Prietene la bine si la greu - 167

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Si pe mine ma scoate din minti reclama aia. E tare enervanta. SI sta si mult pe ecran.

Cezara Bucur (gine a mea) a zis ca Dopplerul incalzeste bebelusul, face caldura mare la el si nu-i place. De aceea se foloseste Dopplerul strict la morfofetale si lasa placerea mamei deoparte de a asculta inima lui bebe. Chiar ma si uitam la ecografista ca i-a pus Dopplerul cat mai putin posibil, doar cat sa masoare si apoi gata.

13 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricik spune:

Neata Sunt la munci dar nu am deloc chef de ea
Maine seara plecam la Ema si sambata o aducem acasa.

Dankutza felicitari pt rezultatele bune de la eco. Imi aduc aminte ce scriai cand erai gravi cu Cezara, cum se chinuia dr sa o trezeasca pt eco. Se pare ca fratiorul/surioara ii seamana.

Monica sa va traiasca comorile, sa fie sanatosi. Si mie imi pare asa mare Mariuta. Mai mult ca sigur si Ema asezata asa langa un bebe pare f mare.

Licu si eu am ceva emotii cu gradinita. Sper sa se acomodeze si sa fe ok. Imi e frica de raceli..pff...i-am luat un siropel pt imunitate, sper sa o ajute sa nu se prinda de ea chiar toate racelile. Cat despre pisu, sigur ii ajuta doamnele educatoare. Prietena mea care are copii la gradinita unde va merge si Ema mi-a spus ca de dimineata ii aseaza pe olita. Ema abia isi da chilotii jos, de mancat mananca singura dar mai da pe ea...mai ales la ciorba I-am povestit cum o sa faca nani singura la pranz...si ea mi-a spus ca vrea sa faca nani cu doamna educatoare si sa-i faca par...adica sa se joace cu parul ei , asa cum imi face mie pana adoarme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Frica mea pt primul an la gradi e ca va fi racita mai tot timpul, indiferent daca o duc la stat sau la particular. Cele mai multe boli sunt la gradi. Eu sunt la etajul 3 cu copii si rar se intampla sa fie vreo boala ceva pe la etajul meu. Am copii de cls a patra. Insa auzi pe la gardi de scarlatina, pojar, etc... de lipsesc in masa copilasii. Pe la cei de cls a intaia - a doua, pe acolo mai auzi de conjunctivita. Cum ajung clasa a treia nu se mai imbolnavesc in afara de racelile considerate normale. Ah, pe etajul meu, mai sunt paducheii. Aia sunt singurii care se prind de astia mai mari. Dar din 80 copii pe etaj, au vreo 2-3 imediat dupa vacanta. In rest suntem ok.
DAr trebuie sa ajunga la varsta asta ca sa scapam de boli....

13 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

salutare

moama dar ce vacanta e pe-aicea .

Fetelor, si eu ca oricine ma gandeam si inca ma gandesc cu oroare la bolile pe care copilul le ia in colectivitate (vorba aia, acuma am si 1 an experienta). Dar trecand de frica noastra de oameni prea stresati de diverse, toate bolile astea pun in miscare sistemul imunitar care in felul asta se antreneaza si maturizeaza. Ok, sunt copii mai rezistenti care nu se prea imbolnavesc sau copii sensibili care par ca le fac pe toate, insa ca medie imbolnavirile copiilor se mentin intr-o plaja a normalitatii care ajuta organismul sa se organizeze in lupta cu diverse boli. Va doresc mult succes celor care incepeti gradinita si pentru toata lumea las un articol:

http://viataverdeviu.ro/invatati-sa-iubiti-febra-nu-sa-va-temeti-de-ea/#axzz2378mHEII

we placut




Monis, mama de Piticutz Santiago (02.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Fosta mea asistenta lucreaza la o gradi in Danemarca. Ea este genul meu, care umbla cu Nurofenul dupa ea pt dureri de cap si Nurofen raceala si gripa daca raceste. Imi povestea ca acolo nu se da nimic pt febra. Asa fac toti! S-a impreitenit cu mamica romanca si ii spunea ca s-a dus la acmera de garda cu copilasul care ardea ca focul. L-au consultat, nu i-a dat si nici prescris nici un medicament si i-a spus sa vina peste 3 zile daca mai persista febra.
Pai, la noi, sare direct de la usa cu ceva pe bietul copil daca are febra. Asa ne-am invatat sa luam medicamente pt fiecare cacatel. Si binenteles sa indopam si copii.
Mie imi vine f greu, acum, cand ma mai ia cate o durere de cap. Nu stiu ce sa iau, asa ca zac pana imi trece. DAca nu eram gravi, repede apelam la Nurofen. Asa m-am invatat!... ADica prost...

14 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Niatzaa Rise and shine!!
Ci mai faciti bre? chiul in grup vad.. Ce nazbatii mai fac pruncii?

