Iar. Din nou.

Iar. Din nou. | Autor: Rufus

Link direct la acest mesaj

Un nou bacalaureat de cosmar.
Problema se adanceste, mi-e teama ca nu mai merge cu cosmetizari. Desi asta se incearca.

http://www.gandul.info/news/rezultate-bacalaureat-2012-judete-si-rezultate-bac-2012-bucuresti-pe-edu-ro-9828562

Rufus, Tora si iadele

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Am auzit-o la televizor pe Abramburica: nu e vina elevilor, nu e vina profesorilor, nu e vina parintilor. Da' a cui Doamne iarta-ma e vina? Vrea sa convoace o sesiune extraordinara a parlamentului, dar n-am inteles bine ce se va discuta.

Pentru cateva judete am vazut distributia pe note (cati elevi in ce interval). Mi s-a parut ca distributia e una normala (clopotul lui Gauss), ceea ce denota ca problema nu e nivelul de dificultate. Ci faptul ca nu se invata suficient.

M-am uitat de curiozitate si pe subiectul de matematica (M1). Din punctul meu de vedere nu punea deloc probleme la nivel de nota de trecere. Bine, zic eu, care am absolvit liceul in secolul trecut . Restul subiectelor nu le-am vazut.

Aaa, si nu inteleg neam de ce sa te intimideze o camera de luat vederi. Doar astia mici care dau BACu' acum se filmeaza non stop unii pe altii cu telefoanele. De unde tracul asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Trist.

Mai trist de atit este ca pe facebook se distribuie cu frenezie si se lesina de admiratie la "protestul absolventului de liceu", in loc sa se "puna parul" pe tinerii astia care au o sumedenie de probleme mai importante decit scoala si invatatura.

Despre cauze, motive si rezolvari...e o discutie prea lunga pt o seara de duminica.



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Asta e www.adevarul.ro/actualitate/eveniment/Reforma-invatamant-educatiei-sistemul-temelii_0_109789139.html" target="_blank">rezultatul reformei in educatie , cu care pedelistii si Basescu se laudau la capitolul succesuri succese.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

De undeva tb sa se inceapa selectia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

copiloi, sa inteleg ca tie ti s-au parut grele subiectele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

copiloi, eu te-as ruga sa nu transformi subiectul intr-o (alta) disputa politica. Chiar daca sunt constient ca se va vorbi destul despre politica aici.
Te avertizez ca voi sterge raspunsurile la care voi considera ca se sare calul.
Stii de ce? Pentru ca pot

(in fine, sper sa considerati ultima afirmatie ca o gluma, ceea ce a si vrut sa fie).

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Citat:
citat din mesajul lui danielag

copiloi, sa inteleg ca tie ti s-au parut grele subiectele?


Nici nu m-am uitat pe subiecte, ca nu e treaba mea.

Eu vad ce zic politicienii si vad apoi rezultatul. Catastrofa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

copiloi, eu te-as ruga sa nu transformi subiectul intr-o (alta) disputa politica. Chiar daca sunt constient ca se va vorbi destul despre politica aici.
Te avertizez ca voi sterge raspunsurile la care voi considera ca se sare calul.
Stii de ce? Pentru ca pot

(in fine, sper sa considerati ultima afirmatie ca o gluma, ceea ce a si vrut sa fie).

Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Fa ce vrei, cu ce poti tu!

Educatia e un sector public, care se face cu politici educationale, politici formulate si aplicate de stat.

Deci educatia e o treaba mai mult decat politica.

Votul meu depinde foarte mult si de cum merg treburile in educatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Poate te uiti pe ele, eu cred ca au fost abordabile (asta din ce mi-aduc eu aminte din precambrian cand am facut liceul).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Poate sa spuna (cineva de specialitate) daca nivelul de la matematica (de exemplu clasa de real, banuiesc ca M1) este acelasi ca acum 14 ani (cand am dat eu bacalaureatul).


Mergi la inceput