Portret de preşedinte: Crin Antonescu

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui mrenescu

Nada, diferenta dintre cei doi este ca unul e ales cu 5 milioane de voturi iar altul s-a cocotat in scaunul de presedinte, prin frauda, in doar 3 (TREI) zile, fiind ajuns pana si in Parlament de pe locul doi, prin redistribuire.

In momentul asta Antonescu are in spate strict 9000 de voturi. E oare in regula ce se intampla?

Incalcarile grave ale Constitutiei de catre Traian Basescu nu le-a dovedit nimeni. Daca tu crezi ca un presedinte ales ar trebui demis pentru declaratii, atunci ce facem in cazul unuia neales care:

- a fost prezent la mitinguri cu caracter politic
- a fost prezent la intalniri de partid
- a facut presiuni asupra ministrului de interne ( confirmate de acesta din urma)
- face presiuni asupra CCR

Tot ceea ce n-a putut dovedi ca ar fi facut Basescu face el acum fara urma de rusine. A jurat sa respecte Constitutia tarii si totusi e primul care o tavaleste.

Stiati de exemplu ca exista in Constitutie si articolul asta?
ARTICOLUL 99
Daca persoana care asigura interimatul functiei de Presedinte al Romāniei savārseste fapte grave, prin care se īncalca prevederile Constitutiei, se aplica articolul 95 si articolul 98. , adica poate fi suspendat si el!

Dar cum sa-l suspenzi pe el cand Parlamentul ii este aservit?


nu stiu de ce ma bagi in ameteala cu "ba al nostru..ba pe-al vostru"... eu nu am contestat alegerile de acum x ani si nici nu il vreau pe y sau z musai pe tron ca asa mi-a bubuit mie... spre stiinta ta, nici nu am fost la vot, desi daca m-as fi dus as fi votat pentru suspendare....

asa ca ma lasa rece comparatiile intre basescu si oricare alt mutunache politic

eu am zis ca legea care stipuleaza ca pe listele permanente sunt doar cetatenii romani cu domiciliu in romania a fost "data" pe vremea lui basescu, el era la putere, nu eu, nu tu...sau cine mai stiu eu cine, daca ii putea isi putea pune in miscare sustinatorii din parlament, asa cum au fost modificate sau chiar trecute pe linia moarta ce stiu eu cate proiecte de lege asa putea sa faca cu "mentiunea" asta...dar atunci se pare ca le-a suras, au avut ei un calcul de au lasat sa pice asa

in rest, repet, de unde nu e nu poti sa scazi, de fapt disperarea venea din faptul ca vor scadea voturile din strainatate din listele permanente, cata vreme votantii aia nu sunt in liste ...de ce mai tremura?! ei nici macar nu sunt pe listele permanente,

dar acum vreti sa fiti adaugati..adica dupa votare daca partea opusa a vrut o manarie ati sarit de fund, daca e vorba de voi, e alta poveste voua vi se cuvine....

e lege si unde e lege nu-i tocmeala si asa trebuie sa fie pentru toti, nu doar pentru unii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

nada florilor, legea respectiva se refera la alegerea deputatilor si senatorilor si la delimitarea colegiilor. Scoaterea cetatenilor de pe listele din tara este pentru ca s-au facut colegii speciale pentru ei in strainatate, considerandu-se ca e mai bine sa aiba parlamentarii lor pentru a se putea ocupa mai bine de problemele lor specifice. Scoaterea lor de pe liste este dublata de inscrierea lor in Registrul alegatorilor, pentru stabilirea colegiilor de peste hotare.
Prin similitudine ar trebui ca diaspora sa-si aleaga un alt presedinte pe colegiul lor si sa-l demita dupa plac, daca vrei sa-i scoti din cvorumul pentru alegerile si referendumurile referitoare la presedintie.

DA, se pare ca BEC a incurcat legile inainte de acest referendum, intentionat sau din greseala.

Asta nu inseamna ca nu da verde la tratamentul diferit pentru categorii diferite de cetateni, ceea ce e contrar principiilor democratice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali

DA, se pare ca BEC a incurcat legile inainte de acest referendum, intentionat sau din greseala.



