Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (71)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

mda, ai dreptate brigit, sunt cam dusa daca m-as mai baga la o tura, nu?

eu mai am 3 embrioni si parca mi-e mila de ei sa-i las acolo la gheata. Sa vedem cum e cu fetele la anu' pe la 1 an jumate cat sunt de cuminiti/nazdravane si mai vedem....

problema e, ce ma fac daca ies iar 2 pasarici, o sa munceasca tac-su numai sa cumpere genti :) asa rad prietenii de noi
daca iese o putulica si inca o fetita mai merge, ca macar mi-am facut si baietel; eu vreau baiat, ca al meu vrea tot fete...

nu vreau sa iau in calcul varianta cu 3 ca atunci vom munci numai pt copiii si n-as vrea asta, noua ne place sa ne respectam cu cate 2-3 vacante pe an; de acum incolo as vrea una cu ele si una singurei, dar sa vedem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Anna, cred ca e greu sa pui stop, mai ales ca mai sunt bebei la gheata. In timp gasiti solutia optima, iar de va fi sa cumpere tati genti la fete... Asta este, are taica-miu o vorba "fetele aduc baieti" se marita ele si o sa fie si p artea masculina distribuita egal.

Mie imi plac ffff mult familiile mari si ii sunt recunoscatoare lui Dumnezeu ca ne-a dat doi odata. Dar atat de mult am stat in pat si voi mai sta incat acum imi doresc sa ma ocup de cresterea lor si gata, sa inchid capitolul. Poate dupa ce ma satur de misunat sa ma mai razgandesc, dar sansele sunt f mici totusi.

Eu cred ca ma salbaticesc cu totul, numai gandul ca imi vin oamenii astia la montaj si ma scot din rutina zilnica ma enerveaza. M-am obisnuit asa singura toata ziulica....


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lidia_88 spune:

anne'mary sper ca bebelusii mei sa nu fie asa secretosi si sa vad ce am in burtica.la sfarsitul lunii ma duc la control poate descopar ceva.am sanse sa fie de sexe diferite ca sunt in casute separate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lidia_88 spune:

brigit si eu ma gandeam ca as mai face inca un bebe dupa gemeni.da cine stie cum o sa gandesc dupa ce o sa nasc,toate se pot schimba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalinaexl spune:

Anna esti o curajoasa eu ma gandesc deja sa il intreb pe doctor ce metoda de contraceptie sa fol dupa ce nasc pt a nu se intampla minunea tocmai acum. Sincer daca ramaneam cu gemeni sigur erau amandoi baieti ca fam sotului face numai baieti. Eu nici nu mai am inghetati poate si din cauza asta refuz cu incrancerare sa ma mai gandesc la alta sarcina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lidia_88 spune:

Sa aveti o zi frumoasa, pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Ah, apropo de ce a postat cata- eu chiar sunt hotarata sa nu folosesc niciun contraceptiv, astept minunea. In cazul asta chiar il fac si pe bb3 fara nicio discutie.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

nici eu nu iau nici un contraceptiv, desi prin ianuarie doctorul cica sa luati, chiar dc alaptati, eu zic, dar nu e nici o probl dc as ramane, el isi facea de fapt griji pt uter ca treb sa se refaca. Eu nu am luat nimic, desi mi-a prescris, si ma indoicesc ca voi ramane, probl fiind de partea cealalta ca sa zic asa; iar daca va fi sa fie, nu e nici o probl, mai fac unu' si gata.

cata, te cred ca te gandesti deja, nu o sa-ti fie usor, dar lasa ca vei avea bebei cuminti si te ve descrurca :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

anna ma bucur cand mai aud persoane care nu vor sa-si inchine viata intreaga copiilor. Eu cand spun ca vreau dupa o perioada (1,2,3 ani nu stiu dar dupa o perioada) sa ma intorc si eu la mine (sa ies la o cafea cu fetele, sa ma duc la salon ca sa am grija de mine), sa se respecte si sotul pe el (sa iasa la un fotbal, sa iasa la o bere) si mai ales sa ne consolidam relatia de cuplu.... primesc numai reactii de genul "cum adica sa va duceti singuri in concediu? blasfemie! De ce ai mai facut copii? Nu trebuia sa faci copii daca tu vrei concedii si iesiri in oras".

Catalina, e de inteles de ce te gandesti la contraceptie. Eu intelesesem ca dupa ce nasti, cresc sansele sa ramai gravida imediat. Anna este exceptia de la regula . Eu nu am un diagnostic pt infertilitatea mea, dar dr mi-a zis ca dupa ce nasc, organismul se echilireaza hormonal (in cazul meu) si pot ramane insarcinata natural.
sotul mi-a spus zilele trecute "peste 2-3 ani facem o fata" dar noi avem gemeni in familii si mi-e teama sa nu mai am o pereche de gemeni. Dar vom trai si vom vedea.

+ 24 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

daca alaptati sunt sanse f f mici sa ramaneti, asa ca nu va faceti griji

deci chiar dc as mai face 1 copil, asta nu inseamna ca nu vom mai merge singurin in concediu, pt mine e un "must be" - vom avea un concediu cu ei si unul singuri.
Eu am isit din casa a 2-a zis dupa ce am venit cu ele din maternitate, am mers la acrrefour sa mai iau hainute, apoi am iesit la o cafea, un restaurant cam 1 data/sapt.
desi aveam 2, eu am muncit 2-4h zi dupa ce am venit acasa, fara sa fiu platita, nu puteam sa stau ca prostu fara sa fac nimic, si pt sanatatea mentala aveam nevoie de asta, mama ma ajuta ziua cu spalat, calcat, curat si cu fetele un pic, dar dupa 5-7 seara ramaneam singura eu ele, ma mai ajuta sotul cate putin

apoi la 2 luni si o sapt am revenit la munca full-time, prefer sa muncesc si sa am bani sa le ofer tot ce trebuie decat sa stau numai cu ele acasa, oricum m-as plictisi ingrozitor si as lua-o razna probabil; dar eu sunt o workohoolica, si acum am o perioada mai lejera la munca si mor de plicti, nu stiu ce sa mai fac, imi caut singura de treaba

deci eu le-a lasat fie cu bunica, fie cu bona, si m-am dus si la restaurant, si la masaj, si la proceduri de slabit; asta nu inseamna ca nu am grija de ele; sotul oricum spune ca noi petrecem mai mult timp cu ele decat alti parinti care merg la munca de la 8-19; dar eu am noroc ca muncesc de acasa, si pot sa merg sa ajut la masa 30 min, apoi revin la munca; programul meu incepe la 8 si se termina cand se termina, zilele astea fiind inchidere de luna aseara la 22 si ceva i-am zis unuia nene nu pot sa mai stau acum ca treb sa spal si sa tranesc fetele; si m-am dus la ele; pe la 23.20 am revenit si am mai bagat un pic de munca


Mergi la inceput