Prietene la bine si la greu - 167

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ali762000 spune:

Stanucel va doresc sanatate..si sa treaca repede febra

Dankutza am vazut pozele....a vazut copii....foarte frumosi.

Nici Mihai pana nu a fost el pregatit cu olita... degeaba l-am certat...degeaba stat pe olita...ba nu vreia....plangea...scandal... urlete...l-am lasat si eu in chilotei...facea de toate ...puteam sa il las ud ca nu baga de seama....apoi dintr-o data a inceput sa nu ii mai placa si venea la mine dupa ce facea pisu pe el si zicea mama altu curat...apoi a inceput sa stea pe olita...am mai avut accidente...apoi a facut la olita ...cand a inceput operatiunea olita deja nu mai face nici la amiaza nici naptea pe el pisu ..si am renuntat la amandoua deodata. Acum mai trebuie sa imi zica el cand vrea la olita...si cred ca nu mai dureaza mult ...ca imi zice cateodata....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmickey spune:

astazi a nascut ramona un bebe gras su frumos fooc felicitari!!! sa fie un bebe papacios

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Felicitari, Ramox!
Am vazut deja pe bebe pe FB!

... si am inceput saptamana 18

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutze spune:

Ramo, sa iti traiasca pruncutul!
Sa fiti sanatosi si sa oferiti ce e mai frumos copilasilor vostri!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutze spune:

Intru sa urez puilor care incep luni pentru prima oara gradi, sa fie sanatosi!

Eu m-am vazut cu doua gravidoase si cu puiutele lor :) Noroc cu Danuta ca m-a tras de maneca sa merg la fabrica lui danone si asa am mai socializat si noi un pic. Au crescut frumos puii, sa o vedeti pe Maya ce privire de smechera are, o papi! Iar Cezara...heheee, se cunoaste ca are var mai mare, e o fasneata si o megarasfatata.

Stanucel, prin cate treci si tu.... Bafta flacaului, poate ii vine si mintea la cap pana atunci. Sanatate micutei, noi am luat sulfamida (epitrim) cand am avut enterocolita, asta ne-a ajutat. Va trece repede. Eu deja le vad pe racelile astea, viroze etc ca pe ceva ...normal, nu ma mai sperii asa rau ca la inceput, mai ales ca acum stiu cam ce sa ii dau ca medicamente.

Ali, lasa emotiile cu gradinita, la noi e lista la avizier cu necesarul: schimburi pentru interior, pernuta, pijamale, botosei, sapun, prosop. Oricum se va face o sedinta in prima saptamana sa se discute cu educatoarea cam cum vor merge lucrurile, si banuiesc ca acolo se va cere grosul sau bani, depinde de obiceiurile casei.
Bafta gradinarului!

Stephy, pupici, ce mai face gashca?

Laura, sa iti traiasca puisorii, sunt delicioooosi! Iti vine sa te apuci de facut fratior cand ii vezi cat sunt de dulci impreuna! Cum e toamna la mare? A inceput vantul acela nebun? Bafta Amaliei la gradi!

Lumi, bafta la noua gradinita! Ma bucur ca a acceptat schimbarea cu bine. Eu ma gandesc cu strangere de inima la schimbare. Am avut-o pana in mai la particulara, unde, culmea, ei i-a placut foarte mult, dar s-a imbolnavit incredibil de des. Dimineata reuseam sa o trezesc spunandu-i ca mergem la gradi si ne asteapta miss si copiii.... Si acum stie ca mergem la alta (este de stat), si imi zice ca era tare bine dincolo...dar asta noua este mai mare....Sper din tot sufletul sa fie bine.
Lyly, unde l-ai inscris pe Alex? Noi suntem la gradi care apartine de scoala 30. Mai aveti putin si voi :) Bafta!

Dymomo, ce patanie cu casa... Sa iei de la 0 casa este dupa mine ceva supeeeer. Profitati acum, cica in decembrie sunt materialele de constructie la pretul cel mai mic comparativ cu restul anului. Spor la construit si sa va iasa cum visati!!!

Floricik, si Natalia a facut circ pe plaja... nu am intrat in apa decat cu ea in brate, eu singura nu aveam voie ca plangea cu muci si vorbe de se uita lumea ca la circ. Si cand intram in apa cu ea de gat striga vesela : in apa mareeee!! Ei i-a placut, problema era cand plecam de pe plaja spre hotel, urla ca vrea acasa la ea, nu la hotel... Se maresc ele!
Bafta la gradi, de raceli imi e si mie teama.
Noi terminam pe 18 ultima transa de bronhovaxom, sper sa aiba efect cat de cat.

Magda, felicitari pentru Rares!

Monis, zici de plajele noastre....ai dreptate, noi iubim costinestiul din facultate, am mers macar sa il vedem anual. Anul asta am indraznit sa stam cateva nopti. Este incredibil de jegos, superaglomerat, plajele neingrijite, ma mir sincer ca mai exista. Dar ramane varianta foarte ieftina pentru un concediu la mare.
Sa stapaniti sanatosi casa si creditul sa nu il simtiti niciodata ca pe o povara! Ce plantezi in toamna asta? Eu mai am loc de vreo 5 pomi :). Este foarte fumos sa ai casa la curte, dar si foarte greu de intretinut. Noi am pus pomi, vrem livada si gazon, atat...bine, si vreo 2 trandafiri, un coacaz, vita de vie...:) Spor la gradinarit!

Pup gashca si bafta puilor la gradi!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmickey spune:

neata mamici dragi
am pregatit o cu gogosi
adelina este muuult mai bine,aseara am fost in IOR s-a jucat cu copii, s-a dat in toate leaganele, deci am intrat in normal cu ea....doar ca am sa ii mai dau tratamentul si astazi
astazi mergem la un eveniment promovarea filmului "neinfricata" la IRIS shopping titan.

dienutze eu am zis bine ca a fost atat, adica a primit o lectie,ca prea credea el ca toata lumea face ca el...daca noi ca parintii i-am facut mereu pe plac, credea ca asa este viata,nu vroia sa inteleaga ca in viata mai primim si raspunsuri negative.
necazul asta cu bacul parca l-a "restartat" putin si este mai linistit. este un copil cuminte,doar ca vede viata cu de toate fara a face vreun mic efort cica totul i se cuvine lui.

o zi buna va urez si un we minunat sa aveti




Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali762000 spune:

Ramo felicitari si sa iti traiasca bebelul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali762000 spune:

Buna seara fetelor am intrat sa va urez succes pentru prima zi de gradi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Richard spune:


Mult succes cu inceperea gradinitei!
Este cea mai mare schimbare din viata lor, incepe "viata adevarata",, o noua etapa in viata lor,si a noastra,a parintilor... Sper ca toti puisorii sa se acomodeze repede,sa se simta bine si sa fie fericiti!

Alexa deja si-a facut o prietena la gradi,toata ziua sunt impreuna. Doar vineri i-a dus dorul,ca a fost Sofia racita....si, cum sunt bune prietene, Alexa i-a urmat exemplul,si a inceput cu o tuse usoara,asa ca habar nu am ce sa fac cu ea maine...sa o duc sau nu la gradi? Voi suna educatoarea dimineata,sa o intreb.

Dienutze, ce ma bucur ca ai scris! Sper ca papusica ta sa se simta bine la noua gradinita! Si mai ales, sper sa nu mai colecteze toti virusii
Da...cu casa...parca nu se mai termina cheltuielile niciodata! Si noi vrem sa mai punem cativa pomisori si vreo 2-3 butucei de vie, sa mancam struguri din curte.

Stanucel,imi pare rau ca a incurcat-o fiul tau asa rau cu bacul...bine ca mai are o sansa,sper sa invete si sa-l ia(fara sa mai incerce sa copieze)
Ma bucur ca si-a revenit Adelina,multa sanatate. Tu ce mai faci?

RamoC,te felicit si aici pt bebe,asteptam detalii despre nastere, greutate etc. Sa va traiasca si sa fie sanatos si papacios, fara reflux ca ti-a ajuns cat te-ai "distrat" cu refluxul lui Dominic!
Vroiam sa scriu mai mult,dar mi-e cam somn si fug la culcare.Va pup


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_boc spune:

Salutare,

Sunt si eu pe aici, ca de obicei citesc tot dar nu scriu.

Stanucel, multumesc de cafea, acum o savurez.

Am vazut si eu bebe frumos de Ramonika, felicitari mami.

Azi e prima zi de gradi si la noi, si mi-am luat concediu. Sincer mai bine mergeam la servici, ca mor singura pe acasa. Mi-am facut planuri pentru o curatenie generala de toamna, dar cum ploua nu prea imi vine sa spal nici geamuri, nici perdele.

Am avut 2 peripetii in vara aceasta, pe care am tot vrut sa vi le spun si voua, dar de obicei timpul imi sta in cale.

La inceputu lunii august am fost si noi in concediu la mare. Am fost la Marina Surf, un camping in Mamaia Nord. Mie mi-a placut foarte mult, si hotelul si plaja (am vazut ca lumea nu prea e incantata de marea noastra, dar aici chiar a fost dragut). Problema este ca Andrei a facut o criza de bronsiolita si am ajuns cu el pe la spital prin Constanta (unde a facut un circ ingrozitor, de ne-au lasat sa dormim la hotel, si numai la tratament mergem la spital). Medicul mi-a zis ca nu trebuia sa-l duc la mare, cu antecedentele lui (inca 2 bronsiolite de acest fel in acest an) era clar ca o sa faca asa ceva. Ar fi fost bine daca duceam aerosolul cu noi, dar nu m-am gandit. Iar ca si noi, multi alti copii pe acolo. Chiar am intrebat si pe pedi si pe dr alergolog la care mergem, si nu mi-au zis ca ar fi vreo problema.

Iar o alta aventura, este faptul ca Andrei a fost muscat(sau mai bine zis zgariat) de fata, de un caine. Este cainele bunicii mele, cu care s-a jucat toata ziua, iar spre seara Andrei a vrut sa-i ia chestia din care manca, si cainele s-a intors spre el sa-l muste. Are doar doua zgarieturi superficial, una sub ochi si una mai jos pe obraz. Ma gandesc eu, nu era nimeni langa el, ca probabil cainele numai s-a intors spre el cu gura deschisa, si nu a muscat (spre norocul nostru). Am fugit repede la urgenta pt vaccin, si de fapt pana la 5 ani nu se face vaccin la copii. Ranile nu se cos, ci se lasa asa sa se vindece. Pt ca a fost muscat de fata, am facut ceva seroterapie, adica vreo 12 injectii in picior, la interval de 30 min, a doua zi. Nu m-am interesat niciodata depre muscaturi, dar imi prindea tare bine sa stiu anumite lucruri.

Cel mai bine inveti din experienta, de aceea am vrut sa va spun si voua cele doua "patanii", iar cel mai bine e sa fie experienta "altcuiva".

M-am intins deja prea mult, am sa intru mai tarziu cu impresii de la gradi (de fapt cred ca denumirea e camin).

Sa aveti o zi frumoasa!





Mergi la inceput