Culmea e ca numarul total de persoane inscrise pe listele electorale chiar si in urma acestor incurcatori, nu a ajutat la nimic usl-ul!

Asa e, BEC-ul a incurcat legile, a folosit listele de la alegerile locale in loc de cele prezidentiale. Dar pe listele de la alegerile locale, cele folosite la referendum, erau 18,3 milioane de locuitori. Aceste liste nu includeau diaspora! Pe baza lor s-a stabilit prezenta de 46% la vot. Acum vin si ne spun ca nu e suficient ca nu e inclusa diaspora care are deja domiciliul in strainatate, trebuie exclusi si cetatenii cu domiciliul in tara care figureaza in aceste liste permanente, dar lucreaza in strainatate. Sunt sute de mii de oameni care muncesc in spania si italia si stau cu chirie acolo, oameni care au ca domiciul OFICIAL pe cel din tara! Pe astia se chinuie ei sa gaseasca o portita sa ii elimine, si nu prea le iese

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Sa revenim on topic, zic.

Un articol interesant despre discretul nostru presedinte interimar.
Nu scapati de mine decat mort:

http://www.gandul.info/puterea-gandului/antonescu-alias-tine-ma-ca-l-omor-9932009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

Citat:
citat din mesajul lui mrenescu

Nada, diferenta dintre cei doi este ca unul e ales cu 5 milioane de voturi iar altul s-a cocotat in scaunul de presedinte, prin frauda, in doar 3 (TREI) zile, fiind ajuns pana si in Parlament de pe locul doi, prin redistribuire.

In momentul asta Antonescu are in spate strict 9000 de voturi. E oare in regula ce se intampla?

Incalcarile grave ale Constitutiei de catre Traian Basescu nu le-a dovedit nimeni. Daca tu crezi ca un presedinte ales ar trebui demis pentru declaratii, atunci ce facem in cazul unuia neales care:

- a fost prezent la mitinguri cu caracter politic
- a fost prezent la intalniri de partid
- a facut presiuni asupra ministrului de interne ( confirmate de acesta din urma)
- face presiuni asupra CCR

Tot ceea ce n-a putut dovedi ca ar fi facut Basescu face el acum fara urma de rusine. A jurat sa respecte Constitutia tarii si totusi e primul care o tavaleste.

Stiati de exemplu ca exista in Constitutie si articolul asta?
ARTICOLUL 99
Daca persoana care asigura interimatul functiei de Presedinte al Romāniei savārseste fapte grave, prin care se īncalca prevederile Constitutiei, se aplica articolul 95 si articolul 98. , adica poate fi suspendat si el!

Dar cum sa-l suspenzi pe el cand Parlamentul ii este aservit?


nu stiu de ce ma bagi in ameteala cu "ba al nostru..ba pe-al vostru"... eu nu am contestat alegerile de acum x ani si nici nu il vreau pe y sau z musai pe tron ca asa mi-a bubuit mie... spre stiinta ta, nici nu am fost la vot, desi daca m-as fi dus as fi votat pentru suspendare....

asa ca ma lasa rece comparatiile intre basescu si oricare alt mutunache politic

eu am zis ca legea care stipuleaza ca pe listele permanente sunt doar cetatenii romani cu domiciliu in romania a fost "data" pe vremea lui basescu, el era la putere, nu eu, nu tu...sau cine mai stiu eu cine, daca ii putea isi putea pune in miscare sustinatorii din parlament, asa cum au fost modificate sau chiar trecute pe linia moarta ce stiu eu cate proiecte de lege asa putea sa faca cu "mentiunea" asta...dar atunci se pare ca le-a suras, au avut ei un calcul de au lasat sa pice asa

in rest, repet, de unde nu e nu poti sa scazi, de fapt disperarea venea din faptul ca vor scadea voturile din strainatate din listele permanente, cata vreme votantii aia nu sunt in liste ...de ce mai tremura?! ei nici macar nu sunt pe listele permanente,

dar acum vreti sa fiti adaugati..adica dupa votare daca partea opusa a vrut o manarie ati sarit de fund, daca e vorba de voi, e alta poveste voua vi se cuvine....

e lege si unde e lege nu-i tocmeala si asa trebuie sa fie pentru toti, nu doar pentru unii


Nina,mami de,





Nada Florilor...wow! Cine zici ca suntem NOI astia care vrem sa ne adaugam?????

