Nas infundat-Picaturile de nas in timpul sarcinii

Nas infundat-Picaturile de nas in timpul sarcinii | Autor: anaraluca

Link direct la acest mesaj

Buna,

Eu am probleme foarte mari cu nasul, fiind alergica de cativa ani buni. Din sezon in sezon nasul incepe sa mi se infunde groaznic incat nu mai pot respira deloc. Pana acum am folosit Olynth diluat cu ser fiziologic si din cand in cand picaturi de vitamina A pentru regenerare. Acum sunt in 16 saptamani de sarcina si nasul mi se infunda la fel de groaznic. Din 5 in 5 ore trebuie sa imi pulverizez picaturi in nas. Imi este foarte frica ca acest lucru sa nu influenteze sarcina cumva. Pe prospectul picaturilor scrie ca nu se stiu efectele in graviditate. Va rog, ma puteti ajuta cu vreun sfat, ati fost careva in situatia mea ?
Tin sa precizez ca alte picaturi mai usoare cum ar fi vibrocilul nu au nici un efect si mai rau ma infunda.

va multumesc,
Ana

PS de asemenea nici vitamina A nu imi mai pot pune pentru ca am inteles ca e daunatoare in forma de acetat de retinol ( adica picaturi sau in cremele de fata)

O viitoare mamica fericita!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Serul fiziologic nu era nici un fel de efect secundar. Medicul meu mi-a permis sa folosesc picaturi numai seara (Olynth de copii), in rest ser fiziologic.

Rox

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaraluca spune:

Merci Rox,
dar eu folosesc deja si nu ma pot lasa de el, am incercat si fac crize de anoxie, adica nu pot respira deloc si am impresia ca ma sufoc. O sa mai incerc cu Nasomer cu echinaceea sa fac spalaturi nazale dar de xylometazolina tot sunt dependenta.

Ana

O viitoare mamica fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Vin si eu in clubul dependentelor de picaturi de nas, si ma intreb cu disperare ce voi face cand voi fi insarcinata.

pupici
Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Pot sa va spun ca nasha mea a avut aceasta problema in timpul sarcinii si inca un an dupa ce a nascut. Stiu ca in timpul sarcinii isi pulveriza ser fiziologic cu bixtonim dar in proportie de 3 la 1. Dupa ce a nascut a tinut-o inca un an si apoi dintr-o data a scapat!
Nasoala problema si mie mi-e teama de asta, dar cred ca cea mai buna solutie este sa o tii tot cu ser fiziologic.

Va pup, sa fiti sanatoase
Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmendraghici spune:

Si pe mine ma ingrijoreaza faptul ca imi pun de 3 saptamani Olynth pt adulti. La inceput a fost raceala, acum cred ca e vorba de rinita de sarcina. Am incercat PINOSOL care este din uleiuri de menta, eucalipt..., e natural si NAZOMER cu echinaceea care este pe baza de apa de mare, am facut inhalatii cu ceai de musetel si un inhalant mentolat dar nimic nu a avut efect. Olinth ma desfunda imediat si efectul dureaza destul de mult, problema e ca folosesc si in timpul zilei nu numai seara la culcare. Ma straduiesc sa ma abtin, ma chinui 1-2 ore dar sfarsesc prin a-mi pune picaturi pentru ca altfel nu pot respira, nu pot manca. Cei din jurul meu imi spun sa nu-mi fac griji ca voi deveni dependenta de picaturi atata timp cat nu sunt alergica la ceva, nu am polipi, deviatie de sept sau altceva, dar mie mi-e cam teama de asta.
Daca stie cineva o solutie poate ne-o impartaseste si noua.
, 34 sapt si 5 z

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaraluca spune:

Eu am fost la medic ieri si i-am explicat ca nu pot scapa de picaturi si mi-a spus ca cel mai bun remediu este sa diluez cat de mult Olynthul cu Nazomer ( apa de mare) si sa fac spalaturi foarte de dese cu apa de mare purificata. E un spray frantuzesc de 100ml in farmacii care se numeste Marimer si este foarte convenabil si al pret si la calitate. Contine numai apa de mare purificata si oligo-elemente.
Eu mi-am facut o sticluta in care am un sfert olynth si restul Marimer si ii pun din cand in cand cand nu mai pot respira deloc si apoi fac spalaturi nazale cu spray-ul si asa ma tine vreo 6-8 ore.

Fetelor insarcinate, in nici un caz sa nu va puneti picaturi de Vitamina A pentru ca acetatul de retinol este embriotoxic, deci ii face rau bebe-ului, dar daca deja ati nascut si nu puteti scapa de picaturi va recomand sa folositi Vitamina A pentru ca reface foarte bine mucoasa si va ajuta sa scapati de picaturi.

Sanatate multa si bafta !

O viitoare mamica fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Eu sunt dependenta de ani de zile, si mi s-a spus sa incerc sa diluez cu ser fiziologic. Ce parere aveti? Se poate scapa de dependenta incet, incet prin aceasta metoda?

Crinuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Crinuta, poti sa scapi de dependenta. Eu am scapat de cativa ani buni, ca inainte nu puteam respira decat cu Vibrocil (din pricina unei sinuzite combinate cu o deviatie de sept ce mentinea inflamatia).

La inceput puneam mult mult ser fiziologic. Apoi am incercat sa nu mai pun chiar de fiecare data cand simteam ca nu pot respira. Mai deschideam un geam, mai respiram adanc. Treptat am scapat, mai putin cand sunt racita rau. Acum pe sarcina insa a devenit suparator, mai ales noaptea. Dar serul fiziologic imi este suficient.

Rox

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalita spune:

Raluca, precis ai o rinita.
Si eu am suferit de rinita acuta din cauza unei deviatii de sept pe care o aveam, nu mai respiram deloc pe nas, imi curgea nasul tot timpul si stranutam. Mi-am facut operatie de deviatie si rinita cu laser la Lasermed la dr. Viorel Vracioiu, extraordinar ca doctor si ca om. Acum daca mi se mai infunda nasul, imi pun Nazomer sau imi pregatesc eu apa cu sare pe care mi-o pun in sticlutele de Nazomer. Cea mai buna solutie, s-ar putea chiar sa scapi de rinita pe care o ai este ca in fiecare zi sa-ti fierbi o cescuta, o racesti cat sa fie calduta si tragi apa pe nas de cateva ori. La inceput o sa fie mai greu dar te obisnuiesti imediat. Dupa asta iti pui vitamina A in nas. Eu l-am intrebat pe doctorul ORL mentionat mai sus daca e periculoasa pentru sarcina si m-a asigurat ca nu, nici nu ajunge in organism, doar se umezeste mucoasa nazala.
Daca ai ceva intrebari, poti sa-mi scrii pe e-mail.
Sanatate multa
Amalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaraluca spune:

Cu siguranta Amalia ca am o rinita alergica de ceva timp si stiu foarte bine si la ce anume sunt alergica pentru ca mi-am facut testele de alergologie insa nici un tratament nu m-a ajutat si alergia s-a intors de fiecare data.

Acum imi pun si eu apa de mare in nas si foarte putin Olynth diluat seara sa pot dormi. Insa despre retinol iti spun sigur ca e teratogen atat in cremele de fata si de corp cat si in picaturi.
Uite un site "Biam", unul dintre cele mai importante situri despre medicamente de pe Web, unde dupa cum vezi este total contraindicat in "grossesse" pentru ca duce la alungirea anormala a membrelor

http://www.biam2.org/www/Sub2459.html#SubCI

Multa sanatate,
Ana



O viitoare mamica fericita!

Mergi la inceput