Cat e darul la o nunta in Italia

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

Sotul e apropriat... si nu va accepta "evitari".
Am platit avionul, cazarea inca nu.
Stiu cum suna mesajul meu... eram curioasa daca sunt eu depasita de preturi sau astea sunt cele din strainatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
Cred ca 300 de euro nu este prea mult .
Cand s-a casatorit sora mea in Ro am platit 400 de euro in 2009 si numai tacamul costa in jur de 200 euro pentru 2 persoane.


Ai platit 400euro de persoana?

Deci daca tacimul e de 100 euro de persoana, ea de ce sa plateasca 300 euro de perosoana? Cit profit vor sa faca aia? Nici daca ti-e frate nu-i dai atit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

De obicei italienii nu cer bani ,aleg anumte magazine de unde isi aleg ei obiectele si invitatii (in grup ),ma refer la mai multe fam.sau prieteni duc banii acolo.
In urma cu doua saptamini am fost la nunta unei colege ,italianca si prietena cu mine ,sotul tot italian.
Ei au casa lor ,mobilata si tot ce le trebuia asa ca au spus ca nu au nevoie de nimic au spus ca prefera bani.Mai multi prieteni si citiva colegi care am mers la restaurant am pus impreuna bani intr-un plic.
80 E de persoana si 20E pt.copii.
De obicei nu se dau sume enorm de mari ,eu zic ca la ei sint preturi mult mai mici decit la noi ,cel putin in zona in care traies eu si nu-i o zona saraca.
Mie suma care ti sa spus tie ca e bine sa dai mi se pare enorm de mare.
Un alt obicei care este la ei ,poti sa mergi unul singur din fam. ,e ceva normal .
Cel mai bine ,cred eu, e sa-i intrebi si pe altii care merg la aceasta nunta ,cit ofera ei sau daca poti trimite banii la magazinele unde au ales ei cadourile de nunta.
In urma cu citeva luni am mers si la un botez ,la un restaurant frumos,meniu bun ,toti invitatii erau oameni f.f bogati.
Cadoul a fost in jur de 100 E.
Poate ca la Roma e altfel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anne45 spune:

Am platit 400 euro in doi .
-200 euro tacamul pentru doi plus 200 euro cadou-nu puteam sa dau mai putin mai ales ca era sora mea si m-as fi facut de ras.

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

Citat:
Cred ca 300 de euro nu este prea mult .
Cand s-a casatorit sora mea in Ro am platit 400 de euro in 2009 si numai tacamul costa in jur de 200 euro pentru 2 persoane.


Ai platit 400euro de persoana?

Deci daca tacimul e de 100 euro de persoana, ea de ce sa plateasca 300 euro de perosoana? Cit profit vor sa faca aia? Nici daca ti-e frate nu-i dai atit.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

incerc sa-ti raspund si eu, cunoscand cat de ct realitatea de aici ...

1. da, de regula se face lista nozze, adica lista cu cele de trebuinta si fiecare invitat contribuie sa cumpere ceva de-acolo. Dar se dau si bani.

2. 300 euro un meniu de pers. e imens. acu, daca ti-a adus la cunostita mirele cifra asta sigur a bagat in pret si baloane, poze, muzica si mai stiu eu ce. Deci, el s-a referit ca 300 euro de pers. plateste el. Mancarea pt. o pers. nu are cum sa fie atat. Am avut botez in febr. si meniul a fost de 45 euro super incarcat. La o nunta cred ca 100 e mai mult decat suficient. Ce doamne sfinte sa bage in ea o pers. de 300 de euro intr-o noapte?
Da na, daca mirele-i roman, nu-i de mirare ca gandeste asa .. si apropo, f de prost gust sa iti comunice cam cat sa ii dai.

3. 300 euro in plic din partea voastra, pereche, e o cifra ff rezonabila si de bun simt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_stefi spune:

Citat:
citat din mesajul lui abramburika

incerc sa-ti raspund si eu, cunoscand cat de ct realitatea de aici ...
1. da, de regula se face lista nozze, adica lista cu cele de trebuinta si fiecare invitat contribuie sa cumpere ceva de-acolo. Dar se dau si bani.

2. 300 euro un meniu de pers. e imens. acu, daca ti-a adus la cunostita mirele cifra asta sigur a bagat in pret si baloane, poze, muzica si mai stiu eu ce. Deci, el s-a referit ca 300 euro de pers. plateste el. Mancarea pt. o pers. nu are cum sa fie atat. Am avut botez in febr. si meniul a fost de 45 euro super incarcat. La o nunta cred ca 100 e mai mult decat suficient. Ce doamne sfinte sa bage in ea o pers. de 300 de euro intr-o noapte?
Da na, daca mirele-i roman, nu-i de mirare ca gandeste asa .. si apropo, f de prost gust sa iti comunice cam cat sa ii dai.

