Portret de preşedinte: Crin Antonescu

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

ligeeauite articolul, fara diacritice:

Am spus si am scris, de mai multe ori, ca Traian Basescu e departe de a fi presedintele ideal. Ca e un campion al inadecvarii, un naravit al obiceiului de a-si pune toata lumea-n cap, un amestec de sentimentalism si agresivitate, o natura frusta, mereu īn pericol de a face gesturi si declaratii nepotrivite. De la o vreme, constat, nu fara o anumita perplexitate, ca nu l-am citit cum trebuie. Adversarii sai politici au reusit sa ma convinga ca, dincolo de defectele lui, omul e de o anvergura aproape cosmica. E, asemenea personajului din faimoasa poezie a lui Victor Vlad Delamarina, „al mai tare om din lume”. Dintr-un garaj prapadit, fara telefon operativ, evacuat de la Cotroceni de guvern, parlament si o buna parte din popor, Traian Basescu pune zilnic īn miscare tara si, am putea pentru ca sa spunem, mapamondul. Uniunea Europeana e o mica secta de fraieri, care reactioneaza prompt la manevrele lui destabilizatoare. (Ale lui si, fireste, ale „clicii” de pīrīciosi tradatori, manevrati, tot de el, ca niste gugustiuci decerebrati). Basescu are o putere trans-institutionala. Īl slujesc, tremurīnd, dl Barroso, dna Reding, Angela Merkel, Curtea de la Venetia (de Curtea Constitutionala a Romāniei nu mai vorbim), Statele Unite, o sumedenie de ministri si ambasadori occidentali si mai toate publicatiile de prestigiu ale lumii: Der Spiegel, Frankfurter Allgemeine Zeitung, The Economist etc. Toti si-au facut un program de viata din sustinerea lui Traian Basescu si urmaresc, cu sufletul la gura, peripetiile referendumului dīmbovitean, lucrīnd, īn ascuns, pentru invalidarea lui. Dar chiar si unii ministri ai guvernului inamic (si nu oricare, ci tocmai cei de la Administratie si Interne) sīnt agenti sub acoperire ai presedintelui suspendat. Individul e de nestavilit. Serviciile secrete sīnt la picioarele lui. Plagiatul primului ministru e o facatura a machiaverlīcurilor sale politice. A reusit, prin malversatiuni subtile, sa doboare moneda nationala, sa goneasca investitorii straini, sa blocheze activitatea guvernului. Ramīne de vazut daca nu cumva a pus la cale si seceta. Nu se mai poate face nimic pentru scoaterea lui din joc. Singura speranta ramīne colonelul Dogaru, care promite sa īl detroneze printr-un bine organizat haos popular. Pīna atunci, abia daca mai putem īngaima mici obraznicii: īi spunem, cu o ironie zdrobitoare, „simplul cetatean din garaj” sau „cetateanul īn tricou albastru”. Dl Ponta e, dupa spusele presedintelui interimar, „intimidat”, iar presedintele interimar e atīt de tulburat īncīt si-a uitat engleza. Se zvoneste ca, īn viitorul apropiat, Traian Basescu ar putea cīstiga si alegerile din America. Īncet-īncet, īncep sa fiu mīndru de a fi contemporan cu o asemenea stihie dezlantuita.
Sibiu, īn alta zi de august a aceluiasi an
Cum bine se stie, sīnt, orice-as face, un „intelectual al lui Basescu”. Pīna sa ajunga el presedinte, si eu, si Liiceanu, si Patapievici, si Cartarescu si alti cītiva din aceeasi categorie eram niste neica-nimeni. El ne-a inventat, ne-a facut oameni, ne-a pus pe piata. Lunar, trecem pe la casieria prezidentiala si īncasam mari sume de bani, pe care le bine-meritam prin publicarea unor ample poeme omagiale. Opiniile noastre nu sīnt ale noastre. Sīnt ale lui. Am trait īn mizerie si anonimat pīna prin 2005, cīnd ne-a ajutat Dumnezeu si am devenit, peste noapte, „basisti”. Asa stīnd lucrurile, vom disparea din cultura autohtona odata cu el. Pīna atunci īnsa, īnotam, euforici, īn privilegii. Cel putin asa se spune. Nu e limpede despre ce privilegii e vorba. Nici editura Humanitas, nici Colegiul „Noua Europa”, nici revista Dilema veche nu sīnt cadouri prezidentiale si nu consuma bani publici. Iar Patapievici a fost numit la ICR īnainte sa fi apucat sa scrie vreun rīnd encomiastic despre „marele om”. Cīt despre averi, nu putem nici macar visa la recompensele financiare ale unor vedete mediatice din „opozitie”. Dar asta e! Vom gravita vesnic īn jurul patronului nostru, marele manipulator al obositei noastre gīndiri...
Uneori, totusi, ma cuprinde invidia. Īn ciuda prestatiilor noastre nerusinate, n-am stiut sa obtinem ceea ce, cu siguranta, ni s-ar fi cuvenit. Īn aceasta privinta, „intelectualii lui Antonescu-Voiculescu” au fost mai eficienti. Au muncit, e drept: s-au zbatut, „au muscat” (vorba lui Mircea Diaconu) seara de seara, ani de-a rīndul, din portretul dusmanului, dar macar s-au ales cu cīte ceva: au ajuns ministri, consilieri prezidentiali (interimari), #537;efi de televiziune, comentatori politici emeriti. Noi nu ne-am gīndit, de pilda, sa ne plasam copiii īn posturi de secretari de stat, sa obtinem mandate de ambasadori, sau sa le prelungim pe cele deja obtinute, prin mici complicitati cu un premier plagiator, sau cu un presedinte nevrotic. Noi am ramas niste „mediocritati poleite”, niste „asa-zisi”, niste lingai pagubosi. „Intelectualitatea” noastra, culpabila prin ea īnsasi, nu poate spera sa se ridice la nivelul de rafinament si finete spirituala al unor ilustri viitori academicieni ca Sova, Surupaceanu, Banicioiu, Chitoiu, Gust sau Hasotti. Dar chiar daca e vorba de „adversari”, contemplam cu amaraciune destinul unui distins profesor universitar care, dupa lupte seculare īn arena Antenei 3, a ajuns seful diplomatiei locale, pentru a fi evacuat scurt, dupa cīteva saptamīni, „cu felicitari”. Va fi īnteles, poate, ca a fost tratat ca simpla carne de tun academica, ca, de fapt, cei pentru care a combatut nu dau doi bani pe el si ca nu e destul sa ajungi īn posturi īnalte. Conteaza putin si īn ce companie ajungi sa le ocupi. Aviz amatorilor! Ferocitatea militanta nu e, īntotdeauna, rentabila. Esti pus pe tusa fara ezitare, daca asa o cer „enteresele partidului”...
13 august 2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

pun si linkul articolul e savuros

http://dilemaveche.ro/sectiune/dileme-line/articol/note-stari-zile#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Un articol savuros si in www.romanialiberala.ro/RL/caca-raul/" target="_blank">Romania Libera

Definitie politico-filosofica. Caca-raul este raul care vine de nicaieri, pe care nu l-a chemat nimeni, care nu respecta nimic si care ne duce catre neant.

Pana acum, am avut de ales īntre doua categorii mari de produse: raul mai mare si raul mai mic. Si unul, si celalalt aveau proprietati bine definite, puteau de la distanta a ceva, aveau un istoric care le explica ascensiunea pe taraba raului. Iliescu a dat o lovitura de stat cu sprijin sovietic, care īncununa o viata īntreaga de sobolanii de partid. Pentru asta, s-a trezit devreme timp de decenii de īmpliniri marete, a consumat energie, a transpirat. Constantinescu a ajuns profesor universitar specializat īn studiul pietrelor si marunt secretar PCR. Pentru asta s-a trezit si mai devreme decat Iliescu, a consumat energie, a transpirat. Basescu a fost comandant de nava si om de baza al baietilor cu ochi albastri. Pentru asta n-a dormit noptile, s-a trezit cand ospatarii īntorceau mesele cu picioarele īn sus, a consumat vagoane de whiskey si a transpirat sub greutatea baxurilor cu tigari de contrabanda. Dupa caz, fiecare dintre ei a nenorocit pe cate cineva care i-a stat īn cale. Un adversar politic, un individ din partid care i-a pus piedici. Fiecare dintre ei a facut praf cate un proiect politic si au tinut īn loc una-doua generatii de romani.

