Calendarul gradinarului vesel (27)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

Bine ai revenit, Gabriela !
Am doi trandafiri cataratori, cu floare mare, portocalie, infloresc f frumos, plantele par sanatoase, insa florile cad in aceeasi zi, ce credeti, a dat boala in ei? Ce sa fac, aveti idee?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Buna ziua.
Am si eu o problema cu gradina noastra si nu stiu ce sa fac...
De cand am cumparat casa asta avem plantat in gradina un tip de planta cataratoare...
www.immo-land.ro/ro/casa-si-gradina/plantele-cataratoare-50.html
cam asa...
problema este ca vechii proprietari au aruncat semintele acestei plante peste tot cred pt ca e plin si apare incontinuu. In special dupa ploaie e jale.
Imi pare rau dar mie nu imi place deloc si nu stiu cum sa scap de ea...tot o smulg din radacina dar pare in zadar! ies ca ciupercile
stie cineva cum as putea sa scap de ea? va rog!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Eu ma abtin de la comentarii, pt ca nu stiu sa va raspund... poate fetele sunt mai in masura

Mira am depistat problema... imi lua linkul cu tot cu virgula de langa... pune un spatiu intre link si virgula cand mai postezi linkuri...

Trebuie sa recunosc ca mi-a placut maxim butucul tau cu rosii, casuta depozit pentru lemne si butucul suport de ghivece... Ador aranjamentele astea... Si ce de flori, ce de culori...

Aseara am mutat si noi umbrela mai altfel, pentru ca am comparat rosiile noastre cu ale prietenilor care-s foarte mari si cu productie muuulta... zice ca le stropeste cu toate alea la 2 saptamani... si de mana si de nu stiu ce musculite... 50 ron la 2 saptamani mi se pare mult... si nu mai este deloc bio, parerea mea... voi stropiti rosiile?

Incepe si la noi sa iasa din nou balaria... mi-a inflorit si a doua garofita din cele insamantate in primavara iata ce frumusete..., dau sa infloreasca alte gladiole... si-mi plac pentru ca infloresc in valuri...

Prunele mele au unele mici viermisori, dar nu toate... cu ce nu le-am stropit si cand? invatati-ma si pe mine... unele au mici gaurele si un soi de seva capacel. Or fi de la viermisor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Carmi - daca planta pare sanatoasa, probabil asa este soiul - si eu am unul, tot catarator de culoare alba - florile tin extrem de putin nu stiu daca chiar o singura zi, dar nu mai mult de 2-3. Insa infloreste non-stop, in buchetele, asa ca la un buchet de, sa zicem 4-5 boboci, am tot timpul una macar uscata si 2-3 inflorite...
Ela - nu stiu cum sa te ajut - nici macar nu recunosc planta din fotografie...Dar poti incerca solutii drastice - sapat adanc si re-improspatat pamantul in zona respectiva (asa scapi si de radacini si de seminte) sau poate un ierbicid foarte puternic - ia citeva frunze din planta si incerca sa ceri sfatul la un magazin de profil.

Ieri am mai gasit si eu 2 gladiole proaspat inflorite (si am mai gasit un boboc, asa ca va mai urma una ): http://home-and-garden.webshots.com/photo/2529828610050279906SkLeMx
cand le vad cat sunt de frumoase ma mobilizez si trec peste faptul ca trebuie scoase in fiecare toamna si replantate in primavara...
Eu sigur nu am avut noroc cu cannele anul asta - cele din ghiveci sunt inaltutze, dar nici urma de floare, iar cele din gradina, desi le-am pus in loc insorit, abia de-au crescut de-o palma...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

La mine cannele din gradina una nu a iesit... nici cele pe care le aveam eu de anul trecut, nici rizomul cumparat... nici nu stiu daca or mai fi rizomii viabili, pe unde i-am pus ca sa stiu de unde sa-i scot in toamna...

Doar cele din ghiveci au iesit... si 2 in curte care le-am cumparat crescute de la Lidl... ori anu asta nu e anul cannelor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Citat:
Ela - nu stiu cum sa te ajut - nici macar nu recunosc planta din fotografie...Dar poti incerca solutii drastice - sapat adanc si re-improspatat pamantul in zona respectiva (asa scapi si de radacini si de seminte) sau poate un ierbicid foarte puternic - ia citeva frunze din planta si incerca sa ceri sfatul la un magazin de profil.


Ierbicid nu vreau...
planta e ca o buruiana care se intinde... e oribila. Bine, nici eu nu ma dau in vant dupa flori dar asta chiar e urata si se mai si intinde peste tot.
O sa merg pe sapat adanc si reimprospatat pamantul ca si asa trebuia dar sotul programase operatiunea pt in toamna.
Banuiesc ca in vara asta o sa tot jumulesc la ea.
Multumesc frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

Am admirat garofita si gladiola frumoase, eu mi-am cumparat 30 de gladiole albastre (am eu o fixatie cu florile albastre), au crescut plantele inaaaalte....si atat, nicio floare, sa mai sper? Da nici una din 30 ! Unele frunze s-au mai ´pliat´, le-a ´ajutat´ furtuna oribila de acum o saptamana. Ah, si cat as fi vrut sa admir culoarea lor.
Fetelor, am o productie de gura leului minunata, cand le-am ripicat mi-a fost lene sa le pun una cate una si am bagat cate 3-4, acum s-au imprietenit culorile si am niste exemplare minunate, o sa va arat maine.
Gabriela, asa si trandafirii mei, fac mereu flori, insa cad si ma iau prin surprindere, pana sa rup eu floarea care vad ca sta sa zboare, mi se umple toata terasa de petale, cred ca-i mut mai departe, macar sa cada in iarba.
Dupa ce v-am citit cu cat patos scrieti despre canna (nici nu stiam ce-i aia) mi-am luat si eu oarece rizomi, n-a iesit nimic, am sapat dupa ei si par cam morti. Ah, si ce frumoasa era poza de pe punga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Bine v-am regasit!

