sos caramel

sos caramel | Autor: gabriela_tutuianu

Link direct la acest mesaj

am tot incercat sa fac sos caramel . am luat retete de pe net , dar de fiecare data imi iese parca branzit . cred ca gresesc ceva . sau poate fi vreun secret . care reteta o faceti voi si va iese ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

de obicei sosul caramel se taie din doua motive: amesteci in zahar in timp ce acesta se topeste sau smantana adaugata e prea rece fata de zaharul topit, cald.
incearca sa pui zaharul la topit pe foc foarte mic si nu il amesteca. eventual daca vrei sa il grabesti scutura usor cratita/tigaia.
scoate smantana din frigider (daca e acolo ) inainte de a incepe procesul. cand ai obtinut caramelul toarna incet smantana calda. si de obicei merge cu smantana cat mai grasa.
succes,

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

eu intotdeauna amestec in zahar . si in unt . si cand adaug smantana / frisca . de aceea are aspectul branzit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

asa zic bucatarii ai cu experienta - sa nu amesteci in zahar pana nu se topeste. dupa aia, cand adaugi grasimea, oricare ar fi ea, e ok - ca deja zaharul e topit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

am sa incerc si asa . fara sa amestec . dar pentru unt si smantana trebuie musai . intai pun untul si totul se face o spuma frumoasa , dupa aceea smantana .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

am gasit si variante in care se amesteca. [u]dar[/url] zic sa inchizi focul imediat dupa ce zaharul e caramelizat, apoi sa pui tot untul si smanatana odata. probabil asta si impiedica branzirea smantanii. uite un exemplu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

sigur voi incerca si asa . dar reteta este si cu apa . nu am incercat inca . puneti apa ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

nu-i cu apa reteta de pe smitten.... unde ai vazut-o? e doar zahar caramelizat, amestecat apoi cu unt si smantana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Eu intotdeauna amestec in zahar, astfel s-ar arde, cel putin la mine. Nu mi s-a intamplat niciodata sa se branzeasca desi nu scot de dinainte frisca de la frigider.
Fac o reteta extrem de simpla luata de pe un alt forum: caramelizez o cana de zahar. Cand s-a topit tot zaharul adaug 60 gr unt. Cand s-a topit si untul, iau de pe foc, adaug jumatate de cana de frisca (folosesc de fapt smantana din aia de la Dorna din cutie rosie). Amestec pana se omogenizeaza si gata.Daca vreau sa fie sosul mai gros pun mai putina frisca, daca il vreau mai fluid, pun mai multa. De regula insa respect proportiile. Eu ung clatitele cu acest sos, apoi pun o jumatate de banana taiata pe lung si rulez. Si la servire tai clatita in doua si o asez frumos pe farfurie, pun un glob de inghetata si stropesc totul cu sosul caramel.

Edit ca sa spun reteta pe care o fac e practic aceeasi cu reteta indicata de Roxana (acum m-am uitat pe situl ala). Doar ca eu am luat reteta de pe un forum de bucatareala romanesc. Dar e aceeasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

si eu fac exact la fel . pun o cana de zahar , amestec sa se omogenizeze mai repede - am vazut unele retete care recomanda apa pt asta - cand zaharul este topir pun cca 70g unt si atunci cand se topeste pun 100 ml smantana - de gatit . poate aici e treaba sau poate pentru ca nu sting focul , ci le amestec pe foc pana se omogenizeaza .

dar mi se pare prea dulce pt clatite , dar sigur o sa incerc .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

bineinteles ca mi-am dorit sa fac din nou un sos caramel .


am pus la foc zaharul . s-a caramelizat fara sa amestec , l-am luat de pe foc si am pus untul ( cca 70 g) si am pus sosul don nou pe foc amestecand . cand s-au omogenizat am pus smantana usor incalzita .

rezultatul ? tot caramel branzit ....

Mergi la inceput