Īn pofida raului lor, Romania a intrat (cu chiu, cu vai) īn clubul tarilor libere ale lumii.
Acesta a fost raul. Stim de unde venea si unde ne-a adus. Dar Caca-raul?
Caca-raul nu a facut niciodata nimic. Nu s-a trezit niciodata devreme, nu a consumat energie si, evident, nu a transpirat. A stat la panda īn PNL, asemeni sacalului Tabaqui din Cartea Junglei, atarnat de coada vreunui tigru, care-l considera nepericulos, dar necesar pentru calitatile lui de „bun orator”. De altfel, nimeni nu poate enumera vreo alte calitate a Caca-raului, īn afara vorbei mestesugite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danet spune:

Nu mi se pare nimic savuros doar jenant
Daca tatucul vostru e atat de grozav , de ce simtiti nevoia sa aruncati cu noroi in ceilalti ? Asta denota cam multa nesiguranta.
Si daca antonescu e cacarau , basescu de la ce crezi ca vine ?Nu trebuie sa faci un mare efort de imaginatie.E ( ca sa te ajut ) un mare fas.
Macar antonescu e un tata responsabil, uita-te la basescu: o fiica semianalfabeta care abia vorbeste din cauza implanturilor din buze si a lipsei cronice de neuroni ( probabil copil conceput la betie ) . Uita-te la biata nevasta-sa , nevoita sa suporte prezenta amantei la televizor,in guvern ...
Si acum ,te rog raspunde-mi , daca un om se poarta asa cu familia lui ce sanse sunt sa ne trateze pe noi altfel ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Presupun Danet ca mizeriile insirate mai sus le cunosti din apropierea persoanelor si nu din ziarele de scandal.

Cum pe mine ma intereseaza mai mult cum isi exercita functia un Presedinte si mai putin ce face in particular, iata ce imagine jalnica si chiar periculoasa are asta de se puse interimar:http://www.ziare.com/crin-antonescu/presedinte-interimar/sinuciderea-politica-a-lui-crin-antonescu-1184701

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Ia uitati-l si pe asta de se puse dirijor in aranjamentele de la Referendum ce isi permite sa spuna, presupun ca de frica: http://www.ziare.com/relu-fenechiu/deputat/fenechiu-procurorii-vor-raspunde-fereasca-i-dumnezeu-cand-vin-romanii-pe-ei-1184646

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Presupun Danet ca mizeriile insirate mai sus le cunosti din apropierea persoanelor si nu din ziarele de scandal.

Cum pe mine ma intereseaza mai mult cum isi exercita functia un Presedinte si mai putin ce face in particular, iata ce imagine jalnica si chiar periculoasa are asta de se puse interimar:http://www.ziare.com/crin-antonescu/presedinte-interimar/sinuciderea-politica-a-lui-crin-antonescu-1184701


Cred ca greselile gramaticale ale Elenei Basescu sunt bine cunoscute iar ca are silicon in buze se vede cu ochiul liber.
De relatia speciala a lui cu madam Udrea....nu stiu pana unde s-a ajuns...ideea e ca a tinut-o in brate si nu cred ca e o concidenta ca ea a primit ministerul cu cei mai multi bani. iar interviul Mariei Basescu de prin 1995 ne lamureste multe aspecte ale vietii de familie ...cu incredibilul nostru lider.
www.libertatea.ro/detalii/articol/mi-a-placut-sa-dansez-dar-n-am-mai-avut-cu-cine-160244.html" target="_blank">http://www.libertatea.ro/detalii/articol/mi-a-placut-sa-dansez-dar-n-am-mai-avut-cu-cine-160244.html
Am pus linkul din liberatea ca aici l-am gasit intreg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui danet