Tu te-ai uitat sa vezi macar ca eu locuiesc pe teritoriul tarii asteia? Si sunt cetateanul acestei tari, platitor de multe taxe si impozite? In conditiile astea noi ( pe care se pare ca numai acum le observi) am dreptul totusi sa mai emit opinii proprii sau voi fi pusa la zidul infamiei alaturi de renegatii astia din diaspora?

Si daca tot e lege si unde e lege nu-i tocmeala nu vrei sa mergem la radacina acestui circ si sa-mi spui pe baza carui articol din legea fundamentala a fost Basescu suspendat? Ca sa fim dom'le corecti pana la capat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

http://www.evz.ro/detalii/stiri/EXCLUSIV-Crin-Antonescu-chiulangiu-toat-viaa-996269.html

"Cum chiuleste acum in Senat, tot asa chiulea si atunci, la scoala. Nu era luna sa nu-i tai ore sau chiar zile din condica de prezenta!”, dezvaluie directorul Dogaru"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Nu stim ce articol din Constitutie a incalcat Basescu dar Crin Antonescu se straduieste sa dovedeasca cat mai mult ce Presedinte prost poate sa fie el!
Adica cum sa dea el "indicatii pretioase" Parchetului si prim-ministrului? In ce calitate vorbeste, ca daca este aceea de Presedinte interimar e de rau pt. el sau mai curand pt. Statul de drept!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-13032024-reactia-csm-acuzatiile-lui-crin-antonescu-csm-act-profunda-ingrijorare-declaratiile-acuzatiile-formulate-nivelul-presedintiei-interimare-romaniei.htm

"CSM ia act cu profunda ingrijorare de declaratiile si acuzatiile formulate de la nivelul presedintiei interimare a Romaniei, privind anchetele penale ce vizeaza aspecte ale procesului electoral din cadrul referendumului pentru suspendarea presedintelui Romaniei, aflate in curs de derulare."

"Conducerea Consiliului reitereaza apelul la neinterferenta a actorilor politici in sfera justitiei, avand in vedere necesitatea respectarii principiilor fundamentale ale statului de drept, ce statueaza suprematia legii si independenta actului de justitie, ca elemente cheie in arhitectura institutionala a Romaniei.
Conducerea CSM solicita actorilor politici abtinere de la orice manifestare de natura a aduce atingere principiilor fundamentale ale unui stat de drept".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Si eu cred ca a gafat grav si repetat.
Daca Basescu revine la Cotroceni si Antonescu isi respecta promisiunea de a parasii viata politica, as avea satisfactia ca tot s-a realizat ceva bun din tentativa de debarcare.

Chiar daca a spus ca solicita institutilor sa explice public actiunile, termenii imperativi au fost total deplasati.
Si criticile la adresa oficialilor occidentali nu sunt normale. In limbaj diplomatic trebuie sa dai dovada de politete chiar si atunci cand nu esti de acord cu atitudinea interlocutorilor. Vorbele trebuie sa fie politicoase in toate imptrejurarile.
La actualii politicieni vedem orgoliu, tafna si faptele sunt de obedinenta, in loc sa fie declaratii diplomatice si fapte care sa demonstreze independenta si verticalitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

azi-nu m-am pututu abtine sa nu rad cu lacrimi dupa ce l-am citi pe Plesu in Dilema -e ...

