Miserupismul copilului(2)

Miserupismul copilului(2) | Autor: Selene_Bunny

Link direct la acest mesaj


<<<Topic precedent



Lillo, la gradinita asta erau copii care plangeau si dupa o luna. Pe educatoarea de la cealalta gradinita am informat-o asupra esecului de anul trecut, i-am spus care a fost situatia.


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui olympia

Selene, nu mai stiu pe unde e exact postarea, cred ca ai scris "mai ramane sa spui ca mai bine nu ma nasteam", este?

Pene colorate... cate putin din toate!

album
gradina


Nu. Uite: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=173336&REPLY_ID=7470573

E fara "ma". Nu e "ma nasteam", ci "nasteam".

Era vorba de mine ca mama. Dupa cum se stie, sunt f. stangace in directia asta.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Selene, la gradinita la care am avut eu copiii, la cel mic in grupa, era un baietel care plangea dimineata si dupa...4 ani. Probabil ca din toamna va plange dimineata si la scoala. Asa este el. Cam dupa jumatate de ora de scancit/pland totul devenea ok. Ai mei au plans dimineata cateva luni. Poti sa te astepti sa planga iarasi dimineata. Ideea e ca, dupa ce se termina cu sositul copiilor, sa se termine si cu bocitul. E suficient sa planga unul si ii apuca si pe ceilalti .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui anya

Ideea e ca, dupa ce se termina cu sositul copiilor, sa se termine si cu bocitul. E suficient sa planga unul si ii apuca si pe ceilalti .

Anya


Da, stiu, numai ca Daria nu termina. Concomitent cu aratatul, de catre educatoare, a unor poze facute cu telefonul mobil, spre linistirea noastra, a parintilor, in care copiii nu plangeau, mie mi s-a atras atentia ca nu am pregatit suficient copilul pentru gradinita, ca plange in timpul programului si deranjeaza ora. Dupa cum am spus, o lasam plangand rau, o luam plangand rau. Ieseau cu randul din sala de mese si ea plangeaaa... Si nu numai ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Citat:
citat din mesajul lui olympia

Selene, nu mai stiu pe unde e exact postarea, cred ca ai scris "mai ramane sa spui ca mai bine nu ma nasteam", este?




Nu. Uite: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?whichpage=-1&TOPIC_ID=173336&REPLY_ID=7470573

E fara "ma". Nu e "ma nasteam", ci "nasteam".

Era vorba de mine ca mama. Dupa cum se stie, sunt f. stangace in directia asta.





Din putin se face mult - ajutor umanitar!

Lucrusoare de vanzare...


In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.









Deci tu ai perceput ca mai multe critici la adresa unor aspecte de parenting vor culmina cu a te anula ca mama? Am inteles corect?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Selene, oricat de tare te-ar durea critica cuiva, nu poti sa spui : " mai bine nu ma nasteam", sau "mai bine nu nasteam". Este sinistru ! Unde este dragostea ta de viata, de tine si de fiintele apropiate tie ?
Cineva iti spunea ca esti masochista. Incep sa cred si eu asta.

Cand iti displace critica cuiva, iti poti indrepta supararea catre cel care te critica, nu spre tine sau copilul tau. Sau, ca dovada a maturitatii, iti poti asuma critica, gandindu-te ce ai putea schimba pt ca viata ta si a familiei tale sa fie cat mai buna.






allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Selene, ai inceput antrenamentul pt gradi ?
Ce zice Daria ca mai sunt cateva saptamani pana la gradi ?

_

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

selene,
cu toate gresim,insa calitatea de mame nu ni-o anuleaza nimeni.
maternitatea este in noi, o acceptam incetul cu incetul sau deodata, suntem fericite sau stresate,depinde de fiecare.
am intalnit femei care,dupa 15 ani, considereau ca au facut copilul din greseala si l-au plasat bunicilor. Femei care si-au urat copii, femei care au facut copii pentru a fi aparate de ei in fata sotului, femei care i-au tinut la mare departare,dar si femei care au luptat ,au dat totul pt strumful lor.

noi te sfatuim,ne expunem punctul de vedere, insa nimeni nu poate intra in acea legatura de iubire dintre tine si Daria.
sunt convinsa ca ai spus la mare suparare acele lucruri.
strumfita ta are nevoie de tine.este aici sa o iubesti neconditionat,fara rezerve,cu toata fiinta ta.

sunt momente in care strumf ma scoate din sarite,dar in secunda doi realizez ca il iubesc mai mult decat viata mea.spun ca e un copil minunat si il simt asa,desi,din exterior nu toti mi-au spus asta,fiind speriati ca nu ne-a lasat sa dormim decat 3 nopti intr-un an si 11 luni,ca alearga non stop etc.
dar e o minune,un miracol.
scriu aici,capat sfaturi, sunt bucuroasa ca exista oameni buni,dar nimeni niciodata nu va putea sa imi daruiasca a milionimea parte din uriasa bucurie de a strange in brate frimitura mea cu ochii kaki, mari de nu ii ajung pleoapele ca sa fie complet inchisi cand doarme.
nici nu cred ca se fabrica pleoape asa mari.

fetita ta e o minune.ce face ea e sa iti ceara afectiunea,in toate felurile, pozitive sau negative.
daruieste-i-o.
restul e literatura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany

Selene, ai inceput antrenamentul pt gradi ?
Ce zice Daria ca mai sunt cateva saptamani pana la gradi ?

_

Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.



Cateva saptamani? Nu doua luni?

Zice ca e de acord.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta
Cand iti displace critica cuiva, iti poti indrepta supararea catre cel care te critica, nu spre tine sau copilul tau.


Am si facut-o, ti-am spus ca ma enervezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Citat:
citat din mesajul lui allinta
Cand iti displace critica cuiva, iti poti indrepta supararea catre cel care te critica, nu spre tine sau copilul tau.


Am si facut-o, ti-am spus ca ma enervezi.


Daaa, si dupa aia ai trantit-o ca mai am putin si-ti zic ca mai bine nu iti nasteai copilul.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput