Prietene la bine si la greu - 167

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui monis5

Dankutza tu ce faci, cum esti? Te-ai inscris la noua odisee?


Da. Sunt la bulgarasi de 2013. Asa ca o sa am o fulgusoara si un bulgaras. Copii iernii. Ma simt bine, dar ca imi mai amortesc nitel picioarele si ma doare un pic ficatul de la o vreme. NU stiu ce nu i-a placut. Bebe a inceput sa miste. Deocamdata f incet. Abia perceptibil, dar primesc in medie 2 picioare pe zi in stanga buricului jos, langa dunga chilotului.

15 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

uauu, Danku, ce fain, deja iti simti fluturasul in burtica

Monis, ciuciu balaceala, s-a racit si nu prea mai dam pe plaja, pt noi sezonul plajei s-a incheiat, Amalia se mai cere, dar nu mai mergem ca e prea rece apa, si ar vrea amandoi in apa..bla bla. Oricum era un chin cu mersul la plaja, numai pregatelile de inainte si dupa plaja durau aproape 1.5 ore, plaja o ora...deci..
Voi? am vazut si eu apusul ala, sa stapaniti sanatosi casuta, sa traiti numai clipe minunate in ea. Dar ai tinut totul secret, nu ai zis nic, de fapt multa lume nu mai zice nimic pe aici, fie bune, fie rele din viata lor

Raluci ce pregatesti tu frumos pe fb???

Strumfy, multa bafta cu diversificarea Cameliei! Deja au trecut 6 luni? Si noi ne pregatim de gradi..brr... plini de emotii, parca vad ca merge 2-3 zile si pe urma nu mai vrea.

Sa o laud pe Amalia ca uneori noaptea se cere la baie si gasim pampersul gol dimineata. De vreo doua zile a invatat si ea cateva versuri, si ne recita mereu, e toata mandra si noi la fel. Cu mancatul stam la fel de prost, adica dimineata mananca un mar ras, afara cate un covrig, la pranz e ciorbita cu cantec, dar macar o mananca, si dupamiaza chinu naibii, o alergam cu mancarea etc. Sunt tare curioasa la gradi ce va face, o musca m-as transforma sa vad daca se invata singura sa manance si mai ales daca se va diversifica acolo, ca acasa Per ansamblu e foarte bine, are 14.4kg si 92cm. La capitolul vorbit stalceste inca foarte mult, nu pronunta r-ul, si multe alte litere, tot mai pun mare speranta in gradinita aia sa inceapa si ea sa prinda mai usor si mai multe, e clar ca cu noi ritmul e mai lent. Ii place sa ii citim din carti, dar ..se plictiseste repede, nu e atenta la actiune, da foile multe inainte. Macar ne cere sa ii citim. Inca e fan puzzle, Scubby Doo, si alte desene.
Dragos are 10.5-10.7kg, stagneaza la greutatea asta de 10kg cred de vreo 4 luni, dar arata binisor, e dolofanel, Michelin ca Amalia cand era mica Imediat face anisorul si il asteapta vaccinul. Spune mama, nana, tata, mananca binisor, dar vomita foarte foarte mult, cam o data pe zi macar. Si nu reusesc sa il fac sa mestece, tre sa ii fac piureuri foarte fine, altfel cum da de o firmitura mai mare, cum isi face sila si vomita tot. I-am luat biscuiti de la Nestle, si pe aia ii dam sa ii rontaie, sa faca practica. Amalia la un anisor manca din turta de la motz de zor, manca mar felii, era foarte ok. El....
In schimb are aproape o luna de cand merge in picioare, a inceput chiar sa alerge, sa vedeti haos cand se pun pe hlizit si alergat amandoi prin casa. A inceput deja sa ne joace pe degete cum vrea el, stie ca nu are voie la jaluzele/prize/usi, se duce dinadins la ele, asteapta sa il certam si se pune pe un hlizit, se opreste, iar incearca sa sfideze, ne prefacem ca il alergam de acolo, fuge, se intoarce si iar umbla unde nu are voie. E tare smecher, ne e drag acum cu trasnaile lui, mai incolo o sa ne muscam limba ca nu am stiut sa fixam regula.
Cam astea despre pruncii mei, ca tot nu am mai zis mare lucru despre ei.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

La multi ani cu intarziere pentru Lidia si Fdaniela!! Oare ce or mai fi facand fetele?


