Portret de preşedinte: Crin Antonescu

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Citat:
citat din mesajul lui mrenescu

A sintetizat Sorina foarte bine cele declarate de za madar and za fadar of democrasi [ aka Cacarau ]

http://sorinamatei.blogspot.ro/2012/08/the-english-patient-asta-pana-nu-se.html


Omul asta trebuia dus la spital si a ajuns de fapt in scaunul de presedinte al Romaniei. Numai in RO se putea intampla asa ceva.

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Lamentabil! Si totusi, cei din jurul lui, partid mare, istoric, de ce oare defileaza cu el in frunte... intrebare valabila si pt PSD. Parca mimeza alternativa, in loc s-o construiasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Eu propun ca prim test de Presedinte ADEVARAT al Romaniei acela care indiferent de cat de bine stapaneste o limba straina (si indiferent care), in discutiile oficiale pe care le are acesta SA ALEAGA LIMBA TARII PE CARE O CONDUCE!
Asa arata ca-si onoreaza tara si poporul vorbitor al limbii tarii sale!
Este extraordinar ca romanii sunt deschisi la minte si se descurca in strainatate in engleza, in franceza, in rusa, in italiana sau spaniola!
Este meritul lor si dovedesc ca sunt superiori acelora care inafara limbii lor nu cunosc alt mijloc de comunicare!

Pt. un presedinte de tara am pretentia sa-si onoreze poporul respectand limba acestuia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Continuand ideea de mai sus, mi-as dori un Conducator care gandeste ca un englez si desi vorbeste o engleza de Oxford si care poate are sarmul unui francez care vorbeste ca la Sorbonna, in contactele oficiale in care reprezinta tara noastra NU ACCEPTA sa se exprime decat in limba romana!
Numai asa poate sa arate ca este un REPREZENTANT ONORABIL al poporului roman!

Nu stiu bine, erau multe legende, dar parca se spunea ca taranul Ceausescu desi cunostea limba rusa nu vorbea in contactele oficiale decat prin intermediul translatorului. Eu cred ca avea istetimea de a nu se lasa furat de orgoliu, nu mai spun de intentia de a afisa obisnuita supusenie si isi lua un timp de reflexie pt. a filtra informatia si de a da un raspuns mai bine gandit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Eu propun ca prim test de Presedinte ADEVARAT al Romaniei acela care indiferent de cat de bine stapaneste o limba straina (si indiferent care), in discutiile oficiale pe care le are acesta SA ALEAGA LIMBA TARII PE CARE O CONDUCE!
Asa arata ca-si onoreaza tara si poporul vorbitor al limbii tarii sale!



Total de acord.



Denn die Ferne ist niemals dort, wo man sich befindet. (Janosch)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mrenescu spune:

Dar ce-i cereti voi lui Za prezident interim, ad interim? Onoare, respect fata de poporul lui, trecerea peste propria-i vanitate? De unde toate astea? El vrea doar sa stea acolo, la Cotroceni, cu orice pret!

Si iar l-a prins Sorina cu minciuna:

http://sorinamatei.blogspot.ro/2012/08/cum-minte-crin-antonescu-de-la.html

Ce ma deranjeaza pe mine nu e neaparat ca scot o minciuna sfruntata pe zi. Cu asta m-as putea obisnui. Dar cand astea se propaga de la Palatul Victoria sau de la "vorbitorul" din Palatul Cotroceni, ma apuca nervii!!! Si mai citeaza si din legi ( din legile care le plac, desigur, nu neaparat din alea care se si aplica in speta!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cresus spune:

pe mine cel mai tare ma deranjeaza ca toti mosii si babele il ridica in slavi sus si tare ca si cum al doilea nu se va mai naste..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

este aberant ce se intampla...
Acest presedinte interimar (ne-ales de popor conform constitutiei si pus acolo pana se rezolva o criza interna) isi permite sa se joace de-a puterea. Azi a eliberat din functie pe ambasadorii Canadei si ai Greciei ... (unde isi va pune, desigur, niste adoratori de ai lui)

In loc sa fi fost discret ... are insa juma de norma la Antena3 unde vine ca la psiholog, si ... cel mai trist, foloseste prerogative de presedinte ales. Aberant ce se intampla in Romania in aceste zile.

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

este aberant ce se intampla...
Acest presedinte interimar (ne-ales de popor conform constitutiei si pus acolo pana se rezolva o criza interna) isi permite sa se joace de-a puterea. Azi a eliberat din functie pe ambasadorii Canadei si ai Greciei ... (unde isi va pune, desigur, niste adoratori de ai lui)

In loc sa fi fost discret ... are insa juma de norma la Antena3 unde vine ca la psiholog, si ... cel mai trist, foloseste prerogative de presedinte ales. Aberant ce se intampla in Romania in aceste zile.

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook



si alea doua tarisoare Canada si Grecia dormeau!?... cum naiba?.....ii poate declara indezirabili dar nu demite si numi unii pe gustu' lui, de numit se ocupa tarile lor sa ii numeasca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

nada, m-am exprimat gresit. e vorba de ambasadorii Romaniei in Canada si Grecia.

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput