Podurile din Madison County ...(2)

Podurile din Madison County ...(2) | Autor: Fleurdelise

Link direct la acest mesaj


<<<Topic precedent



Mi-a atras atentia subiectul, e unul din filmele mele preferate.
Desi nu am avut rabdare si nici timp sa citesc toata discutia pana acum, indraznesc sa spun, dupa primele pagini, ca nu monogamia sau monogamul perfect sunt in discutie de fapt in film. Ea nu vrea sa isi ia amant, tanjeste doar dupa alta monogamie, cu un alt partener, mai pe potriva trupului, sufletului si intelectului ei . Poate doar in sensul de a iubi doi oameni in acelasi timp, ceea ce nu cred ca e cazul aici. Pentru sot are doar afectiune si recunostinta.
M-a atins puternic filmul, eram in perioada cand, celibatara fiind, iubeam un barbat ne-liber, deci un pic in situatia inversa, el era un fel de Monsieur Bovary ca sa zic asa. Nu dati cu pietre va rog, ca s-a terminat demult si familia lui nu a fost cu nimic afectata. La noi s-a rezolvat de la sine prin plecarea mea peste mari si tari. Dar este omul pe care il iubesc inca, desi nu mai comunicam, nu pot schimba cu nimic asta.
Francesca, atunci cand a primit vestea mortii lui, sentimentele ei erau intacte.A ales rational familia, nu din considerente legate de confortul ei, cred, ci de dragul lor, de frica devastarii sufletesti si prostului renume ce ii vor fi insotit pe sot si pe copiii adolescenti in acea comunitate rurala specifica epocii.
La vremea respectiva am admirat-o si in acelasi timp am plans, la propriu, pentru decizia ei.
Iar la interesanta intrebare daca mai merita monogamia aparata si pastrata ca o valoare azi, raspund categoric da. Doar ca asta, dupa opinia mea, nu mai inseamna neaparat sa ramai cu un singur partener toata viata ( e cazul ideal, devenit o raritate la cuplurile moderne), ci sa nu ai mai mult de un partener simultan. Cred ca ideea de familie echilibrata si multe alte valori morale depind (si) de asta.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adela99

no, care fu mesaju' filmului?
io cred ca ala de-l transmise Francesca copiilor ei



Mey, eu nu cred ca arta trebuie sa fie cu mesaj manifest, ci numai sa-ti dea emotii.
Fiecare cu interpretarea lui sau cu emotiile lui.
Mi-a placut foarte mult ce a scris Fleur

Filmul nu l-am vazut decit o data, si nu cred ca l-as pune din proprie vointa inca o data pe DVD, insa daca e difuzat la TV, m-as uita. Deci la vizionare, filmul mi-a placut din toate motivele (sunt si public bun ) si, dupa cum v-am mai spus, productiile scrise (scrisori, jurnal) au fost cele mai emotionante.

Buflea, e curios sa descoperi ca fiecare a vazut altceva. Bineinteles ca eu nu am vazut deloc ceea ce ai vazut tu, nici Mianna, nici Fleur. Suntem diferiti unii de altii si un film atit de profund ne misca si ne atinge de maniere foarte diferite.
Eu trebuie sa recunosc ca "adulterul" de care tot vorbiti nici nu mi-a trecut prin minte. (poate sunt eu mai a-morala si ne-religioasa). Si partea cu moralitatea nici nu mi-a trecut prin cap. Femeia facut o alegere si una foarte grea (va mai amintiti cind ea a iesit din masina sa cumpere carne de porc ca sa-l faca in sos dulce-acrisor si l-a vazut pe el in ploaie), cum facem toti, nu vad de ce cineva ar judeca daca e moral sau nu.

Filmele trebuiesc vazute pentru ceea ce au in ele de artistic si de emotionant/emotional si nu neaparat "judecat" cum si de ce. Altfel am avea de face cu manipulari.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mik
Bineinteles ca eu nu am vazut deloc ceea ce ai vazut tu, nici Mianna, nici Fleur.


doar de curiozitate - ce anume ai vazut tu? fiindca eu cam astea 3 variante le-am vazut enumerate pana acum: cea vazuta de mine (a ales libertatea lui), cea vazuta de Fleur (a ales familia) si cea vazuta de buflea (lapidare in piata publica, criticand tot ce-a facut din primul moment in care l-a intalnit, si calificand toate reactiile ei drept anormale, de unde inteleg ca singurul lucru pe care buflea l-ar fi acceptat ca normal ar fi fost sa mearga si Francesca cu vaca la targ - numai ca in cazul asta n-am mai fi avut ce toca marunt acum, sau cine stie, poate-i palpitant si-un film cu familia insirata dupa coada vacii, cine stie ce mesaje mai reies de-acolo )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Mianna, eu am vazut ca ea a ales si nu mi-am pus problema de ce /cum / ce ar fi fost daca. Avea de ales intre a pleca cu el si a ramine. Nu mi-am pus problema pentru cine/de ce.
Poate ca-s eu defecta, cine stie.

