Apartament la mansarda?!

Apartament la mansarda?! | Autor: Mickyyy

Link direct la acest mesaj

Presupun ca mai exista subiecte pe tema asta, nu am cautat, dar vreau si eu cateva pareri despre aceste apartamente.

Pe scurt, blocul in care stau se mansardeaza, de un an se chinuie, si in sfarsit sunt pe finalizate cu el (deja primele 2 scari sunt gata, iar celelalte 2 vor fi in vreo 2 luni maxim). Eu stau la etajul 4, ultimul, si ma bate gandul sa iau apartamentul de deasupra. E impropriu spus sa il iau, ca nu am bani de asta!
Mama are un apartament in Pitesti, care sta de ani de zile inchiriat pe o suma simbolica. Mama, dupa ce s-a pensionat, s-a mutat la tara, la vreo 30km de Pitesti. E divortata si eu sunt singurul copil. Nu o leaga nimic de Pitesti, asa ca am zis ca ar fi o idee buna sa vanda in Pitesti si sa ia in Bucuresti un apartament. Pe de o parte pentru a ma mai ajuta pe mine cu copii (o sa am 2 la scoala din toamna si 1 la gradi), si pe de alta pentru ca din pacate mama nu intinereste, si va avea si ea la randul ei nevoie de ajutorul nostru cat de curand.

Asa, sarind peste detaliile astea, se pune problema: sa caut un apartament in zona, undeva la parter sau etajul 1 (pentru ca am uitat sa spun, mama are o problema cu scarile, urca foarte greu din cauza varicelor, de care a si fost operata), sau sa il cumpar pe cel de la mansarda, de deasupra mea?

Avantaje mansarda:
- faptul ca vom fi vecini, cu toate lucrurile care decurg din asta, plus ca exista si posibilitatea de a uni cele 2 apartamente printr-o scara interioara
- pretul, mai mic decat pentru un apartament obisnuit

Dezavantaje:
- etajul 5 fara lift (pentru noi nu conteaza, dar pentru mama va fi un efort urias)
- "investitia" in sine, daca vom vrea sa ne mutam de aici, va fi mai greu de vandut, si posibil ca si valoarea lui in timp sa scada mai repede decat la un apartament clasic.

Asa ca sunt in cumpana......mansarda sau apartament obisnuit? Ideea e ca ar cam trebui sa ma grabesc cu decizia, pentru ca mai sunt vreo 2 luni si incepe scoala. Si nu stiu cum e mai bine.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

5 etaje fara lift nu se poate :( daca deja e greu pt mama ta :(
ideea ta e foarte buna, dar o condamni la un efort urias si mai apoi la statul acolo sus cand efectiv nu va mai putea cobori :(
mai bine cauti ceva la parter, acolo foarte aproape de voi

parerea mea.

_

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

cel mai bine ar fi sa vinzi si apartamentul in care locuiesti (daca e al vostru) si sa cautati un apartament cu 4 camere in care veti locui cu totii, intr-un bloc cu lift sau intr-un bloc cu 4 etaje, dar la parter/et. 1.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

cel mai bine ar fi sa vinzi si apartamentul in care locuiesti (daca e al vostru) si sa cautati un apartament cu 4 camere in care veti locui cu totii, intr-un bloc cu lift sau intr-un bloc cu 4 etaje, dar la parter/et. 1.

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)


Nu merge, noi suntem proprietari, dar apartamentul e luat cu credit. Si e exclusa si varianta sa vindem tot si sa luam cu credit ceva mai mare, pentru ca in ultimul an am avut intarizeri considerabile la ratele de la credit, deci nu mai suntem eligibili pentru un nou credit.

Singura varianta e apartament separat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Micky, sa stii ca dincolo de dezavantajul legat de scari, mai sunt si alte probleme cu mansardele astea.
In cele mai multe este foarte cald vara si foarte greu si scump de incalzit iarna.
Multe sunt facute cu "jumatate din acte in regula"; daca nu te pricepi si daca nu gasesti singura pe cineva care se pricepe, risti sa afli peste ceva vreme ca a fost ilegal construita, ca nu respecta normele in constructii, ca blocul nu suporta de fapt mansardarea ea actuala structura de rezistenta, etc. Chestii care poate nu te afeceteaza direct daca esti deja proprietara, dar daca e sa o vinzi mai departe probabil iti va da batai de cap.
In plus, exista dezavantajele traiului la ultimul etaj, pe care banuiesc ca le stii, de cind ai tot fost etajul 4.

Eu nu m-as lega la cap, desi ideea cu scara interioara stiu ca este foarte tentanta.

si sincera sa fiu, nici nu m-as muta cu mama in casa . I-as cauta ceva mic, cu 1-2 camere, la parter sau la etajul 1, in zona. Nici macar cu liftul nu mi-as bate capul, pt ca lifturile se strica atunci cind ti-e lumea mai draga, si nu e deloc vesel sa urci cine stie cite etaje pe jos nici sanatos (dar cu cumparaturi) fiind, daramite daca deja ai dificultati de deplasare.



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Asa este, sunt mai multe probleme tehnice legate de mansarda pe care nu le-ai pomenit, deci nici nu cred ca le-ai luat in calcul. In afara de cald/frig (garantat!), pot fi probleme cu instalatiile sanitare si termice, proiectate pentru 4 etaje, dar prelungite cu inca cativa metri. Am vazut la tv ca nu toti proprietarii de mansarde sunt multumiti de "afacerea" facuta.
Dar supremul argument este faptul ca vrei sa-ti aduci mama cu probleme de sanatate si s-o pui sa urce 5 etaje. Unii mai carcotasi ar putea spune ca vrei sa-ti bati joc de ea...
Solutia este un apartament care s-o satisfaca in primul rand pe ea, dincolo de calculele tale financiare. In felul asta, scopurile care rezulta din aducerea ei aproape de voi ar fi atinse, un lucru bun pentru voi si o viata decenta pentru mama ta.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

in nici un caz mansarda.
pe langa dezavantajele deja mentionate, am auzit ca mansarda nu poate fi a ta 100% niciodata, pt. ca terasa blocului apartine tuturor locatarilor si nu se poate instraina. cel mult se poate "concesiona" pe 100 de ani (sa zicem), insa mai tarziu tot exista posibilitatea sa apara probleme juridice.
cel mai bine sa-i iei un apartament separat in apropiere. parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Dar supremul argument este faptul ca vrei sa-ti aduci mama cu probleme de sanatate si s-o pui sa urce 5 etaje. Unii mai carcotasi ar putea spune ca vrei sa-ti bati joc de ea...
Solutia este un apartament care s-o satisfaca


culmea e ca mama a fost cea care a imbratisat ideea de mansarda mai mult ca mine. ii surade mai mult sa fie chiar si la etajul 5, dar langa mine, decat la cateva blocuri distanta (sau unde as gasi de cumparat).

Oricum, mi-e din ce in ce mai clar ca mansarda nu e solutia .
asa ca o sa ma pun pe cautat apartamente in zona!

aveti idee cam cat mai e un apartament cu 2 camere prin bucuresti? a mai cumparat cineva de curand? ca pe site-uri sunt diferente f. mari pentru aceeasi zona.

Mergi la inceput