La multi ani sanatosi, fericiti, extrafericiti pt Raluci!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

La multi ani, Raluci! Sa fii sanatoasa si voioasa!

15 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

oooof Doamne, abia acum am citit de Bibi, baietelul din mangalia cu DBA, a murit ieri ....
Un ingeras atat de incercat, offf..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Am vazut si eu ce a share-uit Monis pe FB. E un mesaj de la mama lui. E ingrozitor prin ce trece familia lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Laura citisem ca de la 4 luni de viata incep sa ne smechereasca. Am vorbit ieri, intamplator cu educatoarea lui Zbuciumix. El este la o gradi de stat. M-a intrebat de ce nu o dau si pe Cezara la gradi si i-am spus ca nu papa singura. Mi-a spus ca doamnele de la bucatarie si chiar si educatoarele le dau sa mananca la cei mofturosi, ca nu-i lasa nemancati pana vin parinti. MAcar un fel de mancare, dar tot le dau. Asa ca sigur o sa-i dea si Amaliei daca o s-o vada mofturoasa.
Fi-mea are 88 cm si 10,2oo kg.

15 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_rubi spune:

Buna dimineata!

Ne-a dat Cristi noul cont in care puteti face donatii sau plati la bazar pentru a ajuta familia si copiii lui Moni:
RO08 BUCU 1620 3181 3024 Alpha Bank, titular cont Jerpel Varvoara

Multumim tuturor!


Mama Marei si a Dorei


Tren de noapte

www.facebook.com/media/set/?set=a.108185485984290.8158.100003785175018&type=3" target="_blank"> TUTU-uri Handmade


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

neata

Maria_Rubi multumim pentru info

Despre Bibi nu comentez, am plans de m-am umflat zilele astea...

Licu chiar asa s-a racit apa?! noi vrem sa dam o fuga pe 1 sept la mare, eu sper ca inca se poate face baie . Cand incepe Amalia gradinita? Multa bafta, o sa fie bine ai sa vezi.

Dankutza bine ca scrii la noua odisee ca noi pe aicea nu prea mai tinem ritmul si stim toate cat de important este sa povestesti despre tine cuiva care te intelege. Si cine sa inteleaga mai bine decat alte gravide...

Strumfy moama, ati ajuns si voi la diversificare deja... Bafta si voua cu gradinita

Ramo ai nascut? ia baga raportul si pe aici

Lumi pe unde te plimbi mami?

cu casa nu am prea povestit, nici la serviciu, ca si asa ne-am stresat cu actele si cu creditul, nu aveam chef sa mai primesc si intrebari ce, care, cum, cand . Am luat-o cu "prima casa" cu planul de a ne muta candva in ea, cel mai probabil in 10-15 ani, ca mai devreme e complicat cu mersul la gradinita, scoala, avand in vedere ca e la 40 km de Bucuresti... Dar vrem sa ne tragem sufletul cat mai des pe acolo, sa stea Iulian afara in aer curat, sa avem un pom al nostru si o floare in gradina. Acuma numai sanatosi sa fim sa putem munci s-o platim




Monis, mama de Piticutz Santiago (02.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz_ina spune:

Citat:
citat din mesajul lui monis5
cu casa nu am prea povestit, nici la serviciu, ca si asa ne-am stresat cu actele si cu creditul, nu aveam chef sa mai primesc si intrebari ce, care, cum, cand . Am luat-o cu "prima casa" cu planul de a ne muta candva in ea, cel mai probabil in 10-15 ani, ca mai devreme e complicat cu mersul la gradinita, scoala, avand in vedere ca e la 40 km de Bucuresti... Dar vrem sa ne tragem sufletul cat mai des pe acolo, sa stea Iulian afara in aer curat, sa avem un pom al nostru si o floare in gradina. Acuma numai sanatosi sa fim sa putem munci s-o platim

Mergi la inceput