Nu mi se pare nimic savuros doar jenant
Daca tatucul vostru e atat de grozav , de ce simtiti nevoia sa aruncati cu noroi in ceilalti ? Asta denota cam multa nesiguranta.
Si daca antonescu e cacarau , basescu de la ce crezi ca vine ?Nu trebuie sa faci un mare efort de imaginatie.E ( ca sa te ajut ) un mare fas.
Macar antonescu e un tata responsabil, uita-te la basescu: o fiica semianalfabeta care abia vorbeste din cauza implanturilor din buze si a lipsei cronice de neuroni ( probabil copil conceput la betie ) . Uita-te la biata nevasta-sa , nevoita sa suporte prezenta amantei la televizor,in guvern ...
Si acum ,te rog raspunde-mi , daca un om se poarta asa cu familia lui ce sanse sunt sa ne trateze pe noi altfel ?


Pe rand: Cacarau - e "porecla" sub care e cunoscuta familia antonescu in satul lor de bastina. Am mai explicat asta undeva, la tara oamenii se cunosc intre ei dupa diverse apelative, transmise din tata-n fiu, nu e o jignire inventata de basisti, ci pur si simplu dupa Cacarau ii cunosc oamenii locului.

Despre Antonescu - tata responsabil, am mari dubii. Nu stiu de ce, dar si el si copy-lotul au avut asa o viata personala tumultoasa, cu aventuri mediatizate, divorturi, sinucideri, etc, ca's departe de modelul de familist care sa-l promovezi. Dar asta mi se pare discutie de can-can, nu de politica, si n-o sa o continui! Cu toata presupusa lui relatie cu Elena Udrea, Basescu e mult peste cei doi, familial vorbind. Evident, e doar parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mickyyy

Citat:
citat din mesajul lui danet

Nu mi se pare nimic savuros doar jenant
Daca tatucul vostru e atat de grozav , de ce simtiti nevoia sa aruncati cu noroi in ceilalti ? Asta denota cam multa nesiguranta.
Si daca antonescu e cacarau , basescu de la ce crezi ca vine ?Nu trebuie sa faci un mare efort de imaginatie.E ( ca sa te ajut ) un mare fas.
Macar antonescu e un tata responsabil, uita-te la basescu: o fiica semianalfabeta care abia vorbeste din cauza implanturilor din buze si a lipsei cronice de neuroni ( probabil copil conceput la betie ) . Uita-te la biata nevasta-sa , nevoita sa suporte prezenta amantei la televizor,in guvern ...
Si acum ,te rog raspunde-mi , daca un om se poarta asa cu familia lui ce sanse sunt sa ne trateze pe noi altfel ?


Pe rand: Cacarau - e "porecla" sub care e cunoscuta familia antonescu in satul lor de bastina. Am mai explicat asta undeva, la tara oamenii se cunosc intre ei dupa diverse apelative, transmise din tata-n fiu, nu e o jignire inventata de basisti, ci pur si simplu dupa Cacarau ii cunosc oamenii locului.

Despre Antonescu - tata responsabil, am mari dubii. Nu stiu de ce, dar si el si copy-lotul au avut asa o viata personala tumultoasa, cu aventuri mediatizate, divorturi, sinucideri, etc, ca's departe de modelul de familist care sa-l promovezi. Dar asta mi se pare discutie de can-can, nu de politica, si n-o sa o continui! Cu toata presupusa lui relatie cu Elena Udrea, Basescu e mult peste cei doi, familial vorbind. Evident, e doar parerea mea.



De ce e mai presus decat ei? Ah, am uitat ca e perfect.....
pentru ca sotia lui Antonescu a fost bolnava si s-a sinucis?Care e vina lui? Da, Ponta a divortat....dar e primul in lumea asta?
Din interviul Mariei Basescu reiese clar ce sot model este...nu-i asa?
Dar vorba ta sunt chestii de can-can....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Uite ca o pomenisi si numai ce a fost ziua ei!
D-na Maria Basescu este o persoana care merita toata stima si de aceea cel putin aici pe DC ar trebui sa i se arate tot respectul ca dealtfel tuturor sotiilor de aici care isi vad de familia lor!

Mergi la inceput