar am fost cu ochii pe ea ca pe butelie (de la geam).
Am reusit sa invatam foarte repede tabla inmultirii cu 2 si 3, asa in mai putin de o ora. Dar la Ilinca tot ce e nou e incitant si face cu placere. In schimb lectiile "vechi" adica caietele de vacanta, le lucreaza foarte greu si fara chef. E un efort si pentru mine sa o mobilizez.
Dana nu am avut timp sa ma uit la poze, scuze chiar sunt pe fuga. Am mai pus si eu poze in album (parca) nu mai stiu cand dar tiu ca am mai pus in ultimele luni. Cand ne intoarcem de la tara ma uit si la pozele voastre si mai pun si la mine.
Doina, chiar asa, mai joci ceva? Eu cityville si mai noi The ville, sau cum ii spune, seamana foarte mult cu simsul de pe FB. In rest inca ma pasioneaza Sims 3.
Pupici si we placut, "ne vedem" luni.

Fetele mele

Iremediabil indragostita de CANADA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alycia spune:

Daiopri faina vacanta ati avut...iar flacaii au crescut nu gluma...de acum incepe distractia...
Mircea e tot mai lenes pe zi ce trece, mi se trezeste la 10.30 si se culca pe la 23...nu-l pot aduc e de afara, are o gasca de copii de varsta lui, baiei si fete...si cat e ziulica de lunga se intrec in idei care mai de care mai nastrusnice. Intr-o zi faceau o piesa de teatru...cica...iar Mircea avea rolul fratelui neascultator...erau tare haiosi. De citit, tot tragem de Fram ursul polar..sper sa-l termine pana la inceputul scolii, iar la tabla inmultirii a ajuns la 6...dar tot asa cu har cu mar...taaare draga i scoala si astuia...uhhh


Mergi la inceput