Am spus #351;i am scris, de mai multe ori, c#259; Traian B#259;sescu e departe de a fi pre#351;edintele ideal. C#259; e un campion al inadecv#259;rii, un n#259;r#259;vit al obiceiului de a-#351;i pune toat#259; lumea-n cap, un amestec de sentimentalism #351;i agresivitate, o natur#259; frust#259;, mereu īn pericol de a face gesturi #351;i declara#355;ii nepotrivite. De la o vreme, constat, nu f#259;r#259; o anumit#259; perplexitate, c#259; nu l-am citit cum trebuie. Adversarii s#259;i politici au reu#351;it s#259; m#259; conving#259; c#259;, dincolo de defectele lui, omul e de o anvergur#259; aproape cosmic#259;. E, asemenea personajului din faimoasa poezie a lui Victor Vlad Delamarina, „#259;l mai tare om din lume”. Dintr-un garaj pr#259;p#259;dit, f#259;r#259; telefon operativ, evacuat de la Cotroceni de guvern, parlament #351;i o bun#259; parte din popor, Traian B#259;sescu pune zilnic īn mi#351;care #355;ara #351;i, am putea pentru ca s#259; spunem, mapamondul. Uniunea European#259; e o mic#259; sect#259; de fraieri, care reac#355;ioneaz#259; prompt la manevrele lui destabilizatoare. (Ale lui #351;i, fire#351;te, ale „clicii” de pīrīcio#351;i tr#259;d#259;tori, manevra#355;i, tot de el, ca ni#351;te gugu#351;tiuci decerebra#355;i). B#259;sescu are o putere trans-institu#355;ional#259;. Īl slujesc, tremurīnd, dl Barroso, dna Reding, Angela Merkel, Curtea de la Vene#355;ia (de Curtea Constitu#355;ional#259; a Romāniei nu mai vorbim), Statele Unite, o sumedenie de mini#351;tri #351;i ambasadori occidentali #351;i mai toate publica#355;iile de prestigiu ale lumii: Der Spiegel, Frankfurter Allgemeine Zeitung, The Economist etc. To#355;i #351;i-au f#259;cut un program de via#355;#259; din sus#355;inerea lui Traian B#259;sescu #351;i urm#259;resc, cu sufletul la gur#259;, peripe#355;iile referendumului dīmbovi#355;ean, lucrīnd, īn ascuns, pentru invalidarea lui. Dar chiar #351;i unii mini#351;tri ai guvernului inamic (#351;i nu oricare, ci tocmai cei de la Administra#355;ie #351;i Interne) sīnt agen#355;i sub acoperire ai pre#351;edintelui suspendat. Individul e de nest#259;vilit. Serviciile secrete sīnt la picioarele lui. Plagiatul primului ministru e o f#259;c#259;tur#259; a machiaverlīcurilor sale politice. A reu#351;it, prin malversa#355;iuni subtile, s#259; doboare moneda na#355;ional#259;, s#259; goneasc#259; investitorii str#259;ini, s#259; blocheze activitatea guvernului. R#259;mīne de v#259;zut dac#259; nu cumva a pus la cale #351;i seceta. Nu se mai poate face nimic pentru scoaterea lui din joc. Singura speran#355;#259; r#259;mīne colonelul Dogaru, care promite s#259; īl detroneze printr-un bine organizat haos popular. Pīn#259; atunci, abia dac#259; mai putem īng#259;ima mici obr#259;znicii: īi spunem, cu o ironie zdrobitoare, „simplul cet#259;#355;ean din garaj” sau „cet#259;#355;eanul īn tricou albastru”. Dl Ponta e, dup#259; spusele pre#351;edintelui interimar, „intimidat”, iar pre#351;edintele interimar e atīt de tulburat īncīt #351;i-a uitat engleza. Se zvone#351;te c#259;, īn viitorul apropiat, Traian B#259;sescu ar putea cī#351;tiga #351;i alegerile din America. Īncet-īncet, īncep s#259; fiu mīndru de a fi contemporan cu o asemenea stihie dezl#259;n#355;uit#259;.

