dureri de burta si febra, ce poate fi

dureri de burta si febra, ce poate fi | Autor: irinabobe

Link direct la acest mesaj

buna. baietelul meu de 2,4 ani acum 2 sapt acuza dureri de burta, seara mi-a facut si febra. am fost cu el la dr mi-a spus ca poate fi debutul unei enterocolite, la control nu s-a depistat nimic. a doua zi a disparut si febra. mentionez ca era constipat deci cred ca pica suspiciunea de enterocolita.
azi dimineata a inceput sa se vaite iar de dureri de burta, pare tot constipat si banuiesc ca va face iar febra pt ca e destul de marait. acum 2 zile i-am facut un examen copro a iesit ok. aveti idee ce ar putea fi. poate fi vorba de apendicita sau ceva probleme cu fierea la varsta asta?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Fa si antigen fecal giardia. Si repeta coproparazitologicul de cel putin 3 ori la 2 laboratoare diferite.

Tratament cu debridat sirop (eventual), mai multe lichide, regim alimentar. Fara dulciuri/inghetata/fructe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

de la paraziti poate face febra? data trecuta a fost destul de ciudata febra, a facut doar noapte pana pe la ora 24 apoi a trecut din senin si gata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ReginaMaria spune:

Citat:
irinabobe Posted - 19/07/2012 : 08:44:46 buna. baietelul meu de 2,4 ani acum 2 sapt acuza dureri de burta, seara mi-a facut si febra. am fost cu el la dr mi-a spus ca poate fi debutul unei enterocolite, la control nu s-a depistat nimic. a doua zi a disparut si febra. mentionez ca era constipat deci cred ca pica suspiciunea de enterocolita.
azi dimineata a inceput sa se vaite iar de dureri de burta, pare tot constipat si banuiesc ca va face iar febra pt ca e destul de marait. acum 2 zile i-am facut un examen copro a iesit ok. aveti idee ce ar putea fi. poate fi vorba de apendicita sau ceva probleme cu fierea la varsta asta?


Buna ziua,

Durerile abdominale pot avea surse multiple: de la tulburari functionale (constipatie), infectii digestive, urinare,etc, cauze chirugicale (apendicita) pana la cauze psihogene. Stabilirea exacta a etiologiei durerilor abdominale nu poate fi facuta decat in urma consultului medical asociat la nevoie cu investigatii suplimentare.

dr Anca Sandu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

Dna dr va multumesc pentru raspuns DAR asa cum am mentionat, acum 2 sapt am facut un control medical unde parea totul in regula si mi s-a dat un verdict de genul "PROBABIL DEBUT ENTEROVIROZA". In conditiile in care nu a avut scaune moi, febra a durat decat o zi ma indoiesc ca a avut enteroviroza. Ceea ce ma nelinisteste este aparitia febrei nu a durerilor de burta, acestea putand fi intradevar de la constipatie. Deci pe mine ma interesa cam ce analize as putea face, sau care sunt bolile care dau ambele simptome, febra respectiv dureri de burta...

Mergi la inceput