Amalia trece printr-o perioada de mari crize. Orice nu ii convine se pune pe tipat si urlat si protestat, fiecare plimbare de seara se lasa cu plansete si urlete la intoarcere, ca ea nu vrea acasa, si se pune pe un urlat de ne stie toata mangalica.. Sau orice nu ii convine pe afara se pune pe urlat, lipseste sa se tranteasca pe jos.
Dragos face peste 2 sapt. 1 anisor, deja merge de o luna in picioare, am uitat sa ma laud. El a inceput sa mearga timid in picioare la 10 luni jumate, Amalia a inceput sa mearga in picioare la 13 luni jumate, ca sa vedeti diferenta intre frati. Astept sa vad cand o sa inceapa si Dragos sa vorbeasca...poate totusi mai devreme decat Amalia Aa..si am uitat sa il laud ca mai mananca cate ceva de vreo 3 saptamani, piureuri bineinteles, cum da de o firmitura cum vomita. De fapt sunt putin ingrijorata caci imi vomita foarte des, in fiecare zi, daca cumva se inneaca cu vreo firmitura, vomita tot ce a mancat inainte in jet, tot, tot.
Lumi, asa era si Alexa? ca ma gandesc sa nu fie suspect de vreun reflux de asta.. Si poate de asta imi si mananca asa putin, si am avut numai refuzuri pana la varsta asta a lui.

RamoniXX, am vazut ca ai deja 36sapt, ce repede a trecut timpul, nu ne povestesti de voi? hai ca esti acasa in concediu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Neatza buna!
Auzi tu Licu, cum ai uitat sa te lauzi?? Te plangeai atata ca nu vrea mofturici sa pape nimic decat tzitzi si el de fapt era concentrat pe primii pasi. Ai uitat ca progreseaza intr-un domeniu, regreseaza in altul si tot asa pana ne rugam de ei sa mai taca ca ne doare capul si promitem sa le luam lesa sa mai stea si ei pe langa noi?

Eu da, sunt acasa in concediu, dar abia luna asta am gatat cu ultimele examene la scoala, abia am terminat primul an, mai am doi. Cum nepoata e tot la noi si cred ca va ramane anul asta, la noi in casa e o nebunie completa. Dominic e innebunit dupa ea, se joaca impreuna dar o si inghionteste in toate colturile posibile si stau toata ziua cu gura pe ei, intre ei, desi e si mama cu noi, de ea nu prea asculta.
Bebe din burtica ar avea deja 2700 g si dupa spusele dr nu cred ca o sa depaseasca 3500 pana la nastere, asa ca nu imi mai fac probleme ca o fi prea mare si nu are loc . S-a intors si in pozitia care trebuie, deci nu mai e nevoie de cezariana, acum sa ne mai suportam unul pe altul 3-4 saptamani si gata. Am rezolvat si cu hainutele de inceput, ca ma stresasem ca nu am nimic, nimic, mai tre sa imi fac bagajul de spital ( pe care nu ma trage inima deloc sa il fac) si sa aranjam cumva, pe undeva (inca nu stiu unde) patutul lui bb, dar cred ca il amanam sa nu il calareasca astia doi prea mult.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Eu tot astept sa ma delectez cu poze cat mai multe din vacantele voastre, ca noi nu am fost nicaieri, decat ieseli din alea de o zi.
Va pup pe toate si o saptamana superba sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

buna ziua,
ma mai primiti cu niste vesti proaste? nu ca ar fi o noutate...
ma gandeam daca sa mai scriu sau nu, dar in ritmul asta moare de tot subiectul si ar fi pacat.

asadar, de 2 sapt. si jumate am facut chiuretajul, pt. ca nu se elimina nimic de la sine dupa mai bine de 3 sapt. de asteptare.
acum nu se mai opresc sangerarile. deci de 2 sapt. jumate tot asa o tin. nu sunt prea mari, insa de ajuns sa ma deranjeze. am fost sapt. trecuta la dr. mi-a facut ecografie si e ok, apoi mi-a dat de facut BHCG-ul joi, iar azi l-am repetat. deci am fost dimineata la spital si m-au ciuruit alea cu acele, nu imi gaseau vene din care sa imi ia sange, m-au intepat de 3 ori si nu curgea nimic pe ac, mi-a si venit rau la un moment dat am avut senzatia de lesin...
pana la urma m-au dus in alt cabinet si au reusit sa scoata ceva sange din vena pt. analiza, insa sangele s-a coagulat imediat... ma gandesc daca n-o fi asta un semn de trombofilie, ca si asa cautam eu pretext sa fac analiza asta.
maine dim. e gata analiza si ma duc la dr. sa vad ce-mi zice cu sangerarile astea. luni plec la mare si asta-mi mai lipsea, sa umblu cu tampoane pe acolo...
pe cuvant ca nu stiu cu ce-am gresit de se tin scai belelele de mine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Licu felicitari pt. primii pasi.
cat despre mofturi, stim-cunoastem. e doar o etapa in care cei mici isi testeaza limitele, din pacate pe nervii nostri. ferice de cei care pot rezista eroic urletelor si figurilor. o sa treaca (sper)

Ramo wow, ce trece timpul, acus scoatem majoretele. super ca bebe (ati ales numele?) s-a intors si te-a scapat de cezariana. sper sa ai o nastere usoara si asteptam noutati (desi eu personal nu stiu daca voi fi pe faza, ca timp de o luna voi fi mai mult fara net). iti tin pumnii sa decurga totul ca la carte.

Mergi la inceput