Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (71)

Raspunsuri - Pagina 37

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Brigit, multumesc mult, la ultima consultatie,doar mi-a aratat ca bebicii sunt bine,miscaciosi,mi-a zis sexul lor,ca l-am cerut eu, le-a masurat capul(cel putin asta mi s-a parut ca e), mi-a zis ca si colul e bine inchis si gata, m-a taxat doar ca si consultatie nu si eco...dar nu e vb de asta, m-am gandit ca poate asa se procedeaza...dar acum ca stiu,m-am programat pt eco ca sa nu mai existe dubii, si sa fiu lamurita ce cum si cat. In schimb mi-a scazut doza de utrogestan,de la 800 la 600,apoi peste 10 zile la 400.
Multumesc mult inca o data

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Diancic, uite cum am facut eu: dupa eco morfo la 12s am fost la consultatie in 3 sapt (unde i-a verificat ecografic pe ei general si colul meu) apoi am fost la o eco de masuratori in 3 sapt si apoi iar in 3 sapt la alta. Dupa 22s o sa merg la 2-3 sapt sa ii verifice general, apoi iar am sa cer o eco de masuratori. Eu am zis ca le alternez. Bine, mai incolo mai vdem.

--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
21+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Ralu, cred ca asta a fost si la mine,mi-a zis ca va masura data viitoare sa vada daca scaderea utrogestanului i-a afectat pe bebei. Cu toate astea, m-am programat si in galati la eco pt vineri,ca sa fiu sigura ca e totul ok. Merci mult Ralu

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

neatza.

Diana, bine ai venit. Eu sunt cea mai tare dintre fete. Pana la 12 sapt am facut eco din 2 in 2 sapt caci nu se stia cati embrioni s-au prins . Apoi am facut eco la 15 sapt, apoi la 23. Ai citit bine de la 15 la 23 dr meu nu m-a vazut. Eu am fost aici in buzau la eco pt ca nu puteam sta 2 luni fara sa stiu ce mai fac, dar dr meu nu considera ca ar trebui sa ne vedem mai des.

Parerea mea este ca daca nu sunt probleme, o eco pe luna in primele 2 trimestre este suficienta. Dar la eco sa-ti fie verificat colul, lichidul si greutatea bbilor. Dupa 22 de sapt trebuie sa urmareasca si IRR-urile caci valoarea lor iti arata daca bbii sunt bine hraniti. Inainte de 22 de sapt IRRurile nu sunt relevante (asa mi-a zis herghelegiu). In trim 3, eco la 2 sapt iar dupa 32-33 de sapt eu vreau sa merg chiar saptamanal. Dar depinde f mult de "viziunea" drului, de metoda lui de lucru, depinde de tine daca te simti bine daca esti verificata mai des sau mai rar...

Brigit, ralu ce carucioare ati luat pana la urma? Eu primesc azi un colet si am cam terminat cumparaturile.

Yasmi, ce faci? Te asteptam cu vesti bune

+ 29 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

'Neata, fetele!
Ne-am intors din minivacanta de 3 zile de la munte. A fost super, copiii s-au adaptat perfect din prima secunda. Am avut un pic emotii ptr. ca anul trecut, dupa 10 zile la mare, unde s-au simtit extraordinar, am fost la munte cu ei. Atunci au fost maraiti si nervosi tot timpul, insa acum au mai crescut si a fost ok. Am facut plimbari cu carucioarele, s-au jucat in curtea pensiunii, au fost fascinati de iepurasi, au mancat si dormit bine.

BRIGIT, eu am plecat prima data fara copii in excursie la Barcelona cand ei aveau fix 3 luni. Am stat 4 zile. Apoi, am fost in februarie o saptamana la ski in Austria, tot fara ei. Bineinteles, au fost si ei plecati en gros: anul trecut la mare 10 zile, apoi 3 zile la munte, iar anul acesta am fost cu totii in Turcia. Deci nu i-am neglijat nici pe ei. Si eu sunt insa de parere ca parintii trebuie sa aiba si vacante fara copii ptr. relaxare, regasire etc. In concediu cu copiii poti spune ca te deconectezi de la problemele de zi cu zi de la serviciul, dar de relaxat si fizic, nu prea ai cum ptr. ca esti non stop cu ochii pe ei, plus schimbat, mancat, plimbat si alte alea. Noi mai plecam in noiembrie 10 zile fara copii. In opinia mea, ideal este ca intr-o vara, daca iti permite bugetul, sa pleci intr-un concediu cu copiii si in altul fara ei. Asta repet, daca ai posibilitatea. Daca nu, macar unweek-end prelungit undeva departe, numai tu cu sotul si tot e ceva.

ANNEMARY, subscriu in totalitate ideii tale cu eco. Eu exact cum ai spus tu am facut si m-am simtit in permanenta monitorizata.

Va pupic pe toate!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Neata fetelor,
Anne'mary, waw, chiar de la 15 la 23 sapt sa nu te vada...dar vorba ta, daca nu erau probleme, cu toate astea, cred ca erai ca pe ace, ca mine acum , as vrea sa stiu ca sunt in parametri normali, sa stiu cat de lungi sunt, citisem pe net ca in aceasta sapt sunt de marimea unei lingurite si pumnisorii cat o mazare
Merci mult Anne si mmammarutza


15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

brigit, pai am plecat asa
- a 2-a zi dupa ce am iesit din spital am mers la carrefour sa mai fac ceva cumparaturi, dupa stat 1 luna in spital, asta a fost ca o excursie ..hahahah
- am fort pe la sfarsitul lui ian, cand aveau 2 luni, pana la munte, 2 zile, ca sa vedem niste pesniuni pt botez; dupa o zi de stat acolo, am venit cu 1.2 l lapte....hahhaha, n-a fost mare chestie ca nu am dormit si mai mult am muls vacuta
- apoi am fost pe la incep lui iunie la bulgari la mare o sapt
- sapt trecuta la greci o saptamana
- in august le ducem si pe ele la Maramures o sapt, cu noi

asa zic si eu, o vacanta pe an cu ele si una noi singuri....sau noi poate mai scapam asa cateva zile :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Anne, eu pana la 30s nu cumpar nimic Mi-am facut un excel cu tot felul de linkuri si variante, si in doua luni ma apuc sa dau comenzi.
La carucior... eu tot la mountain buggy ala am ramas - e foarte scump, dar am zis ca faptul ca e mai mic(ingust) decat orice, face banii, ca nu vreau sa am un carut cu care sa nu ma pot deplasa in lume oriunde.

Apropos de cumparaturi, voi v-ati hotarat la patut cu laterala culisabila sau fixa (adica care se da jos de tot la 2 ani ? ) Si o sa le lipiti sau le puneti in linie si pe ei separat ?

--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot
21+
Multumesc Doamne !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

aaaa pai asa mai merge treaba Daca voi ati iesit in concedii cu ei atunci e minunat. Eu chiar ma gandeam ca pana la 2 ani nu mai pup concediu dar experientele voastre sunt incurajatoare. Tare mult imi doresc si eu un concediu pe an cu ei si unul doar eu cu domnul

Ralu si eu am link-uri si tabele si analize ... Am un excel cu pretul estimat si costul real al produselor ca sa vad la final daca ma incadrez in costul estimat. Pana acum am cheltuit 7000 de lei dar m-a ajutat sora-mea cu cadita, carusel, sterilizator, incalzitor biberoane, interfon....chestiuni care cataresc ceva la factura. Patuturile mele au o laterala detasabila si le unesc asa cum zicea Anna. Daca nu le place, ii separ, dar macar sa am optiunea de a le face un tarc daca doresc. Sincer, dimensiunea 60/120 mi se pare f mica si eu nu cred ca se poate folosi ca si pat pt juniori mai mult de 2 ani. Dar asta ne pot confirma/infirma mamicile.

+ 29 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Stiti vorba aia : panica-panica-panica?

Astia am fost noi azi. M-am trecut cu o durere de mijloc, mi-am luat no spa-ul, am pus un uscosin, nimik.
Apoi am sunat la dr si am convenit ca e mai bine sa ma vada.
Am facut CTG, nu sunt contractii. Am bifat si control pe masa, primul din sarcina, col īnchis dar scurtat, fir de cerclaj ok. Am facut si eco, buburuzii veseli si voiosi. Īn concluzie, pot fi simple dureri de ligamente ce simt sub burtica.
Din cauza colului scurtat nu mai am voie deloc sa stau īn fund, deci dansul pe col al baietelului nu a ramas fara urmari, noroc ca e cusut.
De acum, cu Dumnezeu īnainte.


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput