Cursuri de pictura pentru copii in Bucuresti

Cursuri de pictura pentru copii in Bucuresti | Autor: Raza de soare

Link direct la acest mesaj

Mamici,

Mi-ati putea recomanda un loc unde se fac cursuri de pictura pentru pitici? Ceva usor, de vara...Si foarte important, unde se asigura materialele de lucru.

As prefera sectorul 4.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

raza c intelegi prin curs? vrei sa invete sa picteze sau ma rog sa mazgaleasca acolo? eu sunt multumita de cursurile de la rita-veverita.
uite un link cu orarul pe saptamana asta. tot pe linkul ala se actualizeaza orarul saptamanal. nu stiu daca este in sectorul 4, este pa langa nicolae grigorescu.
http://rita-veverita.ro/orar-6/

eu pentru grupa 2,5 ani am fost foarte incantata de cursurile lor fie teatru fie pictura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui irinabobe

raza c intelegi prin curs? vrei sa invete sa picteze sau ma rog sa mazgaleasca acolo?

Scuze, am crezut ca se intelege din "ceva usor"... Multumesc pentru link!

Stadiul de mazgalit l-am depasit de mult, acum e pasiune. Desenele ei au fost expuse pe peretii de la gradi, iar educatoarea mi-a recomandat sa o duc la pictura si la dansuri.
Pana incep inscrierile la dansuri, ma gandeam sa o duc undeva sa se distreze...gen 1 data pe saptamana.

Ii place enorm sa danseze, sa picteze si sa modeleze in detaliu, diverse figurine mici-mici, din plastelina. Noi am ramas socati de ce ii iese din manute si cata rabdare are.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

daca nu vrei performanta poti incerca aici. adica sunt cursuri haioase si usurele, adaptate varstei lor. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Ea trebuie sa ne arate ce vrea, noi doar o ajutam. Nu suntem genul de parinti care trimitem copilul la Medicina doar pentru ca vrem noi.

Am vazut ca au un curs de arte plastice, care implica pictura si modelajul in plastelina. Multumesc, o sa cer detalii, desi...e cam departe de noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

raza si eu sunt interesata de alte cursuri din pacate oferta este cam saraca pentru varsta asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

eu am gasit ceva, din pacate nu pot face recomandari ca nu am incercat inca
e in programul viitor

imi propusesem sa incerc din toamna cand revin copiii in Bucuresti

iata ce am gasit:

http://www.mnar.arts.ro/web/Programe-pentru-public/CURSURI-DE-PICTURA-43

edit:
am sunat, sambata asta e ultimul curs, apoi vacanta, se redeschide sezonul de pictura din luna octombrie




Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)


vacantele copilariei...



............................................................................
Nimic nu-i intamplator![/b]
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

alinuk din cate vad astea sunt pt copii de peste 5 ani asa ca eu nu ma incadrez. asta e problema ca in perioada asta de vacanta e si mai greu de gasit ceva desi cred ca ar fi trebuit sa fie invers. nici macar spectacole de teatru nu mai gasesti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Citat:
citat din mesajul lui irinabobe
in perioada asta de vacanta e si mai greu de gasit ceva desi cred ca ar fi trebuit sa fie invers. nici macar spectacole de teatru nu mai gasesti...



Nici eu nu inteleg de ce nu lucreaza oamenii cand noi avem timp liber, iar copiii vacanta?

Spectacole de teatru, cu intrare libera, organizeaza cei de la Fundatia D. Voiculescu. Intra pe siteul lor, la Programe-Gradina valorilor. Edit: atentie, spectacolele se anunta cu 1-2 zile inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

incercati variante (cautati pe net si faceti programari, pt copii majoritatea sunt gratuite, iar pt adulti nu e ft mult):

Muzeul National de Arta Contemporana (prima miercuri a fiecarei luni e gratuit... sapt viitoare!)

Observator
...se fac si observatii nocturne

Muzeul Cotroceni

CineParc Herastrau
... film in parc moca vineri, sambata duminica la 19h30 seara iar prg special pt copii sambata si duminica de la 11 dimi

Muzeul National de Istorie... gratuit in fiecare zi de 26 a lunii e gratuit de ex (maine!)

Palatul Parlamentului
(aici se face cu programare cu o zi inainte)

Gradina Botanica

Insula Copiilor

Muzeul Satului
...aici Asociatia de Dragul Artei are niste programe speciale pt copii
http://www.dedragulartei.ro/programe/programe-in-muzee/
(am fost cu copiii mei la Muzeul George Enescu la un prg al lor
mi s-a parut asa de fain...

am scris si aici
http://www.meseriademama.blogspot.ro/2012/05/de-dragul-artei.html


timp sa fie si determinare de iesit
ideea e ca ai mei de ex nu sunt in Bucuresti decat din sept







Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)


vacantele copilariei...



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:


[/quote]
Nici eu nu inteleg de ce nu lucreaza oamenii cand noi avem timp liber, iar copiii vacanta?

Spectacole de teatru, cu intrare libera, organizeaza cei de la Fundatia D. Voiculescu. Intra pe siteul lor, la Programe-Gradina valorilor. Edit: atentie, spectacolele se anunta cu 1-2 zile inainte.
[/quote]
da ma alinuk vacanta vacanta, da eu am concediu 2 sapt acu` cum sa nu ii invidiez pe cei care isi iau co 2 luni? :)
multumesc pentru idei.

Mergi la inceput