Portret de preşedinte: Crin Antonescu

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

Pai se pare ca asa este. Insa vroiam sa-mi zica si mie o vorbitoare de germana.
Si corect cum ar fi fost: eu sint berlinez?

In concluzie ... s-a facut de cirnat.


pai si de ce ar fi el un berlinez?!!...are buletin de Berlin?!!! eu de asta am tradus carnat....dar daca e omul berlinez..atunci dreptul lui sa se declare....sau poate o mai insemna ceva expresia...


berliner = berlinez (pe langa carnat...daca acest carnat exista:)) )



Nina,mami de,

edit. are alta semnificatie, omul se compara cu JF KEnnedy
www.youtube.com/watch?v=hH6nQhss4Yc" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=hH6nQhss4Yc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_mar spune:

nu stiu ce a facut crin astazi dar iaca si o explicatie pt. "ich bin ein Berliner" - http://en.wikipedia.org/wiki/Ich_bin_ein_Berliner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Citat:
citat din mesajul lui lili_mar

nu stiu ce a facut crin astazi dar iaca si o explicatie pt. "ich bin ein Berliner" - http://en.wikipedia.org/wiki/Ich_bin_ein_Berliner


Vai saracu'de el, va dati seama ca el il copiaza acum pe J Kennedy in speech-urile lui!



nu pot sa cred cine conduce Romania!
Cand romanii asculta manele, la TV se promoveaza prostia, mi se pare firesc sa avem astfel de conducatori, nu?
vorba aia " Adunam ce semanam"!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

De copiat pe Kennedy il copiaza. Dar i-a copiat si greseala.
Din cite am inteles "ich bin auch berliner" nu e totuna cu "ich bin ein berliner".

Adica s-a facut singur cirnat sau gogoasa cu gem ... nu stiu exact care e.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celena2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

De copiat pe Kennedy il copiaza. Dar i-a copiat si greseala.
Din cite am inteles "ich bin auch berliner" nu e totuna cu "ich bin ein berliner".

Adica s-a facut singur cirnat sau gogoasa cu gem ... nu stiu exact care e.






Se pare ca timisorenii au inghitit fara probleme gogoasa sau carnatul (pardon de expresie)....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

De copiat pe Kennedy il copiaza. Dar i-a copiat si greseala.
Din cite am inteles "ich bin auch berliner" nu e totuna cu "ich bin ein berliner".

Adica s-a facut singur cirnat sau gogoasa cu gem ... nu stiu exact care e.






Ai inteles prost!
E greu acu' (cu citate etc.), cand de la Basescu esti obisnuita cu alt gen de discurs!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Intr-adevar, e un alt gen de discurs. Mai ramane sa reflectam si asupra a ce spune. Aici insa avem o mare problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Citat:
citat din mesajul lui copiloi

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

De copiat pe Kennedy il copiaza. Dar i-a copiat si greseala.
Din cite am inteles "ich bin auch berliner" nu e totuna cu "ich bin ein berliner".

Adica s-a facut singur cirnat sau gogoasa cu gem ... nu stiu exact care e.






Ai inteles prost!
E greu acu' (cu citate etc.), cand de la Basescu esti obisnuita cu alt gen de discurs!



Stii germana? Atunci zi-mi concret care e diferenta intre cele 2, sau cum e corect.
Eu asta am intrebat. Nu alte balarii.

Sint 2 lucruri diferite:
- discursul ( asupra caruia nu am comentat )
- fraza respectiva - a carui traducere exacta doresc sa o aflu.
O stii? Daca nu ....





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

www.ioncoja.ro/textele-altora/rechizitoriu-crin-antonescu-2/" target="_blank">Vicii de-ale crinutului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Minciuni peste minciuni. Daca nici acum nu va intereseaza adevarul si anume, de ce a ramas repetent un om care a fost olimpic la istorie pe tara, locul intai; care a intrat pe locul 2 la facultate si acolo a avut medii de 10; care a fost bursier si a dus-o foarte greu, de multe ori nu avea ce manca; atunci sunteti de aceeasi factura ca Suspendatul, mincinosul de frunte al tarii, care minte cum respira.
Antonescu nu a fost nici informator, nici colaborator, spre ciuda lui Base care si acum apeleaza la aceleasi procedee murdare si josnice ca si persoana lui.

Mergi la inceput