Portret de preşedinte: Crin Antonescu

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Sau la acest punct:
5. Se spune ca un conducator, deci si primul conducator al tarii, nu trebuie sa-si insuseasca bani nemunciti.
Daca prin neprezentare la locul de munca (Parlament) nu a contribuit cu nimic la activitatea legislativului, la elaborarea unor legi mai bune, atunci de ce si-a primit drepturile banesti?
In orice alta activitate, absenteismul si nemunca sunt penalizate, nu numai financiar, ci si prin pierderea locului de munca.
Crin, nu numai ca si-a insusit bani nemunciti, colectati de la noi toti, platitorii de taxe si impozite, nu numai ca nu a fost penalizat, dar a fost chiar promovat in cea mai inalta functie in stat (chiar daca e o functie interimara).

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Marius,de cand se spune pe toate posturile si canalele de stiri ,inainte de a veni USL-ul,exista divezi filmate,facute publice pe posturi de televiziune despre ce fac parlamentarii...joaca jocuri,urmaresc site-uri deocheate si multe altele...nemunca in Parlament nu e o noutate..ar fi trebuit sanctionati de ani buni pseudo reprezentantii poporului.....
Deci daca e sa fim corecti opinia mea este sa vedem in ansamblu...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Problema este ca nu se poate vedea in anasmblu daca discutam de un singur presedinte la un moment dat.

Articolul se numeste foarte clar: Portret de Presedinte
Daca era sa fie un articol Potret de parlamentar ai avea dreptate am discuta la marele general.
Dar din pacate discutam de cine anume conduce tara in acest moment, cine are aspiratii la cea mai inalta functie din stat, cine este reprezentantul Romaniei si ce profil are.
Deci?
Cum arata un profil de presedinte cu cele doua puncte?


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Sau poate fi reprezentant al Romaniei fara cea mai mica retinere un parlamentar care fara nici cea mai mica remuscare macar arata astfel?

4. Se spune ca un conducator, si cu atat mai mult un presedinte de tara, trebuie sa fie competent, harnic, activ, punctual, responsabil, capabil sa antreneze si sa catalizeze activitatea celor pe care ii conduce, prin exemplul personal.
Crin si-a castigat banii de la Parlamentul Romaniei, dar despre cum si-a indeplinit indatoririle, Institutul pentru Politici Publice informeaza astfel:
• Inca din anul 2006, Crin se afla pe primul loc al absenteismului de la lucrarile Parlamentului.
• In perioada 2006 – 2008 a participat la doar 15,6% din totalul sedintelor
• In perioada 2008 – 2010 a fost prezent la 1,4% din sedinte.
• In sesiunea sept – dec 2011 a inregistrat un record absolut: prezenta “zero”.
Nu a luat parte la niciuna dintre cele 218 sedinte in care s-a dat vot final pentru adoptarea unor legi.
Abia acest aspect poate fi socotit deosebit de grav si cu atat mai mult cu cat Crin Antonescu ofera urmatoarea explicatie, de-a dreptul halucinanta: “Niciodata nu a trebuit sa fiu undeva si… sa lipsesc. Acolo unde a trebuit sa fiu… am fost. Dorm cat vreau! E treaba mea” (Crin Antonescu – Antena 3, iulie 2012)

5. Se spune ca un conducator, deci si primul conducator al tarii, nu trebuie sa-si insuseasca bani nemunciti.
Daca prin neprezentare la locul de munca (Parlament) nu a contribuit cu nimic la activitatea legislativului, la elaborarea unor legi mai bune, atunci de ce si-a primit drepturile banesti?
In orice alta activitate, absenteismul si nemunca sunt penalizate, nu numai financiar, ci si prin pierderea locului de munca.
Crin, nu numai ca si-a insusit bani nemunciti, colectati de la noi toti, platitorii de taxe si impozite, nu numai ca nu a fost penalizat, dar a fost chiar promovat in cea mai inalta functie in stat (chiar daca e o functie interimara).



Este vorba de Crin Antonescu pentru ca un Crin Antonescu este interimar si doreste sa devina presedinte de stat.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Eu sunt de constructie liberala. Si i-am votat pe liberali. Dar pe Crinu' nu l-am putut vota. Nu pot vota un om care n-a muncit serios in viata lui. Care nu se duce la serviciul pentru care e platit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Nu ma mai bag,nu e de mine si mi-am explicat punctul de vedere foarte clar.In prima pagina.

Insa sunt putin socata sa vad ca, persoane despre care sincer credeam ca pot fi corecte si impartiale,care prezinta argumente logice si pertinente sunt...schimbate.

Pacat...
Eu o sa las urma sa aleaga..adica sa vedem ce o fi dupa referendum....pentru ca mi-am explicat punctul de vedere clar nu prea mai am ce comenta,sincer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Este ceva ilogic impertinent sau neadevarat in ceea ce am extras?
Tocmai cel putin pentru aceste motive reale nu pot sa fiu de acord cu un astfel de presedinte.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Of,of...caut sinonimul pentru pertinent i nu-l gasesc si in nici un caz nu m-am gandit la antonimul pertinentului...

Spun doar ca anumite chestii sunt scoase din context ...never mind,fiecare are dreptul de a avea opinia personala,insa bine ar fi sa fie permeabila la argumente logice...eu sunt insa sincer nu pot sa port impartial o discutie despre asta..si nu e indicat sa ma aprind.Nu-s de acord doar ca nu se lasa egalitatea de sanse sa actioneze ca principiu si aici...dar ..asta e...
Nu am zis ca-s de acord cu modul in care a ajuns interimar,nu-s de acord cu circul dar nu-s nici de acord sa fie umplut de noroi fara sa i se dea o sansa cel putin egala cu a lui Basescu.Tocmai de aia sunt dezamagita si mai bine citesc asa,din umbra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu eumada nu cred ca discut de egalitate sau de inegalitate de sanse. Eu sunt foarte direct de felul meu, foarte transant.
Aceste puncte reprezinta realitati, si sunt derulate in multi ani la rand.
Toti trebuie sa raspunda insa atunci cand ai pretentia de a fi presedinte de stat vrei nu vrei se pune intrebarea:
Cine este Crin Antonescu?
Si daca ai astfel de "realizari" efective ... devine cel putin jenant pentru o persoana care are cel putin pretentia de om integru in a spune
"Vreau sa fiu Presedintele tuturor romanilor!"

Cum?


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Citat:
citat din mesajul lui danielag

Eu sunt de constructie liberala. Si i-am votat pe liberali. Dar pe Crinu' nu l-am putut vota. Nu pot vota un om care n-a muncit serios in viata lui. Care nu se duce la serviciul pentru care e platit.


si pe asta il vad vor USL-istii presedintele tarii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Eu ma refer de exemplu la un model de presedinte care:
4. Se spune ca un conducator, si cu atat mai mult un presedinte de tara, trebuie sa fie competent, harnic, activ, punctual, responsabil, capabil sa antreneze si sa catalizeze activitatea celor pe care ii conduce, prin exemplul personal.
Crin si-a castigat banii de la Parlamentul Romaniei, dar despre cum si-a indeplinit indatoririle, Institutul pentru Politici Publice informeaza astfel:
• Inca din anul 2006, Crin se afla pe primul loc al absenteismului de la lucrarile Parlamentului.
• In perioada 2006 – 2008 a participat la doar 15,6% din totalul sedintelor
• In perioada 2008 – 2010 a fost prezent la 1,4% din sedinte.
• In sesiunea sept – dec 2011 a inregistrat un record absolut: prezenta “zero”.
Nu a luat parte la niciuna dintre cele 218 sedinte in care s-a dat vot final pentru adoptarea unor legi.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


"facea teren" la dispozitia alegatorului

Mergi la inceput