Sibiu, īn alt#259; zi de august a aceluia#351;i an

Cum bine se #351;tie, sīnt, orice-a#351; face, un „intelectual al lui B#259;sescu”. Pīn#259; s#259; ajung#259; el pre#351;edinte, #351;i eu, #351;i Liiceanu, #351;i Patapievici, #351;i C#259;rt#259;rescu #351;i al#355;i cī#355;iva din aceea#351;i categorie eram ni#351;te neica-nimeni. El ne-a inventat, ne-a f#259;cut oameni, ne-a pus pe pia#355;#259;. Lunar, trecem pe la casieria preziden#355;ial#259; #351;i īncas#259;m mari sume de bani, pe care le bine-merit#259;m prin publicarea unor ample poeme omagiale. Opiniile noastre nu sīnt ale noastre. Sīnt ale lui. Am tr#259;it īn mizerie #351;i anonimat pīn#259; prin 2005, cīnd ne-a ajutat Dumnezeu #351;i am devenit, peste noapte, „b#259;si#351;ti”. A#351;a stīnd lucrurile, vom disp#259;rea din cultura autohton#259; odat#259; cu el. Pīn#259; atunci īns#259;, īnot#259;m, euforici, īn privilegii. Cel pu#355;in a#351;a se spune. Nu e limpede despre ce privilegii e vorba. Nici editura Humanitas, nici Colegiul „Noua Europ#259;”, nici revista Dilema veche nu sīnt cadouri preziden#355;iale #351;i nu consum#259; bani publici. Iar Patapievici a fost numit la ICR īnainte s#259; fi apucat s#259; scrie vreun rīnd encomiastic despre „marele om”. Cīt despre averi, nu putem nici m#259;car visa la recompensele financiare ale unor vedete mediatice din „opozi#355;ie”. Dar asta e! Vom gravita ve#351;nic īn jurul patronului nostru, marele manipulator al obositei noastre gīndiri...

Uneori, totu#351;i, m#259; cuprinde invidia. Īn ciuda presta#355;iilor noastre neru#351;inate, n-am #351;tiut s#259; ob#355;inem ceea ce, cu siguran#355;#259;, ni s-ar fi cuvenit. Īn aceast#259; privin#355;#259;, „intelectualii lui Antonescu-Voiculescu” au fost mai eficien#355;i. Au muncit, e drept: s-au zb#259;tut, „au mu#351;cat” (vorba lui Mircea Diaconu) sear#259; de sear#259;, ani de-a rīndul, din portretul du#351;manului, dar m#259;car s-au ales cu cīte ceva: au ajuns mini#351;tri, consilieri preziden#355;iali (interimari), #537;efi de televiziune, comentatori politici emeri#355;i. Noi nu ne-am gīndit, de pild#259;, s#259; ne plas#259;m copiii īn posturi de secretari de stat, s#259; ob#355;inem mandate de ambasadori, sau s#259; le prelungim pe cele deja ob#355;inute, prin mici complicit#259;#355;i cu un premier plagiator, sau cu un pre#351;edinte nevrotic. Noi am r#259;mas ni#351;te „mediocrit#259;#355;i poleite”, ni#351;te „a#351;a-zi#351;i”, ni#351;te ling#259;i p#259;gubo#351;i. „Intelectualitatea” noastr#259;, culpabil#259; prin ea īns#259;#351;i, nu poate spera s#259; se ridice la nivelul de rafinament #351;i fine#355;e spiritual#259; al unor ilu#351;tri viitori academicieni ca #350;ova, Surup#259;ceanu, B#259;nicioiu, Chi#355;oiu, Gust sau Ha#351;otti. Dar chiar dac#259; e vorba de „adversari”, contempl#259;m cu am#259;r#259;ciune destinul unui distins profesor universitar care, dup#259; lupte seculare īn arena Antenei 3, a ajuns #351;eful diploma#355;iei locale, pentru a fi evacuat scurt, dup#259; cīteva s#259;pt#259;mīni, „cu felicit#259;ri”. Va fi īn#355;eles, poate, c#259; a fost tratat ca simpl#259; carne de tun academic#259;, c#259;, de fapt, cei pentru care a comb#259;tut nu dau doi bani pe el #351;i c#259; nu e destul s#259; ajungi īn posturi īnalte. Conteaz#259; pu#355;in #351;i īn ce companie ajungi s#259; le ocupi. Aviz amatorilor! Ferocitatea militant#259; nu e, īntotdeauna, rentabil#259;. E#351;ti pus pe tu#351;#259; f#259;r#259; ezitare, dac#259; a#351;a o cer „enteresele partidului”...

13 august 2012

fara cuvinte ...

Mergi la inceput