Eu am fost emotionata, simturile mele estetice au fost la cota maxima, am terminat filmul cu o stare de "bian être artistique" si gata.
Poate sa ti se para ciudat, da' cei cu meserii tehnice cam asa sunt.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianna

... cea vazuta de buflea (lapidare in piata publica, criticand tot ce-a facut din primul moment in care l-a intalnit, si calificand toate reactiile ei drept anormale, de unde inteleg ca singurul lucru pe care buflea l-ar fi acceptat ca normal ar fi fost sa mearga si Francesca cu vaca la targ - numai ca in cazul asta n-am mai fi avut ce toca marunt acum, sau cine stie, poate-i palpitant si-un film cu familia insirata dupa coada vacii, cine stie ce mesaje mai reies de-acolo )


, , OMG Mianna - asta ai inteles tu, ca am inteles eu din filmul asta ?

Asta este cel mai descurajant mesaj pe care l-am putut citi in 21 de pagini ... mai descurajant decat conversatia cu ocebine. Sa nu ma pui sa ma explic ca sunt speechless ... si profund dezamagita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Mianna, sa nu uit. pentru cei care nu au decit emotii (in sensul strict) fara judecati de valoare, punctele de vedere a postiori sunt acceptate sau respinse. Uite, intre ceea ce ai scris tu (si mai ales citatul din "Arta conversatiei" cu ceea ce povesteste Sinziana despre acea luna la mare) si ceea ce a scris Fleur eu as ezita ca interpretare. Amindoua mi se par plauzibile.

Par contre, nu ma regasesc deloc in ceea ce scrie Buflea si pe Michelle nu o inteleg deloc cu "nu mi-a placut absolut nimic" (nici macar lumina de a doua zi de la pod care era pur si simplu magnifica, '"à couper le souffle").

Am dat maximul de puncte la subiect pentru ca asta e o discutie cum mi-a placea sa citesc in fiecare zi pe DC.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

, , OMG Mianna - asta ai inteles tu, ca am inteles eu din filmul asta ?

Asta este cel mai descurajant mesaj pe care l-am putut citi in 21 de pagini ... mai descurajant decat conversatia cu ocebine. Sa nu ma pui sa ma explic ca sunt speechless ... si profund dezamagita.


poi aia nu-i normal, ailalta nu-i normal... inca nu m-am lamurit daca e sau nu normal ca l-a dus sa-i arate podurile, da' am un feeling ca era mai normal sa-i zica "du-te si cauta singur, musiu, ca io-s femeie maritata si am de spalat vasele pentru a treia oara". da' spune tu, nu era mai normal sa mearga familia fericita (sau nu, ca n-am vazut sa insisti prea mult pe ideea asta, ci doar pe cea de moralitate) la targ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mik

Citat:
citat din mesajul lui Adela99

no, care fu mesaju' filmului?
io cred ca ala de-l transmise Francesca copiilor ei



Mey, eu nu cred ca arta trebuie sa fie cu mesaj manifest, ci numai sa-ti dea emotii.



discutabil … da’ io am scris pentru ca buflea intrebase

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

am vazut filmul in urma cu citiva ani.
mie nu mi-a placut nici povestea,nici actorii, nici mesajul.

Povestea banuiesc ca nu ti-a placut din considerente religioase ... mesajul nu stiu exact care a fost - chiar, care a fost dupa voi mesajul filmului ? ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BalMascat spune:

N-am timp sa citescc ce s-a scris, dar vroiam sa adaug ca filmul meu favorit e tot "The English Patient". ador totul la povestea lor de dragoste.
am vazut si podurile, dar nu am fost impresionata, am simtit mult mai multa profunzime la "The English...". cartea cu poduri m-a dezamagit, am incercat sa citesc dar mi-a fost imposibil sa trec peste detalii atat de comerciale, cum ar fi: ce marca de blugi avea, ce marca bricheta.....nu am putut trece peste superficialitatea acestor detalii, si am aruncat-o cat colo.

mai e un film care imi place mult tot cu Meryl Streep, "Out of Africa", si acolo e in adulter cu Robert Redford. tot o poveste frumoasa de dragoste. plus mii de alte filme? concluzia? ne place, ne umple de emotii, pe pelicula, dar in realitate judecam si condamnam. acceptam adulterul cu usurinta doar ca forma de arta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Deci pana la urma care este mesajul filmului, dupa voi ?

Adela pare a nu da o sansa dragostei (decat sub forma discreta) cand in ecuatie sunt copiii,produsul unei iubiri pierdute ... Adela spune - ca esti dator primei iubiri, pana cand asta moare -din datorie fata de ce a fost, din datorie fata de copii si din necesitatea (?) de a te incadra, cu o imagine perfecta, in normele sociale ...

Mianna sau mik sau cele care nu vedeti decat dragostea din filmul asta, care este mesajul filmului pentru voi ?

P.S. Mi-a placut asta cu "ne place adulterul sub forma de arta dar il condamnam vigilenti in realitate" ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Oare asta sa fie mesajul?:

I hold it true, whate'er befall;
I feel it, when I sorrow most;
'Tis better to have loved and lost
Than never to have loved at all.

asa cum a zis Alfred Lord Tennyson in "In Memoriam" (1850)

(nu am traducerea poemului in lb romana, dar ideea e ca mai bine sa fi iubit si sa fi pierdut, decat sa nu fi iubit deloc)



Dark Bendis
& The Goblin Prince (31.12.2008)

"I dream of wolves. With them I run."
"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput