Clasa a 6 a 2012-2013

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Multumesc mult Lala.
Acum imi dau seama ca si ei au avut si culegerea de la Nomina spre sfarsitul anului, dar mie mi s-a parut usor mai slaba fata de mate 2000.
Asta cu puiul nu am gasit-o in librarii pe aici si pe internet se gaseste destul de greu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axxa spune:

Citat:
citat din mesajul lui filofteia

Multumesc mult Lala.
Acum imi dau seama ca si ei au avut si culegerea de la Nomina spre sfarsitul anului, dar mie mi s-a parut usor mai slaba fata de mate 2000.
Asta cu puiul nu am gasit-o in librarii pe aici si pe internet se gaseste destul de greu.


La noi se merge pe modelul "va trebuie culegerile x, y, z...costa atat, strangeti banii si va aduc eu culegerile"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns axxa spune:

Am si eu o intrebare: de anul asta copiii vor face geometrie, le trebuie trusa presupun. Ce truse ati cumparat, si la ce pret si de unde?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORE33 spune:

Axxa , nu are nevoie decat de un echer mic, o rigla si un raportor.In clasa a 6 a studiaza dreapta, segmentul, ungiuri , triunghiuri si cateva notiuni de congruenta ...restul se completeaza materia in clasa a 7 a unde incep cu triunghiul , patrulatere , congruenta , asemanare , triunghi dreptunghic si relatii metrice inclusiv putina trigonometrie si apoi cercul......deci nu are rost sa- cumperi prea multe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui LORE33

Axxa , nu are nevoie decat de un echer mic, o rigla si un raportor.

LOREDANA si MIHAI




Si un compas!

Il vor folosi inca din primul semestru la matematica si il vor folosi chiar si la fizica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

La clasa pustiului meu, la fizica, s-a cerut si un calculator mic, de mana.
Calculele nu se fac ca la mate in cap/pe hartie ci cu ajutorul calculatorului.
Acesta este necesar/permis si la Olimpiada de fizica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Da, compas neaparat!
Eu nu i-am luat ceva deosebit, ca le tot pierde, asa ca are mai multe.Ei au folosit si anul trecut la geometrie trusa. Sunt truse de geometrie peste tot, din acelea care su rigla, raportor, doua echere si compas.

Lala voi ati avut vreo culegere la fizica? Am inteles ca profesorul pe care il vor avea nu se implica prea mult (ar fi primul), iar mie fizica mi se pare esentiala, asa ca vreau sa lucrez cu el, chiar daca nu va participa la olimpiada, ca nu participa profesorul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui filofteia

Da, compas neaparat!
Eu nu i-am luat ceva deosebit, ca le tot pierde, asa ca are mai multe.Ei au folosit si anul trecut la geometrie trusa. Sunt truse de geometrie peste tot, din acelea care su rigla, raportor, doua echere si compas.

Lala voi ati avut vreo culegere la fizica? Am inteles ca profesorul pe care il vor avea nu se implica prea mult (ar fi primul), iar mie fizica mi se pare esentiala, asa ca vreau sa lucrez cu el, chiar daca nu va participa la olimpiada, ca nu participa profesorul.


Da, au avut.
Pe aceasta:
http://bookcity.ro/carte-scolara/culegeri-si-auxiliare-scolare/fizica-probleme-si-teste-pentru-gimnaziu-clvi-viii-42166.html

Mai gasesti pe didactic la sectiunea fizica teste si probleme interesante, unele chiar rezolvate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo1970 spune:

Buna,

pt Bucuresti:

are cineva unforma clasica la scoala (baiat)?
anul acesta trebuie s-o cumpar, nu se mai face la scoala, si habar n-am unde pot gasi (eventual mai de calitate).

ceva sfaturi, pareri ?

multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui teo1970

Buna,

pt Bucuresti:

are cineva unforma clasica la scoala (baiat)?
anul acesta trebuie s-o cumpar, nu se mai face la scoala, si habar n-am unde pot gasi (eventual mai de calitate).

ceva sfaturi, pareri ?

multumesc mult


In mod sigur gasesti la Bucur Obor. Nu stiu de calitate insa ca al meu nu are uniforma clasica, doar vesta neagra.

Mergi la inceput