Iar vin cu n'spe intrebeari:

1.Am fost la noi la mare , si m-am intors ofticata ......toata statiunea era plina de muscate , petunii, trandafiri si alte minunatii......printre ele , erau (cel putin la noi la hotel) si niste floricele mici, ca niste garofite , dar care nu stiu cum se numesc.....am si eu , am primit-o acum 2 luni, a avut niste floricele mov, dar acum cheleste.............as vrea sa aflu mai multe despre ele.....floarea este asta. Poate o recunoasteti voi si-mi spuneti cum se numeste

2.Am mai "furat" de la soacramea un butas de muscata curgatoare, si vreo 5 butasi de cerica. I-am bagat pe toti in apa. Fac radacini asa , sau ai bag in pamant?????????

3.Cala mea s-a ingalbenit si pleostit de tot. Oare nu-i merge bine????? Am citit ca intra in repaos si se usuca din toamna, da parca a mea a intrat prea devreme

Acum 3-4 sapt mi-am cumparat o mini- syclama , era intr-un ghiveci o idee mai mare decat un pahar de plastic, si am mutat-o intr-un ghiveci mai mare. La cateva zile s-a dus....oare mai iese la primavara????????


as mai avea intrebari , da nu vreau sa exagerez



fericita de ranjita Maya Andreea ( oct-2009)

Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=EZMAyvih51Q" target="_blank">Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Simina, nu cunosc planta din foto... iar muscatele eu stiu ca se prind daca le pui direct in pamant. In apa nu stiu, dar eu prefer varianta directa pentru simplul motiv ca dureaza mai putin si nu mai stagneaza cand o plantezi in pamant (pana se adapteaza la sol).

La restul intrebarilor nu stiu sa raspund...

Carmi si eu am multe gladiole in curte si se pare ca infloresc diferit... unele mai devreme, altele mai tarziu... or fi din cele care infloresc tarziu, pentru ca am si eu unele care-s ori pitice, ori sunt mai tarzii si or sa ia elan cand le-o fi momentul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Citat:
citat din mesajul lui simina_kin

Bine v-am regasit!

Iar vin cu n'spe intrebeari:

1.Am fost la noi la mare , si m-am intors ofticata ......toata statiunea era plina de muscate , petunii, trandafiri si alte minunatii......printre ele , erau (cel putin la noi la hotel) si niste floricele mici, ca niste garofite , dar care nu stiu cum se numesc.....am si eu , am primit-o acum 2 luni, a avut niste floricele mov, dar acum cheleste.............as vrea sa aflu mai multe despre ele.....floarea este asta. Poate o recunoasteti voi si-mi spuneti cum se numeste

2.Am mai "furat" de la soacramea un butas de muscata curgatoare, si vreo 5 butasi de cerica. I-am bagat pe toti in apa. Fac radacini asa , sau ai bag in pamant?????????

3.Cala mea s-a ingalbenit si pleostit de tot. Oare nu-i merge bine????? Am citit ca intra in repaos si se usuca din toamna, da parca a mea a intrat prea devreme

Acum 3-4 sapt mi-am cumparat o mini- syclama , era intr-un ghiveci o idee mai mare decat un pahar de plastic, si am mutat-o intr-un ghiveci mai mare. La cateva zile s-a dus....oare mai iese la primavara????????


as mai avea intrebari , da nu vreau sa exagerez



fericita de ranjita Maya Andreea ( oct-2009)

Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=EZMAyvih51Q" target="_blank">Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!


Simina, planta din poza pare sa fie verbina. Cauta pe net despre ingrijirea ei ca sigur gasesti info!
Eu butasii de muscate ii pun direct in pamint, mai ales acum, se prind foarte repede. La cerica nu ma pricep...
Eu cu cala nu am avut experiente bune - am primit una cadou acum 2 ani, inflorita - peste iarna s-a uscat, a rasarit in primavara, anul trecut nu a facut decat niste frunze anemice, in toamna iar a intrat in repaus, primavara asta iar a dat, dar din nou am obtinut doar frunze destul de anemice...stiu doar ca-i trebuie multa apa...
Cu Cyclama - ai grija sa nu-i multa apa pentru ca putrezeste rizomul - in mod normal, daca inca este in viata, ii va da din nou frunze...

Carmi - la tine probabil ca este mai racoare, o sa vezi ca o sa si infloreasca - la un moment dat ii apare si tija florala - poti sa verifici pipaind tija - sa vezi daca nu este mai grosutza (decat doua frunze una peste alta, sper ca intelegi ce explic...).

Mergi la inceput