Inghetata facuta usor si buna

Inghetata facuta usor si buna | Autor: b.nica

Link direct la acest mesaj

Subiectul acesta mi se pare de actualitate.
Nu am masina de inghetata dar daca ma convinge cineva pe aici in secunda urmatoare o cumpar.
Doresc sa fac in zilele astea caniculare ca desert numai inghetata dar nu stiu cum.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Congelezi 2-3 banane curatate de coaja. Apoi le bagi in blender - asta e baza - si adaugi ce alte fructe preferi. Noi facem inghetata multicolora (in formele de la ikea) adica pun mai intai banana. apoi adaug capsunii, apoi cirese, apoi zmeura, apoi coacaze negre si lista continua. Am mai pus si menta. Cred ca se pot face combinatii o gramada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

mamaie ne facea (pe vremea impuscatului) o inghetata delicioasa din iaurt simplu, amestecat cu dulceata de casa (visine, capsuni, zmeura, etc.)
incearca si varianta asta inainte sa cumperi masina de inghetata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

eu de ex tai cubulete fructele ce le am prin casa, storc peste ele zeama de portocala, le pun in cutiute cu niste betisoare si bag la congelator. sunt delicioase si sanatoase, fara zahar adaugat.

2 banane
100 gr ciocolata menaj
4 lg lune nesarate
topesti cioco cu 2-3 lg apa/sau lapte. decojesti bananele si le tai in jumatati. infigi in fiecare banana un bat pt inghetata, sau bat de bambus.treci bananele prin cioco apoi prin alune si le pui la rece.


inghetata cu iaurt si capsuni
400 gr iaurt de baut nutriday
miere dupa gust
400 gr capsuni
1 lgt zeama de lamaie

pasezi capsunii cu zeama de lamaie in blender. il pui pe aragaz sa dea 2-3 clocote, inlaturi spuma.adaugi mierea.
in forma de inghetata pui iaurt amestecat cu putina miere, pui in congelator.apoi adaugi spuma si repui in congelator.
poti repeta fazele sa iti iasa inghetata in straturi.


Caught between the devil and the deep blue sea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Fetelor sunteti grozave!
dau iama in piata si in ...gradina,!
Tala, anul asta am achizitionat o menta cu gust de capsuni si o planta(cred ca o verbena) cu gust de lamaie.Sunt la tanc daca nu mor pana fac inghetata ca s-au cam chelit de caldura!

Mergi la inceput