Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (71)

Raspunsuri - Pagina 40

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Aoleu, ce papusici!!!!
Ce idee pe aia cu site ul!!!

La contractie se īntareste toata burtica, vorbeam ieri cu asistenta dr cat mi-a facut ctg si imi zicea ca sa imi īnchipui cum simt burtica la stranut, ca se īntareste toata, si ca daca e contractie se simte clar momentul detensionarii.
La mine pb au īnceput cand s-a mutat cu capul īn jos, cat a stat transversal a fost ok.

feti#355;#259; mai scoate cāte un picior īn buric,
Nici eu nu sunt pitica, desi de cand nu mai port tocuri mi se pare ca nici īnalta nu sunt, am bifat 1,70.
Circumferinta la burtica e cam 106 insa e el pozitionat cam jos.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

De fetita voiam sa zic ca imi baga un picior īn buric, dar apare ca un guguloi i.tarif acolo, si o si simt cum se retrage, usor usor cu miscari de felins


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

ups, erau papusi? Vreiam sa-ti arat gemenasi simpatici dar eu cu tehnica nu ma prea impac asa ca am pus link-ul cu totul. My mistake

Deci pica si teoria cu inaltimea. Ma gandeam ca daca esti micuta de intaltime, poate nu mai au loc si suprasoliciti uterul cu toti muschii si ligamentele lui. Dar si circumferinta burtii este mica...106 fata de 117 ai mei.
Ma gandesc acum la hidratare. Folosesti vreo crema sau ulei pt burtica? Tin minte ca Ralu a avut episoade cu mancarimi fix in zonele unde nu se dadea cu crema.

Oricum, asteptam sa vedem e zic mamicile ca poate s-au confruntat ele cu problema asta

+ 29 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

M-am apucat si de citit prin urm#259;, cand mamicutele noastre erau pe la 28-29sapt.
Ele vb f mult de contractii.
Cu crema ma dau, am 3 si variez, insa durerea e īn profunzime. E ca o durere de m#259;sea, sub forma de junghi exact pe vezica si osul pubian. Poate apasa vreun nerv, habar nu am...


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

brigit, oare nu sunt dureri de simfiza pubiana? Acum mi-a picat fisa. Nu cedeaza la medicamente, sunt in profunzime, pe mijloc.... In ultimul trim, articulatiile se "inmoaie", pregatindu-se pt nastere cand trebuie sa faca loc bblului. Din ce am citit eu, tind sa cred ca asta este

Poza edificatoare cu pozitia articulatiei numite "simfiza pubiana" http://www.corpul-uman.com/2011/03/oasele-bazinului-oase-corpul-uman.html



+ 29 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Brigit, si eu am dormit prooost rau azi noapte, sunt praf acum; incerc sa vad daca's coerenta ...
Durerile pe care eu le-am identificat ca dureri de ligamente fata (si care au fost in doua episoade pana acum) au fost cumva pe laterala. Prima data au fost doar pe stanga, cumva un pic in lateral fata de linia centrala, iar apoi cand au fost pe ambee parti, era o senzatie mai extinsa cumva dar tot asa destul de joasa, la linia chilot, si stii ca v-am scris ca mi-am pus centura aia cand mergeam prin casa sau si in pat putin, si m-au lasat in 2 zile. Acum le mai am pe astea de spate uneori, unde iar sunt sigura ca tot ligamentele(spate) sunt, dupa cum am studiat anatomia pe net...
Si eu azi am mai dat o tura de burta si vad un 98 ... iau si eu proportii ... cu mancarimile de piele dupa ce am folosit untul ala preparat in crema de mine, nu am mai avut nimic nimic si pana acum nu am dungi.
De contractii, eu nu stiu si nici nu vreau sa stiu inca 3 luni daca se poate sau mai bine ... dar si la mine se fac guguloaie ba unul ba altul in zona buricului si ii simt cum se gheia o pauzasc pur si simplu de zici ca imi crapa pielea, dar nu tine mult.

--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
21+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Balanta, felicitari! Ma bucur tare pentru tine, stiam sigur ca o sa reusesti sa ajungi aproape la termen.... Pup "rugbistii", sa creasca mari, sanatosi si norocosi...

Irip, pup gemeneii colicosi. Trece repede, la noi deja au trecut, fata nici nu a avut (nici nu mananca decat lapte de mama si destul de putin, e slabanoaga), baiatul mananca aproape doar LP, dar aproape au trecut colicile...
Azi facem 2 lunite...

Brigit, celelate fete si sarcini usoare in continuare, cat mai aproape de termen....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

@Anne, multzu', o sa scriu cateva mesaje atunci :)

@Brigit - durerile la mine tot in laterale au fost mai mult. Am avut si o durere la toata baza abdomenului + dureri de spate, m-a tinut 2 zile dar apoi am fost la eco si am vazut ca e ok colul si m-am linistit. Nici nu am mai avut durerea, dar casi Ralu, port o centura simpla sub butoi, mai ales daca stau in picioare sau merg.

Sper sa iti fie mai bine si sa fie ceva trecator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:

Intrebare: voi ati optat pentru recoltarea de celule stem?

Noi am fost bombardati cu plinate, dar am citit pe net multe si concluzia cam merge spre nu. Singurul motiv pentru care as recolta, este ca tehnologia avanseaza repede si se pot descoperi multe in viitor.

In rest, multe care m-au pus pe ganduri:
- bolile tratabile sunt rare si putine se trateaza prin translplant autogen de celule stem din cordon
- exista o cazuri de transplant autoimun in RO pana acum si multi bani investiti
- multe din bolile respective sunt tratabile prin transplant de maduva sau celule stem din sangele periferic (cryosave au o statistica in sesnul asta)
- sunt cercetatori care lucreaza in bancile astea, care considera ca inca tehnologia nu e asa de avansata cat sa merite investitia asta, versus riscul de boala si alternativele existente
- Spania, Italia - sunt tari care au interzis bancile private prin lege, pt a incuraja donarea catre banci publice, de unde mult mai multi pot beneficia real in caz de nevoie, de un tratament
- sunt multe studii incepute, dar rezultatele nu sunt inca obtinute sau nu sunt relevante cat sa se poata trage niste concluzii concrete (vezi si aici studiile www.ClinicalTrials.gov)
Cele de reusita pentru tratament autogen sunt extrem de putine fata de nr de zeci de ani de cand se tot studiaza sau de nr de transplanturi realizate in total (de la donatori straini dar compatibili)
- exista probleme contractuale de informare corecta inca in RO

Am scris catre 3 banci diferite pentru o serie de intrebari, sa fiu impacata ca luam decizia corecta.
Am vazut si un reportaj la Romaniateiubesc pe net. Cat nu agreez PROTV-ul, emisiunea mi-a confirmat unele idei si mi-a oferit si alte argumente pentru a nu recolta.

Voi ce parere aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaSgemeni spune:


Si va mai scriu separat cu o intrebare despre eruptii pe piele :/

Azi dimineata m-am trezit si eu cu mainile umflate. In plus, pe burta si pe antebrate am observat punctulete mici rosii si multe. Nu ma mananca, ma gandesc ca e de la ceva ce-oi fi mancat?

Astept sa vad pana maine, oricum maine merg la control ;P si abia astept sa o vad pe doctorita mea.

Vreau s ao si intreb de tipul de cezariana. Am inteles ca sunt unele care permit o recuperare mai rapida. Revin cu noutati.

Mergi la inceput