Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 73 -

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ileanasi spune:

Agla, heparina nu trece bariera placentara, asadar nu afecteaza fatul. Intr-adevar, pot exista hemoragii intracraniene la fat/bebelus, dar sunt extrem de rare, apar de obicei dupa nastere si se pot vizualiza cu o ecografie transfontanelara in maternitate.

Cat despre malformatiile cardiace, acestea sunt cel mai dificl de detectat (proportia e de doar 25%), am semnat un asemenea document cand am facut morfofetala 4D din sapt. 23. Asadar, nu aveai cum sa previi ce ti s-a intamplat :(

LAry, ar fi mai mult decat indicat sa slabesti binisor, obezitatea e un factor agravant al trombofiliei, mi s-a spus asta inclusiv de d-na dr. Uscatescu. Multi ginecologi le someaza pe gravidele obeze sa slabeasca pentru a reduce riscurile mari de AVC la mama si fat. Daca te gandesti la scopul nobil pe care-l ai sigur vei reusi :)

Flory, exista Femibion fara iod, se gaseste tot in Germania si i-a fost recomandat prietenei mele care are tiroidita autoimuna de catre dr Uscatescu



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amina84 spune:

Buna dimineata.
Ma numesc Ioana,am 28 si el 35,de 8 ani suntem cu starea civila.
Dupa starea civila la 4 luni,el a cazut la locul de munca,si are coloana rupta in doua.
Are probleme la gigei ,eu am PCOS.
In 2010 am facut IA si am pierdut la 2/3 sapt.
In 2011 nu am stiut ca sunt cu burtica si am pierdut la 8/9 sapt.
In 2012 anul asta in mai am pierdut la 5/6 si nu stiam.
Avand PCOS,nu stiam ca pot ramane fara tratament si de aia nu m.am asteptat.
Am venit si am facut analizele si au iesit asa :

1.Mutatia Factor V Leiden NEGATIV
2.Mutatia Factor II (protrombina) G20210A NEGATIV
3.Mutatia Factor XIII Val34Leu NEGATIV
4.Mutatia PAI-1 POZITIVA (Genotip Homozigot)
5.Mutatia MTHFR C677T NEGATIVA
6.Mutatia MTHFR A1298C POZITIV (Genotip heterozigot)

Sunt condamnata la moarte????Voi avea eu vreodata copilul meu?
Va multumesc ca ma sfatuiti.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanasi spune:

Draga Amina,

MTHFR heteozigot nu e o problema, o are 40% din populatie. Cel mai probabil ai pierdut sarcinile din cauza mutatiei Pai care are impact asupra implantarii embrionului (sarcini mici). Sigur ca nu esti condamnata, nici vorba, cu tratament se rezolva. Uita-te la mine si la alte fete in semnatura, incepe tratamentul de pregatire, iar cand ai test pozitiv determina-ti ginecologul sa-ti prescrie heparina. Eu asa am dus sarcina fara probleme, si alte fete la fel.

Curaj si numai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns agla spune:

ileanasi, multumesc pentru raspuns! Mi-am amintit ca am citit undeva treaba asta despre heparina, dar in valtoarea evenimentelor am uitat complet!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caresse spune:

Buna, dragele mele !
Vad ca, din nefericire, ne tot "inmultim" pe acest forum
Mi-au venit rezultatele analizei AMH si am 2,89 ng/mL si nu am reusit sa-l interpretez ; am facut analiza in ziua 16 pe nemancate . Ce ziceti, ma puteti ajuta ?

Merci d'avance !

pentru voi !


Mami de Andrei (5.8 ani) si de ingeras Elena (22s- 19.05.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amina84 spune:

Fetele am mai scris si pe alte subiecte aici pe forum.
Nu vreau sa va deranjez aici pe voi.

Sub analize erau scris si recomandarile astea :


1.Profilaxie cu Aspenter 75 mg/zi preconceptional si in primele 2 trimestre ale sarcinii (pe seama genotipului homozigot pentru mutatia PAI-1)
2.Acid folic preconceptional si cel putin in primul trimestru al sarcinii(pe seama genotipului heterozigot pentru mutatia MTHFR A1298C)



Dar daca nu ajung?Oare sa iau si clexane?Pana ieri nu ramaneam insarcinata,ca am PCOS,si ovulam din an in pasti,acum alta problema pe capul meu cu trombofilia.


Ileana iti multumesc ca mi-ai scris,maine voi vedea ce imi zice doctorul.


Caresse buna,nu stiu cu analiza imi pare rau.Nu vreau sa va deranjez aici pe forum,daca e problema nu mai scriu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanasi spune:

Amina, eu in preconceptional (cam 3 luni) am luat zilnic, la recomandarea dr. U: Acifol, Aspenter, Magne B6, Cetebe, Femibion 1, Vitamina E. Heparina am inceput-o dupa testul pozitiv, dupa vizita la Fundeni pentru stabilirea dozei
Sanatate :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

Amina84 la fel mi-a scris si mie geneticiana pe biletul de analize. Dar in ultimul trimestru hematoloaga mi-a recomandat Clexane, desi ginecoloaga a fost reticenta si a zis Clexane din prima zi. Asa ca...3 medici...3pareri.
Oricum din ce citesc mai mult din ce sunt in ceata mai mult si am senzatia ca in RO oricum nu se stie inca cu ce se manaca trombofilia si se da acelasi tratament indiferent de mutatii.

Mami de fetita frumusica foc!
29.04.2010
MTHFR C667T heterozigot, PAI 4G/5G homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory_blanca spune:

Ileanasi ce tratament ai avut in sarcina pt trombofilie. Daca nu te deranjeaza poti sa imi spui te rog la prima sarcina ai ramas greu graviduta sau numai la a doua?

Mami de fetita frumusica foc!
29.04.2010
MTHFR C667T heterozigot, PAI 4G/5G homozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amina84 spune:

Fetelor sunt asa de amarata,ca eu sunt doar in concediu aici in tara,si ma intorc inapoi in It in septembrie,sper sa dau peste un doctor bun acolo.De aia vroiam sa clarific aici ce si cum e cu mine.


Ileana maine imi va zice doctorul ce sa iau si ce nu,m-am saturat de pastile ca de mere padurete sincer.Heparina asta e numai injectii?Te referi la clexane?Multumesc de raspuns.


Blanca sa stii ca asta vedeam si eu acum,sunt multe pareri impartite,nu stiu unde sa aplec urechea si eu sincer,nu stiu pe cine sa cred si de cine sa am incredere.Acum vom trai si vom vedea.Multumesc.

Mergi la inceput