3. 300 euro in plic din partea voastra, pereche, e o cifra ff rezonabila si de bun simt.

******
in al 9-lea cer ...



Si noi ceilalti ce am raspuns,nu cunoastem realitatea? Noi traim in vis,intr-un glob de cristal,intr-o lume perfecta-produs al imaginatiei noastre?

paulinio,asculta fata mai,ca ea 'stie realitatea',raspunsurile noastre sunt doar produsele viselor noastre,desi daca stau bine sa citesc,chiar daca 'visam' ,ne apropiem incredibil de 'realitatea' abramburikai!

Edit: Nu ti-am dezaprobat postarea pentru ca nu sunt de acord cu cele scrise ci,pentru fraza ingrosata mai sus!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Poate ca abramburika locuieste aproape de Roma sau chiar la Roma ,fiecare dintre noi am spus ceea ce am vazut si auzit de la cunostintele si rudele noastre in nici un caz aberatii.
Suma de 300 E pt.fam. cred si eu ca este mai mult decit ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Citat:
citat din mesajul lui mami_stefi

Citat:
citat din mesajul lui abramburika

incerc sa-ti raspund si eu, cunoscand cat de ct realitatea de aici ...
1. da, de regula se face lista nozze, adica lista cu cele de trebuinta si fiecare invitat contribuie sa cumpere ceva de-acolo. Dar se dau si bani.

2. 300 euro un meniu de pers. e imens. acu, daca ti-a adus la cunostita mirele cifra asta sigur a bagat in pret si baloane, poze, muzica si mai stiu eu ce. Deci, el s-a referit ca 300 euro de pers. plateste el. Mancarea pt. o pers. nu are cum sa fie atat. Am avut botez in febr. si meniul a fost de 45 euro super incarcat. La o nunta cred ca 100 e mai mult decat suficient. Ce doamne sfinte sa bage in ea o pers. de 300 de euro intr-o noapte?
Da na, daca mirele-i roman, nu-i de mirare ca gandeste asa .. si apropo, f de prost gust sa iti comunice cam cat sa ii dai.

3. 300 euro in plic din partea voastra, pereche, e o cifra ff rezonabila si de bun simt.




Si noi ceilalti ce am raspuns,nu cunoastem realitatea? Noi traim in vis,intr-un glob de cristal,intr-o lume perfecta-produs al imaginatiei noastre?

paulinio,asculta fata mai,ca ea 'stie realitatea',raspunsurile noastre sunt doar produsele viselor noastre,desi daca stau bine sa citesc,chiar daca 'visam' ,ne apropiem incredibil de 'realitatea' abramburikai!

Edit: Nu ti-am dezaprobat postarea pentru ca nu sunt de acord cu cele scrise ci,pentru fraza ingrosata mai sus!

Cea mai fericita mamica de Stefan Iulian (27.06.2010) cu bucati albastre de cer furate de acolo de sus si puse in loc de ochisori sa ii insenineze privirea si viata!


puteai s-o si ignori postarea mea ca nu se supara nimeni. Mai mult, mi se pare o gluma proasta raspunsul tau, doar asa ca sa ne bagam in seama. Ti-ai spus parerea, ok. Mi-am spus parerea, ok ... ramane ca autoarea subiectului sa extraga ce i se potriveste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

aaa si te-am raportat si la moderator pt. modul ofensator in care ai raspuns, luand ca punct de reper postarea mea.
De alta data sa nu mai bagi destele aiurea in taste si sa te iei de oameni degeaba ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulinio spune:

Haideti sa nu facem analiza pe text... Sincer cand am vazut dezaprobare la mesajul abamburicai m-am gandit ca cineva nu considera decenta suma... (deh, fiecare cu gandurile lui). Eu n-am gasit nimic jignitor in nici o postare.
Parerile unanime au fost ca e destul de "onorabil" 300euro de familie (cat ma gandisem si eu initial). Bine... cand e vorba de familie (frati, cumnati, nasi...) suma poate fi fara numar; n-as compara situatiile astea speciale cu nuntasul "obisnuit".

Multumesc tuturor pentru informatii... ati fost de ajutor cu toate.
Voi vedea la fata locului ce voi face. Promit sa revin cu vesti.

Numai bine si nu va mai agitati asa pentru orice cuvant ca-i pacat.

Mergi la inceput